Δημοσκόπηση

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Zoi_

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από Zoi_ » 28 Απρ 2011 01:46

Χαίρετε! Θέλω να βάλω στην σελίδα μου μια δημοσκόπηση. Όχι τίποτα σημαντικό, είναι για την εργασία μου και θεώρησα ωραίο να υπάρχει κάτι τέτοιο. Από την περιήγηση μου στο διαδίκτυο είδα ότι ο πιο συνηθισμένος τρόπος είναι μέσο κάποιας σελίδας. Υπάρχει τρόπος να φτιάξω κάτι αυτούσιο, που απλά θα παίρνει μία απάντηση, θα μετράει το ποσοστό και θα το επιστρέφει στον χρήστη;

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από mrpc » 28 Απρ 2011 12:23

Θέλεις να φτιάξεις κάτι δικό σου προγραμματιστικά δηλαδή; Ή να χρησιμοποιήσεις κάποιο έτοιμο script;
Ποιες είναι οι γνώσεις σου σε PHP (βασικό αν θες να κάνεις κάτι δικό σου);

Zoi_

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από Zoi_ » 28 Απρ 2011 15:17

Έχω βρει κώδικα για την ερώτηση (έναν πίνακα στην ουσία). Αυτό που θέλω να κάνω και έχω την εντύπωση πως θα δουλέψει, είναι να βγαίνει στο ίδιο σημείο το αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Θα βγαίνει ποσοστό ανάλογα με τον αριθμό των χρηστών που επέλεξε κάθε απάντηση. Οι γνώσεις μου; Τα βασικά θεωρώ ότι τα ξέρω. Τα περισσότερα πράγματα που έχω βάλει, τα διαβάζω από το έτοιμα παρόμοια πραγματάκια και τα μετατρέπω σύμφωνα με αυτά που θέλω.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από fafos » 28 Απρ 2011 15:24

Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Zoi_

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από Zoi_ » 28 Απρ 2011 15:31

Αυτό φαίνεται πολύ ωραίο, μόνο που δεν θέλω να έχει σχέση με άλλες σελίδες. Είναι εργασία και πρέπει να είναι ανεξάρτητο από οτιδήποτε άλλο.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από fafos » 28 Απρ 2011 15:35

Zoi_ έγραψε:Αυτό φαίνεται πολύ ωραίο, μόνο που δεν θέλω να έχει σχέση με άλλες σελίδες. Είναι εργασία και πρέπει να είναι ανεξάρτητο από οτιδήποτε άλλο.
kai ergasia na mhn htan prepei na feixeis kati diko sou... sta diafora scripts mporeis na deis pos douleuei ena survey, ti dynatothtes mporeis na tou prostheseis, pos douleuei h vash klp klp..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Zoi_

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από Zoi_ » 28 Απρ 2011 15:39

Είναι απαραίτητη η βάση δεδομένων; Δεν μπορώ να κρατάω το αποτέλεσμα προς το παρόν σε ένα αρχείο, γιατί δεν είμαι καθόλου εξοικειωμένη με βάσεις ακόμα..

Zoi_

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από Zoi_ » 29 Απρ 2011 16:38

Η σιωπή σας πιθανότατα σημαίνει ναι. Ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσκόπηση

Δημοσίευση από mrpc » 29 Απρ 2011 16:56

Απαραίτητο όχι, αλλά θα βγάλεις πιο εύκολα άκρη με τη βάση δεδομένων, παρά αν ασχοληθείς με το filesystem.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες