Δωρεάν υπηρεσίες για απελπισμένους :)

Ερωτήσεις για προβλήματα και προτάσεις σχετικές με την σελίδα του freestuff.gr.
Παρακαλώ μη βάζετε εδώ γενικές ερωτήσεις που δεν αφορούν την σελίδα μας.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 19 Απρ 2011 01:56

οι καιροι είναι δύσκολοι...
όλα καταρρεούν, πολλοι επαγγελματιες κανουν απέλπιδες προσπάθειες να σώσουν τις επιχειρησείς τους.
άλλοι κλείνουν τα μαγαζια και κανουν eshop και σελιδες, εχοντας την ελπίδα οτι θα σωθουν

έλα όμως που εκει καραδοκουν τα κοράκια και δεν τους λένε την αλήθεια, τους εκμεταλευονται τους κάνουν μια σελιδα με 300 ευρο και πανε απατοι!

ενδεικτικά ξέρω 5 μέλη άτομα ασχετα με τον χώρο, που ηταν modarators σε ελληνικό torrendadiko σιτε αλλα φοβήθηκαν το εκλεισαν και τωρα έγιναν joomlakides και κανουν ταχα μου σελίδες (ενας απο αυτους αξιωματικός στρατογκαυλίας τελείος ασχετος με τον χώρο).

μήπως το freestuff να δημιουργήσει μια ομάδα απο επαγγελματίες του χώρου που θα βοηθουν τετοιους απελπισμένους πελάτες που ήδη έδωσαν τα 300+ ευρουλάκια τους και δεν μπορουν δώσουν άλλα.

ΟΧΙ επισημα, ανεπισημα να υπαρχει μια τετοια ομαδα που θα βοηθάει...
τι εννοώ? με αφορμή το post αυτό

αν και ειμαι σιγουρος οτι αυτο ήδη γίνετε και τώρα... χωρις ομαδες και μ*** όποιος θελει να βοηθησει βοηθάει εικιοθελως. απλά είμαι αγανακτησμένος με αυτό που γίνετε στο χωρο αυτο.
Ευχαριστώ...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 19 Απρ 2011 02:04

Να βοηθάει σε τι; Στο να του στήσει από την αρχή τη σελίδα;

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 19 Απρ 2011 02:17

αναλογος την περισταση, να πατησουν επανω στην ιδια σελίδα και τη σουλουπώσουν λίγο εκει που πάσχει.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 19 Απρ 2011 02:23

Μιλάμε δηλαδή για οργάνωση που θα απαρτίζεται από designers & developers και θα δημιουργεί επαγγελματικές σελίδες αφιλοκερδώς σε άτομα που τα έχουν εκμεταλλευτεί οι τυπάδες των 300€;

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει για πολλούς λόγους. Κατ' αρχήν κανένας δεν θα δουλέψει δωρεάν αφήστε που όλοι θα θέλουν να καταφύγουν σε μία τέτοια λύση (δωρεάν λύση και με ποιότητα - τι άλλο να ζητήσει κανείς; -).

Αυτό που μπορεί να γίνει είναι στις κατάλληλες κατηγορίες να δημιουργηθούν sticky-posts για το πως μπορούν διαλέγουν το κατάλληλο γραφείο και όπως όλοι μας ξέρουμε ό,τι πληρώνεις, παίρνεις.

Με πρόλαβες!
Nemesis_Elite έγραψε:αναλογος την περισταση, να πατησουν επανω στην ιδια σελίδα και τη σουλουπώσουν λίγο εκει που πάσχει.
Αυτό γίνεται ήδη, απλά με συμβουλές και με τις κατάλληλες διορθώσεις (κώδικας, γραφικά) όπου χρειάζεται.

Άβαταρ μέλους
Pesoner

Δημοσίευση από Pesoner » 19 Απρ 2011 02:26

Δεν νομίζω να το εννοείς αυτό..
Ο καθένας θα έρθει εδώ για " διορθώσεις"

Επίσης οι περισσότεροι από αυτούς δεν θέλουν να δώσουν ευρώ για την σελίδα τους.
Αν δεν επενδύσεις δεν παίρνεις..

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 19 Απρ 2011 02:35

όλοι θα θέλουν να καταφύγουν σε μία τέτοια λύση (δωρεάν λύση και με ποιότητα - τι άλλο να ζητήσει κανείς; -).
lol σωστα ειναι και αυτό...
μετά τις 1:00 κατεβάζω περίεργες ιδέες... :idea:

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 19 Απρ 2011 04:08

Προσωπικά για μένα δεν σημαίνει ότι την πάτησε κάποιος για μία χάλια σελίδα με 300 ευρώ. Οι περισσότεροι ξέρουν ότι υπάρχουν σελίδες με 800 + ευρώ, αλλά προτιμούν σελίδες πολύ πιο φθηνές ή σχεδόν τσάμπα.
Αν ήθελαν μία αξιοπρεπή σελίδα, θα κοίταγαν 5 - 10 τουλάχιστον portfolios freelancers ή εταιριών, θα έκαναν συζητήσεις και θα κατέλειγαν σε αυτό που θέλουν.
Άλλα οι περισσότεροι θέλουν το φθηνό.
Και γιατί ένας άλλος καλός ή κακός web designer να φιλοτιμηθεί να φτιάξει τσάμπα μία σελίδα; Έτσι θα τον περνάνε για μ****α, αυτοί που έστησαν την χάλια σελίδα.
Και ο πελάτης γνωρίζει ότι από αυτά που ακούει ελάχιστα γίνονται σε σχέση με ποιότητα και τιμή.
Αν όμως ο πελάτης είναι τελείως άσχετος με το διαδικτύο ή με σελίδες, τότε να προσλάβει έναν ειδικό που του έχει εμπιστοσύνη και να αναλάβει εκείνος να κανονισει να βρει τον ειδικό που θα κάνει την σελίδα να ''πετάει''.
Α και κάτι άλλο, πιστεύω ένα συμφωνητικό ανάμεσα στον πελάτη και στον άνθρωπο που φτιάχνει την σελίδα με αναλυτικά στοιχεία και λοιπά, ασφαλίζει και τις δύο πλευρές, και ποιοτικά αλλά και οικονομικές συναλλαγές. Φαντάζομαι αυτό μπορεί να γίνει; Το κόστος και ο χρόνος δεν ξέρω αν είναι μεγάλος...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2011 09:35

LOL Οι ρομπέν του διαδικτύου :lol:

Spyrostagas έγραψε: Αν ήθελαν μία αξιοπρεπή σελίδα, θα κοίταγαν 5 - 10 τουλάχιστον portfolios freelancers ή εταιριών, θα έκαναν συζητήσεις και θα κατέλειγαν σε αυτό που θέλουν.
Άλλα οι περισσότεροι θέλουν το φθηνό.
Σπύρο θέλουν το φθηνό γιατί τους πείθουν πως θα είναι και καλό και πως θα κάνουν δουλειά!
Εγώ σε παρόμοιες συζητήσεις με πελάτες όταν τους αποδεικνύω πως σε τέτοια περίπτωση θα πετάξουν τα λεφτά τους και πως καλύτερα είναι να μην κάνουν site αν δεν το αντέχουν οικονομικά, βλέπω πως καταλαβαίνουν και μάλιστα πολύ καλά. Εκπαίδευση θέλει ο πελάτης, δεν είναι μ....

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Απρ 2011 11:39

Αρκετοί απο τους πελάτες που την πατάνε με σελίδες των ΧΧΧε και μετά "κλαίγοντε" όχι μόνο δεν ψάχνουν μια καλύτερη λύση (αν έχουν πάρει στα σοβαρά το web) αλλά δεν θέλουν να αφιερώσουν ούτε χρόνο για να ενημερωθούν.

Αρκετούς τζαμπατζίδες έχουμε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2011 14:38

Figaro έγραψε:Αρκετοί απο τους πελάτες που την πατάνε με σελίδες των ΧΧΧε και μετά "κλαίγοντε" όχι μόνο δεν ψάχνουν μια καλύτερη λύση (αν έχουν πάρει στα σοβαρά το web) αλλά δεν θέλουν να αφιερώσουν ούτε χρόνο για να ενημερωθούν.

Αρκετούς τζαμπατζίδες έχουμε.
Δεν θα το έλεγα
Οι περισσότεροι από τους πελάτες μου είναι πρώην "καμμένοι".
Απλά κάποια στιγμή καταλαβαίνουν πως κάνοντας ένα site των 1500 ευρώ μόλις με 300, φτάνουν να πληρώσουν 1800 ευρώ για να κάνουν δουλειά!

Σίγουρα βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις....

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 19 Απρ 2011 15:17

Βασικά αναφέρθηκα μόνο στα άτομα που βλέπουμε κατα καιρούς εδώ στο forum.

Γενικά ξέρω οτι υπάρχουν πολλοί που με το που την πατήσουν καταλαβένουν το λάθος τους και ψάχνουν τις σωστές λύσεις.

Εδω μέσω πάντως υπάρχουν αρκετοι που ενω τους λες 5 πράγματα όχι μόνο δεν κάθονται να το ψάξουν και να διορθώσουν τα λάθη τους αλλά ούτε κάν μπένουν στο κόπο να ψάξουν μεσω google τι σημαίνει μια απλή λέξη που ανέφερες.

πχ. μου έτυχε πρόσφατα pm που με ρώτησαν τη σημαίνει "tutorial" και η επόμενη ερώτηση αν μπορώ να βοηθήσω με κάτι.
Πόσο δύσκολο να ψάξει online τι σημαίνει η λέξη ;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 19 Απρ 2011 16:02

Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα...

Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ :hammer:

Kanonieris
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kanonieris » 19 Απρ 2011 17:30

Παιδιά είμαι web developer - designer(αναγκάστηκαι κ εγινα κ designer οταν ήρθα στην Ελλάδα).Οσοι ασχολείστε με τον χώρο βλέπετε ότι ο κλάδος μας έχει σχεδόν πεθάνει.Η αιτία είναι θεωρώ η εκμετάλευση έτοιμων λύσεων όπως το Joomla κτλ, και η βαπτιση αυτών, σαν αυτόνομων εφαρμογών απο διαφορες εταιρίες/ιδιωτες.Αποτέλεσμα?Ιστοσελίδες σχεδόν τσάμπά, eshop τελείως ξεφτιλά κτλ κτλ.
Σεβαστή η προθυμία σου να βοηθησουμε τους καμένους, αλλά αυτοί που είμαστε οι περισσότερο καμμένοι είμαστε εμείς.Διότι λόγω αυτών των απατεώνων δεν μπορούμε να ζήσουμε.
Θα πρότεινα αντί να βοηθησουμε τα θύματα απο έτοιμες εφαρμογές , να φτιαξουμε μια ομάδα που να καταγγέλνει αυτούς που βαπτίζουν ΟS εφαρμογές σαν δικές τους.
Ο κλάδος της πληροφορικής και κυρίως του web development καταστρέφετε και πιστεύω πως με το να βοηθήσουμε τα άτομα που έκαναν λάθος επιλογή θα τον βυθίσει ακόμη ποιο πολύ.
Μακάρι να κάνω λάθος.....

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 19 Απρ 2011 18:27

δεν νομίζω πως πεθανε το επαγγελμα αυτο... ειναι διαχρονικο, και οι γνώσεις ποτε δεν πανε χαμενες. απλα περναει κάποια κρίση οπως όλα τα επαγγελματα (βλεπε δημοσιογραφους, και εκδοτες).

καλα τα open source, αλλα όταν χρειαστουν κατι πιο εξεζητημενο, γεμίζουν τα forum απο post.
παντα θα υπαρχει δουλεια για προγραμματιστες που κάνουν custom καλουδια.

υπάρχει χώρος για όλους αρκεί να μην ειμασε απατεωνες.

πχ: εγώ δεν μπορω να διανοηθω οτι θα φτιαξω κάποτε στο μέλλον eshop custom, έτσι δουλευώ os-commerce, virtuamart και τωρα μαθαίνω το magento. Μου έχει τυχει πέλατης που ηθελε eshop και επειδη εκρινα οτι αυτο που θέλει δεν θα το πετύχει 100% με ετοιματτσιδικα eshop τον εστειλα σε αλλη εταιρια... δεν τον παραμυθιασα να του τα παρω.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 20 Απρ 2011 00:41

korgr έγραψε:Πάντως για να επανέλθουμε στο θέμα...

Ο ΤΖΑΜΠΑΣ ΠΕΘΑΝΕ :hammer:
και όμως δεν πέθανε!! μπες στο site μου να δεις!!! :) :)
Πλάκα κανω!
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Απάντηση

Επιστροφή στο “Υποστήριξη και προτάσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες