Ουκρανία - Review και QA

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από fafos » 27 Απρ 2011 02:47

Spyrostagas.. mesiths eisai? :lol:

ta spitia-oikopeda se kales perioxes einai panakriva... arghses 10 xronia toulaxiston..

sta faghta tous den xrhsimopoioun elaiolado klp opos emeis.. an xreiazetai ladi vazoun sporelaia h zoiko lipos.. ta arnia kai ta katsikia ta exoun se 2h moira kai protimoun to xoirino.. oute to mosxari timoun idiaitera.. epishs sto pshsimo ths sxaras exoun ena periergo tropo pou thn proth fora me afhse me anoixto to stoma :lol:
ta kalytera faghta tous (pou aresoun se mena) einai to gnosto mpors, ta pilmeni (gemista zymarika) kai ta piroski..

emeis eimaste tyxeroi giati sthn perioxh pou pame anoixe ena palhkari pou zouse sthn Sallonika ena ellhniko magazi kai sxedon kathe mera pame ekei h tou dinoume paraggelies kai mas feiaxnei dika mas faghta..

genika einai pamfthina gia emas ekei alla panakriva gia autous.. autoi omos exoun mathei na zoun kai me ta liga antitheta apo emas..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Απρ 2011 03:09

χεχε μπα δεν είμαι, αν και βγάζουν λεφτά οι περισσότεροι... :)
thanks για τις πληροφορίες! Βλέπω είσαι ταξιδιώτης, γνωρίζεις από όλες τις χώρες! :)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Figaro » 27 Απρ 2011 10:24

fafos έγραψε: sta faghta tous den xrhsimopoioun elaiolado klp opos emeis.. an xreiazetai ladi vazoun sporelaia h zoiko lipos.. ta arnia kai ta katsikia ta exoun se 2h moira kai protimoun to xoirino.. oute to mosxari timoun idiaitera.. epishs sto pshsimo ths sxaras exoun ena periergo tropo pou thn proth fora me afhse me anoixto to stoma :lol:
ta kalytera faghta tous (pou aresoun se mena) einai to gnosto mpors, ta pilmeni (gemista zymarika) kai ta piroski..
Το ίδιο γίνετε και στη Ρουμανία... αλλα λόγω τιμών.
Μοσχαρι, αρνί, κατσίκι είναι πανάκριβα ... μένει χοιρινό και κοτόπουλο.

Μπορς εννοείς τη σούπα (Ρώσσικο πρέπει να είναι αυτό) ;

Αυτό με τη σχάρα δε το εχω ακούσει ... τι κάνουν δλδ. ;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από fafos » 27 Απρ 2011 15:16

Figaro έγραψε:
Το ίδιο γίνετε και στη Ρουμανία... αλλα λόγω τιμών.
Μοσχαρι, αρνί, κατσίκι είναι πανάκριβα ... μένει χοιρινό και κοτόπουλο.

Μπορς εννοείς τη σούπα (Ρώσσικο πρέπει να είναι αυτό) ;

Αυτό με τη σχάρα δε το εχω ακούσει ... τι κάνουν δλδ. ;
sthn oukrania an thymamai kala ta arnia (megala omos, den vrhkame pote galaktos) einai fthinotera apo to xoirino.. aplos den ta exoun mathei..

nai.. mpors einai h soupa tous..

h sxara tous einai istoria... anavoun koutsoura sthn pshstaria kai me to pou tha arpaxoun rixnoun ta kopsidia epano.. sto metaxy, exoun ena mpoukali me nero sto opoio exoun anoixei mia trypa sto kapaki.. otan vlepoun oti h fotia pairnei ta epano ths rixnoun nero apo to mpoukali gia na thn svhsoun!! kai etsi synexizoun mexri na pshthei to kreas! den xeroun na douleuoun ta karvouna (einai kai akriva) kai ta kopsidia vgainoun pio poly kapnista para pshta!

pantos otan pao ekei xortaino ta psaronefria.. exoun idia timh me to ypoloipo xoirino (3-4 euro to kilo) kai einai pentanostima giati ta perissotera einai spitisia.. exoun mia topikh agora opou oi paragogoi pane ta pragmata tous (laxanika, kreata klp).

Ta laxanika - frouta tous einai pentanostima kai mou thymizoun ta neiata mou.. h ntomata myrizei ntomata, ta rodakina myrizoun san rodakina klp..

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Figaro » 27 Απρ 2011 15:23

Κατάλαβα μια απο τα ίδια και εδώ.. αντι για ψητό βγαίνει παντόφλα καπνιστή.

Πάντως τις "ανοιχτές" αγορές να τις προσέχεις σε αυτές τις χώρες... δεν νομίζω να γίνετε κάνας σοβαρός έλεγχος στα κρέατα που πουλάνε εκεί.
Εκτός αν εννοείς σαν παζάρι/λαική αγορά οργανωμένα απο τους δήμους .. που εκεί μάλλον είσαι οκ.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από fafos » 27 Απρ 2011 15:44

Figaro έγραψε:Κατάλαβα μια απο τα ίδια και εδώ.. αντι για ψητό βγαίνει παντόφλα καπνιστή.

Πάντως τις "ανοιχτές" αγορές να τις προσέχεις σε αυτές τις χώρες... δεν νομίζω να γίνετε κάνας σοβαρός έλεγχος στα κρέατα που πουλάνε εκεί.
Εκτός αν εννοείς σαν παζάρι/λαική αγορά οργανωμένα απο τους δήμους .. που εκεί μάλλον είσαι οκ.
h agora tous einai kanonika magazia stegasmena.. aplos kapoioi exoun ton elegxo kai pane sta spitia agorazoun laxanika, frouta kai kreata kai ta poulane ekei...
apo elegxo den nomizo na yparxei tipota alla epeidh o kathenas exei thn pelateia tou gnorizoun an ena zoo einai arosto h oxi.. exallou oi idioi ta sfazoun den ta pairnoun sfagmena apo ton paragogo..
to kalo einai oti sthn perioxh pou pame den perase to Tsernobil kai den yparxei kindynos radienergeias.. pantos opos proanefera ta farmaka gia stomaxikes diataraxes einai aparaithta..

georgegeorge

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από georgegeorge » 27 Απρ 2011 20:15

Μου ανοιξατε τη ορεξη για ταξιδι στην ουκρανια.
Απο εγκληματικοτητα τι γινεται?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από EneMe » 28 Απρ 2011 17:25

Πώς χωράνε τα 36 τους γράμματα στο πληκτρολόγιο?

(Εpic ερώτηση που έχω απευθύνει -χωριστές περιπτώσεις- σε μια ουκρανή και σε μια λετονή. Μετά από αυτή την ερώτηση ήρθαν και κάθησαν στην παρέα μου γιατί βρήκαν ότι έχω χιούμορ) :P

Επίσης, πόσο εύκολο είναι να έρθω με ένα γεμάτι πορτοφόλι και να φύγω με ένα μεταπτυχιακό?

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 28 Απρ 2011 17:43

EneMe έγραψε:Πώς χωράνε τα 36 τους γράμματα στο πληκτρολόγιο?

(Εpic ερώτηση που έχω απευθύνει -χωριστές περιπτώσεις- σε μια ουκρανή και σε μια λετονή. Μετά από αυτή την ερώτηση ήρθαν και κάθησαν στην παρέα μου γιατί βρήκαν ότι έχω χιούμορ) :P

Επίσης, πόσο εύκολο είναι να έρθω με ένα γεμάτι πορτοφόλι και να φύγω με ένα μεταπτυχιακό?
Για το μέλλον
Εικόνα

Όσο για το μεταπτυχιακό δεν ξέρω, αλλά εχω ακούσει πως υπάρχουν sites που μπορείς να παραγγείλεις.

@georgegeorge
Αν είσαι σε παρέα δεν έχεις τι να φοβάσαι, αν είσαι μόνος όμως μετά της 24:00 τότε ίσως να έχεις προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από EneMe » 29 Απρ 2011 00:42

Ξέρω από γνωστό μου που "κάνει" διδακτορικό στην Ρουμανία ότι αρκεί να πας να βρεις τον κατάλληλο καθηγητή.

Στέλνεις ένα καλό μηνιάτικο κάθε 1η του μηνός για όλο τον κανονικό χρόνο του διδακτορικού κι αυτός σε χρειάζεται μια φορά τον χρόνο εκεί, όπου σου έχει κρατημένες εφημερίδες της χρονιάς, βγαίνεις μερικές φωτογραφίες, υπογράφεις κάτι χαρτιά και... του χρόνου πάλι!

Στο τέλος παίρνεις το χαρτί, χωρίς να ξέρεις γρι ρουμανικα!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Figaro » 29 Απρ 2011 01:51

EneMe έγραψε:Ξέρω από γνωστό μου που "κάνει" διδακτορικό στην Ρουμανία ότι αρκεί να πας να βρεις τον κατάλληλο καθηγητή.

Στέλνεις ένα καλό μηνιάτικο κάθε 1η του μηνός για όλο τον κανονικό χρόνο του διδακτορικού κι αυτός σε χρειάζεται μια φορά τον χρόνο εκεί, όπου σου έχει κρατημένες εφημερίδες της χρονιάς, βγαίνεις μερικές φωτογραφίες, υπογράφεις κάτι χαρτιά και... του χρόνου πάλι!

Στο τέλος παίρνεις το χαρτί, χωρίς να ξέρεις γρι ρουμανικα!
Παντού γίνετε αυτό... μόνο οι "τιμές" διαφέρουν.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Pesoner » 29 Απρ 2011 03:46

Δηλαδή εκεί πόσο κοστίζουν τα site σε σχέση με την Ελλάδα;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Απρ 2011 11:52

Pesoner έγραψε:Δηλαδή εκεί πόσο κοστίζουν τα site σε σχέση με την Ελλάδα;
Όλες οι εταιρίες χωρίζουν το web design σε 3 κατηγορίες

1. Στατικό site - Στατικό site με custom design με 4-5 σελίδες με πληροφορίες και contact form - 350-500euro
2. Δυναμικό site - Site με κάποιο CMS, custom design, μέχρι 10 σελίδες. - 720-1000euro
3. Εταιρικό site - Custom design,CMS και ότι άλλο ζητήσει ο πελάτης - 1000euro+

Και μετά έχουμε τα e-shop - 1000euro+

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από CyberCr33p » 29 Απρ 2011 12:38

Ακριβά είναι με βάση τους μισθούς τους. Σε σχέση με τους μισθούς εκεί και εδώ, θα έπρεπε είτε εκεί να ήταν 5 φορές κάτω οι τιμές ή εδώ 5 φορές πάνω....

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 29 Απρ 2011 13:31

Τα sites τα παραγγέλνουν εταιρίες και μαγαζιά οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τις τιμές. Επίσης για αυτές τις τιμές παίρνεις ποιοτικά websites με όμορφο custom design και support για μερικούς μήνες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης