Σε διαδικασία πώλησης το e-Shop

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 04 Μάιος 2011 14:22

Της Ρόης Χάικου

Σε προχωρημένες συζητήσεις με στρατηγικό επενδυτή και fund εντός και εκτός Ελλάδας βρίσκεται η e-Shop σε μια προσπάθεια να ενισχύσει την οικονομική της θέση και τη ρευστότητά της.

Η διοίκηση της εταιρείας μάλιστα, βρέθηκε τις προηγούμενες ημέρες στην άλλη πλευρά του Ατλαντικού προκειμένου να συζητήσει με υποψήφιους επενδυτές και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις που υπάρχουν οι θετικές εξελίξεις αναμένονται ακόμη και μέσα στον Ιούνιο.

Τις πληροφορίες του Capital.gr επιβεβαίωσε ο γενικός διευθυντής και εκ των ιδρυτών της εταιρείας, κ. Απόστολος Αποστολάκης, αναφέροντας ότι "υπάρχουν συζητήσεις με Έλληνα και ξένο υποψήφιο για την είσοδό του ως στρατηγικού επενδυτή".

Η διοίκηση της εταιρείας μελετά δύο εναλλακτικές: είτε την πώληση μειοψηφικού πακέτου της εταιρείας, είτε την εκχώρηση ακόμη και πλειοψηφικής συμμετοχής και του management. Η απόφασή της, όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, θα εξαρτηθεί από το οικονομικό ύψος της συμφωνίας, καθώς το e-Shop, όπως σύσσωμος σχεδόν ο κλάδος της πληροφορικής και των δικτύων τεχνολογίας, αντιμετωπίζει προβλήματα ρευστότητας εξαιτίας της οικονομικής κρίσης και της κάμψης της κατανάλωσης.

Περισσότερα: http://www.capital.gr/Articles.asp?id=1185454
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 04 Μάιος 2011 16:22

Μάλιστα.
Δεν μου φαίνεται και τόσο ξαφνικό αυτό.Το E-shop είχε προσπαθήσει να κάνει μεγάλες επενδύσεις για αυξήσει τον τζίρο του σε πολύ δύσκολους καιρούς.Ιδικά το τελευταίο διάστημα με την προσθήκη 2 νέων κατηγοριών προϊόντων(Εργαλεία,Φωτοβολταϊκά) είχε γίνει ποιο εμφανές.Νομίζω ότι το e-shop πλέον έχει χάσει τον δρόμο του από τότε που ξεκίνησε.

Επιπλέον με την δημιουργία του,νέου μεγάλου e-shop(getitnow)+το Πλαίσιο η κυριαρχία του E-Shop στον συγκεκριμένο κλάδο άρχισε να χάνει τα πρωτεία της.

Πάντως δεν νομίζω ότι για τον πελάτη είναι άσχημη αυτή η κίνηση.

Άβαταρ μέλους
Argyris88i
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Argyris88i » 05 Μάιος 2011 03:47

Αναμενόμενο και πιθανών να ακολουθήσουν και άλλα καταστήματα που βρίσκονται στον ίδιο κλάδο… Πριν το πάσχα ειχα κάνει μια παραγγελία( για το χωριό που θα ήμουν 15 ημέρες) και μετά απο 20 ημέρες η κατάσταση της παραγγελίας ήταν ακόμη "αναμονη παραλαβής προιντος".. μετά ακύρωσα την παραγγελία και την έκανα μεσω του getitnow οπου σε 5 ημέρες είχα το πρόϊον. Παιδιά υπάρχει κρίση που λέει και ο πετρέλης! :P
Prosilis - Chatzitofis & Co.
Web,Social & Marketing Games!
http://www.sdsgames.com/

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 07 Μάιος 2011 21:14

Argyris88i έγραψε:Αναμενόμενο και πιθανών να ακολουθήσουν και άλλα καταστήματα που βρίσκονται στον ίδιο κλάδο… Πριν το πάσχα ειχα κάνει μια παραγγελία( για το χωριό που θα ήμουν 15 ημέρες) και μετά απο 20 ημέρες η κατάσταση της παραγγελίας ήταν ακόμη "αναμονη παραλαβής προιντος".. μετά ακύρωσα την παραγγελία και την έκανα μεσω του getitnow οπου σε 5 ημέρες είχα το πρόϊον. Παιδιά υπάρχει κρίση που λέει και ο πετρέλης! :P
Καλά σε αυτό εξαρτάται και τι αγοράζεις.Αν το έχουν άμεσα διαθέσιμο κτλ.Όμως 20 μέρες όντως είναι πάρα πολλές για οτιδήποτε και να πάρεις :P

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 08 Μάιος 2011 00:07

και εγώ το ίδιο. και μέχρι να κάνω την παραγγελία υπήρχε σαν απόθεμα σε δύο καταστήματα κιόλας, παρ' όλα ταύτα με άργησαν δύο βδομάδες και την ακύρωσα...

από τιμές πάντως είναι πολύ καλύτερα από τους ανταγωνιστές τους.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 08 Μάιος 2011 02:50

Rapsos13 έγραψε:Μάλιστα.
Δεν μου φαίνεται και τόσο ξαφνικό αυτό.Το E-shop είχε προσπαθήσει να κάνει μεγάλες επενδύσεις για αυξήσει τον τζίρο του σε πολύ δύσκολους καιρούς.Ιδικά το τελευταίο διάστημα με την προσθήκη 2 νέων κατηγοριών προϊόντων(Εργαλεία,Φωτοβολταϊκά) είχε γίνει ποιο εμφανές.Νομίζω ότι το e-shop πλέον έχει χάσει τον δρόμο του από τότε που ξεκίνησε.

Επιπλέον με την δημιουργία του,νέου μεγάλου e-shop(getitnow)+το Πλαίσιο η κυριαρχία του E-Shop στον συγκεκριμένο κλάδο άρχισε να χάνει τα πρωτεία της.

Πάντως δεν νομίζω ότι για τον πελάτη είναι άσχημη αυτή η κίνηση.
Εμενα παντως αυτη η κινηση μου φενεται παλι σαν 2-3 βηματα πιο μπροστα απο τους ανταγωνιστες του το e-shop.
οτι εχουν σε ρευστοτητα οι αλλοι ειναι και σε χρεος που εαν ενδυναμωθει το e-shop
τους αλλους θα τους πνιξει...ο χρονος θα δειξει...

Άβαταρ μέλους
Rapsos13
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Rapsos13 » 08 Μάιος 2011 03:33

scoobby έγραψε:Εμενα παντως αυτη η κινηση μου φενεται παλι σαν 2-3 βηματα πιο μπροστα απο τους ανταγωνιστες του το e-shop.
οτι εχουν σε ρευστοτητα οι αλλοι ειναι και σε χρεος που εαν ενδυναμωθει το e-shop
τους αλλους θα τους πνιξει...ο χρονος θα δειξει...
Ακριβώς αυτό.Είναι ανάλογα πως το βλέπει κανείς.Για άλλους το να πουληθεί μέρος μετοχών του E-Shop σημαίνει ότι η εταιρία δεν πάει καλά ενώ για άλλους ότι κάνει μια κίνηση για το μέλλον.Όπως είπες ο χρόνος θα δείξει.Εγώ από την μεριά του καταναλωτή βλέπω με θετικό βλέμμα αυτή την κίνηση

Άβαταρ μέλους
telas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από telas » 08 Μάιος 2011 19:27

Εμένα θα μου επιτρέψετε να το δω λιγάκι καχύποπτα και σε βάθος χρόνου, διότι ουσιαστικά αναζητά περισσότερα χρήματα για να αγοράζει σε καλύτερες τιμές έτσι ώστε να πουλάει φθηνότερα, μέχρι εδώ όλα καλά, τι γίνεται όμως αν ο ανταγωνισμός δεν ακολουθήσει; Τι θα γίνει αν πάψουν να υφίστανται τα getitnow και πλαίσιο; Μετά είναι μονοπώλιο με ότι αυτό σημαίνει.
Web Design - Δημιουργία Ιστοσελίδας - http://www.computerman.gr/
My Photography - http://www.tilaveridis.com/
Τεχνολογικά προιόντα - http://www.bigbox.gr/

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 15 Μάιος 2011 00:26

Προσωπικά προτιμώ να αγοράζω από μονοπωλιακές εταιρείες αρκεί να συμφέρει το πορτοφόλι μου. Ούτε τον νοιάζει τον εκάστοτε πελάτη από την στιγμή που τον συμφέρει!

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Μάιος 2011 01:34

Πάντως στην Ηγουμενίτσα έκλεισε το eshop spot. Κρίμα και για τους καταναλωτές και για το παλικάρι που δούλευε εκεί και για την εταιρία.

Βέβαια οι τοπικοί άρχοντες της πληροφορικής αναφώνησαν όλοι μαζί με ευχαρίστηση "Ζήτωωωωω! επιτέλους να πάρει μια ανάσα η αγορά!" αλλά με τα τσεκούρια που ρίχνουν στις τιμές (και οι ανταγωνιστικές αλυσίδες) μάλλον θα μεταβαίνουμε Γιάννενα ή στην κούριερ για τα πακέτα από το eshop.

Ελλάδα. αντί να ακολουθούμε μοντέλα ανάπτυξης κοιτάμε να βγάλουμε το μάτι του διπλανού μας για να βλέπουμε εμείς καλύτερα. γαμώ την καταδίκη μας και την αμορφωσιά μας.
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 15 Μάιος 2011 05:02

εγω παλι προτιμω να ψωνιζω απο το μπακαλη της γειτονιας μου ποιο ακριβα γιατι την αλλη μερα θα ερθει στο δικο μου μαγαζι
ο ιδιος να μου τα ξαναδωσει ενω αμα τα παρει ο carefour δεν θα τα ξαναδω ποτε τα λευτα θα καταληξουνε στην ελβετια και στα νησια μπαρμπαντος και κειμαν

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Μάιος 2011 22:47

μην είσαι σίγουρος ότι θα στα δώσει σε σένα. το 1/3 θα σου δώσει και άμα.

+ ότι αφού θα σε ξέρει δεν θα σου κόψει και απόδειξη, άρα θα κρατήσει και το ΦΠΑ του και όλα καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες