Φωτογραφία μωρού στο istockphoto

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Απρ 2011 19:41

Τι συναισθήματα σας προκαλεί η παρακάτω φωτογραφία;

Εικόνα
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 17 Απρ 2011 20:51

κάποιος serial killer κάνει πλάκα...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 17 Απρ 2011 20:59

Προσπαθώ τόση ώρα να φανταστώ αν το μωρό είναι μοντέλο (οπότε τι σόι γονείς είναι αυτοί που το έβαλαν σε τέτοια θέση) ή αν οι ίδιοι οι γονείς είναι φωτογράφοι (οπότε τι σόι άνθρωποι είναι τούτοι). Θα μπορούσαν να το αλείψουν βούτυρο και να το φωτογραφήσουν και μέσα σε φούρνο.

Τέλος πάντων. Στα ΙΚΕΑ πάντως έχουν πολύ καλές προσφορές σε μωράκια όποιος θέλει, του κουτιού.

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Απρ 2011 10:21

Πρέπει να δούμε την φωτογραφία με μια ματιά καλλιτεχνική/καταγγελτική πιστεύω...
Δεν νομίζω ο φωτογράφος να είναι serial killer ή τίποτα τέτοιο, τώρα ντάξει για τους γονείς όντως εγώ το πιτσιρίκι μου δεν θα το έχωνα έτσι μέσα σε μια κούτα με φενιζόλ να κοιμηθεί όχι για κανένα άλλο λόγο αλλά γιατί μπορεί να βάλει κανένα κομμάτι στο στοματάκι του και να πνιγεί - αυτά θέλουν πολλή προσοχή και δεν παίζουμε!

Εμένα όπως βλέπω την φωτογραφία, μου βγαίνει αυθόρμητα το συναίσθημα της εμπορευματοποίησης των πάντων, ότι ζούμε σε ένα κόσμο όπου τα πάντα πωλούνται και αγοράζονται και το καθετί έχει την τιμή του. Ακόμα και αυτό το γλυκύτατο μωράκι που κοιμάται ήσυχο, έχει αγορασθεί και αυτό για κάποιο τίμημα από τον "ιδιοκτήτη" που μόλις άνοιξε την συσκευασία και το παρέλαβε...
Καιρός να ξυπνήσουμε και να κάνουμε κάτι, να δώσουμε στις αξίες και στην ανθρώπινη ζωή την προσοχή που της αξίζει, δεν είναι χρήμα τα πάντα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Απρ 2011 10:38

Άν την ζουμάρετε στο photoshop θα δείτε ότι είναι επεξεργασμένη φωτογραφία και όχι πραγματική, ειδικά στην περιοχή με τα μαλλιά. Με άλλα λόγια δεν φαίνεται να έβαλαν το μωρό στην κούτα, αλλά να είναι φωτομοντάζ.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Απρ 2011 12:36

Εμένα μου κάνει για κονσερβοποίηση της ανθρώπινης φύσης, μη πω κλωνοποίηση. Μωρό κατά παραγγελία και άλλα τέτοια εμπορικά.

Dimsis πιστεύω το έναυσμα για το σχολιασμό δεν είναι ο τρόπος δημιουργίας της φωτογραφίας αυτός καθ’ αυτός, αλλά αυτό που παρουσιάζεται περισσότερο και τι συναισθήματα σου δημιουργεί.
Αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον.

No babies harmed during the photo shooting. :-)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Απρ 2011 12:55

Το σχολίασα γιατί έγραψε ο cdhyper για τους γονείς "οπότε τι σόι γονείς είναι αυτοί που το έβαλαν σε τέτοια θέση". Προφανώς οι γονείς δεν επέτρεψαν να γίνει στην πραγματικότητα αυτό που δείχνει η επεξεργασμένη φωτογραφία και ούτε ο/οι φωτογράφος πιστεύω θα ήθελε κάτι τέτοιο.

Από εκεί και πέρα για να σχολιάσω το αποτέλεσμα προσωπικά με την πρώτη ματιά δεν μου έκατσε κάτι στραβό. Δηλαδή το να βλέπουμε έναν πελαργό να κουβαλάει μωράκια που σαν εικόνα χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια έχει μεγάλη διαφορά από το κουτί με τα φελιζόλ;
Αυτή π.χ. gr.photaki.com/picture-pack-baby-stork-stork-childhood_320522.htm με ενοχλεί περισσότερο.

Δεν με χαλάει, χωρίς να είναι του γούστου μου όμως και η μεν και η δε.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 18 Απρ 2011 13:00

Μου είπε ο KGP ότι είναι ψεύτικο το μωρό και ότι ξέρει και πού τα φτιάχνουνε. Ακου να δεις. Επομένως δεν είναι ψεύτικη η φωτογραφία αλλά το μωρό. Πάντως σε μένα δεν φαινόταν μοντάζ.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Απρ 2011 13:11

dimsis συγνώμη δε κατάλαβα ότι αναφερόσουν σε αυτό.

Ο πελαργός που λες είναι πιο κωμικό και πιο «κοντά» στη φύση αν θέλεις (συμβολικά μιλώντας πάντα), από το κουτί που βγαίνει σαν κούκλα το μωρό. (Εξάλλου ο πελαργός είναι καλός γιατί μας συμβουλεύει όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές :-P χεχεχε)

cdhyper αυτό είναι ακόμα πιο ανατριχιαστικό! :kaloe:
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 18 Απρ 2011 13:14

Ώστε είναι ψεύτικο. Αλλα και εκτός αυτού, αν δούμε από καλλιτεχνική μεριά, μπορεί να μας περάσει κάποια μηνύματα. Όχι αρνητικά πάντα. Τουλάχιστον εκεί αν ήταν αληθινό θα το έβαζαν για λίγο να ξαπλώσει εκεί. Ενώ σε άλλες διαφημίσεις ( στην τηλεόραση ) τα παιδιά τα κουράζουν σαν να τα βασανίζουν μέχρι να πετύχει το πλάνο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Απρ 2011 13:24

Καλλιτεχνικά εμένα μου αρέσει και την βρίσκω πετυχημένη σαν φωτό...

Μπα τα πιτσιρίκια σε αυτή την ηλικία πιστεύω ότι δεν κουράζονται...τα βλέπουνε όλα σαν παιχνίδι! Αμα κουραστούνε βάζουνε τα κλάματα και θέλουνε λίγη αγκαλίτσα και μετά δώστου πάλι...
Η δικιά μου ρε 'σεις (9,5 μηνών) όταν δει φακό σκάει στα γέλια και κοιτάζει κατευθείαν μέσα!!!
Αυτό για 20-30 δευτερόλεπτα, μετά θέλει να πιάσει την φωτογραφική και να παίξει και να την μασουλήσει!!! Αν δεν της την δώσω αρχίζει και γκρινιάζει...χα χα χα!!! Οπότε την κοροϊδεύω και της δίνω την θήκη να παίξει, όσες δεύτερες πόζες της έχω τραβήξει είναι με μια θήκη φωτογραφικής στα χέρια!!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Απρ 2011 13:28

c0d3punk έγραψε:Εξάλλου ο πελαργός είναι καλός γιατί μας συμβουλεύει όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές
Γλάρος ήταν εκείνος :p

Και το μωρό πολύ πιθανό να είναι ψεύτικο, αλλά κάνε ένα zoom και την φωτογραφία και δες την περιοχή στα μαλλιά + δεξιά σκιές στα φελιζόλ κλπ

mechpanos έλα, παραδέξου το, είσαι χαζομπαμπάς... :D

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 18 Απρ 2011 14:04

:doh:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 18 Απρ 2011 14:07

dimsis έγραψε:mechpanos έλα, παραδέξου το, είσαι χαζομπαμπάς... :D
Φαίνεται, έ;;;... :lol: :roll: Daddy cool! :yea:

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Απρ 2011 02:03

εμενα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι τι εψαχνες εκει για να πεσεις σε τετοια φωτο?

κονσερβα μωρο η κατι αλλο ποιο πονηρο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης