Εχει κανει κανεις ασφαλιση πιστωσεων;

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
georgegeorge

Δημοσίευση από georgegeorge » 25 Μαρ 2011 23:12

Ενας προμηθευτης μου μου ανακοινωσε ότι απο εδω και μπρος για να δεχτει επιταγη μου πρεπει να την εγκρινει η ασφαλεια πιστωσεων του!!

Ψαχνοντας στο ιντερνετ βρηκα τα παρακατω.

"Η Ασφάλιση Πιστώσεων προσφέρει προστασία στην επιχείρησή σας έναντι της αφερεγγυότητας των πελατών - αγοραστών σας.
Σας εξασφαλίζουμε :
- Ασφαλίζοντας την εταιρία σας για τον κίνδυνο μη έγκαιρης πληρωμής των απαιτήσεών σας ή της πτώχευσης των πελατών - αγοραστών σας
- Βοηθώντας σας να αποφύγετε ή να περιορίσετε σημαντικά τις επισφάλειες
- Αναλύοντας συνεχώς τη φερεγγυότητα των πελατών σας και συμβουλεύοντάς σας για τα πιστωτικά όρια και τους όρους των εμπορικών συμφωνιών με τους πελάτες σας, ανάλογα με την οικονομική τους κατάσταση
- Συμβάλλοντας στην προσπάθεια διεκδίκησης και επανείσπραξης των απαιτήσεών σας
- Πληρώνοντας έως και 80 % της οφειλής, αν δεν πληρωθείτε μετά από προκαθορισμένο χρονικό διάστημα."

Εχει χρησιμοποιησει κανεις αυτην την υπηρεσια. Πως λειτουργει στην πραξη;
Δηλαδη μπορω να παιρνω αφοβα επιταγες απο πελατες και σε περιπτωση που δεν με πληρωσουν θα με καλυπτει η "ασφαλεια πιστωσεων";

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 04 Απρ 2011 11:59

Μιλάς για μια κάλυψη που δεν την δίνει καμία ασφαλιστική εταιρία. Είναι σαν να ασφαλίζεις με μεικτή ασφάλεια τρακαρισμένο αυτοκίνητο.
Όποιος στις καλές εποχές προνόησε για το μέλλον συνεχίζει να έχει αυτή την ασφάλεια που είναι χρυσάφι.
Αν δεν έχεις αυτή την ασφάλεια δεν μπορείς να την αποκτήσεις πλέον οπότε δεν ξέρω αν ακόμα σε ενδιαφέρει να μάθεις πως λειτουργεί, αν ναι πες το μου και θα σου απαντήσω.

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 04 Απρ 2011 15:18

Η ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ το προσφέρει ώς προϊόν πάντως, πιθανώς και άλλα τραπεζικά ιδρύματα.
Η Ασφάλιση Πιστώσεων είναι ένα αποτελεσματικό εργαλείο για την διαχείριση και αντιμετώπιση του πιστωτικού κινδύνου στον οποίο εκτίθενται οι επιχειρήσεις όταν πωλούν επί πιστώσει, εμπορεύματα ή παρέχουν υπηρεσίες, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό.
ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΕΠΙ ΠΙΣΤΩΣΕΙ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΤΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
Insurer

Δημοσίευση από Insurer » 04 Απρ 2011 20:48

Καλέ μου φίλε μίλα με όποια ασφαλιστική θέλεις και αν σου δώσουν κάλυψη για πιστώσεις να μου τρυπήσεις την μύτη.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Δημοσίευση από GARAGE667 » 01 Μάιος 2011 21:03

Insurer έγραψε:Καλέ μου φίλε μίλα με όποια ασφαλιστική θέλεις και αν σου δώσουν κάλυψη για πιστώσεις να μου τρυπήσεις την μύτη.
Ειδικά σε τέτοιες εποχές..Εδώ πάει το κανόνι σύννεφο...Μπαμ μπουμ.. :hammer:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες