Live streaming to web page software

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 31 Μαρ 2011 21:19

Γεια σου Chaos

Για απλό streaming νομίζω σε καλύπτει ανετότατα ο red5 όπως έγραψε κι ο fafos, έχει βγει πια και η έκδοση 1 οπότε είναι και stable :).

Τσέκαρε αυτό το post http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=50546 τι είχα γράψει για πιθανές λύσεις πριν λίγο καιρό, αν και νομίζω οτι ο red5 είναι οτι πιο ώριμο σε δωρεάν αυτή τη στιγμή και τον εμπιστεύομαι σε αρκετά projectάκια μου.

Σε αυτό το άρθρο έχω γράψει πώς ξεκινάει ο red5 http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=28927 .

Εδώ πώς μπορείς να φτιάξεις έναν απλό publisher/subscriber για chat http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=53482.

Mini οδηγίες για red5:
Για stream από red5 ανέβασε τα videos σου στο φάκελο red5/webapps/oflaDemo/streams και έπειτα το oflaDemo τα streamarei κατευθείαν σε rtmp, δε χρειάζεσαι κάτι άλλο πέρα από έναν flash player.

Ένας τυπικός flash player όπως ο jw player κάνει μια χαρά για να εμφανίζεις τα streams στη σελίδα σου (υπάρχουν βέβαια αρκετοί ακόμα players και μπορείς να φτιάξεις και δικό σου, είναι πανεύκολο ακόμα κι αν δεν ξέρεις actionscript).

Εδώ http://tsirko.gr έχω ανεβάσει ένα demo project μιας μέρας, όπου μπορείς να δεις τυπικό κώδικα με swfobject να φορτώνει στη σελίδα streams με διάφορους τρόπους (από τοπικό αρχείο και από red5 stream, ήθελα να δω αν έχουν διαφορά... τελικά είχαν, ο red5 ήταν καλύτερος).

Π.χ. για να παίξει από τοπικό αρχείο γράφεις:

Κώδικας: Επιλογή όλων

so.addVariable('file=/mediaplayer/ruby2.flv');
Για να παίξει από το flash stream, αρκεί:

Κώδικας: Επιλογή όλων

so.addVariable('streamer=rtmp://83.169.41.58/oflaDemo/&file=toystory3.flv);
Δες τον κώδικα και νομίζω θα καταλάβεις, αν θες καμιά βοήθεια εδώ είμαστε. :)

Εδώ και το admin panel, αν και το φτιάξαμε στα γρήγορα και για δοκιμή το όλο project (απενεργοποίησα το CRUD για να μην έχουμε κανένα ατύχημα, οπότε μην περιμένετε να δουλεύει full):
http://tsirko.gr/login
Username: demo
Password: demo

pimpogio

Δημοσίευση από pimpogio » 05 Απρ 2011 18:06

player σε java applet υπαρχει για stream απο τοπικο αρχειο ?

Το flash δεν το μπορω καθολου γιατι ειναι καρκινος
ακομα και στον firefox 4 δεν λυθηκε το προβλημα
οταν βλεπω βιντεο σε flash παγωνει ο firefox και πρεπει να κανω kill το plugin container για να ξεπαγωσει.
Ειναι τραγικη η κατασταση με το flash και τα κολληματα
.
Στον chrome αμα ανοιξεις πανω απο 5 βιντεο στο youtube ταυτοχρονα κρασαρει ο driver της καρτας γραφικων.

Το flash παιζει σωστα μονο σε internet explorer σε
chrome παιζει με προβληματα και σε firefox
ειναι 80% προβληματικο

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 05 Απρ 2011 18:12

Καμία σχέση.

Κάποιο πρόβλημα έχεις στο PC σου.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε σε FF ούτε σε IE ούτε σε Chrome ούτε σε Windows ούτε σε Linux με το Flash σε όσα PC έχω.

Το να μπει Java player είναι σαν να λες να γυρίσουμε 10 χρόνια πίσω το Web :lol:
Πόσοι έχουν Java περασμένη στους browser τους και πόσοι Flash;
Πόση ώρα κάνει να φορτώσει το Flash plugin πόση ώρα η Java;
Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης.

Απλά είναι άκυρο. :P

btw, Kainourios thanks για τις συμβουλές σου.
Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ πολύ, αλλά σε συνδιασμό με τον Flash Media Encoder της Adobe και τον Red5 μπόρεσα να κάνω δοκιμαστικά ένα stream και αυτό ήταν πολύ θετικό!
Θα το ψάξω περεταίρω με την πρώτη ευκαιρία :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Μάιος 2011 12:33

Kainourios thanks και πάλι, αρχίζω σιγά σιγά και μπαίνω στο νόημα όσο το ψάχνω.

Να σε ρωτήσω, ξέρεις αν υπάρχει κάποιο είδος authentication στον Red5;

Απότι βλέπω χύμα ο καθένας μπορεί να στείλει stream και να λάβει το stream χωρίς κανένα έλεγχο.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 13 Μάιος 2011 15:00

Με wowza είναι απλά μια αλλαγή σε ένα xml που το χρειάστηκα πρόσφατα, στο red5 το είχα ψάξει λίγο αλλά δεν είχα βρει κάτι τόσο απλό. Μάλλον πρέπει να φτιάξεις δικό σου server-side app για να τσεκάρεις. Είχα βρει ένα παράδειγμα στο web αλλά δεν το είχα δοκιμάσει.

Cha0s έγραψε:Kainourios thanks και πάλι, αρχίζω σιγά σιγά και μπαίνω στο νόημα όσο το ψάχνω.

Να σε ρωτήσω, ξέρεις αν υπάρχει κάποιο είδος authentication στον Red5;

Απότι βλέπω χύμα ο καθένας μπορεί να στείλει stream και να λάβει το stream χωρίς κανένα έλεγχο.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 13 Μάιος 2011 15:03

Μάλιστα.

Μάλλον θα κάνω κανένα IP based «authentication» μέσω iptables να μην μπλέξω με τον red5 αν δεν έχει ήδη authentication :)

Thanks.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 07 Ιούλ 2011 22:09

Απότι είδα η Adobe έχει Plugin για authentication στον FMS και ο Adobe Flash Media Live Encoder κάνει εύκολα authenticate.

Δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο στον Red5 (ή απλά δεν ξέρω πως να το ψάξω :lol: )

Πάντως σε πρώτη δοκιμή με ~200 χρήστες στα ~350kbps live stream τα αποτελέσματα είναι πολύ θετικά!

Το μηχάνημα δεν μάσησε καθόλου (20% cpu/ram και καμιά 70άρα mbit κίνηση).

Δεν περίμενα τόσο καλή απόδωση! :D

Μόλις ολοκληρώσω το project και έχω κάτι ολοκληρωμένο θα κάνω ένα ανθρώπινο tutorial γιατί το documentation του Red5 όπως είπα είναι για τον πέοντα (ή τέλος πάντων δεν είναι βατό για νέους χρήστες) :P

Από την άλλη απότι καταλαβαίνω πρόκειται περισσότερο για κάποιο είδους framework και δεν είναι αποκλειστικά για video streaming ο Red5.

Anyway, thanks σε όσους με βοήθησαν να μπω στο νόημα :)
Θα επανέλθω με περισσότερα επί του θέματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες