Προταση αγορασ καρτασ μνημησ

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
petalouditsa2007

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 23 Μαρ 2011 19:42

Καλησπέρα,
Θα ήθελα την βοηθειά σας ή μάλλον τις γνώσεις σας
σκέφτομαι να αγοράσω κάρτα μνήμης των 2gb το διλημμά μου είναι
να πάρω κατευθείαν μια μνήμη των 2gb ή 2 κάρτες των 1gb;Τι
θα μου προτείνατε;Μήπως οι 2 κάρτες των 1gb δεν είναι τόσο γρήγορες
όσο της μονής των 2gb.Πείτε μου και τι μάρκες μου προτείνετε
και ποια e-καταστήματα.
Ευχαριστώ :D

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 23 Μαρ 2011 22:05

Προφανώς εννοείς μνήμη ram για χρήση σε υπολογιστή και όχι "κάρτα μνήμης" πχ για φωτογραφική μηχανή...

Επειδή υπάρχουν πολλές τεχνικές λεπτομέρειες, καλύτερα κάνε αυτό το τεστ
>>> http://www.crucial.com/systemscanner/ <<< ώστε να ξέρεις με ακρίβεια τον τύπο της μνήμης που είναι δυνατόν να τοποθετηθεί, αλλιώς απαιτείται να γνωρίζεις το ακριβές μοντέλο της m/b, το οποίο μπορείς να το βρείς με αυτό το πρόγραμμα Download CPU-Z 1.57 1.57 32-bit, english portable edition

Εάν η m/b έχει πχ 2 θέσεις για τοποθέτηση μνήμης, τότε θα μπορούσες να τοποθετήσεις 2x2GB = 4GB.

Online καταστήματα υπάρχουν πολλά..!
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 23 Μαρ 2011 22:54

σωστός ο hitca.

και κάτι ακόμα όμως. πρόκειται για laptop ή desktop?

πόσα dim μνήμης έχει πάνω η μητρική και πόσες θέσεις (slots) γενικά?

αν είναι desktop μπορείς να ανατρέξεις και στο βιβλιαράκι της μητρικής να δεις ποιές μνήμες μπορεί να πάρει. (και ενδεχομένως σε σχέση με τον επεξεργαστή που φοράς)
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

petalouditsa2007

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 24 Μαρ 2011 08:52

Ναι έχετε δίκιο μνήμη ram εννοούσα η οποία είναι
dimm ddr2 συνολικά έχει 4 slots ο υπολογιστής είναι desktop
Έχω και εγώ κάποιο πρόγραμμα να δω τις λεπτομέρειες αλλά εγώ
ρωτάω αν είναι το ίδιο να πάρω μια των 2 gb ή 2χ1gb.Παίζει κάποιο ρόλο αυτό;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μαρ 2011 10:03

Υπάρχει μία τεχνολογία που επιτρέπει στα ζευγάρια μνημών (δηλαδή, ΟΧΙ σε ένα μόνο module μνήμης) να λειτουργούν σε διπλάσια συχνότητα λειτουργίας και τοποθετούνται στις αντίστοιχες (..χρωματιστές συνήθως) υποδοχές της m/b, με κάποια οφέλη στην ταχύτητα.
Απαιτείται να είναι ακριβώς ίδιου τύπου.

Πρακτικά δεν έχεις και μεγάλη διαφορά στην καθημερινή λειτουργία του υ/η.

Το συνηθισμένο πρόβλημα είναι ότι επειδή πρέπει αφαιρέσεις τυχόν παλαιές και να τοποθετηθούν σε διάταξη ζευγαριού οι νέες σου μνήμες, στο τέλος "περισσεύουν" οι παλιές.
Αυτό παρακάμπτεται με την αγορά ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ μνήμης και τεχνικών χαρακτηριστικών.
Φυσικά θα πρέπει και η m/b που διαθέτεις να υποστηρίζει αυτή την λειτουργία και όταν γίνει με επιτυχία η τοποθέτηση των μνημών, τότε στην εκκίνηση του υ/η ή στις πληροφορίες του bios θα είναι ορατή αυτή η αναφορά ταχύτητας μνήμης σε 'double' ..ή κάτι τέτοιο.
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

petalouditsa2007

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 24 Μαρ 2011 18:19

Ακριβώς αυτο έχω και εγώ 2 του ενός χρώματος και άλλες 2 άλλου χρώματος...Μάλλον του ίδιου τύπου θα είναι γιατι είναι σε πακετάκι..Αλλά και την παλιά θα την αφήσω στο δικό της slot.Θα την βλέπει το bios δηλ.αν τα βάλω θα πρέπει να μου εμφανίζει 3 mb ram (2 οι καινούριες και 1 η παλιά;;;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μαρ 2011 19:12

Θα βλέπεις το σύνολο της μνήμης σε κάθε περίπτωση δηλαδή 3GB..

Εάν χρησιμοποιήσεις 2x1 GB τότε (μάλλον εάν υποστηρίζεται) θα ενεργοποιηθεί και η σχετική λειτουργία της m/b και θα αναγράφεται και στην post screen του bios όταν γίνεται εκκίνηση.
Εάν χρησιμοποιήσεις 3x1 GB τότε ΔΕΝ θα ενεργοποιηθεί, διότι απαιτεί ιδανικά ζεύγη μνημών (δηλαδή 2x512MB, 2x1GB, 2x2GB, 2x4GB κλπ.)
Εναλλακτικά ανεβαίνεις κλίμακα στα 4x1 GB - δηλαδή 4x512MB, 4x1GB, 4x2GB, (προϋποθέτει ότι η m/b έχει όριο χωρητικότητας 4GB και άνω, για αυτό πρέπει να συμβουλευτείς το manual ή επίσκεψη στο site υποστήριξης του κατασκευαστή της m/b.). Με αυτό τον τρόπο πλέον εξαντλείς όλη το διαθέσιμο όριο και είναι η πλέον αποδοτική λύση για ένα σύγχρονο λειτουργικό σύστημα ή χρήση ιδιαίτερων προγραμμάτων

Κάνε κάποιες δοκιμές και έλεγχο στην καθημερινή σου εργασία με τις 2 μόνο μνήμες ανά ζεύγος και μετά και με τις 3. Λογικά δεν θα παρατηρήσεις διαφορές αξιοσημείωτες, εάν χρειάζεσαι το μέγιστο χρησιμοποίησε και τις 3 που διαθέτεις.

petalouditsa2007

Δημοσίευση από petalouditsa2007 » 24 Μαρ 2011 19:21

Δηλαδή αν είχα μια 512 και έβαζα αυτές που θα είναι 2x1 η 512 θα απενεργοποιηθεί;

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 24 Μαρ 2011 23:04

Όχι βέβαια, πάντα θα βλέπεις το σύνολο της μνήμης στο bios, δεν απενεργοποιείται τίποτα γι' αυτό και είναι από τα ζητούμενα η τοποθέτηση του ίδιου τύπου μνήμης για την αποφυγή προβλημάτων συμβατότητας μεταξύ των.
-- μεγάλη προσοχή σε τέτοιες ενέργειες και εργασίες στην m/b, πρέπει να λαμβάνονται όλες οι τυχόν απαραίτητες προφυλάξεις, ένα λάθος μπορεί να είναι "καταστροφικό" --

....σε περίπτωση τοποθέτησης 4 GB και άνω, τα 32bit windows δεν μπορούν να διαβάσουν το σύνολο της μνήμης και θα βλέπεις 3,2 GB ή κάτι τέτοιο. Απαιτείται δηλαδή 64bit λειτουργικό σύστημα για να εκμεταλλευθείς πλήρως τέτοιες χωρητικότητες.

Με 2GB πρακτικά κάνεις πλήρως την δουλειά σου, εάν όμως έχεις μεγάλα και βαριά προγράμματα ή παιχνίδια καλύτερα να επεκταθείς στο μέγιστο που μπορείς, τα 4GB συνιστώνται και είναι πολύ καλό νούμερο για απροβλημάτιστη λειτουργία κάθε είδους προγράμματος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες