Υπολογιστής για server

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
abeautifulmind

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από abeautifulmind » 29 Μαρ 2011 13:21

Καλημέρα σε όλους.
Να ρωτήσω για τον server Apache τι δυνατότητες χρειάζεται (hardware) να έχει ο υπολογιστής που θα χρησιμοποιηθεί για server και ταχύτητα σύνδεσης ιντερνετ για να σηκώσει μία δυναμική σελίδα (με forum public chat,prive chat)με 100 χρήστες ας πούμε?

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από DGeorge » 31 Μαρ 2011 09:04

Πολύ καλημέρα σου :D :D
Αν και δεν γνωρίζω το παραμικρό για το θέμα σου, έδωσα στο Google το κλειδί "server apache" και πήρα ένα κάρο αποτελέσματα.
ΕΔΩ
Και πάλι δυστυχώς, δεν βρήκα κάτι σχετικά με Hardware, αλλά δεν χάνεις τίποτα να ρίξεις μιά ματιά (αν δεν το έχεις κάνει ήδη), μήπως και βρεις κάτι που σ'ενδιαφέρει.
Ελπίζω να βοήθησα τουλάχιστον ακόμα και σε μιάν ιδέα...

Apostolis_38

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Μαρ 2011 10:23

Αν και δεν είμαι ειδικός επι του θέματος, από κάποιες εφαρμογές που έχω στήσει έχω δει οτι ο apache σαν εφαρμογή έχει πολύ λίγες απαιτήσεις για hardware. Το ίδιο και η php. Κάπως περισσότερες η Mysql αλλά και πάλι όχι κάτι τραγικό. Οπότε συνολικά μιλάμε για κάτι απλώς υποφερτό σε θέμα hardware.

Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι το πως θα "μοιράσεις" τη σύνδεση σε τόσους χρήστες. Το bandwith (για να στο πω απλοϊκά και χοντρά χοντρά) δηλαδή. Το οποίο δεν γνωρίζω τι επιπτώσεις θα έχει στο hardware του server.

Βέβαια οι εφαρμογές που έχω στήσει ήταν σε intranet όπου τα πράγματα είναι καλύτερα όσον αφορά τον "διαμοιρασμό" των αρχείων και τις ταχύτητες, για ιστοσελίδες εμπιστεύομαι κι εγώ τις εταιρείες του χώρου και αυτό που θα μου πουν :D
Οπότε επαναλαμβάνω πως δεν είμαι ειδικός. Απλώς σου καταθέτω την εμπειρία μου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από fafos » 31 Μαρ 2011 15:25

perimenete ligo kairo.. se ligo h PHP tha douleuei xoris Apache klp software..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Apostolis_38

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από Apostolis_38 » 31 Μαρ 2011 15:31

:question:
Ετοιμάζουν κάτι αντίστοιχο δικό τους;

pimpogio

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από pimpogio » 08 Μάιος 2011 19:38

θα παιζει σε php application server ?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από fafos » 09 Μάιος 2011 00:06

etsi logariazoun.. enas giaponezos efeiaxe ena patch to opoio douleuei mono topika kai epitrepei sthn php na leitourgei autonoma: https://wiki.php.net/rfc/builtinwebserver

akougetai oti to team ths php to psaxnei gia real server leitourgia..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

pimpogio

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από pimpogio » 09 Μάιος 2011 18:07

αν γινει αυτο θα αποκτησει πολυ μεγαλυτερη ταχυτητα η php...
και αλλες δυνατοτητες

θα παιζει ας πουμε σαν την java...

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Υπολογιστής για server

Δημοσίευση από Cha0s » 09 Μάιος 2011 21:55

Apostolis_38 έγραψε:Αν και δεν είμαι ειδικός επι του θέματος, από κάποιες εφαρμογές που έχω στήσει έχω δει οτι ο apache σαν εφαρμογή έχει πολύ λίγες απαιτήσεις για hardware. Το ίδιο και η php. Κάπως περισσότερες η Mysql αλλά και πάλι όχι κάτι τραγικό. Οπότε συνολικά μιλάμε για κάτι απλώς υποφερτό σε θέμα hardware.
Σωστά.

Και σε ένα P4 με 512MB Ram μια χαρά σηκώνεις apache, mysql, php και εξυπηρετείς 5-10 χρήστες χωρίς πρόβλημα (αυτό είναι σχετικό βέβαια ανάλογα τι site θες να τρέξεις :P ).

Το θέμα είναι πόσο κόσμο θα έχει και τι php scripts θα τρέχει, και φυσικά πόσο μεγάλη (και σωστά σχεδιασμένη) θα είναι η βάση.

Για την κίνηση επίσης παίζει ρόλο το site που θα εξυπηρετεί ο server και πόσος κόσμος θα μπαίνει.

Καλή φάση η PHP με builtin webserver αν και πιστεύω έχει πολύ μέλλον ακόμα για να αντικαταστήσει τον Apache, Lighttpd, Nginx κλπ για χρήση σε μεγάλες εφαρμογές.

Για αυτόνομες εφαρμογές είναι πολύ καλό πάντως!

πχ αυτό κάθεται λουκούμι για ένα Mail Server Admin Panel που φτιάχνω σε PHP αυτό το καιρό.
Αντί να σηκώσω άλλο instance του apache ή άλλου γνωστού webserver (που δεν μου χρειάζονται κιόλας όλα τα features που έχουν - άρα περιτή χρήση resources) μπορώ το ίδιο το πάνελ να το έχω να τρέχει αυτόνομα όπως πολλά services/daemons που έχουν δικό τους διαχειριστικό.

Thanks για το λινκ fafos!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες