Μηδενικό Page rank στην σελίδα μου

Η μηχανή αναζήτησης Google.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, SEM Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Φεβ 2011 11:11

Καλημέρα σας.
Έχω ένα site, το οποίο στην ουσία ξεκίνησε ως blog στην πλατφόρμα blogger. απλά αγόρασα domain name και δεν έχει την κατάληξη σε blogspot.com. Το site μου ειναι το www.dwrean.net και το page rank μου είναι μηδενικό.
Οι ερωτησεις που έχω να θέσω είναι οι εξής:

Γιατί μετά από 2 χρόνια λειτουργίας περίπου είναι μηδενικό το page rank;

Γιατί, ενώ κάποια στιγμή (πριν δυο βδομάδες περίπου) είδα επιτέλους ότι έχω page rank και μάλιστα 3, το οποίο κράτησε για 5 μέρες και μετά ως δια μαγείας έγινε πάλι μηδενικό;
Να σημειωσω ότι στο διάστημα που πήρα PR μέχρι που εξαφανίστηκε δεν έκανα καμμία αλλαγή στο site, απλά πρόσθετα αρθρα.

Αξίζει να σημειώσω ότι στην αρχή του blog μου, πριν αγοράσω domain name, μετά από κανα μήνα λειτουργίας του έδειχνε κανονικά το PR νομίζω 1.
Η δική μου ταπεινή απάντηση είναι ότι το πρόβλημα οφείλεται στο domain που αγόρασα από την godaddy. Μπορείτε να μου απαντήσετε σας παρακαλώ;;[/img]

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Φεβ 2011 11:19

από επισκέψεις από το Google πως τα πας; τι ποσοστό είναι από το σύνολο;
το domain το έχεις 2 χρόνια; ή γενικά το blog;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Φεβ 2011 11:22

Δεν σε κρύβω ότι η επισκεψιμότητα μου έχει ανοδική τάση, πράγμα που έρχεται σε συγκρουση με το PR που ειναι μηδενικό.
Μηνιαία επισκεψιμότητα για τους τελευταιους 5 μηνες είναι από 18.000 μέχτι 25300 που εκλεισα για τον μηνα Ιανουαριο. (google analytics)

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση

κλείνω χρόνο τον ιουνιο για το domain. και 1 χρόνο ήμουν σε blogspot

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Φεβ 2011 15:57

Θα ήταν σωτήριο να βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημά μου.....όποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 26 Φεβ 2011 16:15

kiriakosGR έγραψε:Θα ήταν σωτήριο να βρεθεί κάποια λύση στο πρόβλημά μου.....όποιος γνωρίζει κάτι ας το αναφέρει παρακαλώ.
Εφοσον δεν εχει επηρεαστει το τραφικ σου και εφοσον ο γκουγκλ επισκεπτετε και κασαρει το περιεχομενο σου δεν εχεις προβλημα σοβαρο που θα ηταν σωτηριο εαν βρισκαμε την λυση :wink:
Κανε υπομονη και στο επομενο απντειντ θα εμφανιστει λιγο πρασινο στην μπαρα σου,αν διαβασεις παλαιοτερα ποστ θα καταλαβεις οτι δεν εχεις καποιο προβλημα.

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Φεβ 2011 16:20

Μακάρι φίλε, διότι ήδη μια γαλλική στοιχηματική εταιρεία με ''πιέζει'', λέγοντας μου γιατι δεν φαίινεται το PR. Επειδή πληρώνομαι από αυτην...γιαυτό στο λέω.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Φεβ 2011 17:07

προσπάθησε να κερδίσεις μερικά links προς της σελίδα σου, μπες σε μερικούς καταλόγους... αλλά μη το κάνεις επιθετικά... λίγους κάθε εβδομάδα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 26 Φεβ 2011 17:27

Ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες.....όπως βλεπετε σας παρακολουθώ εδω και 5 χρονια, αλλά δεν ποστάρω. Μάλλον θα το κάνω ποιο συχνα διότι μπηκα και γώ στον κόσμο των site.

sonic74

Δημοσίευση από sonic74 » 26 Φεβ 2011 21:02

Το page rank kyriako,

έχει να κάνει μόνο με τα λίνκ που έχεις προς το site σου !

Οσο τα site που κάνουν λίνκ προς εσένα είναι σημαντικά (και έχουν μεγάλο page rank)....

τότε θα ανέβει και το δικός σου page rank.

Μπορεί ένα site ενός μηνός να πάρει πρός αυτό π.χ. 3 λίνκ απο site με page rank 4 και να αποκτήσει μέσα σε λίγο χρόνο page rank 3...Χωρίς να έχει μεγάλη κίνηση επισκεπτών.

Το page rank θεωρητικά θα σε βοηθήσει να υπερκεράσεις κάποιο site με χαμηλότερο page rank στα αποτελέσματα της Google.

Aλλά και πάλι παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 26 Φεβ 2011 21:13

sonic74 έγραψε: Το page rank θεωρητικά θα σε βοηθήσει να υπερκεράσεις κάποιο site με χαμηλότερο page rank στα αποτελέσματα της Google.
πολύ παλιά αυτό, τώρα πρέπει να το έχουν για να χαιρόμαστε ποιος έχει το πιο μεγάλο.

έχω site με pr 0 που βγαίνει 1η σελίδα σε ανταγωνιστικό keyword με 425,000 αποτελέσματα, και χωρίς το keyword να είναι στο domain ή στο url και ταυτόχρονα και σε άλλο με 905,000 αποτελέσματα.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 27 Φεβ 2011 01:21

Κυριάκο, έχεις κάνει verify το site στο webmaster's tools? Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το site σου και το google υπάρχει μια πιθανότητα να έβλεπες τι γίνεται από εκεί.

Συνήθως, no PageRank == ban αλλά βλέπω ότι δεν ισχύει αυτό, σε περιλαμβάνει στα αποτελέσματα αναζήτησης μια χαρά. ( site:dwrean.net )
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 27 Φεβ 2011 14:25

sonic74 έγραψε:Το page rank kyriako,

έχει να κάνει μόνο με τα λίνκ που έχεις προς το site σου !

Οσο τα site που κάνουν λίνκ προς εσένα είναι σημαντικά (και έχουν μεγάλο page rank)....

τότε θα ανέβει και το δικός σου page rank.

Μπορεί ένα site ενός μηνός να πάρει πρός αυτό π.χ. 3 λίνκ απο site με page rank 4 και να αποκτήσει μέσα σε λίγο χρόνο page rank 3...Χωρίς να έχει μεγάλη κίνηση επισκεπτών.

Το page rank θεωρητικά θα σε βοηθήσει να υπερκεράσεις κάποιο site με χαμηλότερο page rank στα αποτελέσματα της Google.

Aλλά και πάλι παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες
Φίλε μου γνωρίζω την διαδικασία με τα link προς το site μου. Και σε πληροφορώ ότι δεν είναι και λίγα. Αλλά το πρόβλημά μουδεν ειναι αυτό. πριν 2 βδομάδες όπως προανέφερα, είχα page rank 3, και ξαφνικά πήγε στο 0. Αυτό δεν ειναι περίεργο;
Έχω ακόμα ένα site (διαδικτυακό ραδιόφωνο) , στο οποίο δεν έχει τα λινκ που έχω σε αυτό και γενικά δεν το πολυδιαφημίζω, ούτε και ενημερώνω. Αλλά έχει PR 2. Αυτό πως το εξηγείς;;;;

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 27 Φεβ 2011 14:27

viktoras έγραψε:Κυριάκο, έχεις κάνει verify το site στο webmaster's tools? Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το site σου και το google υπάρχει μια πιθανότητα να έβλεπες τι γίνεται από εκεί.

Συνήθως, no PageRank == ban αλλά βλέπω ότι δεν ισχύει αυτό, σε περιλαμβάνει στα αποτελέσματα αναζήτησης μια χαρά. ( site:dwrean.net )
Ναι τα έχω κάνει όλα αυτά!! αλλά όπως προανέφερα, ουσιαστικά το πρόβλημα ξεκίνησε αφοτου μεταπήδησα από blogspot σε κανονικό domain.

Άβαταρ μέλους
scoobby
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από scoobby » 27 Φεβ 2011 16:56

kiriakosGR έγραψε:
viktoras έγραψε:Κυριάκο, έχεις κάνει verify το site στο webmaster's tools? Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το site σου και το google υπάρχει μια πιθανότητα να έβλεπες τι γίνεται από εκεί.

Ναι τα έχω κάνει όλα αυτά!! αλλά όπως προανέφερα, ουσιαστικά το πρόβλημα ξεκίνησε αφοτου μεταπήδησα από blogspot σε κανονικό domain.
αυτο εγινε οταν εγινε το γενικο απντειντ η μετα το γενικο απντειντ πηρες το 3 και μετα το ξανα εχασες??

Άβαταρ μέλους
kiriakosGR
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από kiriakosGR » 27 Φεβ 2011 16:59

βασικά δεν γνωρίζω πότε εγινε το γενικό update.
αν έγινε εδώ και δυο βδομάδες, μάλλον με το που έγινε το update τότε πηρα το 3αρι. αλλά γιατί να το χάσω μετα;
http://www.dwrean.net Κατεβάστε δωρεάν και νόμιμα προγράμματα, Παιχνίδια, e-books

Απάντηση

Επιστροφή στο “Google”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης