Όσοι έχετε κουραστεί να βλέπετε τα ίδια άχρηστα websites να εμφανίζονται ψηλά στα αποτελέσματα αναζήτησης της Google

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Όσοι έχετε κουραστεί να βλέπετε τα ίδια άχρηστα websites να εμφανίζονται ψηλά στα αποτελέσματα αναζήτησης της Google

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2011 19:49

Μια νέα επιλογή που έθεσε σε λειτουργία στις 10 Μαρτίου η κορυφαία μηχανή αναζήτησης Google, σας επιτρέπει να αποκρύψετε συγκεκριμένους τομείς που δεν θέλετε να ξαναεμφανιστούν στα αποτελέσματα αναζήτησης σας.

Ανάλογα με το είδος των αναζητήσεων που εκτελείτε, μπορείτε τώρα να δείτε ένα σύνδεσμο που ονομάζεται «Αποκλεισμός όλων των αποτελεσμάτων από το [όνομα του site]» (Block all [name of site] results), δίπλα από τους αποθηκευμένους (cached) συνδέσμους για ορισμένα αποτελέσματα. Αν κάνετε κλικ στον σύνδεσμο, η Google θα ζητήσει επιβεβαίωση σχετικά με το εάν θέλετε πραγματικά να καταργήσετε αυτήν την τοποθεσία.

Στο σχετικό blog post που δημοσιεύτηκε χθες, η Google εξήγησε πως οι επιλογές για μπλοκάρισμα κάποιων διευθύνσεων, θα εμφανίζονται ακόμα και αν δεν έχετε συνδεθεί στον λογαριασμό σας στην Google, αλλά για να επιβεβαιώσετε τα αποκλεισμένα domains θα πρέπει να συνδεθείτε.

Την επόμενη φορά που θα ψάχνετε για τα αποτελέσματα, που υπό κανονικές συνθήκες θα συμπεριλάμβαναν και όσα domains αποκλείσατε, θα δείτε ένα μήνυμα που σας ενημερώνει ότι τα αποτελέσματα αυτά έχουν αποκλειστεί. Μπορείτε να έχετε πρόσβαση σε όλα τα μπλοκαρισμένα sites από το τις ρυθμίσεις της Google Search, από όπου ασφαλώς μπορείτε και να καταργήσετε όποια αποκλεισμένα sites θέλετε να ξεμπλοκάρετε.
Η συγκεκριμένη υπηρεσία υποστηρίζετε από προχθές, αλλά όπως είναι λογικό θα πάρει λίγο χρόνο μέχρι να ενεργοποιηθεί σε όλους τους servers της google. Η υπηρεσία αποκλεισμού υποστηρίζεται από τους browsers, Chrome 9 ή νεότερη έκδοση, Internet Explorer 8 ή νεότερη, και Firefox 3.5 ή νεότερη.

ΕικόναΗ Google βλέπει τη νέα επιλογή ως απάντηση και ίσως και λύση για τις τοποθεσίες που μπορεί να θεωρείτε προσβλητικές, πορνογραφικού ή χαμηλής ποιότητας περιεχομένου. Είναι, άλλη μια προσπάθεια της Google, στον πόλεμο έναντι του περιεχομένου από τις λεγόμενες content farms όπου προσφάτως είχαν ληφθεί μέτρα ώστε να μην εμφανίζονται ψηλά στα αποτελέσματα αναζήτησης sites που απλά αντιγράφουν και υποκλέπτουν περιεχόμενο. Η Google δήλωσε ότι προς το παρών δεν θα χρησιμοποιήσει τα δεδομένα που θα συλλέξει από τους χρήστες για τα αποκλεισμένα sites, ώστε να επηρεάσουν και την βαθμολογία τους (ranking), αλλά υποσχέθηκε να εξετάσει τα στοιχεία και να αποφασίσει αργότερα αν μπορούν να αποδειχθούν χρήσιμα για την περαιτέρω καταπολέμηση του search spam και των content farms.

Πηγή: Log.gr - Μετάφραση από CNET

airy

Δημοσίευση από airy » 13 Μαρ 2011 21:41

Εμένα αυτό μου λέει ότι η Google απέτυχε να φτιάξει τον κατάλληλο αλγόριθμο που θα κρατούσε χαμηλά τα content farm και ψάχνει τσάμπα τέστερς να τις τα υποδείξουν manual.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 14 Μαρ 2011 00:21

airy έγραψε:Εμένα αυτό μου λέει ότι η Google απέτυχε να φτιάξει τον κατάλληλο αλγόριθμο που θα κρατούσε χαμηλά τα content farm και ψάχνει τσάμπα τέστερς να τις τα υποδείξουν manual.
Μήπως δεν συμφέρει ένα τέτοιο project?
Μήπως θέλει πολλούς ακόμη servers?
Μήπως υπάρχουν πολλοί που θα νομίζουν ότι κάνονοντας αυτή τη ΔΟΥΛΕΙΑ θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα στις αναζητήσεις.. αλλά όταν εμέις θα είμαστε "κερδισμένοι" x1 η google θα είναι κερδισμένη x3.. και σε έναν κόσμο που τα χρήματα είναι περιορισμένα τελικά η google κερδίζει, ενώ εμείς χάνουμε..

Ας δίνει στην Ελλάδα 10.000.000€ το χρόνο και θα ασχοληθούμε..
Αλλίως θα συνεχίσουμε να πηγαίνουμε page 1,2,3,4,5 και να επιβαρύνουμε και άλλο τους server τους
Απλά πράγματα..

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2011 12:03

Όσο θα υπάρχει κόσμος που προσπαθεί με αντιγραφές περιεχομένου και με ανήθικες πρακτικές (π.χ. black hat seo) να τραβάει κόσμο και να ανεβαίνει στα αποτελέσματα των μηχανών αναζήτησης με σκοπό το κέρδος, τόσο θα υπάρχουν και προσπάθειες από τις σοβαρές μηχανές να γλιτώσουν από αυτούς.
Δίκαιο, λογικό και ασφαλώς δεν γίνετε μόνο για τους χρήστες, αλλά και γιατί αν φτάσουμε να έχουμε εντελώς αλλιωμένα αποτελέσματα θα αρχίσει ο κόσμος να στρέφεται αλλού, οπότε χάνουν έσοδα.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 14 Μαρ 2011 12:47

Ας φτιάξουν ένα site όπου πρίν ανεβάσεις κάποιο κείμενο ή οτιδήποτε θα το δηλώνεις εκεί με τα στοιχεία σου και θα είσαι ο νόμιμος κάτοχος. Αν το αντιγράψει κάποιος οχι μόνο να αναγνωρίζεται από τη google, αλλά να μπορείς να κινηθείς και νομικά (με μία συνδρομή προς αυτή την εταιρία).
Απλά πράγματα. Ας κάνουν ένα τέτοιο project οι Έλληνες και να το πουλήσουν στη google.
Αν ήξερα να το κάνω θα το έκανα.
Φτιάχνεις και plugins για wordpress,joomla,phpbb ή οτιδήποτε άλλο κλπ και πριν δημοσιεύσεις κάτι θα ανεβαίνει αυτόματα εκεί και κατόπιν θα δημοσιεύεται..

Είναι καλή ιδέα ή οχι?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2011 12:57

Είχα στείλει πριν κάνα μήνα κάποια παρόμοια πρόταση στις 3 μεγάλες μηχανές αναζήτησης χωρίς να πάρω κάποιο απαντητικό email.
Η φάση είναι πως πολλά sites είναι υπέρ των αναδημοσιεύσεων, αλλά εφόσον υπάρχει backlink προς το πηγαίο site, που είναι και το σωστό.

Τέσπα. Αν δουν ότι δουλεύει η ιστορία με τα reports, πιθανότατα να το βάλουν και αυτό ως κριτήριο στον αλγόριθμο τους. π.χ. αν ένα site έχει μπλοκαριστεί από 50.000 χρήστες, πάει να πει πως όντως κάτι δεν πάει καλά... οπότε μπορεί να φάει ένα σμπωξιματάκι προς τα τάρταρα των serps.

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 14 Μαρ 2011 13:06

Εδώ στείλατε mail? -> http://web.archive.org
Αυτούς θα αφορά περισσότερο :D

Ας φτιάξουμε bots να δουλεύουν με vps (δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται να αλλάζει ips) και όποιο site μας την σπάει να το καταστρέφουμε κάνοντας reports :p

Αλλά οκ, θα μου πεις προγράμματα με τα auto clicks σε διαφημίσεις adsense δεν πιάσαν, αυτό θα πιάσει..

Τέλος πάντων.. Εγώ προσωπικά είμαι κατά αυτής της "λογικής".. :)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 14 Μαρ 2011 13:11

πόσο αλητήριο είναι όχι απλά να κάνεις copy τα κείμενα, αλλά να μη βάζεις και link προς την πηγή.

όλους αυτούς πρέπει να τους πάνε στον πάτο και να αναγνωρίζουν όποια σελίδα φτιάχνουν, (από την μυρωδιά;) ώστε να μη την κάνουν καν index.

έχουμε γεμίσει με σκουλήκια του web.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 14 Μαρ 2011 14:31

cordis έγραψε:πόσο αλητήριο είναι όχι απλά να κάνεις copy τα κείμενα, αλλά να μη βάζεις και link προς την πηγή.

όλους αυτούς πρέπει να τους πάνε στον πάτο και να αναγνωρίζουν όποια σελίδα φτιάχνουν, (από την μυρωδιά;) ώστε να μη την κάνουν καν index.

έχουμε γεμίσει με σκουλήκια του web.
Προς το παρών.. αυτό είναι επικίνδυνο για όλους.
Υπάρχουν πολλές σελίδες που κάνουν αυτό που λες και έχουν καταφέρει να είναι πιο δημοφιλείς απο τις σελίδες απο τις οποίες κλέβουν το content.

Η Google δεν έχει πως να ξέρει σε πια σελίδα μπήκε πρώτα το original ... εκτός και αν κάνει index κάθε 1 λεπτό (χλωμό).

Οτι πρέπει να βρεθεί λύση κατά του copy-paste.. πρέπει.

Άβαταρ μέλους
SotK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από SotK » 14 Μαρ 2011 15:40

To copy paste χωρίς πηγή είναι όντως ύπουλη τακτική (ειδικά αν κάνουν hotlinking και στις εικόνες σου, κάτι βέβαια που διορθώνετε με κατάλληλη τροποποίηση του htcaccess).

Για κάθε κείμενο μπορεί να σου πάρει και 1 ώρα να το γράψεις και είναι αντιδεοντολογικό να το πάρει ο άλλος και να το παρουσιάσει για δικό του (μου έχει συμβεί με πολύ γνωστό portal όπου μετά από επικοινωνία, μου είπαν ότι τους το έστειλαν με email!).

Δεν με ενοχλεί να αναπαράγουν τα κείμενά μου, αρκεί τουλάχιστον να βάζουν ένα backlink για να φαίνεται ποιος το έγραψε.

Δυστυχώς τα περισσότερα scraper blogs συνεχούς postαρίσματος τύπου troktiko (αν και το troktiko έβαζε πηγές) δεν βάζουν πηγές.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 14 Μαρ 2011 16:05

fAzer έγραψε:Εδώ στείλατε mail? -> http://web.archive.org

Ας φτιάξουμε bots να δουλεύουν με vps (δεν ξέρω ακριβώς πως γίνεται να αλλάζει ips) και όποιο site μας την σπάει να το καταστρέφουμε κάνοντας reports :p

Αλλά οκ, θα μου πεις προγράμματα με τα auto clicks σε διαφημίσεις adsense δεν πιάσαν, αυτό θα πιάσει..

Αυτά είναι. Αντί να ευχόμαστε να έχουμε κι εμείς μια κατσίκα, να ευχόμαστε να ψοφήσει του γείτονα...

Έχει καιρό ακόμη για να λυθεί το πρόβλημα και να είστε σίγουροι ότι δεν θα το λύσει η Google αλλά μια άλλη "νεανίδα" ;)

Άβαταρ μέλους
fAzer

Δημοσίευση από fAzer » 14 Μαρ 2011 16:57

ThyClub έγραψε:
fAzer έγραψε:Εδώ στείλατε mail? -> http://web.archive.org

Αυτά είναι. Αντί να ευχόμαστε να έχουμε κι εμείς μια κατσίκα, να ευχόμαστε να ψοφήσει του γείτονα...

Έχει καιρό ακόμη για να λυθεί το πρόβλημα και να είστε σίγουροι ότι δεν θα το λύσει η Google αλλά μια άλλη "νεανίδα" ;)
Η λογική αυτή δεν ταιριάζει με την εποχή μας! Για να προσαρμώσω το παράδειγμα σου, υπάρχει φαγητό για 1 κατσίκα.. να φάει η δική μου η του γείτονα;

Όπως και να'χει το πρόβλημα αυτό μπορεί να λυθεί με τον τρόπο που έγραψα σε post πιό πάνω και χωρίς να υπάρχει δούρειος ίππος..

Με το να κάνει index η google πόσα εκατομμύρια site κάθε 1 λεπτό δε θα καταφέρει τίποτα. Ούτε καν κάθε 0,1 sec.. (μου φαίνεται ασύμφορο το κόστος που θα έχει κάτι τέτοιο)

Νομίζω κολλάμε σε χαζά πράγματα! Η google φτιάχνει αλγόριθμο για να αναγνωρίζονται περιεχόμενα που έχουν αντιγραφει και έχουν τροποποιηθεί σε μικρό,μέτριο ή μεγάλο βαθμό και ανάλογα να μειώνεται το ranking.
Όπως επίσης και σε τι βαθμό το site εντοπίζεται να έχει ΠΙΘΑΝΟΝ αντεγραμμένο περιεχόμενο..
παράδειγμα: αι νιους τελεία τζι αρ.. κείμενα αντεγραμμένα με 0% τροποποίηση στο 99% του περιεχομένου του site.. = αντίο

Όπως και να'χει τίποτα από αυτα δε θα μπορέσει να δουλέψει με 100% ακρίβεια

αλλά γιατί πριν ανεβάσεις κάποιο περιεχόμενο να λες το bot να το διαβάσει και οτι είναι δικό σου και να έχεις την επιλογη να επιλεξεις (αν το αντιγραψουν, μέρος ή και ολόκληρο να μην βρεθουν στα αποτελεσματα πιο πανω απο μενα / ή -δε με απασχολει κλπ).

Να δωσουν επιλογες στους ανθρωπους

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 14 Μαρ 2011 18:13

Να υποθέσω πως αυτό παίζει μόνο αν έχεις account και έχεις κάνει login ε;

Γιατί χύμα έτσι δεν βλέπω κάποια σχετική επιλογή...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Μαρ 2011 18:25

Όχι και χωρίς να έχεις κάνει login θα εμφανιστεί... αλλά κάτσε σιγά σιγά θα εφαρμοστεί σε όλους τους servers.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες