δεν είναι εγγράψιμα τα αρχεια

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
expert

Δημοσίευση από expert » 14 Μαρ 2011 22:42

Γεια σας έχω έναν vpn-server linux με control panel kloxo έχω μεταφέρει το site μου αλλά κάποια αρχεία δεν είναι εγγράψιμα και δεν μπορεί να τα διαβάσει και μου βγάζει 500 erorr αλλά στο παλιό server δούλευε κανονικά(είχε cpanel). Γιατί δεν είναι εγγράψιμα όλα τα αρχεία? τι φταίει?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 15 Μαρ 2011 12:45

Πως το μετέφερες το site;

Στον προηγούμενο server είχες suPHP ενεργοποιημένο;

Δώσε περισσότερα στοιχεία για το τι έκανες ακριβώς.

Το πιο πιθανό είναι να έχουν άλλο uid/gid (οπότε να μην σε αφήνει η PHP να τα γράψεις) ή να είχες suPHP στον προηγούμενο server και σε αυτόν να μην έχεις (άρα όσοι φακέλοι/αρχεία θέλουν γράψιμο πρέπει να τα κάνεις chmod εσύ γιατί δεν μπορεί να τα γράψει η PHP αν τρέχει ως τον χρήστη του apache)

Τσέκαρε το error_log του apache (συνήθως είναι στο /var/log/httpd/error_log - centos/fedora ή /var/log/apache2/error_log - debian/ubuntu) να δεις τι ακριβώς συμβαίνει και γυρνάει error 500.

Τώρα που το σκέφτομαι για να σου βάζει error 500 μάλλον τρέχεις suPHP και παίζει να έχουν λάθος uid/gid τα αρχεία από τον προηγούμενο server.

Πως πέρασες τα αρχεία από τον παλιό server στον καινούριο;

expert

Δημοσίευση από expert » 16 Μαρ 2011 02:16

βρηκα τελικα ποιο ειναι το προβλημα αλλα δεν ξερω πως το διορθονω.
Το προβλημα ειναι με τα δικαιωματα(perm) μου εβγαζε "error 500 The config file is not writable (/home/.../....config)" και πηγα βρηκα αυτο το αρχειο και ειχε 755 perm εγω το αλλαζα σε 757 και δουλευε κανονικα, αλλα το θεμα ειναι οτι υπαρχουν και αλλα τετοια error.
Το site ειναι σε joomla πιγα να το κανω εγατασταση απο την αρχη και μου ελεγε οτι "configuration.php Εγγράψιμο Οχι ".
Tι ρυθμισεις πρεπει να κανω στον server?

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 18 Μαρ 2011 20:03

συνδέσου με κάποιο ftp και άλλαξε τους φακέλους μαζί με τα περιεχόμενα στα σωστά permissions, μόνο πρόσεξε γιατί δεν πρέπει όλα να είναι 757

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες