Php script εκτοσ server

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 19 Απρ 2011 17:27

Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Θέλω να κάνω το εξής: Ας πούμε οτι μια σελίδα φιλοξενείται σε server εταιρίας. Σε αυτή τη σελίδα αποθηκεύονται κάποια αριθμητικά δεδομένα σε φόρμες. Μετά αυτά τα δεδομένα επεξεργάζονται και δίνουν αποτελέσματα. Το ερώτημα είναι το εξής.... Σκέφτομαι να βάλω στη σελίδα τα δεδομένα να στέλνονται με email σε ένα απομακρυσμένο υπολογιστή. Επειτα ο υπολογιστής αυτός να ανοιγει μόνο τα email απο το συγκεκριμένο αποστολέα(το site δηλαδη) να τρέχει το php script και να στέλνει τα αποτελέσματα με email στο email του χρήστη. Δεν Θέλω προς το παρόν να φτιάξω server σπίτι μου και ούτε να βάλω το script στο server της εταιριας host. Είναι εφικτο αυτό που λέω? Τι προβλήματα ενδέχεται να αντιμετοπίσω???

pimpogio

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από pimpogio » 19 Απρ 2011 21:24

γινετε

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2011 21:45

Τι να γίνουμε; :roll:

Άβαταρ μέλους
Khronos

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Khronos » 19 Απρ 2011 22:11

korgr έγραψε:Τι να γίνουμε; :roll:
Μάντες, για να ξέρουμε τι έχει στο μυαλό του κάθε φορά ο pimpogio..

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από fafos » 19 Απρ 2011 22:44

ginetai...
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 20 Απρ 2011 01:52

Υπάρχει τελικά καθημερινό email limit ή όχι??Αλλού διάβασα ναι και αλλού όχι. Επίσης για να φτιάξω το script που θα ανοίγει το email με τα δεδομένα που έστειλε ο server και μετά θα τα στέλνει για επεξεργασία θα χρησιμοποιήσω την file_get__contents.Όταν loggarw sto mail λογαριαρμό μου μπαίνει σε εφαρμογή το ssl και η παραπάνω συνάρτηση δεν δουλεύει.Aρκει να ενεργοποιήσω ssl και στην δικιά μου php και μετά όλα κομπλε?Τέλος αυτό το ssl ενεργοποιείται μέσω php.ini ktl ή πρέπει να κατεβάσω και τίποτα επιπλέον?? Ευχαριστώ ελπίζω να γίναμε με την πολυλογία μου :pint:

Άβαταρ μέλους
jpk

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από jpk » 20 Απρ 2011 08:27

Flamable να ρωτήσω κάτι; Γιατί να το κάνεις όλο αυτό; Ποιο είναι δηλαδή το πρόβλημα που σε εξαναγκάζει να βρεις μια άλλη λύση σαν αυτή που περιγράφεις;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από dimsis » 20 Απρ 2011 09:03

Καλύτερα κάτσε διάβασε περί web services και φτιάξε κάποιες function που να δέχονται εξωτερικά δεδομένα όταν τις καλείς και πήγαινε το έτσι.

Για το καθημερινό email limit, εξαρτάται από τον server που σε φιλοξενεί.

Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 20 Απρ 2011 16:28

dimsis με αυτες τις συναρτησεις αποφευγω το ssl?Γιατί με το προτοκωλο δεν εχω βρει ακόμα ακρη. Αν και θα προτιμούσα να το κάνω με file get contents επειδή με τα web servises poy μου είπες δεν έχω τριφτεί καθόλου. Jpg απλά θέλω να προφυλάξω το script απο ενδεχόμενο hack.ή τουλάχιστον να έχω εγώ τον έλεγχο του όσο γίνεται περισσότερο.Επίσης το κάνω sevrer to pc moy είναι κάτι που οι γνώσεις μου δεν μου δίνουν την απαραίτητη αίσθηση ασφάλειας// επίδης dimsis για να χρησιμοποιήσω τις συναρτησεις χρειάζομαι και κάτι αλλο ή μου φτάνουν php apache??

Άβαταρ μέλους
jpk

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από jpk » 20 Απρ 2011 19:21

Τα Web Services δεν είναι συναρτήσεις, είναι μέθοδος επικοινωνίας (μεταφοράς δεδομένων) μεταξύ συστημάτων στο διαδίκτυο. Αυτός που ζητά την πληροφορία ο client στέλνει ένα ερώτημα με μορφή XML σε αυτόν που την παρέχει provider και ο τελευταίος με την σειρά του στέλνει πίσω στον client την απάντηση με μορφή XML. Το τι περιμένει να πάρει ο provider (πια δομή δηλαδή θα έχει το XML της ερώτησης) και τι θα απαντήσει (την δομή του XML της απάντησης) περιγράφεται από ένα WSDL αρχείο.

Ρώτησα γιατί θέλεις να το κάνεις αυτό και όπως φαίνετε και από αυτό η σωστή ερώτηση για αρχή είναι γιατί και όχι τι. Υπάρχουν πολλοί τρόποι για να προστατέψεις τον κώδικα σου από ενδεχόμενο hack. Ας αρχίσουμε από τα πολύ απλά, τα permissions . Μετά το που βρίσκεται , να μην είναι στο public_html αλλά σε έναν κατάλογο που να έχει οριστεί ότι έχει πρόσβαση μόνο ο συγκεκριμένος λογαριασμός. Και το δύσκολο αλλά απαραίτητο είναι ο κώδικάς σου να είναι όσο το δυνατόν πιο ασφαλής γίνεται, ρίξε μια ματιά στα
http://us2.php.net/manual/en/security.php
http://www.addedbytes.com/writing-secure-php/
http://www.ibm.com/developerworks/opens ... index.html

Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 20 Απρ 2011 19:44

Δεν είναι το μόνο πρόβλημα το hack αλλα και να το κρύψω απο οποιαδήποτε άλλα μάτια ακόμα και της εταιρίας host.Είναι κάτι που δουλεύω μήνες. Απλα ο τρόπος που ανέφερα είναι νομίζω ο πιο ασφαλής και αν εξαιρέσεις το ssl ξέρω πώς να το κάνω ενώ τα αρχεία wsdl πρώτη φορά τα βλέπω. Oσο για τα link περί php security έχω mia ιδέα, άλλο αν δεν νιώθω σίγουρος.[/flash]

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Απρ 2011 13:51

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Ioncube για να κρυπτογραφήσεις το αρχείο αυτό. Αλλιώς παίρνεις ένα dedicated server ώστε να έχεις πρόσβαση μόνο εσύ στα αρχεία αλλά εάν δεν ξέρεις πώς στήνεται θα χρειαστείς κάποιον να στο ρυθμίσει οπότε και εκεί κάποιος άλλος εκτός από εσένα θα έχει πρόσβαση.

Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 21 Απρ 2011 21:40

Καλό φαίνεται το oιncube. Αν κρυπτογραφήσω με αυτο μόνο το επίμαχο αρχείο είμαι καλυμένος και μπορω να το hostarw κανονικά σε εταιρία host.Σωστά??Η να το κάνω καλύτερα με webservises και να το κρυπτογραφήσω στο pc moy. Μιλάμε για το ioncube encoder φαντάζομαι. Υπάρχει κάποια δωρεάν υπηρεσία με αυτό που να κάνει επαρκή κρυπτογράφηση, για να μην μπαίνω στη διαδικασία να το αγοράσω μόνο για ένα αρχείο??Αλλιώς σύμφωνα με τις περιγραφές αξίζει η αγορά του "κερβερου" νομίζω. Καμιά γνώμη???? Πάντως πολυ χρήσιμη πληροφορία cYBERCR33P, όπως και οι υπόλοιπες που έδωσαν τα παιδιά περί wsdl και webservises. Ωστόσο αν πάρω έναν dedicated και μου τον ρυθμίσει κάποιος πριν ανεβάσω τα αρχεία??[/flash]

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από CyberCr33p » 21 Απρ 2011 21:52

Το ioncube το χρησιμοποιούν πολλές εταιρίες που πουλάνε software γραμμένο σε PHP. Τώρα εάν είναι εύκολο να σπάσει η κρυπτογράφησή του δεν το γνωρίζω αλλά φαντάζομαι πώς όχι αλλιώς δεν θα το χρησιμοποιούσαν.

Σχετικά με τη ρύθμιση του server μπορεί να γίνει μία φορά στην αρχή, αλλά ανά διαστήματα θα χρειάζεται να περαστούν και patches στο λειτουργικό και στα προγράμματα που τρέχουν.

Flamable

Php script εκτοσ server

Δημοσίευση από Flamable » 05 Μάιος 2011 04:42

Παίδες έχω μια απορία περι web services και ip. Λέω να χρησιμοποιήσω soap για τη δουλεια που ανέφερα παραπάνω. Η απορία είναι χρειάζεται ο υπολογιστής του σπιτιού μου ο οποίος θα είναι αν δεν κάνω λάθος ο soap server να έχει στατική ip?Γίνεται και με δυναμική?? Ο soap client θα είναι λογικά ο server στο οποίο θα hostarεται το site, και ο soap server to pc μου που θα στέλνει την απάντηση στο site, σωστα??

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης