Απορίες και αναζήτηση web hosting

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Web_Addict

Δημοσίευση από Web_Addict » 01 Μαρ 2011 15:24

Καλησπέρα και καλό μήνα

Χμμμ είναι τόσα πολλά αλλά από κάπου πρέπει να ξεκινήσω!

Καταρχήν, μεταξύ σοβαρού και αστείου ξεκίνησα να δημιουργώ κάποιες ιστοσελίδες για τις προσωπικές δουλειές - εταιρίες φίλων σε joomla, 4-5 μη φανταστείτε περισσότερες αλλά βλέπω κινητικότητα και από άλλους και ενδιαφέρον να τους τις δημιουργήσω εγώ η να τους παρέχω τέλος πάντων την δυνατότητα να την φτιάξουν μόνοι τους.. Σημειώνω ότι οι 4-5 ιστοσελίδες αυτές δεν υπάρχουν ακόμα στο διαδίκτυο και ψάχνω απόψεις και συμβουλές για το τι θα είναι καλύτερα να κάνω, να κοιτάξω κάτι σε reseller ή κάτι άλλο και να ετοιμάσω-στήσω μία μικρή ας πούμε νόμιμη εννοείτε επιχείρηση με την δική της ιστοσελίδα που θα παρέχει τα παραπάνω?

Επίσης όταν λένε για ένα πακέτο web hosting ότι σου παρέχει μέχρι και 5 ας πούμε domains είναι κάτι παρόμοιο με αυτό που ψάχνω και απλά όλες τις ιστοσελίδες θα τις δημιουργώ εγώ? Δηλαδή σε 10gb χώρο web hosting λέει μέχρι 5 domains αυτο σημαίνει ότι μπορώ να ανεβάσω-φιλοξενήσω μέχρι και 5 διαφορετικές ιστοσελίδες στο χώρο αυτό? (δε μιλάω για reseller)

Σας παρακολουθώ καιρό αν και δε συμμετείχα ποτέ ενεργά στο forum αλλά πάντα όταν έψαχνα πληροφορίες για διάφορα θέματα μου πέταγε το forum αυτό η αναζήτηση και λίγο πολύ σας γνωρίζω όλους χρόνια τώρα.. ααα και κάτι ακόμη πχ βρίσκω τελικά το web hosting που με ενδιαφέρει, αν αυτό δε δίνει gr domain μπορώ να κατοχυρώσω από κάπου αλλού και να στήσω και να φιλοξενήσω την σελίδα στο hosting που βρήκα? Τι άλλο να προσέξω γενικά?

Πιστεύω καταλάβατε τις σκέψεις και απορίες που έχω και περιμένω και επιπλέον συμβουλές και απαντήσεις στην γραμμή αυτή είτε σε κυκλικά μηνύματα είτε σε προσωπικά..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 01 Μαρ 2011 15:50

Το να φτιάξουν άλλοι μόνοι τους τις σελίδες μπορεί να γίνει μόνο με κάποιο site builder που θα τους παρέχεις εσυ μέσω ενός πακέτου reseller.
Αυτό φυσικά αν το πακέτο reseller προσφέρει site builders - πολλοι δε προσφέρουν.

Αν για αρχή εχεις μόνο εταιρίες φίλων.. δε ξέρω αν αξίζει να κάνεις δικιά σου εταιρία (ατομική).
Δούλεψε τις σελίδες αυτές εστω και με λίγα χρήματα και ανάπτυξε ενα portfolio μιας και είναι το πιο σημαντικό ωστε να μπορέσεις στο μέλλον να βρείς και άλλους πελάτες.

Γιατι θέλεις να μπλέξεις με joomla ; Με wordpress δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου ;

Αυτο για το hosting μάλλον αναφέρει 5 addon domains... που σημαίνει οτι στον ίδιο λογαριασμό μπορείς να φιλοξενήσεις μέχρι και 5 additional domains.

Με το reseller μπορείς να ανοίξεις μόνος σου λογαριασμούς φιλοξενίας για τους φιλους/πελάτες σου και να τους αφήσεις αυτούς να στήσουν τα email τους και ότι άλλο χρειάζοντε.
Ο κάθε λογαριασμός θα είναι ανεξάρτητος απο τον άλλο και δε θα χρειάζετε να κάνεις εσυ τα πάντα για αυτούς.

Τα addon domains φιλοξενούντε σε ενα κεντρικό λογαριασμό και θα έχεις πρόσβαση μόνο εσυ.
Γενικά πας για reseller αν φιλοξενεις και domains άλλων (σου δίνει μεγαλύτερη "ελευθερία")... ή για ενα πακέτο φιλοξενίας με addon domains αν ολα τα domains είναι δικά σου και δε σε ενδιαφέρει να τα έχεις ξεχωριστά.

Μακροχρόνια... αν κάνεις το λάθος να πας με addon και όχι με reseller θα το μετανιώσεις.
Γνώμη μου.. αρχίζεις με reseller πακέτο (κατι μικρό και προσιτό).

Domains ναι.. μπορείς να αγοράσεις απο την Χ εταιρία και να τα φιλοξενήσεις στην Υ.
Δεν υπάρχει πρόβλημα.

Καλό είναι να αγοράσεις το domain απο μια εταιρία που σου προσφέρει και ενα control panel για να μπορέσεις να διαχειριστεις το domain.
Προτείνω hyperhosting.gr για domains.
Αφου αγοράσεις το πακέτο φιλοξενίας (εταιρία Υ) και το domain (απο την Χ) το μόνο που θα έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο control panel της εταιρίας απο την οποια αγόρασες το domain και να βάλεις τους nameservers που θα σου δώσει η εταιρία φιλοξενίας.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 02 Μαρ 2011 01:38

Για το πρώτο ζήτημα, φυσικά και δεν θα πρέπει να προωθούμε την μαύρη εργασία, αλλά καλό θα ήταν να ζυγίσεις λίγο τα θέματα σχετικά με την έναρξη επιχείρισης. Υπάρχουν σχετικά νήματα για να δεις ποια είναι τα αρχικά έξοδα στην Ελλάδα.

Σχετικά με την φιλοξενία, όντως, αν μιλάμε για sites τρίτων σε συμφέρει περισσότερο ένα πακέτο Reseller hosting.

Αν πας σε cPanel based servers θα έχεις και το WHM σαν εργαλείο διαχείρισης όλων των sub-accounts αλλά και πρόσβαση στο cPanel κάθε λογαριασμού.

Σίγουρα θα σου έρθει πιο φθηνά να βρεις ένα πακέτο με αρκετά addon domains αλλά θα συμφωνήσω με τον Figaro ότι μακροπρόθεσμα θα έχεις πρόβλημα ( για τον λόγο και μόνο ότι δεν είναι δικά σου sites ) καθώς π.χ. το public directory ενός addon domain είναι sub-folder μέσα στο public_html του λογαριασμού φιλοξενίας. Φαντάζεσαι το μπέρδεμα.

Εγώ δεν θα σου προτείνω κάποια εταιρεία... i roll that way :p

Στα domains με κάλυψε ο Figaro σχετικά με το πως μπορείς να κινηθείς.
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες