για άλλη μια φορά κάτω το Amazon EC2

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 21 Απρ 2011 15:47

κι εκεί που είχε πάρα πολύ καιρό να κάνει τσαλιμάκια το Amazon EC2 έπεσε πάλι, λόγο προβλημάτων, στο δίκτυό του με αποτέλεσμα πολλές δημοφιλείς υπηρεσίες όπως το Reddit, το Foursquare και το Quora να μη μπορούν να εξυπηρετήσουν τους χρήστες τους.

---
1:48 AM PDT We are currently investigating connectivity and latency issues with RDS database instances in the US-EAST-1 region.
2:16 AM PDT We can confirm connectivity issues impacting RDS database instances across multiple availability zones in the US-EAST-1 region.
3:05 AM PDT We are continuing to see connectivity issues impacting some RDS database instances in multiple availability zones in the US-EAST-1 region. Some Multi AZ failovers are taking longer than expected. We continue to work towards resolution.
4:03 AM PDT We are making progress on failovers for Multi AZ instances and restore access to them. This event is also impacting RDS instance creation times in a single Availability Zone. We continue to work towards the resolution.
---
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 22 Απρ 2011 16:28

Ναι άλλα συζητάμε για μεγάλη ζημιά.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν έχουν και ενα backup στην Ευρώπη που φαίνεται ότι παίζει οκ ?

Άβαταρ μέλους
philoxenos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από philoxenos » 29 Μάιος 2011 03:43

Τα σοβαρά projects πάνε σε dedicated :)

Είναι κρίμα για την Amazon γιατί είναι σοβαρή εταιρεία. Αλλά γενικότερα η κατάσταση του cloud είναι λίγο συννεφιασμένη.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2011 03:00

τα σοβαρά project πάνε φυσικά σε cloud. φαντάσου να ήταν το twitter απλά σε dedicated.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Μάιος 2011 03:17

Δεν νομίζω ότι παίζουν σε cloud με την έννοια της Amazon το Twιtter, FB, youtube κλπ.

Μάλλον σε clustering.

Ειδικά το FB & το Youtube που είναι σε μία γεωγραφική θέση (για το twitter δεν ξέρω).
Το youtube συγκεκριμένα που είχα δει μία ομιλία για την υποδομή τους, παίζει με Citrix Netscaler.

Το cloud είναι περισσότερο marketinίστικος όρος για το «clustering-made-easy» ή «clustering-for-dummies» στην ουσία. :P

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 30 Μάιος 2011 09:49

Και dedicated μπορείς να έχεις στην amazon....

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Μάιος 2011 16:31

έτσι, plug and play clustering
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Μάιος 2011 16:38

Plug and play είναι το https://www.phpfog.com/

Σηκώνεις PHP Apps σε cloud με μερικά κλικ.

Ωραίο interface, εντελώς for dummies :D

Δεν ξέρω αν ξεκίνησε public, με κάνανε accept για beta testing και λίγο που το χάζεψα είναι αρκετά ωραίο (αν και σε γενικές γραμμές δεν με ψήνει ακόμα το cloud)

Άβαταρ μέλους
philoxenos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από philoxenos » 30 Μάιος 2011 18:28

cordis έγραψε:τα σοβαρά project πάνε φυσικά σε cloud. φαντάσου να ήταν το twitter απλά σε dedicated.
Ίσως παρεξηγήθηκα. Δεν εννοώ σε έναν Dedicated, αλλά σε dedicated υποδομή, δηλαδή υποδομή συγκεκριμένων και εγγυημένων resources.

Για το twitter δεν ξέρω, αλλά για το facebook που γνωρίζω, είναι στημένο σε memcached cluster από dedicated servers.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα του cloud είναι των dedicated resources. Για παράδειγμα:
Cloud με 1GHz cpu, 20GB space και 200GB traffic.
- Δεν ξέρεις τι CPU είναι στις περισσότερες περιπτώσεις. Δεν ξέρεις αν εννοεί ότι έχεις εγγυημένα ένα core ή ένα thread
- Για το space, ξέρεις τον χώρο αλλά δεν ξέρεις την ταχύτητα. Και το IO, ξέρουμε ότι επιδρά καταλυτικά στους χρόνους φόρτωσης, ειδικά τώρα που όλα τα sites είναι δυναμικά.

Ειδικά πλέον, που υπάρχουν Dedicated servers με SSD τα οποία εκτινάσουν την απόδοσή τους, ένα cloud με shared NAS μεταξύ 100VMs ή και 1000VMs, δεν λέει τίποτα...

Έχω πολλούς πελάτες που έχουν έρθει σε δικούς μου dedicated μετά που την πατήσανε με clouds τα οποία αναφέρουν resources, αλλά παραλείπουν πολλές λεπτομέρειες.

Το cloud ακόμη είναι θολό, αλλά σίγουρα βελτιώνεται συνεχώς. Προσωπικά, είμαι σε στάση αναμονής.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες