Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Αύγ 2011 18:29

Αν αναπνέεις Ελληνικό αέρα και πουλάς υπηρεσίες online παντού μέσω μιας Κυπριακής ltd, δεν μπορείς να κάνεις μια χαμηλή φορολογική δήλωση στην Ελλάδα, κάτω από το όριο του αφορολόγητου;
Γίνονται πραγματάκια

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 24 Αύγ 2011 20:35

Όπως έγραψα ο νομοθέτης και ο ελεγκτής κοιτάει που γίνεται manage η εταιρία. Αν γίνεται στην Ελλάδα, πρέπει να φορολογηθεί στην Ελλάδα. Ο αέρας είναι σχήμα λόγου για να δείξω ότι δεν έχει σημασία το γεγονός οτι είναι internet business.

Ακόμα και κυπριακή να έχεις δεν μπορείς να φορολογηθείς κάτω από το αφορολόγητο γιατί η είσπραξη μερίσματος πάει με 25% το οποίο είναι ανεξάρτητα του ύψους του εισοδήματος.
www.taxexperts.gr | Το εγκυρότερο Tax Portal για Διεθνή Φορολογία

ntgr

Δημοσίευση από ntgr » 31 Αύγ 2011 00:22

Καλησπέρα σε όλους,

διάβασα όλες τις απαντήσεις και στην δικιά μου περίπτωση (υπηρεσίες διαδικτύου) θα ήθελα για λίγο καιρό να γλυτώσω το ΤΕΒΕ. Και λέγοντας λίγο καιρό για να μην χάσω αυτά που έδωσα και να πάρω μια τυπική σύνταξη.

Οι ερωτήσεις που γεννιούνται είναι

1.Μπορώ να κρατήσω το γραφείο μου και να το έχω πχ σαν εκθεσιακό χώρο λέγοντας ότι η παραγωγή των διαδικτυακών τόπων γίνετε εκτός Ελλάδας;

2.Δεν θα δουν από το Υπ.Οικονομικών της χώρας που θα έχω την εταιρία οτι τα μόνα εισοδήματα που έχω (τιμολόγια) είναι από Έλληνες πελάτες που μου κάνουν καταθέσεις σε Ελληνικές τράπεζες;

3.Αφού θα ζω στην Ελλάδα και θα κάνω τα έξοδα μου εδώ (πχ αυτοκίνητο, φαγητό, καύσιμα, τηλεπικοινωνίες) πάλι δεν θα δουν απο το Υπ.Οικονομικών της χώρας που θα έχω την εταιρία οτι όλα τα έξοδα μου ειναι απο Ελλάδα;

Άρα πάμε σε αυτό που είπε ο nanopak περι Μόνιμης Εγκατάστασης, το 2 & 3 το αποδεικνύουν περίτρανα.

αναμένω απόψεις....

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 31 Αύγ 2011 02:05

όπως λέει και ο Γιάννης, ρώτα τον λογιστή σου καλύτερα, είναι ο πλέον ειδικός.
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 31 Αύγ 2011 13:06

Αν έχεις Κυπριακή εταιρία π.χ. δεν θα πληρώνεσαι σε Ελληνικές Τράπεζες ρε μαν. Θα πληρώνεσαι σε Κυπριακές. Κι αν όλα σου τα έξοδα είναι στην Ελλάδα, η Κύπρος χέστηκε. Κάντα και στην Ουγκάντα.
Για το μόνο που θα ελεγχτείς είναι αν πραγματοποιείς αγορές στην Ελλάδα, αν φέρνεις σε Ελληνικούς λογαριασμούς χρήματα από την εταιρία.

Αλλά καλού κακού, ρώτα λογιστή και δικηγόρο.
Γίνονται πραγματάκια

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 31 Αύγ 2011 13:17

Ο τύπος με το 1 post έχει δίκιο.

Αν ζει και δουλεύει στην Ελλάδα - ανεξάρτητα που βρίσκονται οι πελάτες του - πρέπει να φορολογηθεί στην Ελλάδα. Η Κύπρος χέστηκε, η Ελλάδα όμως όχι.

Αν ζει και δουλεύει στην Ουγκάντα, η Ελλάδα και η Κύπρος χέστηκε, η Ουγκάντα όμως όχι.

Το που παίρνει τα λεφτά δεν έχει καμία σχέση.
www.taxexperts.gr | Το εγκυρότερο Tax Portal για Διεθνή Φορολογία

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 31 Αύγ 2011 18:26

nanopak

Αν ζεις στην Ελλάδα και η εταιρία σου είναι Κύπρος, υπάρχουν τρόποι να μη φορολογηθείς στην Ελλάδα μέσα σε νόμιμα πλαίσια. Αφού τα ξέρεις :)
Γίνονται πραγματάκια

bcharal

Δημοσίευση από bcharal » 01 Απρ 2012 14:05

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ
5500€ ΓΙΑ ΑΕ
8500€ ΓΙΑ ΑΕ ΧΡΗΜΑΤΙΣΤΗΡΙΟΥ
ΚΑΙ
3500€ ΓΙΑ ΕΠΕ
ΤΑΖΟΥΝ
ΔΙΕΥΚΟΛΗΝΣΕΙΣ
ΣΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΡΓΑ ΣΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ
ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ

Κ*** ΒΑΣΙΛΗΣ

Κ*** ΓΙΑΝΝΗΣ

Π*** ΠΕΤΡΟΣ

Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΕΓΕΤΑΙ C** GROUP ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ

για περισσοτερες πληροφοριες στειλτε πμ

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Απρ 2012 14:40

να φτιάξεις ένα επώνυμο blog κι εκεί να βάλεις τα ονόματα αυτών που θες να εκθέσεις...

όχι ανώνυμα και στις πλάτες άλλων...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Απρ 2012 00:55

Ξέχασες να σβήσεις την ονομασία της εταιρίας
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 02 Απρ 2012 09:33

done! ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

dimosdiamantis

Δημοσίευση από dimosdiamantis » 24 Απρ 2012 10:08

Καλημέρα.. δεν ξέρω εαν μπορεί κάποιος να με βοηθησει στις ερωτησεις που εχω αλλα θα κάνω μια προσπάθεια... ευχαριστω παντως ετσι και αλλιως..
1. Ειμαι συνταξιούχος Στρατιωτικός 45 χρονων στην ελλαδα και δεν μπορώ να ανοιξω επιχειρηση εδω γιατι θα χάσω την συνταξη μου κατα 85%. Εαν παω Κύπρο υπάρχει πι8ανότητα να έχω το ίδιο πρόβλημα?
2. Ασχολούμε ειδη εδω και 11 χρονια στην ελλάδα με έκδοση επαγγελματικου οδηγου και διαφήμιση (η εταιρεια ηταν στο όνομα της γυναίκας μου αλλα χωρίσαμε) και σκέφτομαι να ζήσω μόνιμα Κύπρο. Υπάρχει κάποια πληροφορία για το πως είναι τα πράγματα στον τομέα της προβολής και διαφήμισης στην Κύπρο?
3. Πόσο ευκολο ειναι να ανοίξω εταιρεία στην Κύπρο και περίπου τι κόστος υπάρχει (με έδρα και δραστηριότητες εκει).

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 01 Μάιος 2012 07:48

Λοιπόν παίδες επειδή είμαι σχετικός με το ζήτημα έχω να πω τα εξής:

1. Αρχικά ξεκαθαρίστε μέσα σας εάν θέλετε την εταιρία εξωτερικού για λόγους εργασίας η απλά για άλλες δουλειές.Σας το λέω αυτό γιατί όπως είπε και ένα άλλο παληκάρι υπάρχουν διάφοροι που πάνε και ανοίγουν έξω την εταιρία τους και μετά από λίγα χρόνια τους τσιμπάνε.

2.Πιστέψτε με ειδικά οι εταιρίες που ασχολούνται με διαδίκτυο,εφαρμογές και μάρκετινγκ στη Βουλγαρία αντιμετωπίζονται με μεγαλύτερο σεβασμό από τις αντίστοιχες ελληνικές.

3.Το ότι ανοίγετε εταιρία σε άλλη χώρα και κυρίως ευρωπαική ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΥΤΕ ΦΟΡΟΦΥΓΑΔΕΣ ΟΥΤΕ ΕΤΟΙΜΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΥΛΑΚΗ.Αυτά είναι κάτι φήμες.Βέβαια προσέξτε το εξής: Η Ευρωπαική διακρατική συμφωνία περιγράφει πως εφόσον έχετε εταιρία στην Κύπρο ή στην Βουλγαρία Φορολογείστε εκεί που είναι η έδρα σας με το ισχύον φορολογικό καθεστώς τηε εκεί έδρας.Εφόσον όμως φέρετε τα χρήματα σας στην Ελλάδα πρέπει να τα δηλώσετε κανονικά και να φορολογηθείτε ως Έλληνας πολίτης.Δηλαδή αυτό που γλιτώνετε από την εταιρία εξωτερικού είναι η υψηλή επιχειρηματική φορολόγηση όχι τη προσωπική σας.Πιστέψτε με όμως καλύτερα είναι αν φέρετε τα χρήματα σας στην Ελλάδα να τα δηλώσετε μέχρι και τελευταίας δεκάρας.Η αλλιώς φέρτε μόνο όσα χρειάζεστε και δηλώστε σαν μέρισμα.

4.Όταν σας πληρώνει κάποιος πελάτης φροντίστε να σας πληρώνει στον εταιρικό λογαριασμό που θα έχετε ανοίξει στη χώρα που βρίσκετε η έδρα σας και οχι σε ελληνική τράπεζα γιατί θα την πατήσετε.Θα σας πούνε φοροφυγά και δεν θα φταίτε.

5. Μην κάνετε την εξυπνάδα να ανοίξετε γραφείο στην Ελλάδα ενώ έχετε εταιρία σε άλλη χώρα.Εάν θέλετε κάντε το ραντεβού σας κόψτε το τιμολόγιο σας αλλά εάν θέλετε και εδώ έδρα πρέπει να κάνετε κανονική έναρξη και να την δηλώσετε στην εφορία όπου πλέον υπάγεστε στο φορολογικό καθεστώς της Ελλάδας.

Το κόστος έναρξης για εταιρία στην Αγγλία δεν το γνωρίζω καλά οπότε θα μιλήσω για Κύπρο και Βουλγαρία.

Για Κύπρο είναι περίπου 1500-2000 ευρώ η σύσταση ανάλογα την εταιρία συμβούλων στην οποία θα αποτανθείτε αλλά και τον τύπο της επιχείρησης που θέλετε.Η καλύτερη είναι η LTD( ΕΠΕ) .
Από εκεί και πέρα κάθε χρόνο πληρώνετε μία φορά 1500 Ευρώ περίπου για διατήρηση των βιβλίων.Υπάρχουν και κάποια ακόμη μικροέξοδα.

Βουλγαρία για ΕΠΕ είτε μονοπρόσωπη είτε πολυπρόσωπη θέλετε περίπου 400-800 ευρώ για έναρξη και κάθε μήνα περίπου 50-200 ευρώ διατήρηση και βιβλία ανάλογα τον λογιστή σας αλλά και τον όγκο εργασιών συν 65 ευρώ το μήνα ασφάλιση (το ΕΚΕΙ ΤΕΒΕ) για κάθε μέτοχο.
Τα πλεονεκτήματα και των δύο χωρών είναι τα ίδια καλύτερη φορολογία,ευέλικτος κρατικός μηχανισμός (και όχι δεν εννοώ ότι λαδώνονται εύκολα σε περίπτωση που νομίζετε κάτι τέτοιο).Το σύν της Βουλγαρίας είναι ο πολύ γρήγορος χρόνος στον οποίο ιδρύεις εταιρία (7-15 ημέρες) ενώ στην Κύπρο είναι παραπάνω.Η Κύπρος σίγουρα σε κάποια πράγματα τρέφει περισσότερο σεβασμό αλλά σε κάποια άλλα όχι.
Το μεγάλο πλύν της Βουλγαρίας είναι η γλώσσα την οποία πρέπει όπωσδήποτε να μάθετε.Το άλλο πλύν είναι πως σε περίπτωση που θέλετε κάποιο συμβόλαιο με κάποιον πελάτη πρέπει να είναι γραμμένο στα αγγλικά και στα βουλγάρικα αλλιώς είναι άκυρο αλλά και το γεγονός ότι καμιά φορά μπορεί να συναντήσετε άκυρα κολήματα αλλά έχουν όλη την καλή διάθεση να σε εξυπηρετήσουν.
Μεγάλο σύν τα χαμηλά μισθώματα σε σπίτια και χώρους,το κόστος ζωής αλλά και οι μισθοί των υπαλλήλων.Θα μπορούσα να γράψω πολλά ακόμη για τις δύο χώρες αυτές.
Προτείνω και τις δύο ανεπιφύλακτα αρκεί να έχετε καλό σύμβουλο και να προσέξετε.Για παράδειγμα αν ανοίξετε στη Βουλγαρία μην εμπιστευτείτε κανέναν εκπρόσωπο εταιρίας που θα σας πεί δεν χρειάζεται να έρθετε εδώ.Μπορεί να είναι όλα εντάξει μπορεί και όχι.
Σε περίπτωση εγγραφής σας στα Βουλγαρικά Μητώα σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να εγγραφείτε απο την αρχή σε καθεστώς Φ.Π.Α,θα σας λύσει τα χέρια γιατί έχετε και την επιλογή να μην υπαχθείτε απο την αρχή στο καθεστώς αυτό αλλά πρώτον δεν τις βλέπουν με καλό μάτι αυτές τις εταιρίες ενώ μετά για να υπαχθείτε στο Φ.Π.Α θα σας πρηστούν λίγο τα συκώτια.

Γνώμη μου για νέους επαγγελματίες είναι η εκκίνηση εργασιών στη Βουλγαρία και αφού στηθούν καλά στα πόδια τους να μεταφέρουν τις εργασίες τους στην Κύπρο ή να ανοίξουν και εκεί γραφείο.
Μακάρι να μην το έγραφα αυτό αλλά καλώς η κακώς σε όποια χώρα και να πάς με ελάχιστες εξαιρέσεις να ξεκινήσεις την επιχειρηματική σου δραστηριότητα είναι σίγουρα καλύτερα από την Ελλάδα.
Σας συμβουλεύω ότι και αν επιλέξετε να το έχετε πρώτα ψάξει καλά σε όλα τα επίπεδα.
Καλή επιτυχία και καλές δουλειές ελπίζω να βοήθησα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 02 Μάιος 2012 01:43

@eimaiotinanai

γιατί πρώτα Βουλγαρία και μετά Κύπρο;

Εκτός από το κακό μάτι, άλλος λόγος για να υπαχθείς στο ΦΠΑ;
Γίνονται πραγματάκια

eimaiotinanai

Δημοσίευση από eimaiotinanai » 02 Μάιος 2012 11:45

Εάν διάβασες όλο το πόστ πρότεινα πρώτα Βουλγαρία και μετά Κύπρο σαν εναλλακτική για πολύ μικρές η νέες επιχειρήσεις.Η αλήθεια είναι ότι κάποια είδη εταιριών αντιμετωπίζονται με περισσότερο σεβασμό αν λειτουργούν στην Κύπρο παρά στη Βουλγαρία (λάθος κατα τη δική μου γνώμη) αλλά όπως και να το κάνουμε οι υπηρεσίες διαδικτύου και μάρκετινγκ είναι λίγο άσχετες με τον τόπο εφόσον βρίσκονται σε ευρωπαική χώρα.
Το είπα καθαρά για αυτούς που θέλουν περισσότερο πρεστίζ στη ζωή τους αλλά αυτό που ξέρω είναι ότι αν είναι σωστός και επαγγελματίας τότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα όπου και να είσαι.
Το κακό μάτι μην το παίρνεις αψήφιστα.Όταν λέω κακό μάτι εννοώ πως είσαι άμεσα στόχος πρός έλεγχο ανά πάσα ώρα και στιγμή.Επιπλέον όπως είπα στην αρχή πρέπει να αποφασίσετε για ποιό λόγο ανοίγετε έξω....καλό θα ήταν να ανοίξετε για να δουλέψετε.
Θεωρητικά όπως περιέγραψε και ένας φίλος νωρίτερα γλιτώνει κλείνοντας την επιχείρηση του γύρω στις 13000 ευρώ.Η φορολογία στη Βουλγαρία κειμαίνεται από το 10-15% πραγματικά αφαιρώντας τα 1300 από τα 13000 πόσα σου μένουν;ας μην είμαστε και πλεονέκτες.Επίσης να πω ότι για να πληρώσεις φ.π.α πρέπει να αγγίξεις τις 25000 ευρώ τζίρο.
Κοινώς η Βουλγαρία είναι ένα πολύ πρόσφορο έδαφος για να κάνει κάποιος τα πρώτα του επιχειρηματικά βήματα αλλά ας μην προκαλούμε και την τύχη μας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες