Αποστολή newsletter & spam

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
JohnL

Δημοσίευση από JohnL » 15 Απρ 2011 00:02

Θέλω να στείλω ένα ενημερωτικό newsletter στους χρήστες που είναι εγγεγραμμένοι σε ένα site μου. Επειδή μιλάμε για μια βάση μερικών δεκάδων χιλιάδων, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Είναι πιθανό να θεωρηθεί spam επειδή αποστέλλω σε τόσα πολλά άτομα? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για αυτό?

Ευχαριστώ!

p.s. τα emails είναι όντως χρηστών του site, δεν τα έχω πάρει από αλλού εννοείται

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Απρ 2011 10:45

μερικες ερωτησεις για να παρεις απαντηση

1. οταν εγγραφονταν οι χρηστες υπηρχε η ερωτηση αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το mail τους για ενημερωσεις?

2. υπαρχει η δυνατοτητα με εσωτερικο μηχανισμο απο το site η αποστολη email?

3. θα εχει σχεση με την σελιδα σου το μηνυμα αυτο?

4. θα εχει καθε παραληπτης αυτοματο μηχανισμο να μην ξαναλαβει μηνυμα απο εσενα?

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 15 Απρ 2011 10:59

JohnL έγραψε:Θέλω να στείλω ένα ενημερωτικό newsletter στους χρήστες που είναι εγγεγραμμένοι σε ένα site μου. Επειδή μιλάμε για μια βάση μερικών δεκάδων χιλιάδων, ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος να το κάνω?

Είναι πιθανό να θεωρηθεί spam επειδή αποστέλλω σε τόσα πολλά άτομα? Και αν ναι τι μπορώ να κάνω για αυτό?

Ευχαριστώ!

p.s. τα emails είναι όντως χρηστών του site, δεν τα έχω πάρει από αλλού εννοείται
Το καλύτερο θα είναι να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία 3ου για τόσα πολλά mails ώστε να μην έχεις κανένα θέμα blacklisting του server σου αλλά και να έχεις πολλές έξτρα δυνατότητες.

Μιά από τις καλύτερες είναι η www.mailchimp.com :wink:
You can do anything, but not everything.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Απρ 2011 17:46

Την έχεις χρησιμοποιήσει την mailchimp.com ;
To sales dep. τους μου έδωσε τη χειρότερη εντύπωση (λες και μιλούσα με chimp :P ).

Αν θέλεις κάτι για μια φορά δες μια εταιρία οπως η mailchimp, constantcontact, aweber.

Εξαρτάτε πόσα emails θέλεις να στέλνεις και πόσο συχνά.

Μια καλή και φθηνή λύση είναι να πάρεις ένα vps και ένα καινούριο domain για να στέλνεις τα newsletters σου.

Άβαταρ μέλους
Burned4
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned4 » 15 Απρ 2011 18:09

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω χρησιμοποιήσει κανονικά, κάποιες δοκιμές έκανα μόνο για την ώρα γιατί το ψάχνω ακόμη. Συνεργάτες μου πάντως που το χρησιμοποιούν καιρο μείναν πολύ ευχαριστημένοι.

Τα ποιο θετικά σημεία τέτοιας υπηρεσίας είναι ότι έχεις απίστευτα στατιστικά όπως πόσοι άνοιξαν το mail σου. Επίσης δεν έχεις το άγχος μήπως γίνεις blacklist και δεν έχεις να ασχολήσε με mail server (άχαρη ασχολία κάποιες φορές :))

Στα αρνητικά είναι βασικά το κόστος που θα έχεις.
Μια καλή και φθηνή λύση είναι να πάρεις ένα vps και ένα καινούριο domain για να στέλνεις τα newsletters σου.
Και αν στέλνεις 10+ χιλιάδες mails τη μέρα και σε κάνουν blacklist, τι γίνεται; Επίσης αν αυτός που θέλει να στείλει τα newsletters δεν έχει χρόνο ή/και γνώσεις για να διαχειρίζεται server

Και γω VPS χρησιμοποιώ για την ώρα :hammer: αλλά δεν ξέρω αν τελικά αξίζει ο χρόνος που τρώω για τη συντήρηση του mail server μόνο και μόνο για τα newsletter και τι θα γίνει στην περίπτωση που συμβεί το παραπάνω..
To sales dep. τους μου έδωσε τη χειρότερη εντύπωση (λες και μιλούσα με chimp ).

Για το support τους δεν έχω ιδέα τι παίζει, ελπίζω πάντως να μην πήραν το όνομα από εκεί :D
You can do anything, but not everything.

JohnL

Δημοσίευση από JohnL » 15 Απρ 2011 19:35

fiskilis έγραψε:μερικες ερωτησεις για να παρεις απαντηση

1. οταν εγγραφονταν οι χρηστες υπηρχε η ερωτηση αν μπορεις να χρησιμοποιησεις το mail τους για ενημερωσεις?

4. θα εχει καθε παραληπτης αυτοματο μηχανισμο να μην ξαναλαβει μηνυμα απο εσενα?
1. δεν είχα προνοήσει δυστυχώς

2. αν κατάλαβα καλά εννοείς μέσω κάποιου php script από το site? αν ναι, μάλλον

3. ναι, αποκλειστικά, δε θα το χρησιμοποιώ για διαφήμιση τρίτων

4. ναι, θα έχει εννοείται :)

To έχω δει το mailchimp, απλά το κόστος του (150$/μήνα) είναι απαγορευτικό για το budget μου...

Όπως το σκέφτομαι απο 1 τον μήνα, μέχρι 1 την εβδομάδα στον καθένα (από όσους δεν έχουν κάνει unsubscribe φυσικά)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Απρ 2011 20:57

JohnL έγραψε:
fiskilis έγραψε:μερικες ερωτησεις για να παρεις απαντηση

2. αν κατάλαβα καλά εννοείς μέσω κάποιου php script από το site? αν ναι, μάλλον
για να εισαι απολυτα σιγουρος οτι δεν θα εχεις προβλημα νομικο καλυτερα αν μπορεις ειναι να χρησιμοποιησεις αυτη την λυση

Telti

Δημοσίευση από Telti » 26 Φεβ 2012 12:30

Figaro έγραψε:Την έχεις χρησιμοποιήσει την mailchimp.com ;
To sales dep. τους μου έδωσε τη χειρότερη εντύπωση (λες και μιλούσα με chimp :P ).

Αν θέλεις κάτι για μια φορά δες μια εταιρία οπως η mailchimp, constantcontact, aweber.

Εξαρτάτε πόσα emails θέλεις να στέλνεις και πόσο συχνά.

Το newsletter μου είναι στα ελληνικά. Θα μπορώ να το στείλω με εταιρείες σαν την mailchimp.com, την constantcontact.com, την aweber.com, κλπ.; Εννοώ θα υποστηρίζουν τους ελληνικούς χαρακτήρες του newsletter μου; Επιπρόσθετα αυτές οι εταιρείες προσφέρουν και δυνατότητα personalization (προσωποποίησης) του newsletter, δηλαδή με το που ανοίγει να διαβάσει ο παραλήπτης το newsletter βλέπει ότι απευθύνεται σε αυτόν προσωπικά επειδή φέρει το όνομα του. Το ερώτημα είναι: Υποστηρίζονται όλα αυτά στα ελληνικά μέσω των παραπάνω εταιρειών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες