Ουκρανία - Review και QA

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Απρ 2011 18:25

Καλησπέρα, ονομάζομαι Δημήτρης και δουλεύω ως προγραμματιστής στην Ουκρανία (Ντονετσκ).
Συχνά με ρωτάνε διάφορα πράγματα για την Ουκρανία, oπότε αποφάσισα να φτιάξω αυτό το θέμα.

Τι γλωσσά μιλάνε στην Ουκρανία?
Η επίσημη γλωσσά είναι τα ουκρανικά. Στην δυτική Ουκρανία όλοι μιλάνε στα ουκρανικά και γνωρίζουν τα ρωσικά ως δεύτερη γλώσσα (αν και αρνούνται πεισματικά να μιλάνε σε αυτήν), τα σχολειά διδάσκουν αποκλειστικά στην ουκρανική. Στην ανατολική Ουκρανία οι άνθρωποι μιλάνε στα ρωσικά και ελάχιστοι ξέρουν ουκρανικά, ελάχιστα σχολεία διδάσκουν στα ουκρανικά. Το 90% της τηλεόρασης/ραδιόφωνο είναι στα ουκρανικά αφού περάσαν τον σχετικό νόμο.

Τι νόμισμα έχει η Ουκρανία?
Το επίσημο νόμισμα της ουκρανίας είναι η Γριβνα(Uah).
$1 = 8 Uah
1€ = 11 Uah
Τα παραπάνω νούμερα είναι ο μέσος όρος για τα 2 τελευταία χρόνια.
Μεγάλη επιρροή έχει επίσης το δολάριο. Τα μαγαζιά(ειδικά τα Online) συχνά έχουν τις τιμές τους αποκλειστικά σε δολάρια.

Ποιος είναι ο μέσος μισθός?
Αυτήν την στιγμή ο μέσος μισθός είναι $300.
Σπάνια όμως συναντάς τέτοια άτομα. Για παράδειγμα μπορώ να δώσω μια γνωστή μου,
είναι 55 χρονών και δουλεύει ως υποδιευθύντρια σε ένα εργοστάσιο παραγωγής ηλεκτρο-ενέργειας, ο μισθός της είναι $190.
Ενδεικτικά εγώ λαμβάνω $400 με περιοδικά bonus.
Επίσης για σύγκριση:
1 κιλό ψωμί - 0.30€
1 λίτρο γάλα - 0.50 €
0.5 λίτρα μπύρα - 0.30€
πατατάκια Lays - 0.48€
McDonalds Big Tasty+Coca Cola 0.5+Πατατες+Cheesburger = 6€

Τεχνολογική πρόοδος
Στο σπίτι μου αυτήν την στιγμή εχω 100Mbit up/down Internet και πληρώνω 10 ευρώ την μήνα.
Το σύστημα πάει ως έχειν
Κάθε πόλη ανάλογα με το μέγεθός της έχει και κάποιον αριθμό ISP providers. Ο κάθε isp δίνει internet σε έναν περιορισμένο αριθμό σπιτιών.
Η τεχνολογία συνδέσεις είναι FTTB, στην ταράτσα του κάθε σπιτιού ο isp φέρνει καλώδιο και εγκαθιστά έναν switch από τον οποίο μετά φέρνουν ethernet καλώδιο στο σπίτι σου.
Επίσης ο κάθε provider δίνει δωρεάν LAN υπηρεσίες στους πελάτες τους. Πχ εγώ εχω torrent tracker, game servers, forums, chat, tv streaming, ftp servers με games/movies/music...
ADSL υπάρχει αλλά το χρησιμοποιούν μόνο άτομα που δεν έχουν κανέναν provider δίπλα τους.
Μερικά sites από ISP providers
http://www.east.net.ua/
http://www.matrixhome.net/
http://didan.org/

Επίσης εχω την δυνατότητα να πληρώνω Online τους φόρους και τους λογαριασμούς του σπιτιού.

Γάμος
Εγώ ακόμα να το χωνέψω αυτό αλλά εδώ πάει έτσι.
Η κατάλληλη ηλικία για μια γυναικά να παντρευτεί είναι 17-20 και για έναν άντρα 25-30. Όταν τους λέω πως αυτό είναι τρελό με κοιτάνε σαν να είμαι κανένα ufo γιατί για κάποιον λόγο τους φαίνεται απολύτως λογικό.
Επίσης είναι πάρα πολύ συχνό φαινόμενο ο άντρας, η γυναικά και τα παιδιά τους να μένουν στο σπίτι των γωνιών τους. Και μάλιστα καμιά ντροπή, μιας και αυτό γιαυτους είναι απολύτως φυσιολογικό.

Κοινωνία
Όλη τους η ζωή γυρίζει γύρω από το ποτό. Πάνε σε καφετέρια, παραγγέλνουν μπύρα. Πάνε σε εστιατόριο παραγγέλνουν βότκα. Πίνουν πάντα και παντού μέχρι αηδίας. Όταν τους λέω ας πιούμε κανέναν καφέ η κρασί αρχίζουν να γελάνε. Btw το κρασί εδώ πέρα είναι τελείως μάπα οπότε σε αυτό έχουν κάποιο δίκιο.
Καπνίζουν,πίνουν και βρίζουν από πάρα πολύ μικρή ηλικία, στις τουαλέτες των σχολείων μερικά παιδιά φοβούνται μέχρι και να μπαίνουν μιας και εκεί καπνίζουν,πίνουν,παίζουν χαρτιά και πλακώνονται.
Επίσης είναι όλοι κολλημένοι στην Σοβιετική Ένωση, συνεχεία λένε διάφορα σχετικά με το πόσο καλά ήταν τότε και πόσο χάλια είναι τώρα.

Εκπαίδευση
Τα σχολειά δεν χωρίζονται σε δημοτικό/γυμνάσιο/λύκειο. Είναι ένα κτίριο όπου βρίσκονται και οι 12 τάξεις.
Ένα πρωτάκι, πριν το πάρουν σε κάποιο δημόσιο σχολείο πρέπει να περάσει IQ τεστ.
Τα βιβλία έχουν μείνει από την σοβιετική ένωση. Τα παιδιά από αυτό έχουν κάνει ένα παιχνίδι, ψάχνουν να βρουν βιβλία που ανήκαν στους γονείς τους. Μερικοί βρίσκουν μέχρι και γιαγιάδες. Γενικός το σχολείο είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι στην Ελλάδα. Το κάθε παιδί μόλις τελειώσει την 9η τάξη μπορεί να πάει σε ινστιτούτο αν τον δεχτούν. Αν όχι μπορεί να σταματήσει το σχολείο ή να συνεχίσει μέχρι την 12η τάξη.

Γενικά
Σε ηλικία 16 χρονών πρέπει να πας στην αστυνομία για να παραλαβεις το διαβατήριό σου. Επίσης σε ηλικία 16 χρονών όλα τα αγόρια πρέπει να παρουσιαστούν στο στρατό για έλεγχο.
Όπως και στην Ελλάδα όλα τα αγόρια περνάνε μια σειρά από ιατρικές εξετάσεις και στο τέλος της ημέρας λαμβάνουν ένα χαρτί που λέει αν είναι ικανοί να υπηρετήσουν και που. (ναι, σου λένε πχ στρατιώτης εδάφους, τανκς, σπετσναζ...) Σε ηλικία 18 ετών όλα τα αγόρια παρουσιάζονται πάλι στον στρατό και περνάνε τον ίδιο έλεγχο. Με την λογική του ότι τότε μπορεί να μην ήσουν ικανός και τώρα να είσαι, ή το αντίστροφο.

Απαγορεύετε να καταναλώνεις δημόσια αλκοολούχα ποτά.

Διαφθορά
Η διαφθορά είναι παντού. Από σχολειά μέχρι νοσοκομεία και οποιαδήποτε δημοσιά υπηρεσία.
Για να με εξετάσει η γιατρός αναγκάστηκα να πληρώσω χρήματα γιατί αλλιώς απλός δεν σου κλείνει ραντεβού.
Στα πανεπιστήμια/ΤΕΙ/ΑΕΙ τα ίδια, αν έχεις χρήματα δεν χρειαζεται να έχεις γνώσεις. Δεν ξέρεις πόσο κάνει 3+3? Δεν χρειαζεται, απλός πας στον μαθηματικό του λες πως έχεις δυσκολίες να μάθεις την ύλη, αυτός σε ρωτάει τι βαθμό θέλεις και σου λέει την τιμή.
--

Το ξέρω πως δεν είναι και πολύ structured και σε μερικά σημεία απότομο, αλλά νομίζω πως δίνει την γενική εικόνα.

Ότι ερωτήσεις έχετε σχετικά με την Ουκρανία με χαρά μου να σας απαντήσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jimaek την 21 Σεπ 2011 12:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Figaro » 26 Απρ 2011 18:45

Ωραίος.. ty για τα info.

- Τιμές ενοίκια για σπίτια / διαμερίσματα σε 1-2 μεγάλες πόλεις ;
- online payments υπάρχει τρόπος να δεχθείς ; (paypal)
- Οι ουκρανοί έχουν δικαίωμα εργασίας στην Ευρώπη χώρις visa και άλλα διάφορα κουλά.. ;
Η μόνο το κλασσικό τρίμηνο ;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Απρ 2011 18:53

Ευχαριστώ φίλε

- Ένα δυάρι στο κέντρο βγαίνει περίπου $250-350+. Στις γύρω περιοχές είναι $150-250 (Στο Κίεβο είναι περίπου τα διπλάσια). Εγώ δεν πληρώνω τίποτα γιατί το διαμέρισμα που μένω τώρα είναι στο όνομά μου από την Σοβιετική ένωση.
- Οι Ουκρανοί μπορούν να πληρώνουν μέσω Paypal αλλά όχι και να πληρώνονται. Δεν μπορούν να λάβουν καθόλου χρήματα μέσω Paypal γιαυτό και δεν είναι και τόσο διάσημο εδώ πέρα. Το αντίστοιχο paypal εδώ είναι το WebMoney
- Η Ουκρανία δεν είναι στην ευρωπαϊκή ένωση όποτε χρειάζονται Visa.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Spyrostagas » 26 Απρ 2011 21:57

Πραγματικά με τον μισθό εκεί που παίρνουν και όλα τα έξοδα ( ενοίκιο σπιτιού, λογαριασμοί και άλλα ) τους μένει κανένα δολλάριο;;;
Γιατί αν παίρνει 200 - 250 δολλάρια και έχει έξοδα ενοικίου 100 - 150 δολλάρια σπιτιού + άλλες πληρωμές, τότε τι μένουν τίποτα;
Από κοινωνική πρόνοια πως είναι; Δίνουν επιδόματα π.χ σε άνεργους, μητέρες, πολύτεκνους κ.α;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Απρ 2011 22:08

$150 Σπίτι
$8 ρεύμα
$5 νερό
$5 γκάζι
μια χαρά βγαίνει

Ανεργία - από $50 έως $300
Μονη μητέρα - $150
Για πολύτεκνους δεν βρίσκω

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από ThyClub » 26 Απρ 2011 22:27

Jimaek στην Ουκρανία δεν είχε γίνει το ατύχημα του τσερνομπιλ;

Αν ναι τι παίζει απο ραδιενέργεια εκεί;

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Απρ 2011 22:30

Ναι στο Τσερνόμπιλ. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι παίζει από ραδιενέργεια, αλλά με τόσες γιαγιάδες(80+) που έχει δεν νομίζω να έκανε και τόσο κακό.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από c0d3punk » 26 Απρ 2011 22:52

Jimaek έγραψε:$150 Σπίτι
$8 ρεύμα
$5 νερό
$5 γκάζι
μια χαρά βγαίνει

Μονη μητέρα - $150
Για εσένα που είσαι (μάλλον) υψηλόμισθος βγαίνουν, αλλά για την 55 κυρία που είναι και υποδιευθύντρια και παίρνει 190 ευρώ βγάζει μόνο τα ως προς το ζην.

Αν θες να αγοράσεις ένα διαμέρισμα πόσο κοστίζει?

Πως γίνεται να πίνουν παντού αλκοόλ και να είναι παράνομο να πίνεις δημόσια?

τι είναι "σπετσναζ"?
Jimaek έγραψε:Σε ηλικία 16 χρονών πρέπει να πας στην αστυνομία για να παραλαβεις το διαβατήριό σου.
Ταυτότητες δεν παίζουν? σου λέει θα την κάνεις από δω όταν μεγαλώσεις οπότε πάρε μόνο διαβατήριο? :-)

Έχεις καταγωγή από Ρωσία?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος c0d3punk την 27 Απρ 2011 00:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 26 Απρ 2011 23:03

- Για τις κυρίες που λες ναι είναι λίγα, αλλά έτσι είναι όλη η Ουκρανία. Συν του οτι σχεδόν όλες έχουν διαμέρισμα από την σοβιετική ένωση οπότε δεν πληρώνουν το ενοίκιο.
- Σε μεγάλη πόλη από $40.000 και φτάνει και τα $500.000+
- Αν δεν υπάρχει αστυνομία ποιος σε εμποδίζει? Άσε που μια φορά 2 μπάτσοι έπιασαν έναν γνωστό μου να πίνει μπύρα στον δρόμο, τον πήγαν λίγο πιο κάτω και του λένε πως είτε τους δίνει χρήματα η τον πάνε στο κρατητήριο. Τους έδωσε 5 ευρώ και τον άφησαν
- σπετσναζ = κάτι σαν ειδικές δυνάμεις http://en.wikipedia.org/wiki/Spetsnaz
- Εδώ δεν υπάρχουν ταυτότητες, έχουν Passport και έχουν International Passport
- Από Ουκρανία.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Figaro » 26 Απρ 2011 23:22

Jimaek έγραψε:Ναι στο Τσερνόμπιλ. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι παίζει από ραδιενέργεια, αλλά με τόσες γιαγιάδες(80+) που έχει δεν νομίζω να έκανε και τόσο κακό.
Το Τσερνομπιλ έχει επηρεάσει εκατομμύρια κόσμο και όχι μόνο απο Ουκρανία αλλά και Moldova και Ρουμανία.
- γενιούντε ακόμα μωρά με προβλήματα
- % με άτομα που πάσχουν απο καρκίνο πολυ μεγάλο στις περιοχές κοντά (σε εκατοντάδες χλμ μέτρα το "κοντα") στο Cernobil
- αρρώστιες σχετικές με θυρωείδα..
... κτλ..

Μιλάμε για μία απο τις μεγαλύτερες καταστροφές (αν όχι η μεγαλύτερη) τις τελευταίες δεκαετίες!
Απο Discovery Channel αυτά... η περιοχή γύρω απο το Cernobil είναι νεκρή και ακόμα υπάρχει ραδιενέργεια.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από fafos » 26 Απρ 2011 23:52

H Ukraine mou thymizei thn Ellada ths dekaetias 50-60... milao gia eparxiakes poleis pou pao kathe xrono... mporei na mhn exoun thn anaptyxh Europaikon xoron alla agxos mhden..

auta pou mou ekanan entyposh sthn Ukraine einai h epikyndinh odhghsh (paei h prosperash apo dexia synnefo) kai h diaforetikothta ton Oukranon analoga me thn perioxh pou menoun (alloi xarakthres sto Kievo, alloi xarakthres sthn dytikh oukrania, alloi sthn krimaia klp)..

ta petherika tou gnostou mou pou me filoxenei kathe xrono pairnoun 40-50 euro syntaxh ton mhna..

Ta faghta tous den mas pane katholou kai an episkefteite thn Oukrania promhtheuteite kai xapia gia stomaxikes diataraxes kalou kakou.. to ladi to mathenoun tora teleutaia..

Oi gynaikes tous den to syzhtao... koryfh.. :lol: oi antres einai ligo gia ta mpaza (oxi apo omorfia) logo tou oti oi perissoteroi pinoun xoris na xeroun na pinoun kai meta den xeroun ti lene kai ti kanoun..

Genika einai poly kaloi anthropoi kai filoxenoi..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Jimaek
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Jimaek » 27 Απρ 2011 00:41

Figaro έγραψε:
Jimaek έγραψε:Ναι στο Τσερνόμπιλ. Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ιδέα τι παίζει από ραδιενέργεια, αλλά με τόσες γιαγιάδες(80+) που έχει δεν νομίζω να έκανε και τόσο κακό.
Το Τσερνομπιλ έχει επηρεάσει εκατομμύρια κόσμο και όχι μόνο απο Ουκρανία αλλά και Moldova και Ρουμανία.
- γενιούντε ακόμα μωρά με προβλήματα
- % με άτομα που πάσχουν απο καρκίνο πολυ μεγάλο στις περιοχές κοντά (σε εκατοντάδες χλμ μέτρα το "κοντα") στο Cernobil
- αρρώστιες σχετικές με θυρωείδα..
... κτλ..

Μιλάμε για μία απο τις μεγαλύτερες καταστροφές (αν όχι η μεγαλύτερη) τις τελευταίες δεκαετίες!
Απο Discovery Channel αυτά... η περιοχή γύρω απο το Cernobil είναι νεκρή και ακόμα υπάρχει ραδιενέργεια.
Τα έχω δει αυτά τα ντοκιμαντέρ αλλά δεν μπορώ να πω πως έχω δει τις επιπτώσεις. Όσους ξέρω είναι όλοι μια χαρά

@fafos
Ναι αυτό με τα φαγητά όντως. Τον πρώτο χρόνο που ήμουν εδώ δεν έτρωγα σχεδόν τίποτα. Τώρα βεβαία έχω συνηθίσει, αλλά και τι δεν θα έκανα για μια μπριζόλα με τηγανίτες πατάτες και φέτα.

Οι γυναίκες μπορεί να είναι όμορφες, όμως με νορμάλ χαρακτήρα δύσκολο βρίσκεις. Είναι είτε κακομαθημένες, είτε δεν σε σέβονται είτε κάτι άλλο. Γενικός είναι ψιλό τρέλες εδώ πέρα

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από c0d3punk » 27 Απρ 2011 01:01

με 20 ευρουλάκια μέσω paypal σου στέλνω διπλή μερίδα μπριζολίτσα με πατάτες τηγανιτές και δώρο χωριάτικη σαλάτα με διπλή φέτα! Τα έξοδα επιβαρύνουν τον πελάτη! :-)
Jimaek έγραψε:Οι γυναίκες μπορεί να είναι όμορφες, όμως με νορμάλ χαρακτήρα δύσκολο βρίσκεις. Είναι είτε κακομαθημένες, είτε δεν σε σέβονται είτε κάτι άλλο. Γενικός είναι ψιλό τρέλες εδώ πέρα
το ίδιο θα σου έλεγα και για τις Ελληνίδες άμα με ρώταγες! :kaloe:
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Απρ 2011 02:25

Jimaek έγραψε:$150 Σπίτι
$8 ρεύμα
$5 νερό
$5 γκάζι
μια χαρά βγαίνει

Μονη μητέρα - $150
α πολύ φθηνό το νερό, το ρεύμα και το γκάζι.
Για πες κανένα όμορφο μέρος της Ουκρανίας με όμορφα τοπία, καθαρό αέρα και αν έχει σπίτια που μπορεί κάποιος να νοικιάσει και να αγοράσει. Τι τιμές παίζουν πάνω κάτω για αγορά;
Εικόνα

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Ουκρανία - Review και QA

Δημοσίευση από Spyrostagas » 27 Απρ 2011 02:30

δηλαδή τι έχει σε εσάς το φαγητό; Πως είναι η ουκρανική κουζίνα; Είναι χάλια τα φαγητά ή απλώς είναι τελείως διαφορετική από την ελληνική κουζίνα;
Πάντως φαντάζομαι ότι τόσο φθηνά που θα είναι, με 10 $ ένα άτομο βγάζει ένα μήνα με αρκετή κατανάλωση τροφής.
Για ρίξε τιμές, π.χ το λίτρο το γάλα πόσο πάει και τα βασικά αγαθά.. :)
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες