sony dsc-v3

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
pimpogio

sony dsc-v3

Δημοσίευση από pimpogio » 19 Απρ 2011 01:56

εχω αυτη τη μηχανη και δεν εχω λευτα να παρω αλλη...

ειναι 7 mp και θελω να τραβηξω καλες φωτο τη μερα με φυσικο φως σε εξωτερικο χωρο με τριποδο απο το 0.5μ / 1μ / 5μ / 7μ / 10μ / 15μ
σκεφτομαι να τις τραφηξω σε raw αλλα το θεμα ειναι με τι ρυθμισεις...
Με το raw θα κερδισω κατι στη μετα επεξεργασια ?
δεν εχω ιδεα απο φωτογραφια..
Μπορει καποιος να μου προτεινει ρυθμισεις ωστε να παρω καλες φωτο ?
Επισης ποια ωρα της ημερας να παω να τις τραβηξω ? πρωι μεσημερι απογευμα ?
Αυτες που θα τραβηξω απο τα 10 / 15 μ θα ειμαι απο μια ταρατσα
και θα παρω ας πουμε σαν κατοψη χωρου...

Με ενδιαφερει να παρω και μερικες πανοραμικες με την λειτουργια ΑΕ lock
για τις πανοραμικες τι να προσεξω ?

Επισης θα τραφηξω και μερικες σε κλειστο χωρο οπου δεν θα εχω απευθειας το φως του
ηλιου θελω και γι αυτη την περιπτωση ρυθμισεις...

Αν μπορει καποιος να μου δωσει καποια απαντηση εστω και συντομη θα με σωσει...

Επισης που μπορω να βρω συντομες πρακτικες αμεσα εφαρμοσιμες οδηγιες με παραδειγματα ρυθμισεων για τις φωτο που θελω να βγαλω?
πχ με ταδε φως απο ταδε αποσταση με τριποδο τοσο iso τοσο f τοσο eν ti flash ktlp

pimpogio

sony dsc-v3

Δημοσίευση από pimpogio » 19 Απρ 2011 23:50

1 γραμμη απαντηση θελω
τοσο f τοσο iso τοσο ev / raw κτλπ

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

sony dsc-v3

Δημοσίευση από Zizo » 20 Απρ 2011 03:29

Έχεις δοκιμάσει το google και ακόμα και το youtube? Έχει διάφορες συμβουλές για διάφορα σκηνικά.
Δεν είμαι καλά καλά ερασιτέχνης και έχω μια αρκετά παλιά βίντεο κάμερα. Αλλά προσπαθώ να χρησιμοποιήσω ότι μαθαίνω ακόμα κιας μην έχω όλες αυτές τις ρυθμίσεις. Στο μέλλον έχω ήδη ένα μοντέλο στο μυαλό που θέλω να αγοράσω.

So, δεν υπάρχει σωστή απάντηση καθώς το φως ποικίλει πολύ και σε μεγάλο βαθμό.

Θα έλεγα δεν γίνετε καν να σου δώσει κάποιος έτυμες ή κοντά σαυτό που θες ρυθμίσεις αλλά ακούγετε παράξενα πεσιμιστικό.

Το raw σίγουρα θα σου δώσει περισσότερα. Απόσο ξέρω περισσότερα λευκά και σκοτεινά σημεία. Και περισσότερη ποιότητα ή λιγότερη συμπίεση.

Το ISO είναι για noise ή θόρυβο. Όσο μεγαλύτερο ISO έχεις, τόσα πιο πολλά θα βλέπεις στο σκοτάδι αλλά το αρνητικό είναι ότι τόσα πιο πολλά παράξενα ή σχετικά χαλασμένα pixel θα βλέπεις στην φωτογραφία που τράβηξες. Tip: Ξέρω ότι οι μηχανές έχουν μερικές native τιμές για ISO. Δηλαδή στα 800 ISO μπορεί να δεις πιο ομοιόμορφο/καθαρό/μη εμφανές θόρυβο απόσο θα έβλεπες σε 740. Δεν ξέρω αν είναι σε όλες τις μηχανές το ίδιο ή αν διαφέρει και πόσο.

Όσο για το πότε θα τραβήξεις τις φωτογραφίες είναι καθαρά θέμα γούστου. Εσύ αποφασίζεις την κατάλληλη στιγμή.

Τώρα για ρυθμίσεις του f, ISO και του shutter speed θα σου πει κάποιος άλλος μερικές συμβουλές.
Όπως: Δεν θα ήθελες πάνω από 800 ISO γιατί θα έχει πολύ noise. Θες την ταχύτητα κλείστρου αρκετή ώρα ανοιχτή το βράδυ για να μπει αρκετό φως ώστε να αποτυπωθούν καλά τα σκοτεινά σημεία. Αλλά γιαυτό θα θες και το τρίποδο, επειδή όση ώρα είναι ανοιχτό το κλείστρο/shutter και η κάμερα κουνιέται θα βγουν όλα μουτζουρωμένα.

Sorry που δεν τήρησα την απάντηση μιας γραμμής. Αλλά ακόμα νομίζεις ότι θες μια γραμμή?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

sony dsc-v3

Δημοσίευση από Zizo » 20 Απρ 2011 03:32

Μια γραμμή απάντηση:
Χρησιμοποίησε τις auto ρυθμίσεις που υπάρχουν πάνω στην μηχανή. Δεν βγάζουν τόσο άσχημα αποτελέσματα.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

sony dsc-v3

Δημοσίευση από cordis » 07 Μάιος 2011 20:39

Μια γραμμή απάντηση:
όλα στο αυτόματο και τον ήλιο στην πλάτη σου.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες