Αρθρογράφοι χωρίς δικαίωμα δημοσίευσης

Joomla! forum. Joomla! Questions and Answers.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
giannikosD

Δημοσίευση από giannikosD » 04 Απρ 2011 20:20

Καλησπέρα, θέλω να μάθω αν υπάρχει τρόπος να μπορώ να δημιουργήσω χρήστες αρθρογράφων για το joomla ώστε να ανεβάζουν στο administrator άρθρα, αλλά να μην μπορούν να τα κάνουν publish.δηλαδή τι κάνει κάποιος που έχει ένα σχετικά μεγάλο site το όποιο δεν μπορεί να ανανεώνει μόνος αλλά ταυτοχρονα θέλει να ελεγχει τι δημοσιευεται και τι οχι. υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τροπος?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 04 Απρ 2011 21:47

θα τους δωσεις δικαιωματα συντακτη οπου οταν δημοσιευουν αρθρο θα ειναι σε αναμονη μεχρι να πεις εσυ το οκ απο τον πινακα ελεγχου

το αντιθετο ειναι εκδοτης που εχει πληρη ελευθερια για την αμεση δημοσιευση

giannikosD

Δημοσίευση από giannikosD » 04 Απρ 2011 23:59

Δημιούργησα έναν συντάκτη, έκανα ένα module σύνδεσης, και συνδέθηκα ως συντάκτης αλλά ήμουν μέσα στην σελίδα και όχι στο admin, από όπου δεν ξέρω πώς να δημιουργήσω άρθρο χωρίς πρώτα να έχω μπει στο admin. Εγώ φανταζόμουν ότι θα έκανα ένα Module σε ένα λινκ του στυλ domain.gr/login όπου θα πηγαίνει κάποιος με δικαιώματα συντάκτη για login και έπειτα να μπορεί να δημοσιεύσει άρθρο σε αναμονή. τι πρέπει να κάνω για να γίνει αυτό?

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 05 Απρ 2011 00:02

θα ενεργοποιησεις το module userlogin και το usermenu θα το βαλεις σε καποιο σημειο ισως στην σελιδα about us η contact για να μην δινει στοχο στην πρωτη σελιδα και μολις καποιος κανει Login με τα στοιχεια του παταει δημοσιευση αρθρου απο μενου που εμφανιζεται μονο αν κανει login και μετα αυτο τον οδηγει σε φορμα δημοσιευσης

giannikosD

Δημοσίευση από giannikosD » 06 Απρ 2011 17:29

Οκ ευχαριστώ. Έχω εγκατεστημένη την 1.5.22 και to usermenu δεν υπήρχε στα modules και έκανα ένα καινούριο module για την ίδια δουλειά. Συνδέθηκα ως συντάκτης αλλά είχα δικαίωμα να πειράξω και μερικά άλλα άρθρα, πράγμα που δεν γινόταν όταν έδωσα δικαιώματα αρθρογράφου. αλλά και στην περίπτωση του αρθρογράφου, από την στιγμή που δώσω το οκ μέσα από το admin, ο αρθρογράφος έχει την δυνατότητα να επεξεργαστεί το άρθρο του μετά από την δημοσίευση χωρίς να προηγηθεί έγκριση αυτή τη φορά, πράγμα που θα ήθελα να αποφύγω αν υπάρχει εύκολος τρόπος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Joomla! γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες