expiring domain θεσμικο πλαισιο

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 16:38

Figaro έγραψε:......
Λεω πως μπορεί αν θέλει να το κάνει και είναι fair play μιας και ακολουθεί τους κανόνες.

Απάντησε μου σε αυτό σε παρακαλώ:

Ειχα μέχρι το 2010 ενα .eu το οποίο τότε δεν ήθελα να το κάνω renew και το άφησα ελεύθερο.
Τώρα ομως εχω (μόνο ενας χρόνος πέρασε) ενα project και το άλλο που το άφησα ελευθερο και δε μου ανήκει πλέον... νομίζω πως ταιρίαζει.
Αν ο handler μπορούσε να κάνει αυτό που λέτε εσεις... να πάω να τραβήξω ενα abuse request να το πάρω πίσω ;
Ο καινούριος owner μπορει να το πείρε για να το μεταπωλήσει σε εμένα αλλα ακόμα δεν ήρθε σε επαφή μαζι μου ή μπορεί να είρθε αλλα να μην μπορώ να το αποδείξω.
ο όρος fair play δεν σημαίνει παίζω με βάση τους κανόνες. αλλά παίζω με βάση την ορθή ηθική αντίληψη, ακόμα και αν αντιβαίνει στο συμφέρον μου.

άρα δεν μιλάμε για fair play.

να σου απαντήσω αφού φαγώθηκες (αν και φοβάμαι ότι δε θα σαρέσει η απάντηση και θα φας σκάλωμα και θα το γυρίσεις αλλού).

στην περίπτωσή σου είναι τελείως διαφορετικό. γιατί δεν θα βρεις το δίκιο σου, γιατί απλά δεν έχεις δίκιο και θα φανεί ότι γίνεται επειδή έχεις κάποιο συμφέρον.

αν το θυμήθηκες μετά από ένα χρόνο, άντε γεια.

ΑΝ για παράδειγμα όμως, είχες ένα eshop, το είχες πληρώσει στον c0d3punk να στο φτιάξει και σου είχε πάρει και τα σώβρακα γιατί είναι και αυτός λαμόγιο, και τέλος πάντων σου είχε στοιχίσει πολλά και ήταν και κομμάτι της δουλειάς σου και ρε παιδί μου για τον Α ή Β πάλι χαζό ή σοβαρό λόγο έχασες το domain σου, το οποίο είχες διαφημίσει και στις επαγγελματικές σου κάρτες, είχες φτάσει και 1 σελίδα στο Google και γενικά είχες επενδύσει και είχες κέρδος. και περνάνε και οι 15 μέρες και το χάνεις λόγο άγνοιας. και στου στείλει ο bobiras email και σου πει "το έκανα register πόσα θα δώκεις?"

πως θα ένιωθες? ποιός είναι ο μαλαπέρδας σε αυτή την ιστορία? βλέπεις έστω και μια μικρή ομοιότητα με το θέμα του thread?

Αν ναι κάπου πάμε να συνεννοηθούμε, αν όχι η συζήτηση ναυάγησε εδώ.

EDIT

γιατί νιώθεις ότι πρέπει να υπερασπιστής τον εαυτό σου? κάνε ότι θες τα domain σου. αλλά μη καραδοκείς να μου πάρεις το δικό μου ρε παιδί μου, για να με εκβιάσ8εις και να μου το πουλήσεις περισσότερα από το νοίκιασμα γιατί μετά θα σε χαρακτηρίσω μ*λ$κα και άλλα πολλά. άνθρωποι είμαστε και πάνω στις δουλειές και στη ζωή μπορεί να συμβεί και να μην γίνει η ανανέωση στον απαιτούμενο χρόνο. τι να κάνουμε?

σενάρια λέμε ακόμα βέβαια έτσι..... το τι θα γίνει πραγματικά με το συγκεκριμένο θέμα του παιδιού είναι για να 'ναι.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 04 Μαρ 2011 16:52

Ενταξει σε αυτο που λετε για προφανη κακοπιστια το bobiras μπορει να εχετε δικαιο σχετικα με το ολο concept.
Αλλα πειτε μου στα 2 παρακατω παραδειγματα ποια ειναι η αποψη σας και εαν θεωρειτε ανηθικο αυτο?(ειναι και τα 2 προσωπικες δικες μου περιπτωσεις) .

1ον:εκανα backorder προσφατα ενα domain του στυλ keywordgreece.com τωρα που ηρθε στην κατοχη μου σκεφτομενος αναπτυξη ειδα οτι υπαρχει ενα σαιτ με το ιδιο ονομα σε .gr με παυλα και χωρις παυλα (να σημειωσω εδω οτι το ντομειν που πηρα εγω δεν το κατειχε ποτε ο κατοχος του .gr) οποτε σκεφτηκα πριν το αναπτυξω να στειλω μειλ στον κυριο αυτο με σκοπο εαν τον ενδιαφερει να του το μεταπουλησω.Αυτος απαντησε πως δεν το θελει και εαν το αναπτυξω θα κινηθει δικαστικα (πραγμα που δεν μπορει να κανει) εγω δηλαδη τωρα ειμαι ανηθικος???

2ον) Αγορασα το domain piraeus.gr πριν 1-2 χρονια σε αλμυρη τιμη,εαν ερθει καποια στιγμη η πειραιως και μου το ζητησει και ζητησω 10000 ευρω τοτε θεωρουμαι ανηθικος?

για πειτε γνωμες για τα παραδειγματα?

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 17:00

το fair play το ειπα για να καλύψω και τους κανόνες και την ηθική μιας και εκει βασίζεστε σε αυτά που λετε (είπα πριν.. 100% νόμιμος & 100% fair play).
Και ναι.. ειναι 100% fair play.

Για να σου απαντήσω ακριβώς σε αυτό που ρωτάς...
αν το θυμήθηκες μετά από ένα χρόνο, άντε γεια. ΑΝ για παράδειγμα όμως, είχες ένα eshop, το είχες πληρώσει στον c0d3punk να στο φτιάξει και σου είχε πάρει και τα σώβρακα γιατί είναι και αυτός λαμόγιο, και τέλος πάντων σου είχε στοιχίσει πολλά και ήταν και κομμάτι της δουλειάς σου και ρε παιδί μου για τον Α ή Β πάλι χαζό ή σοβαρό λόγο έχασες το domain σου, το οποίο είχες διαφημίσει και στις επαγγελματικές σου κάρτες, είχες φτάσει και 1 σελίδα στο Google και γενικά είχες επενδύσει και είχες κέρδος. και περνάνε και οι 15 μέρες και το χάνεις λόγο άγνοιας. και στου στήλει ο bobiras email και σου πει "το έκανα register πόσα θα δώκεις?"

πως θα ένιωθες?
Μαλ@κας ! :lol:
Μιας και πρόκειτε για μαλ@κα που έχασε το domain για το οποιο έκανε όλα αυτα που λες εσυ.

Γενικά αστο καλύτερα γιατι δε θα βγει άκρη.

Εγω απλα να τονίσω ακόμα μια φορά (τελευταία) πως όλα αυτα για το οποία μιλάτε είναι επικίνδυνα και μπορεί να δημιουργήσουν χοντρά προβλήματα και μεγαλύτερα νταβατζιλίκια απο αυτα που ήδη εχουμε δει κατα καιρούς.

Μας συμφαίρει όλους μας να ακολουθούμε τους κανόνες και όχι να μπορεί ο καθένας με διάφορα τερτίπια να πάρει πίσω αυτό που σου ανήκει και νόμιμα αγόρασες !

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Giannis78 » 04 Μαρ 2011 17:01

δεν έχει σχέση νομίζω με τον bobira .

ο bobiras δείχνει προφανή κακοπιστία , αναμένει να λήξη και να του το πουλήσει πάλι του ιδίου.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 17:08

Πρώτον, η ηθική αντίληψη η δική σου με την ηθική κάποιου άλλου διαφέρει. δηλαδή αν ρωτήσεις ένα κακοποιό και ένα μπάτσο αν είναι κάτι ηθικό είναι σίγουρο πως δεν περιμένεις την ίδια απάντηση. γιατί ο καθένας θα το δει από τη δική του πλευρά.

1. Για μένα πολύ καλά έπραξες. το ανήθικο είναι του τύπου που θέλει να στη βγει. αν δεν ήθελε να να του το καβατζώσουν ας είχε μεριμνήσει, αν πάλι δεν το έκανε από άγνοια τότε απλά δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου πει ότι θα κινηθεί και νομικά. δεν σχετίζεται άμεσα με την συναλλαγή του .gr domain.

2. Για μένα ζητάς και πολύ λίγα. γιατί με βάση την ηθική μου καλό είναι να την αρμέξεις την τράπεζα (και την κάθε τράπεζα) γιατί είναι τόσο ανήθικες όσο δεν πάει. Αν ήταν για αποδεδειγμένο μη-κερδοσκοπικό οργανισμό θα σου έλεγα πως είναι κρίμα να κάνεις κάτι τέτοιο. απλά το πουλάς όσο το πείρες.

ξεφεύγουμε μ' αυτά και μ' αυτά από το θέμα μας όμως :)
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 17:16

Figaro έγραψε: Μαλ@κας ! :lol:
Μιας και πρόκειτε για μαλ@κα που έχασε το domain για το οποιο έκανε όλα αυτα που λες εσυ.
Ναι αλλά δεν λαμβάνεις υπόψιν στου τον Α ή Β λόγο όπως για 3 φορά αναφέρω. Που ξέρεις γιατί δεν το ανανέωσε? αφού θέλεις να πάρεις όλες τις παραμέτρους πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τον παράγοντα ζωή. του έτυχε κάτι του ανθρώπου. εσύ θα είσαι σωστός άμα δεν το σκεφτείς αυτό και πας να του το παίξεις και έξυπνος?

Αν η ελεγκτική αρχή που λέγαμε στην αρχή ήταν σωστή δεν θα υπήρχαν και νταβατζήδες. μη με ρωτήσεις τι θα έπρεπε να κάνει. να κόψει το κεφάλι της να βρει λύση. μια ζωή σ' αυτή τη χώρα δεν ξέρουν τι να κάνουν οι μηχανισμοί του κράτους και γιαυτό γίνονται λοβιτούρες, και καλά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 17:31

Σε αυτή τη περίπτωση.. η καλύτερη λύση ειναι να κρατάνε τα domains καμιά δεκαετία.

Που ξέρεις μπορεί ο owner να πέσει σε κώμα... και να ξυπνήσει μετά απο 10 χρόνια.

Ωραία, βρήκαμε λύση.

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από c0d3punk » 04 Μαρ 2011 17:35

οοοοο καλά. μ΄αρέσει που παίρνεις όλες τις πιθανότητες εσύ....

λέμε πάντα για καταστάσεις που το παίρνεις πρέφα ότι πάει το site. όχι οτι το πείρες χαμπάρι μετά από 5 μήνες ότι σου έχει λήξη.

Spyrostagas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Spyrostagas » 04 Μαρ 2011 22:43

Αναφέρατε πολλά σωστά εδώ και ο καθένας το βλέπει από άλλη μεριά.
Εγώ όμως στην απάντηση που έδωσα, δεν είπα ότι γίνεται, γίνεται και πολύ συχνά μάλιστα.
το θέμα είναι ο σκοπός του και όλη η σκέψη του.
Τουλάχιστον αν θέλει τόσο πολύ να το πάρει, ας το πάρει και ας το αναπτύξει για δικό του σκοπό και όχι για να το πουλήσει.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
bobiras13

Δημοσίευση από bobiras13 » 05 Μαρ 2011 16:47

τι να πω πρωτα πρωτα....μια μερα δεν μπηκα να δω...και εγινε χαμος

1)Απο τη στιγμη που εχεις ενα ντομαιν και εχει αξια για σενα....ληξει και δεν το ανανεωσεις...τοτε καλα να παθεις αν σου το παρουν(αποψη μου...μπορει να μην ισχυει νομικα...αλλα εγω για τα δικα μου εχω βαλει υπενθυμιση στο κινητο μην και τα χασω)

2)Το domain για το οποιο ενδιαφερομαι δεν ειναι ακριβως οργανιση....πχ χαμογελο του παιδιου....ειναι κατι διαφορετικο...δεν μπορω να πω περαιτερω για την ωρα....αμα το ανανεωσουν θα το αναφερω!

3)Δεν γνωριζα κατα ποσο θεωρειται παρανομο ή καπως ετσι και "κλοπη" το να το παρω και μετα οταν μπαινεις στο site να γραφει πωλειται...επικοινωνηστε με το ταδε μαιλ

4)αν μπορουν να μου το παρουν αμα το κλεισω τοτε πως θα φαινοταν αν μολις το αγοραζα το μεταπωλουσα σε ενα ξαδερφο μου στην τιμη των 2000 ευρω ας πουμε...θα μπορουσαν να του το παρουν με το ετσι θελω?

5)θεωρω πληρως νομιμο οταν λεει available να το παρω και να το κανω οτι θελω!

Περιμενω τη γνωμη σας ιδιαιτερα για το 4.

ps Ουτε κλεφτης ειμαι ουτε απατεωνας θελω να γινω...ροταω για να μαθω..και να κινηθω στα πλαισια της νομιμοτητας και κατα ποσο μπορει να μου αποφερει κερδος.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 05 Μαρ 2011 17:22

Αν είναι απατεωνιά να κλείσει κάποιος domain αμέσως μόλις λήξει παρακαλώ να ζητήσει συγνώμη αυτός που έχει το quizgames.gr και να μου το δώσει πίσω με 20 ευρώ που θα το έπαιρνα πριν 2 χρόνια!!!

badwolf

Δημοσίευση από badwolf » 18 Ιούλ 2011 14:09

ρε τι διαβαζουμε... εχετε μπερδεψει τα μπουτια σας ορισμενοι.
Ατερμονες υποθετικες συζητησεις κ ηθικολογιες του κ@λου. Το κομπλεξ η ζηλεια και η ασχετοσυνη περισσεύουν. Τριτοκοσμικοι αφρικανοελληνες.

Αλλος λεει δε μπορεις να πουλησεις πανω απο 44ε, αλλος λεει να μπαινουν σε κληρωτιδα τα "καλα" domains, αλλοι ψαχνουν γωνια στο δεκαρικο, ΗΜΑΡΤΟΝ ρε...
Φτιαξτε ενα group therapy η βρειτε εναν καλο γιατρο... ολοι μαζι, να παρετε και super bulk price.

Ουτε τον κανονισμο της ΕΕΤΤ δεν ειστε σε θεση να ερμηνευσετε, τι ασχολειστε?

υγ. Η ευκαιρια κανει τον "κλεφτη", το νου σας.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 18 Ιούλ 2011 14:30

badwolf έγραψε:ρε τι διαβαζουμε... εχετε μπερδεψει τα μπουτια σας ορισμενοι.
Ατερμονες υποθετικες συζητησεις κ ηθικολογιες του κ@λου. Το κομπλεξ η ζηλεια και η ασχετοσυνη περισσεύουν. Τριτοκοσμικοι αφρικανοελληνες.

ένα εισιτήριο εξόδου στον "κύριο" παρακαλώ!!

badwolf

Δημοσίευση από badwolf » 18 Ιούλ 2011 15:06

fiskilis έγραψε:
bobiras13 έγραψε:θελω να ρωτισω αν καποιος γνωριζει, εχω ενα domain στο νου μου που ληγει σε λιγες μερες και εχω σκοπο να το κλεισω, το site ειναι σε πληρη λειτουργια αυτη τη στιγμη και αποτελει την ιστοσελιδα καποιας οργανωσης!

Ξερει κανεις να μου πει αν υπαρχει περιπτωση να με κυνηγησουν...μετα(σκοπος μου ειναι να το αγορασω και μετα να τους το πουλησω παλι πισω)...

αξιζει τον κοπο....η μπορει να με πανε ξερω γω.....δικαστικα..(μπορει να ακουγεται χοντρο δεν ξερω)....

ας μου πει καποιος....γνωμη ή αν γνωριζει κατι!

Ευχαριστώ

1. πως ξερεις οτι δεν θα το ανανεωσουν εστω και την τελευταια μερα?
2. μπορεις να το αγορασεις μετα απο 15 ημερες απο την ληξη εφοσον θα ειναι ελευθερο
3. μπορεις να το κανεις οτι θες
4. αν στο ζητησουν το παραχωρεις στην τιμη που το αγορασες
5. αν ζητησεις παραπανω χρηματα ειναι κακοπιστο και σε πανε (σμπροχνωντας) !!!!!

ΟΧΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ, δε φτανουν για ολους.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 23 Ιούλ 2011 16:03

badwolf έγραψε:Ατερμονες υποθετικες συζητησεις κ ηθικολογιες του κ@λου. Το κομπλεξ η ζηλεια και η ασχετοσυνη περισσεύουν. Τριτοκοσμικοι αφρικανοελληνες.
Η εκλογίκευση σας όταν σας χαλάμε την ζαχαρένια είναι απίστευτη!

Γουστάρω όταν λέτε τέτοιες ηλιθιότητες! Δείχνετε ακριβώς τον τρόπο που σκέφτεστε και λειτουργείτε (κόμπλεξ, ζήλια, όσα δεν φτάνει η αλεπού και λοιπές πίπες, ξέρεις εσύ ;) )!

Βλέπεις εμείς είμαστε οι τριτοκοσμικοί αφρικανοέλληνες αλλά εσύ έφαγες το μπανάκι σου ώντας τριτοκοσμικό αφρικανοζώο :lol: :lol:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες