Dohop Affiliate Program

Affiliate marketing, προγράμματα συνεργατών. Όσα θέλετε να μάθετε για τον τρόπο επιλογής και χρήσης τους.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Dohop
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από Dohop » 10 Μαρ 2011 18:34

Καλησπέρα σας,

Με αύτο το post θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το νέο affiliate πρόγραμμα της DoHop το οποίο δίνει την δυνατότητα στους κατόχους ιστοσελίδων και blogs να εφαρμόσουν μια πλήρη μηχανή αναζήτησης πτήσεων στις σελίδες τους και να κερδίσουν προμήθειες από τα leads που θα φέρουν. Το πρόγραμμα είναι διαθέσιμο σε πλήρη μορφή σε 24 γλώσσες συμπεριλαμβανομένων και των Ελληνικών ενώ για την εφαρμογή υπάρχει διαθέσιμο το Widget Designer με το οποίο μπορεί ο καθένας εύκολα και γρήγορα να δημιουργήσει μια φόρμα αναζήτησης στα μέτρα του (διαστάσεις, χρώματα, κτλ). Επίσης υπάρχει η δυνατότητα πλήρους white label εφαρμογής η οποία περιλαμβάνει custom header, footer, title, meta, currency, theme μέχρι και εισαγωγή κώδικα διαφημίσεων στα αποτελέσματα αναζήτησης καθώς επίσης και πολλά άλλα. Για developers υπάρχει επίσης η δυνατότητα κατασκευής own widget περνώντας δεδομένα από την βάση της DoHop.

Η μηχανή αναζήτησης πτήσεων της DoHop συγκρίνει τιμές απευθείας από την βάση δεδομένων των αεροπορικών εταιρειών και από τα συνεργαζόμενα ταξιδιωτικά γραφεία και εμφανίζει στον ταξιδίωτη την χαμηλότερη τιμή. Για την Ελληνική αγορά υπάρχει προς το παρόν συνεργασία με το Pamediakopes.gr και την Travelplanet24.com ενώ στο μέλλον αναμένεται να προστεθούν Ελληνικές αεροπορικές εταιρείες και περισσότερα ταξιδιωτικά γραφεία.

Commission Structure & Πληρωμές
Οι προμήθειες γίνονται με βάση το μοντέλο revenue share (50% - 50%), αυτό σημαίνει ότι κερδίζουμε από την ιστοσελίδα σας το μοιραζόμαστε μαζί σας. Οι προμήθειες έρχονται από τα leads που στέλνεται, σαν lead ορίζεται η μετάβαση από την σελίδα της DoHop (ή της affiliate σελίδας) στην σελίδα του διαφημιζόμενου (αεροπορική εταιρεία ή ταξιδιωτικό γραφείο). Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να επισημάνουμε οτι για να προστατεύουμε διαφημιζομένους και affiliates και για να μπορέσει το πρόγραμμα να τρέξει αποδοτικά για όλους υπάρχουν κάποια κριτήρια έλεγχου της "ποιότητας" των leads που στέλλουν οι affiliates, σε κάθε περίπτωση αν διαπιστωθούν fraud leads εσκεμένα και σε εκτεταμένη βάση θα υπάρχει άμεση διαγραφή του μέλους.

Οι πληρωμές προς το παρόν γίνονται μόνο με κατάθεση σε τράπεζα άλλα για το μέλλον εξετάζομουμε και την επιλογή της πληρωμής μέσω PayPal. Το μίνιμουμ ποσό για να αρχίσει η διαδικασία αποστολής της πληρωμής είναι 200 Ευρώ.

Σε ποιούς απευθύνεται:

Ταξιδιωτικές Ιστοσελίδες και Blogs: Η χρήση του προγράμματος σε σελίδες ταξιδιωτικού περιεχομένου μπορεί να φέρει υψηλά conversion rates είτε με την χρήση της επιλογής Dohop label είτε σε white label.

Στοχευμένες Ιστοσελίδες
: Το στοχευμένο κοινό φέρνει πάντα τα καλύτερα αποτελέσματα, σελίδες που προωθούν αεροπορικά εισιτήρια, παρουσιάζουν προσφορές αεροπορικών εταιρειών ή στοχέουν σε έναν ταξιδιωτικό προορισμό μπορούν να έχουν πολύ καλά αποτελέσματα.

Ιστοσελίδες και Blogs Γενικού Περιεχομένου: Οι σελίδες γενικού περιεχομένου έχουν σχετικά χαμηλά conversion rates ωστόσο μπορούν να φέρουν ένα έξτρα κέρδος στους κατοχους τους με την απλή χρήση μιάς φόρμας αναζήτησης (συνίσταται Dohop label) ή την εφαρμογή της μηχανής αναζήτησης πτήσεων σε iframe.

Για εγγραφές επισκευθείτε στην σελίδα http://whitelabel.dohop.com/

Επικοινωνια: info(at)dohop.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2011 19:12

καλό ξεκίνημα στην ελληνική αγορά. :)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Ιουν 2011 15:09

Έχω ένα πρόβλημα με το πως να στήσω το cname για το whitelabel που έχω φτιάξει.. Μπορείτε να μου εξηγήσετε πως ακριβώς θα το κάνω;

Που θα πρέπει να "δείχνει" το cname?

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιουν 2011 16:36

Εγω που το χρησιμοποιω το βαζω το CNAME να δειχνει στο whitelabel.dohop.com και ολα ειναι οκ.
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από ThyClub » 27 Ιουν 2011 17:09

Θα πρέπει να ορίσω το subdomain μου πχ:

dohop.myserver.com -> whitelabel.dohop.com
και με το www?
πχ :
www.dohop.myserver.com -> whitelabel.dohop.com

??? ή μόνο το πρώτο αρκεί;;

Άβαταρ μέλους
free3yourmind
Honorary Member
Επικοινωνία:

Dohop Affiliate Program

Δημοσίευση από free3yourmind » 27 Ιουν 2011 17:20

Ναι, dohop.myserver.com -> whitelabel.dohop.com

Εγω το εχω κανει χωρις το www αλλα και με το www να το κανεις το ιδιο ειναι, αφου εσυ αποφασιζεις που θα στελενεις τους επισκεπτες σου, ή το καλυτερο ειναι οπως λες και εσυ και μετα δυο για να εισαι μεσα :)
Twenty years from now you will be more disappointed by the things that you didn't do than by the ones you did do. So throw off the bowlines. Sail away from the safe harbor. Catch the trade winds in your sails. Explore. Dream. Discover.
http://www.traveling.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Affiliate marketing - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες