Δημιουργία ετικέτας

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
dimialat

Δημιουργία ετικέτας

Δημοσίευση από dimialat » 06 Μαρ 2011 12:14

Καλησπέρα,
μου έχει αναθέσει ο καθηγητής μου να φτιάξω το λογότυπο και την ετικέτα για μπουκάλια κρασιών. Όπως καταλαβαίνετε είμαι καινούρια και δεν γνωρίζω πολλά για την γραφιστική. Έτσι θα ήθελα να σας ζητήσω αν μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο πρόγραμμα για να το φτιάξω. Επίσης αν μπορείτε να μου πείτε πως θα οργανώσω τις πληροφορίες για τα κρασιά σε μία ετικέτα. Έκανα κάποιες προσπάθειες με το AAAlogo αλλά αυτό είναι μόνο για τον σχεδιασμό λογοτύπου. Οι πληροφορίες που μου έχουν δώσει είναι τα στοιχεία του ιδιοκτήτη, το όνομα του κρασιού, την περιοχή που παράγεται, την σοδειά και τον τύπο κρασιού. Όλα αυτά πρέπει να μπουν σε μία ετικέτα. Είμαι λίγο μπερδεμένη ελπίζω να ξέρετε κάτι για να κάνω μία αρχή.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημιουργία ετικέτας

Δημοσίευση από korgr » 06 Μαρ 2011 12:40

Μια καλή αρχή είναι να πας σε κάβα ή super market και να μελετήσεις πραγματικές ετικέτες.
Για προγράμματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις και προγράμματα επεξεργασίας εικόνας όπως το photoshop αλλά και επεξεργασίας σχημάτων (vector graphics) όπως είναι το Adobe Illustrator, το Corel κλπ

dimialat

Δημιουργία ετικέτας

Δημοσίευση από dimialat » 06 Μαρ 2011 15:25

Καταρχήν ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Κατέβασα το illustrator και τώρα θα το κοιτάξω πως λειτουργεί. Είναι μία καλή αρχή η ιδέα σου.
Ευχαριστώ πολύ. Θα το κοιτάξω και σας ενημερώνω με νεότερα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες