Εταιρία Αγγλία ή Κύπρο ή Βουλγαρία

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιουν 2011 00:06

πολύ γρήγορος ο κολλητός σου, μήπως είσαι εσύ;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
MaDNeSsSs

Δημοσίευση από MaDNeSsSs » 29 Ιουν 2011 19:49

cordis έγραψε:πολύ γρήγορος ο κολλητός σου, μήπως είσαι εσύ;
χαχαχα...τρελαίνομαι για τέτοιου είδους σχόλια...δυστυχώς θα σε απογοητεύσω μιας και δεν ασχολούμαι με αυτά και δεν έχω ιδέα από τα είδη εταιρειών σε άλλες χώρες, τους φόρους εκεί κλπ κλπ. αλλά έχω μια απορία...

στην εποχή που ζούμε (με κινητά, skype, video-κλήσεις από τη μέση του πουθενά κτλ.) o administrator και τα μέλη ενός hi-tech forum αδυνατούν να πιστέψουν πώς γίνεται να επικοινωνήσεις με κάποιον μέσα σε 3 λεπτά και να σου δώσει ένα λινκ ?

Υ.Γ. όποιος άπιστος θέλει, να μου στείλει μήνυμα να τον βάλω να μιλήσει με εμένα και τον κολλητό μου skype ^^

Καλή σας μέρα και ορισμένοι προσοχή μη δαγκώσετε τη γλώσσα σας και σας τρέχουμε για δηλητηρίαση.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 29 Ιουν 2011 20:27

@MaDNeSsSs
Μία ερώτηση σου έκανε ο άνθρωπος.
Και ναι όπως το έγραψες, φάνηκε σαν να είναι δικό σου.
Και εσύ βλέπω βγάζεις δηλήτηριο.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
MaDNeSsSs

Δημοσίευση από MaDNeSsSs » 29 Ιουν 2011 22:42

Spyrostagas έγραψε:@MaDNeSsSs
Μία ερώτηση σου έκανε ο άνθρωπος.
Και ναι όπως το έγραψες, φάνηκε σαν να είναι δικό σου.
Και εσύ βλέπω βγάζεις δηλήτηριο.
Ναι αλλά εγώ δεν ξεκίνησα να γράφω με σκοπό να προσβάλλω κάποιον.
Εξέφρασα τις γνώσεις μου πάνω στο θέμα και φρόντισα έτσι ώστε να συμπληρώσω όσο το δυνατόν πιο πολλά στοιχεία άμεσα για να βοηθήσω όσους ψάχνουν το θέμα.
Από ένα τόσο "ξακουστό" φόρουμ περίμενα καλύτερη αντιμετώπιση.
XNeT Services Root Administrator
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιουν 2011 23:13

αν δεν είχες λερωμένη την φωλιά σου απλά θα έλεγες "κάνεις λάθος φίλε", δε θα πέταγες λάσπες και δηλητήριο.

@Spyrostagas δεν έχω ορίσει δικηγόρο... ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

chrisalinho
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisalinho » 29 Ιουν 2011 23:25

Παιδια εχω μπεδευτει λιγο
Γιατι στην ελλαδα τα εξοδα μας το χρονο ποσο πανε?
Προσωπικα βαζω ΤΣΜΕΔΕ 2000+ Ενοικιο 2000+ Λογιστικα 1000 περιπου ολα αυτα συνολο περιπου 5000 το χρονο και είμαι ατομικη.
Κανω καποιο λάθος? Τι άλλο υπολογίζετε?

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 29 Ιουν 2011 23:31

Που νοικιάζεις με 166€ / μήνα; να έρθουμε και εμείς. Λογαριασμοί; δεν έχει; ΔΕΗ / σταθερό κ.τ.λ.;

Εμ, και το ΤΣΜΕΔΕ σου παίρνει άλλα 166€ / μήνα; μόνο; ...Είσαι σίγουρος;
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

chrisalinho
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisalinho » 29 Ιουν 2011 23:36

Ναι Τσμεδε ειναι 2000 το χρονο
Εχω πιασει ενα γραφειο 180 το μηνα
Βαλε και τηλεφωνα δεη αλλο ενα χιλιάρικο χονδρικα να τα πας 6000

Εδω μου λετε μονο τα λογιστικα στην κυπρο και να στησεις την επιχειριση ειναι 2000

Εδω οταν ανοιγεις γραφειο παροχης υπηρεσιας τι πληρωνεις?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιουν 2011 23:44

για να έχεις καλύτερη άποψη θα πρέπει να ρωτήσεις έναν λογιστή να σου πει τι κόστος έχουν και τα λογιστικά εδώ στην Ελλάδα.

Θα τον ρωτήσεις πόσο παίρνει τον μήνα για τα βιβλία, πόσο όταν γίνονται αποδόσεις ΦΠΑ και πόσο στην τελική δήλωση.

Αντίστοιχα έναν στην Κύπρο, πόσο θέλει να κάνει έναρξη, πόσο τον μήνα ή τον χρόνο, πόσο στην απόδοση φόρου. Αλλά ακόμα, πόσα τιμολόγια μπορείς να κόβεις τον χρόνο, μετά από πόσα σε χρεώνει έξτρα, πόσο είναι αυτό το έξτρα (Εκεί χρεώνουν και του "πήγαινε να κατουρήσεις" οι λογιστές). Δε σου τα παίρνει το Κυπριακό κράτος, αλλά οι λογιστές. Ακόμα εάν κάνεις δουλειές με μεγάλες εταιρείες, οι μικρές δεν το ζητάνε, θα σου ζητήσουν πιστοποιητικό από την Κυπριακή εφορία ότι φορολόγησε μόνο εκεί και όχι εδώ. Αυτό το πιστοποιητικό μπορεί να κάνει και 350 ευρώ, ανάλογα τον λογιστή.

γενικά δεν είναι παιχνίδι αυτά και δεν μπορείς να πορευτείς χωρίς κάποιον λογιστή για σύμβουλο.
- follow me @twitter

chrisalinho
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisalinho » 30 Ιουν 2011 00:00

Συμφωνώ cordis οτι το σωστό ειναι αυτό.
Απλά πρεπει να εχεις μια ιδεα τι γινεται.
Αλλά και το εδω οταν εχεις ατομικη πρεπει να εχεις πάνω απο 14 κέρδος για να φορολογηθεις... σωστα?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιουν 2011 00:08

12 νομίζω ότι είναι το αφορολόγητο, αλλά ίσως να είναι τόσο μόνο για μισθωτούς... ας μας πει κάποιος ελεύθερος επαγγελματίας..
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 30 Ιουν 2011 01:40

12.000€ είναι και για έσοδα από ατομικά επαγγέλματα/ατομικές επιχειρήσεις. Πλέον όμως θα είναι τόσο μόνο αν είσαι άνω των 30 και κάτω από 65. 30-65 θα πάει 8.000 ( δεν ξέρω αν πέρασε ήδη ) με 10% φόρο από 8 έως 12 χιλιάδες.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 30 Ιουν 2011 05:47

Όποιος έχει Τσμέδε μια χαρά είναι.
Εμείς με ΤΕΒΕ πρέπει να την κάνουμε σιγά σιγά
Γίνονται πραγματάκια

chrisalinho
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από chrisalinho » 30 Ιουν 2011 13:31

viktoras έγραψε:12.000€ είναι και για έσοδα από ατομικά επαγγέλματα/ατομικές επιχειρήσεις. Πλέον όμως θα είναι τόσο μόνο αν είσαι άνω των 30 και κάτω από 65. 30-65 θα πάει 8.000 ( δεν ξέρω αν πέρασε ήδη ) με 10% φόρο από 8 έως 12 χιλιάδες.
Είναι 12000 συν οτι δίνεις ασφαλεια νομίζω

nanopak
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nanopak » 24 Αύγ 2011 15:30

Καλησπέρα σε όλους....

Γράφτηκα σήμερα στο forum ύστερα από παρότρυνση ενός φίλου που γνωρίζει ότι είμαι ειδικός στο αντικείμενο.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα σήμερα είναι ότι όλοι θέλουν να αποφύγουν φόρους και καταλήγουν να πληρώνουν περισσότερους. Τα ματάκια μου έχουν δει απίστευτα πράγματα με άτομα που κάνανε αγγλικές και άλλες εταιρίες στο Internet και μετά από 4-5 χρόνια τους τσιμπάνε ΟΡΘΩΣ οι Αγγλικές ή Ελληνικές αρχές.

Τα βασικά προβλήματα είναι τα εξής:

1. Μόνιμη εγκατάσταση

Κάθε νόμιμη εταιρία (όχι μαιμού offshore) φορολογείται εκεί που είναι το management & control. Αν αναπνέεις ελληνικό αέρα και πουλάς από το internet στη Ρωσία, μέσω μίας Αγγλικής εταιρίας πρέπει να φορολογηθείς στην Ελλάδα. ΤΕΛΟΣ

2. Εισόδημα

Πολλοί νομίζουν ότι οι αγγλικές εταιρίες δεν φορολογούνται. Αυτό είναι μεγάλο λάθος. Υπάρχουν συγκεκριμένες προυποθέσεις για να γίνει αυτό και δεν μπορεί να γίνει χωρίς φυσική παρουσία και πληρωμή του ανάλογου Άγγλου φορολογικού συμβούλου. Αλλιώς μετά από 5 χρόνια ευτυχίας θα σε πάρουν από το Υπ. Οικον. να δώσεις εξηγήσεις. Το ίδιο ισχύει με τα μερίσματα που παίρνεις σαν επιστροφή κεφαλαίου από μία εταιρία. ΔΕΝ απαλάσσονται από το φόρο.

3. Ανωνυμία

Εδώ πραγματικά η κατάσταση είναι για γέλια. Πάνε κάτι καημένοι παγαπόντιδες επιχειρηματίες που τους συμβουλεύουν άλλοι καημένοι παγαπόντιδες λογιστές να κάνουν εταιρία στη Βουλγαρία και μετά από λίγο συνειδητοποιούν ότι με 5 click βρίσκεις ποιός βρίσκεται πίσω από την εταιρία.

4. Κόστος

Καλό Site με 500 ευρώ κάνεις ? Οχι.
Έτσι δεν μπορείς να κάνεις φορολογικό σχεδιασμό με 2 χιλιάδες. Φυσικά αγοράζεις εταιρία με 1.000 από το internet και μετά ρωτάς στα forum.
www.taxexperts.gr | Το εγκυρότερο Tax Portal για Διεθνή Φορολογία

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες