πως διαβάζω ένα σκληρό καμένο δίσκο

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 30 Μαρ 2011 18:16

Ξύπνησα μια μέρα και είχα να κάνω κάποιες δουλείες σε ένα παλιό pc όπου το κρατούσα σαν "αποθήκη" backup κλπ, υπολογιστής όπου τον είχα πάρει πριν 10ετιας.

Με το που τον ξεκίνησα μου έκανε κάτι μπιμπ και κάτι άλλους παράξενους ήχους με αποτέλεσμα να μη κάνει boot, δοκίμασα το ένα δοκίμασα το άλλο και τελικά με το που άλλαξα τον σκληρό αμέσως έκανε boot, εγκατέστησα ένα νέο linux για να κάνω την δουλεία μου, και όλα καλά μέχρι εδώ.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μέσα στο παλιό σκληρό έχω αρκετά αρχεία όπου μου είναι σημαντικά, και το ερώτημα είναι πως μπορώ να τα ανακτήσω.

Έχει κανείς κάποια ιδέα για το τι πρέπει να κάνω?

ο σκληρός είναι ένας WD Caviar IDE 80GB

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 30 Μαρ 2011 19:06

Εάν έχεις θήκη για να τον κάνεις εξωτερικό δίσκο, δοκίμασε να δεις εάν θα σου δουλέψει με αυτόν τον τρόπο. Σε ένα laptop που είχε πρόβλημα με το δίσκο έβγαλα άκρη με αυτό το τρόπο.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μαρ 2011 19:11

Υπάρχουν τουλάχιστον 2 ενδεχόμενα για αυτή την περίπτωση...

-- Ο δίσκος να έχει μηχανική ζημιά. Αυτή είναι η πλέον δύσκολη περίπτωση γιατί είναι έως και αδύνατον να ανοιχτεί, να αφαιρεθεί το μέσον αποθήκευσης και να γίνει επαναφορά ή απλώς ανάκτηση αρχείων.
Σιγουρέψου μήπως και ο δίσκος ακόμη έχει μηχανική λειτουργία είτε ακουμπώντας κάποιο δάκτυλο επάνω του ώστε να αισθανθείς τον κραδασμό λειτουργίας είτε κάποιο μεταλλικό αντικείμενο (πχ κατσαβίδι) και στο άλλο άκρο αφουγκράζεσαι με την ακοή σου.
Σε ακραία περίπτωση αναζήτησης λύσης είναι δυνατόν να αποσταλεί στον κατασκευαστή του για αφαίρεση του platter και επαναφορά των αρχείων.

-- Ο δίσκος να έχει μόνο ηλεκτρική/ηλεκτρονική ζημιά. Αυτό είναι και το πλέον πιθανό ενδεχόμενο. Η ηλεκτρονική πλακέτα που έχει στην κάτω πλευρά του για κάποιο λόγο "κάηκε" ή καταστράφηκε, συνήθως γίνεται λόγω εναποθηκευμένης υγρασίας στην επιφάνειά της. Σε αυτή την περίπτωση η μόνη δυνατή ( και σχετικά εύκολη) λύση είναι να γίνει αφαίρεση της πλακέτας και αντικατάστασή της με άλλη ίδιου τύπου. Η δυσκολία πλέον εναπόκειται στο να βρεθεί ακριβώς ίδιου τύπου (από κάποιον δίσκο ίδιου ακριβώς τύπου). Θα χρειαστείς εκτεταμένη αναζήτηση σε όλους τους πιθανούς κατέχοντες ....
Σε αυτή την περίπτωση ίσως και κάποιος ηλεκτρονικός τεχνικός να μπορέσει να επισκευάσει το όποιο chip έχει "καεί"...δύσκολο βέβαια αλλά τουλάχιστον είναι εφικτό.

-- ένας εκτεταμένος τουλάχιστον οπτικός έλεγχος της πλακέτας με πολύ καλό φωτισμό και μεγεθυντικό φακό θα σου φανερώσει τυχόν ζημιά στην επιφάνειά της. Μετά μπορείς να τον συνδέσεις (...για πολύ λίγο και με άμεση παρακολούθηση) στο ρεύμα για να διαπιστώσεις την τυχόν μηχανική λειτουργία του. Η απαραίτητη σύνδεση μπορεί να γίνει απλώς σε κάποιο τροφοδοτικό υ/η, χωρίς καμία άλλη σύνδεση. --
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 30 Μαρ 2011 19:19

Εάν ισχύει αυτό που ανέφερα προηγουμένως περί πλακέτας κλπ., επειδή έριξα μια ματιά στα "αποθέματά" μου, έχω να σου αναφέρω για να σου δώσω ελπίδα ότι έχω δίσκο WD CAVIAR 80GB, σε λειτουργία φυσικά και εάν απαιτηθεί η πλακέτα του, πολύ ευχαρίστως να σε διευκολύνω.΄..
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 31 Μαρ 2011 08:02

θα προσπαθήσω αργότερα να συνδέσω τον σκληρό και να δω (ακούσω) αν έχει τάσεις περιστροφής :-?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μαρ 2011 08:44

Θα πρότεινα κι εγώ την εξωτερική θήκη για σκληρό δίσκο. (Ούτως -ή άλλως- είναι χρήσιμη σε διάφορες φάσεις :wink: )
Ωστόσο
hitca έγραψε:Υπάρχουν τουλάχιστον 2 ενδεχόμενα για αυτή την περίπτωση...
ως τρίτο ενδεχόμενο, θα έλεγα 'απλώς: κατεστραμμένο Boot Sector'.
Αν 'παίζει' κάτι τέτοιο, τότε με κάποια έκδοση LINUX, και τον δίσκο ως εξωτερικό (θήκη), μάλλον θα μπορούσε να γίνει επιτόπου η ανάκτηση των αρχείων. :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης