ΨΗΦΙΣΤΕ: Πιστεύετε ότι είναι καλύτερη η τηλεόραση μας χωρίς Ειδήσεις?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Πιστεύετε ότι είναι καλύτερη η τηλεόραση μας χωρίς Ειδήσεις?

Φυσικά και ΝΑΙ
16
62%
Φυσικά και ΟΧΙ
4
15%
Δεν με ενδιαφέρει!
6
23%

Σύνολο ψήφων: 26

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Απρ 2011 16:05

Σίγουρα ξέρετε ότι τα ΜΜΕ έχουν κηρύξει 72 ώρες απεργία από κάθε εκπομπή ενημέρωσης και ειδήσεων. Πιστεύετε ότι έτσι είναι καλύτερη η τηλεόραση μας χωρίς δημοσιογράφους να προσπαθούν να μας παραπληροφορήσουν η να μας τρομοκρατήσουν?

Αν θέλετε ψηφίζετε και στην σελίδα http://www.periodiko.net (στην κορυφή της σελίδας)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 08 Απρ 2011 16:15

Σίγουρα ξέρετε ότι τα ΜΜΕ έχουν κηρύξει 72 ώρες απεργία από κάθε εκπομπή ενημέρωσης και ειδήσεων
Κατι ακουσα χθες... Το γιατι απεργούν το ξερουμε?
Εγω εδω και 4 χρονια ειδήσεις μονο απο το net..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 08 Απρ 2011 16:18

Επειδη δεν θελουν να συνεισφερουν και αυτοι οπως ολοι μας στην σωτηρια της οικονομιας μας δεχωμενοι μειωση του μισθου τους κατα 15%

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 08 Απρ 2011 17:37

"...εδώ ο κόσμος καίγεται και το ...αρνί χτενίζεται"

τους ταιριάζει απόλυτα αυτό το γνωμικό κατά την γνώμη μου, όταν οργανισμοί και επιχειρήσεις (δισ)εκατομμυρίων "μπαίνουν μέσα" ( του δημοσίου κυρίως ) για τεράστια χρονικά διαστήματα εξ' αιτίας και των "κεκτημένων" τους.

Εάν είναι να συνεχίσουν το ίδιο "βιολί" τους με την τύπου "Λάμψη" ειδήσεις και τα ατελείωτα (και ακατανόητα μπλα-μπλα) να μας λείπει το βύσσινο, ευτυχώς υπάρχει και το Internet για πολύ πιο έγκυρη ενημέρωση.

Λυπάμαι μόνο τους δύστυχους κυρίως ηλικιωμένους σε όλα τα μικρά χωριά της Ελλάδας που θα χάσουν κάτι που τους κρατάει - έστω και έτσι - ενημερωμένους.

-- έχει αρχίσει μιά ιδιότυπη "πάλη των τάξεων" ή είναι η εντύπωσή μου μόνο; --

Σαν προσωπική απάντηση, όχι δεν θεωρώ ότι θα γίνει ούτε χιλιοστό καλύτερη η τηλεόραση χωρίς ειδήσεις (χειρότερη θα έλεγα), είναι αναπόσπαστο κομμάτι της τηλεθέασης όπως συμβαίνει άλλωστε παγκοσμίως.
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 08 Απρ 2011 17:46

Εδώ και 2 χρόνια έχω σταματήσει να βλέπω τηλεόραση. Οπότε για εμένα δεν κάνει διαφορά είτε έχουν ειδήσεις είτε όχι.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 08 Απρ 2011 21:47

Πιστεύω πως ξεκίνησαν να πηγαίνουν κατά διαόλου όταν έγιναν της μόδας "τα παράθυρα". Βγαίνει ο κάθε κούκος και λέει την βλακεία του. Ειδικά μια εποχή που μόνο στα χέρια δεν πιάστηκαν για το ποιο κανάλι θα ξεκινήσει νωρίτερα να δείχνει ειδήσεις. Φτάσαμε να βλέπουμε ειδήσεις από τις 18:00 μέχρι τις 21:00. Ε κάτσε ρε φίλε.

Αυτά να κοπούν, και να αντικατασταθούν από ρεπορτάζ με ουσία χωρίς ο καθένας να διαστρεβλώνει τα γεγονότα ανάλογα με τα πολιτικά του πιστεύω (και το μακρύ του και το κοντό του φυσικά), ίσως, ΙΣΩΣ πάνε καλύτερα τα πράματα.

Αλλά αν κοπούν εντελώς, δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά όπως είπε πολύ σωστά ο hitca
hitca έγραψε:Λυπάμαι μόνο τους δύστυχους κυρίως ηλικιωμένους σε όλα τα μικρά χωριά της Ελλάδας που θα χάσουν κάτι που τους κρατάει - έστω και έτσι - ενημερωμένους.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Απρ 2011 22:23

Είμαι και εγώ ένας χαρούμενος πολίτης που δεν βλέπει τηλεόραση τα τελευταία 4-5 χρόνια :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 08 Απρ 2011 22:25

Όσο για το poll, ναι είναι καλύτερη η τηλεόραση χωρίς (αυτές) τις ειδήσεις.

Όχι τέλεια (έχουμε και το άλλο είδος πλύσης εγκεφάλου - τις διαφημίσεις), αλλά σίγουρα καλύτερη.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 09 Απρ 2011 03:34

Έχω πάψει εδώ και πάρα πολλά χρόνια που γνώρισα το διαδίκτυο και το έμαθα να το χειρίζομαι, να βλέπω ειδήσεις.
Για να μάθεις την επικαιρότητα, καταλήγεις να βλέπεις 3 + ώρες ένα δελτίο ειδήσεων, αφού περάσουν από την οθόνη, 5 - 6 ''γλάστρες'', 4 - 5 δήθεν αυθεντίες, φωνακλάδες, εκδότες, δήθεν δημοσιογράφοι και άλλοι τόσοι άσχετοι, που ενώ δεν ξέρουν τίποτα, συμμετέχουν σε όλες τις συζητήσεις και έχουν απόψεις σε όλα τα θέματα.
Το μόνο που μπορεί να κάνω είναι να ανοίξω κάποια συγκεκριμένη ώρα για κανένα 10λεπτο κάποιο πρωινή εκπομπή να δω τον καιρό ή κάποια είδηση έκτακτη, αν δεν προλάβω να ανοίξω το pc, λόγω ότι φεύγω για σχολείο...
Βέβαια ακόμη οι τηλεοπτικοί δημοσιογράφοι κατακρίνουν το διαδίκτυο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Δημοσίευση από Ntf_daS » 09 Απρ 2011 13:47

Ανήκω και εγώ στην κατηγορία αυτών που δεν βλέπουν τηλεόραση (εδώ και μια δεκαετία) και πιστεύω ότι έχει γίνει καλύτερη η ζωή μου από τότε που σταμάτησα.

Παρόλα αυτά, οι ειδήσεις είναι αναγκαίες. Δεν συμφωνώ με το ότι θα γίνει καλύτερη η τηλεόραση χωρίς ειδήσεις, αλλά σίγουρα θα γίνει καλύτερη με καλύτερες ειδήσεις (εγκυρότερες, ουσιώδεις κλπ.)

Η παραπληροφόρηση από τις "ειδήσεις" έχει καταντήσει αηδία... (γνώμη μου)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 09 Απρ 2011 13:56

Μια από τα ίδια, έχω κόψει σε τεράστιο ποσοστό την tv εδώ και πολλά χρόνια. Έβλεπα κανένα ράδιο αρβύλα και κανέναν Λαζόπουλο αλλά και αυτά εδώ και κάτι μήνες κόπηκαν.
Για ενημέρωση χρησιμοποιώ το web όπου προτιμώ την "στεγνή" ενημέρωση χωρίς σάλτσες και σχόλια και γνώμες των παρουσιαστών ή τηλεμαιντανούς όπως γίνετε στην TV.

Οπότε ούτε κρύο ούτε ζέστη αν υπάρχουν ή όχι δελτία στην tv. Ποσώς με ενδιαφέρει, αφού προτιμώ και χρησιμοποιώ άλλο κανάλι ενημέρωσης.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Απρ 2011 14:44

η παραπληροφόρηση είναι παντού, δεν φταίει ούτε και την ξεκίνησε η τηλεόραση.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 09 Απρ 2011 14:49

Από την τηλεόραση ενημερώνεται πλέον μόνο το κοινό 65-125 :)

Φυσικά και χωρίς "ενημέρωση" η ζωή είναι καλύτερη. Αν δεν υπήρχαν οι "ειδήσεις" ο κόσμος σε ένα μεγαλύτερο ποσοστό θα ψήφιζε σωστά και ο κόσμος μας θα ήταν λίγο καλύτερος. Το μέσον δεν φταίει σε τίποτα, ωστόσο είναι αυτό που επηρεάζει περισσότερο λόγω της συνεχούς οπτικοακουστικής ροής και λόγω του ότι σε καθιστά παθητικό δέκτη. Γι αυτό και οι έλληνες απατεώνες καναλάρχες βρίσκουν πρόσφορο έδαφος να εκβιάζουν την κυβέρνηση απαιτώντας είτε περισσότερα δημόσια έργα είτε περισσότερα κονδύλια διαφήμισης του ΟΠΑΠ. Και από κάτω τα ζώα παρακαλουθούν αυτιά και λαζόπουλο.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 09 Απρ 2011 14:57

αυτό που κάνει ο λαζόπουλος είναι πολύ χειρότερο από τις "ειδήσεις".

btw στην πρόταση << Αν δεν υπήρχαν οι "ειδήσεις" ο κόσμος σε ένα μεγαλύτερο ποσοστό θα ψήφιζε σωστά και ο κόσμος μας θα ήταν λίγο καλύτερος. >>
αν βγάλεις το "ειδήσεις" και βάλεις "δημοσκοπήσεις" θα έχεις πάλι σωστό νόημα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Απρ 2011 15:02

Και αν βάλεις 'διαφημίσεις' πάλι θα είχε πολύ σωστό νόημα.

Αν βάλεις γενικά 'τηλεόραση', ε τότε έχει το απόλυτο νόημα :D

Το ότι δεν ξεκίνησε η παραπληροφόριση από την τηλεόραση, δεν την καθιστά λιγότερο σημαντικό εργαλείο -σήμερα- για την αποτελεσματική παραπληροφόριση.

Και με τα χέρια μπορείς να σκοτώσεις άνθρωπο, το πιστόλι όμως είναι πιο αποτελεσματικό και άμεσο ;)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες