Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Μάιος 2012 16:00

Καλησπέρα και καλό μήνα.
Διάβασα όλη τη συζήτηση σας και λόγο ότι από το νέο έτος έχω ιδρύσει στην Βουλγαρία την HostPlus Ltd έχω να πω τα εξής.
ΠΡΟΣΟΧΗ στους αεριτζήδες ( ευτυχώς δεν έπεσα σε τέτοιους αλλά είδα και άκουσα πολλά από άλλους Έλληνες εκεί ).

Η σύσταση της εταιρείας έγινε μόλις σε 3 ημέρες.

ΠΡΕΠΕΙ να είσαι αυτοπροσώπως εκεί για μερικά διαδικαστικά και άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα καθώς και για την παραλαβή του φορολογικού usb που δίνει πρόσβαση στον λογιστή για να κάνει τις εργασίες που απαιτούνται μηνιαίως.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η εγγραφή στο ΦΠΑ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές και όχι προαιρετική.

Καλό θα είναι να εκδώσετε και Βουλγάρικη ταυτότητα ( κάτι σαν την δικιά μας πράσινη κάρτα ) πράγμα που σας κάνει μόνιμο κάτοικο Βουλγαρίας ( εννοείτε ότι έχετε νοικιάσει κάποιο γραφείο ) η οποία χορηγείτε για 1 έως 5 έτη ( τα κριτήρια για την διάρκεια είναι δικά τους ).

Το σιγουρέφσκι ( ασφάλεια ) όπως λένε το εδώ ΤΕΒΕ εκεί κοστίζει στη δικιά μου περίπτωση περίπου 80€ μηνιαίως και εξαρτάται από το τι δηλώνεις σαν μισθό σου από την εταιρεία.

Η φορολογία είναι μόλις 10% επί των καθαρών κερδών και 5% επί των μερισμάτων ( αν υπάρξουν )

Ανοίγοντας εταιρικό λογαριασμό σε μια Ελληνική τράπεζα στη Βουλγαρία ( πχ. Alpha ) μπορείς με κάποια επιπλέον χαρτιά να κάνεις νομιμοποίηση της εταιρείας ( έτσι μου το είπανε στην Alpha ) στην alpha της Ελλάδος ώστε να σου καταθέτουν οι πελάτες σου χρήματα εδώ και να παρακολουθείτε ο λογαριασμός λογιστικά από το λογιστή της εταιρείας στη Βουλγαρία ΝΟΜΙΜΑ.
Η μεταφορά χρημάτων για την Alpha τουλάχιστο ανάμεσα στους λογαριασμούς είναι δωρεάν.

Ένα άλλο που έμαθα είναι η εξυπηρέτηση δύο ταχυτήτων.
Θέλετε με τον γρήγορο τρόπο ή με τον κανονικό...? Ρώτησε η υπάλληλος που θα έκανε την έκδοση της ταυτότητας μου.
Έμεινα άναυδος μιας και το Ελληνικό μυαλό μου πήγε στη μίζα.
Τελικά όπως μου εξήγησε η λογίστρια έχουν όντος δύο τρόπους εξυπηρέτησης.
Με τον κανονικό η ταυτότητα θα ήταν έτοιμη σε 20-30 ημέρες και κόστιζε 18 λέβα ( περίπου 9€ ) με τον γρήγορο ετοιμάστηκε σε 2 ημέρες ( ενώ μας είπαν σε 3 ) και κόστισε 36 λέβα ( περίπου 18€ )

Γενικά η αντιμετώπιση που είχα προσωπικά από τις δημόσιες υπηρεσίες αλλά και τους επαγγελματίες που μίλησα το λίγο καιρό που έμεινα στη Σόφια δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με την αντιμετώπιση του χ, ψ, ω έφορου ή ταδε υπαλλήλου στην τάδε υπηρεσία.
Όλα έγινα άψογα, γρήγορα και οι περισσότεροι γνώριζαν Ελληνικά.
Το καλό είναι οτι χαίρονταν όταν τους λέγαμε ότι είμαστε Έλληνες και ανοίγουμε εταιρία.

Ελπίζω να έβαλα το λιθαράκι μου στο Γολγοθά των επαγγελματιών που τραβάμε τα χίλια μύρια, προσπαθούμε να είμαστε νόμιμοι ( λέω προσπαθούμε γιατί αλλάζουν όλα καθημερινά και ποτέ δεν γνωρίζει κανείς τι είναι το σωστό ) και πάλι κλέφτες μα λένε.

Είναι πολλές οι λεπτομέρειες και δύσκολο να αναλυθούν σε ένα και μόνο πόστ.
Καλό απόγευμα σε όλους
HostPlus.gr - DomainPlus.gr - RadioPlus.gr - Psarema.gr - Fishing.gr - Psarema.TV - MyEshop.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 02 Μάιος 2012 18:11

Καλό θα είναι να εκδώσετε και Βουλγάρικη ταυτότητα ( κάτι σαν την δικιά μας πράσινη κάρτα ) πράγμα που σας κάνει μόνιμο κάτοικο Βουλγαρίας ( εννοείτε ότι έχετε νοικιάσει κάποιο γραφείο ) η οποία χορηγείτε για 1 έως 5 έτη ( τα κριτήρια για την διάρκεια είναι δικά τους ).
Κατάλαβα καλά ή κάνω λάθος;
Λεπτομέριες;

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Μάιος 2012 18:13

Σε τι ακριβώς θέλεις λεπτομέρειες?
HostPlus.gr - DomainPlus.gr - RadioPlus.gr - Psarema.gr - Fishing.gr - Psarema.TV - MyEshop.gr

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 02 Μάιος 2012 19:49

παω ετσι και λεω θελω βουλγαρικη ταυτοτητα και μου βγαζουν;
συνεχιζω και εχω και την ελληνικη ταυτοτητα σωστα;
δεν τιθεται θεμα για την υπηκοοτητα, παραμένει ελληνικη, σωστα;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 02 Μάιος 2012 19:52

Απ' ότι κατάλαβα δεν είναι ταυτότητα τύπου αστυνομική αλλά κάποιο κρατικό έγγραφο για πιστοποίηση διενέργειας εργασιών στην χώρα. Όπως λέει σε παρένθεση κάτι σαν την δική μας πράσινη κάρτα.

Μου φαίνεται όμως περίεργο. Εφόσον είμαστε από χώρα της Ευρωπαϊκής ένωσης δεν αποσκοπεί κάπου η έκδοση τύπου "πράσινης κάρτας" εγγράφου.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Μάιος 2012 19:56

Έτσι απλά χωρίς λόγο και αιτία ή πρόσκληση για εργασία όχι δεν θα σου βγάλουν ταυτότητα.

Εφόσον όμως θα εργαστείς ή έχεις δικιά σου εταιρία άσχετα εάν έχεις υπαλλήλους ή όχι να θα σου βγάλουν ώστε να σε διευκολύνουν και στις συναλλαγές σου με το δημόσιο και γιατί θα φαίνεσαι πλέον κάτοικος Βουλγαρίας ( δηλώνεις το γραφείο που έχεις νοικιάσει ).

Επιπλέον Ελλάδα - Βουλγαρία έχουν σύμφωνο μη διπλής φορολογίας οπότε εφόσον φορολογείσαι εκεί ο εδώ έφορος δεν έχει αρμοδιότητα για το πόθεν έσχες και που τα βρήκες.
Εάν έχεις εδώ περιουσία στο Ελληνικό σου ΑΦΜ αυτά υπάγονται ( εκτός εάν τα μεταβιβάσεις ή αγοράσει η Βουλγάρικη εταιρεία ) στην Ελληνική φορολογία.

Εννοείτε ότι ΠΑΝΤΑ συμβουλευόμαστε λογιστή και δικηγόρο.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Μάιος 2012 19:58

Είναι κανονική ταυτότητα Ευρωπαίου πολίτη και μάλιστα όπως την ονομάζουν ταυτότητα της Δημοκρατίας της Βουλγαρίας, με φωτογραφία και μητρώο τύπου πιστωτικής κάρτας.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 02 Μάιος 2012 20:00

πρόσκληση για εργασία; Είχα την εντύπωση ότι στην ΕΕ υπάρχει ελεύθερη διακίνηση εργατικού δυναμικού. ( και κεφαλαίου ) Η φράση αυτή μου θυμίζει διαδικασίες εργασίας στις Η.Π.Α.

Σίγουρα πάντως ισχύει ότι θα πρέπει όντως η εταιρεία να έχει οντότητα σε εκεί έδαφος ώστε να φορολογούνται εκεί τα κέρδη.
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 02 Μάιος 2012 20:13

Την πρόταση "πρόσκληση για εργασία" την διάβασα στην πρεσβεία τους στο Ψυχικό και ίσως να αναφερόταν γενικά.
Λογικά σαν Ευρωπαίος πολίτης εργάζεσαι και κυκλοφορείς ελεύθερα με την Ελληνική ταυτότητα ( νέου τύπου ... χαχαχα ας πούμε νέου τύπου απλά τα λατινικά πρόσθεσαν).

Εικόνα

nbc
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nbc » 02 Μάιος 2012 20:22

Νομίζω πως η ελεύθερη διακίνηση αφορά τη ζώνη του Σένγκεν. Σύμφωνα με τη wikipedia, η Βουλγαρία (όπως και η Ρουμανία) δεν είναι ακόμη μέλος της.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Μάιος 2012 23:12

η Σένγκεν είναι για ελεύθερη μετακίνηση πολιτών, δεν έχει σχέση με τις επιχειρήσεις, αλλά με τους τουρίστες.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 02 Μάιος 2012 23:35

Και η αντίστοιχη ανάλυση - Το ανέφερα ως ελεύθερη διακίνηση εργατικού δυναμικού - δικαίωμα εργασίας δηλαδή - αλλά εννοούσα αυτό που αναλύει ο σύνδεσμος: ελευθερία εγκατάστασης και η ελευθερία παροχής υπηρεσιών
<?="Hello Freestuff";?>

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 03 Μάιος 2012 12:18

Να ευχαριστήσω τον φίλο που με συμπλήρωσε.Και εγώ ακόμη δεν τα ξέρω όλα.Όπως και να το κάνουμε και όπως επίσης ανέφερα πρίν η Βουλγαρία είναι ένα πολύ πρόσφορο έδαφος για να ξεκινήσεις επιχειρηματικά αλλά σου παρέχουν και πολλές διευκολύνσεις.
Γνώμη μου είναι πάντως ότι πρέπει να την βγάλετε και την ταυτότητα εάν ανοίξετε εκεί επιχείρηση.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 03 Μάιος 2012 13:26

Πάντως για να λέμε την αλήθεια, η Κύπρος ακούγεται πολύ πιο ελκυστική για κάποιον ...Ελλαδίτη. Μόνο και μόνο λόγω γλώσσας.

Από εκεί και πέρα η διαφορά μεταξύ τέτοιων 2 επιλογών είναι ότι στην Βουλγαρία είναι φθηνότερες οι διαδικασίες.

Η αναφορά στον ΦΠΑ δεν ξέρω κατά πόσο έχει αξία στην επιλογή καθώς π.χ παρέχοντας υπηρεσίες σε επιχειρήσεις ανά την Ευρώπη δεν υπάρχει θέμα ΦΠΑ. Εκτός αν ο κύριος όγκος εργασιών προέρχεται από το εσωτερικό της χώρας. ( π.χ. απ' την Βουλγαρία σε Βουλγαρική εταιρεία )
<?="Hello Freestuff";?>

Άβαταρ μέλους
HostPlus
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HostPlus » 03 Μάιος 2012 16:17

viktoras έγραψε:Η αναφορά στον ΦΠΑ δεν ξέρω κατά πόσο έχει αξία στην επιλογή καθώς π.χ παρέχοντας υπηρεσίες σε επιχειρήσεις ανά την Ευρώπη δεν υπάρχει θέμα ΦΠΑ. Εκτός αν ο κύριος όγκος εργασιών προέρχεται από το εσωτερικό της χώρας. ( π.χ. απ' την Βουλγαρία σε Βουλγαρική εταιρεία )
Είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο VAT εφόσον η εταιρεία κάνει ενδοκοινοτικές συναλλαγές.
Δεν κοστίζει τίποτα ούτε επιβαρύνει την εταιρεία με κάποιο φόρο.

Προσθέστε και το φθηνό κόστος ζωής.
Αεροπορικώς πήγαινε-έλα 98€ το άτομο ( air malta ).
Ξενοδοχείο με full service ΑΡΙΣΤΟ ( Fashion Hotel ) με 35€ το δωμάτιο ( δωμάτιο ο τρόπος του λέγειν σουίτα θα το λέγαμε εδώ ) μέσω του booking.com 75€ τιμή καταλόγου.
Φαγητό, ενοίκια, εργατικό δυναμικό...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες