RAID 0 σε PCI κάρτα;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 03 Μαρ 2011 22:41

Να 'μαι πάλι με τις ερωτήσεις μου :)

Εχω δύο ίδιους σκληρούς δίσκουυς (ίδια gb και μάρκα, δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι ακριβώς και το ιδιο μοντέλο) και μου είπαν πως μπορώ να τους κάνω RAID 0 ώστε να έχω περισσότερη ταχύτητα.

Δυστυχώς η motherboard μου δεν εχει RAID 0 εχει όμως ελεύθερη PCI θύρα.
Έμαθα πως υπάρχουν PCI κάρτες που υποστηρίζουν RAID 0.

Οι ερωτήσεις μου ειναι οι παρακάτω:

1) Θα μπορώ να κάνω το RAID 0 στους δισκους που θα ειναι πάνω στην κάρτα και ας μην υπάρχει σαν επιλογη στα bios (αφου η μητρική δεν υποστηρίζει την συγκεκριμένη λειτουργία) ;

2) αν ναι, α) θα μπορώ να εγκαταστήσω λειτουργικό πανω στο RAID ή θα ναι μονο για αποθήκευση;
β) πως γίνεται format σε σκληρους που ειναι σε PCI κάρτα;

3) Οι δίσκοι επιβάλεται να ειναι αρκιβώς ίδιοι για να δουλέψει το RAID 0 ;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από deninho » 03 Μαρ 2011 23:20

1) Εφόσον πάρεις κατάλληλο ελεγκτή, ναι μπορείς

2)
α) Ναι
β) Όπως σε όλους τους σκληρούς

3) Δεν επιβάλλεται, συστήνεται για συμβατότητα, αξιοπιστία, και επιδόσεις. Αν ο ένας είναι χειρότερος από το 2ο, τότε ο 2ος παρ'ότι καλύτερος θα δουλεύει στους ρυθμούς του πρώτου ;) Επίσης, αν ο ένας είναι μικρότερος, τότε και οι δύο θα λειτουργούν με τη χωρητικότητα του μικρότερου

MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 04 Μαρ 2011 13:52

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Έχω και άλλες απορίες όμως :)

1) Πως θα ρυθμίσω να κάνει boot απο την PCI κάρτα ; υπάρχει στα BIOS τέτοια επιλογή;

2) Το RAID 0 πως θα ορίσω; Μέσα από πρόγραμμα στο λειτουργικό ή με το που θα τοποθετήσω την PCI κάρτα θα έχω επιλογή στα BIOS ;
αν είναι να ορίσω το RAID 0 μέσα απο τα windows αυτό λογικά θα σημαίνει πως εγκατέστησα το λειτουργικό σε δίσκο χωρίς RAID.

3) Το RAID 0 που γίνεται σε κάρτα PCI εχει την ίδια απόδοση με το κλασικό ή θα κάνω μια τρύπα στο νερό; Δλδ όποια απόδοση κερδίσω από τον συγχρονισμό των δίσκων την χάσω λόγω της PCI σύνδεσης;

4) και τέλος και βασικότερο... μιλάς για ''κατάλληλο ελεγκτή'' μπορείς σε παρακαλώ να μου προτείνεις έναν.

Αν οι υποθέσεις και οι ερωτήσεις μου είναι λίγο ... άκυρες, ζητώ συγγνώμη για την ασχετοσύνη μου :roll:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Μαρ 2011 16:49

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείς να δεις εδώ σχετικά με το raid
http://en.wikipedia.org/wiki/Standard_RAID_levels

Τώρα, έχε υπόψην πως το raid0 θα σου δώσει περισσότερο performance αλλά δεν έχει καθόλου ασφάλεια όσον αφορά τα δεδομένα σου.

Αν πχ χτυπήσει ο ένας δίσκος εκ των 2, τότε δεν μπορείς να δεις τα data του καλού δίσκου. (δεν είμαι απόλυτος σε αυτό - ενδεχομένως να υπάρχουν tools γιαυτή τη δουλειά)

Για να απαντήσω και στα ερωτήματα σου:

1) Αν δεν είναι πάνω από 5-6 χρόνια η μητρική σου λογικά στο bios ναι θα έχει σχετική επιλογή (ή απλά θα διαβάζει κανονικά τους δίσκους σαν να ήταν connected στην μητρική σου)

2) Ο Controller έχει ένα δικό του BIOS. Όταν bootάρει το μηχάνημα, μόλις περάσει το POST του BIOS της μητρικής, θα σου βγάλει κάποιο μηνυμα (πχ press ctrl + a) για να μπεις στο BIOS του Controller.
Εκεί ακολουθείς τις οδηγίες και φτιάχνεις ένα νέο Raid Array και περιλαμβάνεις τους δίσκους που θες. Υπόψην θα χαθούν ΟΛΑ τα data από τους δίσκους που θα κάνεις raid.

3) Ποιο είναι το κλασσικό; Μην φανταστείς ότι θα έχεις τεράστιες διαφορές στην απόδωση ούτως ή άλλως. Οι controllers που δίνουν το maximum των δυνατοτήτων του κάθε σκληρού κοστίζουν μερικές εκατοντάδες ευρώ και δεν αποδίδουν το ίδιο σε όλες τις μητρικές τις σειράς. Πάρε PCI-Express Controller αν σε αγχώνει η ταχύτητα του PCI Bus.

4) Προσωπικά θα πρότεινα κάτι σοβαρό πχ HP Smart Array, Intel, Promise κλπ. Αλλά αυτά είναι τσουχτερά :P
Υπάρχουν φθηνές λύσεις (πχ Silicon Image SataLink) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι οκ για production περιβάλλον.

Έχεις σκεφτεί την λύση του Software raid;

MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 04 Μαρ 2011 18:20

Ευχαριστώ για την απάντηση Cha0s!

Γνωρίζω τους κινδύνους του raid0 και δεν με πολύ απασχολούν, το raid το θέλω κυρίως να δουλεύω και όχι για να αποθηκεύω.
Βαστάω τακτικά backups από τις εργασίες μου γιατί στο παρελθόν την έχω πατήσει και το έκλαιγα με μαύρο δάκρυ… είχα χάσει δουλειές πολλών ωρών.

Παρότι αγόρασα την μητρική μου (αν θυμάμαι καλά) πριν από 4 χρόνια είναι εκ των πραγμάτων πολύ μάπα και δεν υποστηρίζει ούτε raid ούτε overclock.

Συγκεκριμένα είναι αυτό το μοντέλο
http://www.gigabyte.com.gr/products/mb/ ... s2_20.html
και κάνει μόνο αυτό που ανέφερες , δλδ απλά βλέπει τους δίσκους συνδεμένους.

Το δεύτερο BIOS που ανέφερες (ότι ακριβώς ψάχνω) αυτό του controller , λες να ισχύει σε όλες της κάρτες; Μήπως πρέπει να προσέξω τι κάρτα να αγοράσω; Υπάρχει κάποιο γνώρισμα ή είναι στάνταρ σε όλες;

Κλασικό raid0 εννοούσα αυτό που γίνεται στις φυσικές SATA θύρες της μητρικής, ανησυχώ μήπως γίνεται κάποιο είδος bottleneck με την χρήση της PCI κάρτας και ότι κερδίζω από το raid0 το χάνω με την PCI σύνδεση, ελπίζω να γίνομαι κατανοητός.

Μακάρι να μπορούσα να πάρω PCI-Express Controller αλλά δεν έχω άλλη ελεύθερη είσοδο, η motherboard έχει μόνο μία και είναι κατειλημμένη από την κάρτα γραφικών.

Όταν λες τσουχτερά πόσο τσουχτερά εννοείς; Βασικά δεν έχω πρόβλημα να δώσω κάτι παραπάνω και να κάνω σωστή δουλεία αλλά νομίζω πως το PC πλέον δεν αξίζει τον κόπο.

Όταν το είχα αγοράσει δεν ήξερα και πολλά από υπολογιστές και τότε τα 4gb μνήμης και o Quad-core processor μου ήταν υπέρ αρκετά.

Με λίγα λόγια θα προτιμούσα κάτι φθηνό εφόσον δεν έχει τρελή διαφορά από το τσουχτερό να βγάλω κάνα χρόνο ακόμη με αυτό το μηχάνημα μέχρι να αγοράσω κανένα της προκοπής.

Αν έχεις κάτι συγκεκριμένο υπόψη σου να προτείνεις πές το μου να το τσεκάρω, από μια σύντομη έρευνα αγοράς που έκανα πέφτω κυρίως σε κάρτες με πρωτόκολλο SATA 1 και όχι 2 που είναι οι δίσκοι μου.

Εχω σκεφτεί την λύση SSD, αλλά αυτή ειναι μια άλλη πονεμένη ιστορία, (ουτε TRIM, ούτε AHCI στα BIOS)

Το software raid πρώτη φορά το ακούω, τα φώτα σου παρακαλώ!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από Cha0s » 04 Μαρ 2011 19:00

Η διαφορά είναι κυρίως στην ασφάλεια των δεδομένων με έναν καλό Controller.

Φυσικά και σε ταχύτητα.

Πολλοί raid controllers της σειράς (πχ αυτά που δίνει το eshop) παίζουν συνήθως με pseudo-raid μέσω των Drivers των windows.

Δηλαδή κάτι ενδιάμεσο με hardware & software raid κατά μία έννοια.

Αυτό βοηθάει στο να ρίξει το κόστος, αλλά δεν αυξάνει την ποιότητα προφανώς.

Σχετικά με το BIOS της κάρτας, όσες έχω δοκιμάσει έχουν δικό τους BIOS ναι. Δεν γίνεται και αλλιώς πρακτικά ;)

Όταν λέω τσουχτερά μιλάω για 200-300ευρώ και πάνω (για σοβαρό controller).

http://h18004.www1.hp.com/products/serv ... index.html
http://promise.com
http://www.intel.com/products/server/ra ... x.htm#raid

Προσωπικά HP & Promise τις θεωρώ αρκετά δυνατές στους Controllers.
Α και την παλία καλή Adaptec (δεν έχω ιδέα αν υπάρχει ακόμα :P)
Τώρα για τιμές μάλλον από κανένα ebay καλύτερα :P

Κομπλέ είναι η μητρική σου δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το software raid είναι το κλασσικό raid αλλά υλοποιείται από το λειτουργικό όχι από κάποιον controller.

Τα windows το αναφέρουν ως Dynamic Disk (κλασσικά η MS ανακαλύπτει δικές τις ορολογίες και μπερδεύει τον κόσμο :P).
Στο Linux ως Software Raid (όπως είναι και το όνομα του :D)

Δεν είμαι σίγουρος στα Windows αν μπορούν να στηθούν σε software raid.
Τουλάχιστον στα XP δεν το έκανε...
Σίγουρα όμως γίνεται σε άλλα drives.
Επίσης δεν θυμάμαι τι υποστηρίζει (στα XP πάλι) από raid levels.
Νομίζω δεν είχε raid 1 αλλά μόνο 0.

Σε win7 ενδεχομένως να το έχουν εξελίξει :)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από deninho » 04 Μαρ 2011 20:43

προσωπικά, θα πρότεινα έναν ssd, αντί για raid0. Είχα σωστά στημένο raid 0 με δίσκους raptor, και όταν πήγα σε ssd (intel 80gb) είδα το φως. Δύο χρόνια μετά, οι διαφορές είναι ακόμη μεγαλύτερες.

MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 04 Μαρ 2011 21:01

To software raid έχει ενδιαφέρων αν και όπως κατάλαβες το χρειάζομαι για να εγκαταστήσω το λειτουργικο πάνω του. Οπότε δεν μου κάνει.

Βρήκα κάποια σχετικά βίντεο στο You Tube για το software raid

http://www.youtube.com/watch?v=bhCKJ8n45v0

αυτό δες το, ειναι εντυπωσιακο -> http://www.youtube.com/watch?v=tQiZVoJqyqo

.. το soft raid νικάει το hardware;;;

Πάντως , απ οτι βλέπω, το PCI μόνο SATA I θύρες δίνει

http://technoshop.gr/product_info.php?products_id=9529
http://monoware.gr/index.php?target=pro ... t_id=33340
http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=17667&cat=16

SATA II δίνει μονο η σύνδεση PCI- E

Αν βάλω τελικά έναν SSD θα χάσω απόδοση λόγω της μητρικής που δεν υποστηρίζει TRIM, αλλά ούτε και AHCI στα BIOS;

Εχω ακούσει πως τα Windows 7 έχουν απο μόνα τους την τεχνολογία TRIM αλλά εγω για διάφορους λόγους όταν δουλεύω χρησιμοποιώ ακόμη τα XP x64.

MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 04 Μαρ 2011 21:06

deninho έγραψε:προσωπικά, θα πρότεινα έναν ssd, αντί για raid0. Είχα σωστά στημένο raid 0 με δίσκους raptor, και όταν πήγα σε ssd (intel 80gb) είδα το φως. Δύο χρόνια μετά, οι διαφορές είναι ακόμη μεγαλύτερες.
και γω αυτό θα ήθελα...

Δες λίγο το θέμα που εχω το ''TRIM'' και ''ΑΗCI'' με λιγα λόγια δεν υπάρχουν αυτες οι λειτουργίες στα BIOS , και εχω ακούσει πως πρέπει.

αν είναι να αγοράσω SSD χωρίς να επωφελούμαι στο έπακρο απο την απόδοση του, προτιμω να παραμείνω οπώς είμαι μέχρι να αγοράσω άλλο pc με καμιά motherboard της προκοπής.

MotorHD

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από MotorHD » 04 Μαρ 2011 21:10

MotorHD έγραψε:
deninho έγραψε:προσωπικά, θα πρότεινα έναν ssd, αντί για raid0. Είχα σωστά στημένο raid 0 με δίσκους raptor, και όταν πήγα σε ssd (intel 80gb) είδα το φως. Δύο χρόνια μετά, οι διαφορές είναι ακόμη μεγαλύτερες.
και γω αυτό θα ήθελα...

Δες λίγο το θέμα που εχω με το ''TRIM'' και ''ΑΗCI'' με λιγα λόγια δεν υπάρχουν αυτες οι λειτουργίες στα BIOS , και εχω ακούσει πως πρέπει.

αν είναι να αγοράσω SSD χωρίς να επωφελούμαι στο έπακρο απο την απόδοση του, προτιμω να παραμείνω οπώς είμαι μέχρι να αγοράσω άλλο pc με καμιά motherboard της προκοπής.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

RAID 0 σε PCI κάρτα;

Δημοσίευση από deninho » 04 Μαρ 2011 22:08

Το trim δεν έχει να κάνει με τους drivers [τουλάχιστον για την πλατφόρμα της intel]

Για να έχεις trim θες ssd που να υποστηρίζει trim, windows 7, και τον controller σε ahci.

Εγώ πάντως, δεν έχω trim στο ssd μου [intel πρώτης γενιάς], και δεν έχω δει πτώση της απόδοσης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες