Χιλιαδες Facebook Links

Search Engine Optimization, Search Engine Positioning, Τρόποι προώθησης των σελίδων μας

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
clyde
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από clyde » 07 Μαρ 2011 03:40

Ψαχνωντας στο Google για τον ορο sex shop, πρωτο αποτελεσμα βγαινει το /www.xtoys.gr.
Πηγα στο Yahoo Site Explorer για να δω τα links και μου εβγαλε 20.000 backlinks.

Ανοιξα μερικα στην τυχη και ειδα οτι ολα ειχαν κατι κοινο, ενα Facebook widget.

To ιδιο το xtoys.gr δεν εμφανιζεται σε καμια απο τις σελιδες, παρα μονο αν επιλεξεις να δεις τον κωδικα της σελιδας.

Εκει βρηκα το εξης.

<div class=""><iframe scrolling="no" frameborder="0" src="http://www.facebook.com/connect/connect ... ency="true" style="border: none; width: 261px; height: 248px;"></iframe><style type="text/css">.tiflo { display:none; }</style><div class="tiflo"><a href="http://www.xtoys.gr/">sex shop</a></div><div class="tiflo"><a href="http://www.xtoys.gr/">ερωτικα ειδη</a></div></div>

Το ιδιο πραγμα εμφανιζεται σε ολες τις σελιδες. Η ερωτηση μου ειναι πως το κανει αυτο ο τυπος?

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από Serpatinas » 08 Μαρ 2011 12:14

φτιάχνεις ένα module για το joomla, "κρύβεις" το backlink σου μέσα και αυτό ήταν....
Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
Serpatinas
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από Serpatinas » 08 Μαρ 2011 12:23

Αγ
Ρούχα στο DRESS

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από cordis » 08 Μαρ 2011 13:55

black hat του κερατά...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

clyde
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από clyde » 08 Μαρ 2011 17:08

Επειδη δεν εχω ιδεα απο Joomla, μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια πως λειτουργει?

Θελω να πω, ενταξει φτιαχνεις το module για το Joomla, μετα τι γινεται?

Πως εχεις προσβαση σε τοσες χιλιαδες ιστοσελιδες. Πρεπει οι ιστοσελιδες να εχουν εγκαταστησει το module sto site τους?

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 08 Μαρ 2011 18:41

Δεν μπορεί παρά μια μέρα νααααα πέσει... :)

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από GARAGE667 » 08 Μαρ 2011 19:28

cordis έγραψε:black hat του κερατά...
Μην το ξαναπείς αυτό...Ντροπή! :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από cordis » 09 Μαρ 2011 00:01

clyde έγραψε:Επειδη δεν εχω ιδεα απο Joomla, μπορει καποιος να μου πει με απλα λογια πως λειτουργει?
ότι θες για joomla έχουμε περιοχή μόνο για αυτό. ;)
http://www.freestuff.gr/forums/index.php?f=142
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 09 Μαρ 2011 05:52

Γιατί όμως να το κάνει αφού οι σύνδεσμοι του facebook είναι nofollow;
Τελικά μετράει αν είναι nofollow ή δεν κατάλαβα καλά εγω και κατάφερε άλλο πράγμα με αυτό ο κυριούλης αυτός;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από dimsis » 09 Μαρ 2011 09:05

Αν δεν κατάλαβες τι γίνετε, σου εξηγώ.

Υπάρχουν χιλιάδες extensions ή plugins ή modules όπως συνήθως τα συναντάμε για τις εφαρμογές διαχείρισης περιεχομένου (CMS) όπως π.χ. το joomla, wordpress, drupal κλπ
Αυτά είναι πρόσθετες εφαρμογές που "κουμπώνουν" πάνω στις υπάρχουσες εγκαταστάσεις και δίνουν έξτρα δυνατότητες που δεν τις έχουν εξορισμού τα CMS και μπορεί να τις φτιάξει ο οποιοσδήποτε προγραμματιστής και να τις διαθέσει είτε επί πληρωμή, είτε δωρεάν στην κοινότητα.

Μερικοί προγραμματιστές διαθέτουν δωρεάν κάποια extensions αλλά προσθέτουν κάποιους συνδέσμους προς τα websites που θέλουν να ανεβάσουν στα αποτελέσματα αναζήτησης των μηχανών αναζήτησης, γιατί ως γνωστόν οι μηχανές αναζήτησης και ειδικά η google αξιολογεί με υψηλότερη βαθμολογία τα websites που έχουν πολλά και ποιοτικά backlinks. Δηλαδή όσο περισσότερους συνδέσμους έχουν τρίτα sites προς το δικό σου, και όσο πιο υψηλά αξιολογημένα είναι αυτά τα websites που συνδέονται με το δικό σου, τόσο ψηλότερα ανεβαίνει και το δικό σου. Οπότε οι προγραμματιστές των extensions, βάζουν τέτοια backlinks είτε προς τα δικά τους websites, είτε προς websites πελατών τους που θέλουν να ανεβάσουν ή έχουν πληρωθεί για να τα ανεβάσουν, όπου αυτά τα links, άλλη φορά είναι φανερά και άλλη φορά κρυφά.

Επειδή όμως οι περισσότεροι χρήστες που εγκαθιστούν στα sites τους τα extensions δεν θέλουν να δείχνουν ξένα links, προτιμάνε αυτά που δεν δείχνουν τίποτε ή που απλά δεν τα βλέπουν οι ίδιοι αλλά στην ουσία υπάρχουν σύνδεσμοι ή οποίοι έχουν γίνει αόρατοι / κρυφοί (με το display:none; στην περίπτωση που αναφέρεις) αλλά συνεχίζουν να κάνουν την δουλειά τους. Ακόμα και nofollow να είναι, σαν αναφορά συνδέσμου καταχωρείτε από τις μηχανές αναζήτησης. Δηλαδή ναι μεν μπορεί να μην ακολουθεί τον κρυφό σύνδεσμο η κάθε google, αλλά αν λέξη το domain καταχωρείτε κανονικά.

Δυστυχώς αυτή είναι μια από τις πολλές «παρενέργειες» που έχουν φέρει στο web οι πωλητές, που την συγκαταλέγουν στο web marketing και πιο συγκεκριμένα στο Search Engine Optimization (SEO). Υπάρχουν και άλλες που αν σε ενδιαφέρει μπορείς να τις διαβάσεις και στο "Μερικά από τα αρνητικά που προέκυψαν για το διαδίκτυο από το Search Engine Optimization (SEO) και το web marketing"

Ioannis_BG
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από Ioannis_BG » 09 Μαρ 2011 13:19

Να είσαι καλά φίλε μου για αυτά που μου εξηγεις.

Τελικά «μετράει» σαν seo και αν απλά αναφέρεται ένα domain σε άλλες ιστοσελίδες ακόμα xωρις σύνδεσμο πχ. ebooks4greeks.gr

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από cordis » 10 Μαρ 2011 14:58

Ioannis_BG έγραψε:Γιατί όμως να το κάνει αφού οι σύνδεσμοι του facebook είναι nofollow;
Τελικά μετράει αν είναι nofollow ή δεν κατάλαβα καλά εγω και κατάφερε άλλο πράγμα με αυτό ο κυριούλης αυτός;
για τα nofollow ισχύουν αυτά που σου είπε ο dimsis.
τα link αυτά δεν είναι στο facebook, είναι σε ένα facebook plugin για joomla! που μπαίνει σε κανονικές σελίδες joomla!.
Τα links που είναι μέσα στο facebook δεν είναι απλά nofollow, είναι μασκαρισμένα με redirect και δε μετράνε καθόλου σαν σύνδεσμοι. Γενικά το facebook είναι μια πλατφόρμα που του αρέσει να μαζεύει πληροφορία αλλά δε του αρέσει να την μοιράζει.
- follow me @twitter

clyde
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από clyde » 10 Μαρ 2011 22:51

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι το ποσο γρηγορα νεβηκε το site (xtoys.gr).
Εκει που ηταν στο 200 περιπου ξαφνικα βγηκε πρωτο.

Επειδη το εψαξα λιγο το θεμα, ενα τυπος επικοινωνησε με τον ιδιοκτητη του xtoys και του ειπε οτι με 400 ευρω σε βγαζω πρωτο στο Google για οποιαδηποτε λεξη κλειδι!

Στην προκειμενη περιπτωση το sexshop kai sex shop, και τα 2 ειναι πολυ ανταγωνιστικα και δυσκολα keywords.

Kαι μεσα σε λιγες μερες το εκανε.

Αυτος, δηλαδη ειχε φτιαξει ενα Joomla plugin και ξαφνικα το κατεβασαν και το εγκατεστησαν 20.000 sites μεσα σε λιγες μερες?

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από cordis » 11 Μαρ 2011 15:32

αν του το κάνει κάποιος report στην google θα έχει πάρει με 400 ευρώ ένα banned site από το index της google.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
bibisidis
Honorary Member

Χιλιαδες Facebook Links

Δημοσίευση από bibisidis » 22 Νοέμ 2013 14:05

pahami12 έγραψε:δηλαδή κάποιος φίλος μου που έχει αυτό το sex shop μπορεί να κάνει το ίδιο για να βγει ψηλά;
3....2....1....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανές αναζήτησης & SEO”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες