[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από Zizo » 23 Φεβ 2011 22:20

:lol:
Ξέρει κανείς πως μπορώ να κάνω εξαέρωση τον λέβητα μου?
Τελείωσε το πετρέλαιο και μάλλον επειδή έκαιγε μέχρι την τελευταία σταγόνα θέλει να γυρίσω ένα - δύο μοχλούς για να μπει πετρέλαιο εκεί που έχει αέρα νομίζω.

Πήγα στην ταράτσα όπου και είναι (έχουμε ένα 2όροφο σπίτι + 1 ταράτσα) βρήκα τον λέβητα μου βρήκα το ντεπόζιτο όπως και τον καυστήρα (πως λέγεται) ανοιγόκλεισα 1-2 κεντρικές βάνες και δεν έγινε κάτι...

Θα ρωτήσω τον θείο μου αλλά κιαυτός πρωί φεύγει, βράδυ έρχεται. Ναι εγώ αντέχω και χωρίς τοίχους αλλά πιθανών να φέρω λίγη παρέα αύριο μέρα που είναι.

Μήπως αν βγάλω 1-2 pics με το πως είναι στημένο να βοηθήσει ή με ένα απλό σχέδιο ή οδηγία από κάποιον θα μπορέσω να το εφαρμόσω και στο δικό μου?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zizo την 28 Φεβ 2011 05:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από fafos » 23 Φεβ 2011 22:45

h dexamenh petrelaiou exei synexh exaerosh ap monh ths an den kano lathos.. mhpos enoeis pos na exaeroseis ta kalorifer?
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από Zizo » 23 Φεβ 2011 23:29

Αν εννοείς εξαέρωση του καλοριφέρ: Δηλαδή το νερό που βρίσκετε μέσα στους σωλήνες και κυκλοφορεί στο σπίτι, τότε όχι.

Έχω το εξής πρόβλημα. Έβαλα πετρέλαιο και όταν το ανοίγω μέσα απτο σπίτι δεν λέει να κάψει πετρέλαιο. Αλλά είναι ανοιχτό.

Δεν νομίζω να έχει σχέση το θέμα του νερού. Έχει?
Μπα, όταν ανοίγει ο θείος μου καλοριφέρ ακούω ένα βουητό απτό δικό του λέβητα στην ταράτσα. Εμένα κάνει ένα τακ και δεν καίει...

Η μητέρα μου που δεν βρίσκετε εδώ μου είπε ότι ανοίγω 1-2 χερούλια για να :-?
Είναι δύσκολο να την βρω κιαυτήν οπότε αν μπορέσω μέχρι αύριο να κάνω κάτι, έχει καλός.

Αλλιώς θα βρω έναν απτούς συγγενής κάποτε και θα ποστάρω εδώ τι έγινε.
Εικόνα
What you waiting for?

stokos21

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από stokos21 » 24 Φεβ 2011 00:18

καλησπέρα,
φίλε το μόνο που κάνουμε σ αυτές τις περιπτώσεις (όταν έχουμε μείνει από πετρέλαιο) είναι να
Πάμε στο καυστήρα (που είναι η συσκευή κάτω χαμηλά μπροστά στον λέβητα) και πατάμε ένα μπουτόν που έχει σίγουρα ανάψει κόκκινο και ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.
Μπουτόν έχουν όλοι οι καυστήρες οπότε ψάξε προσεκτικά και πάτα το για 2-3 δευτερόλεπτα και έτσι θα σβήσει και η ένδιξη (99% ανάβει κόκκινο το ίδιο το μπουτον που πρέπει να πατήσεις)
Καλή τύχη !!

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από Zizo » 28 Φεβ 2011 05:55

stokos21 έχεις δίκαιο, τελικά έπρεπε απλά να πάω να πατήσω ένα κόκκινο κουμπί.

Έχεις ιδέα τι κάνει?
Εικόνα
What you waiting for?

intelcore2
Επικοινωνία:

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από intelcore2 » 28 Φεβ 2011 15:41

Zizo έγραψε:stokos21 έχεις δίκαιο, τελικά έπρεπε απλά να πάω να πατήσω ένα κόκκινο κουμπί.

Έχεις ιδέα τι κάνει?
Κάνει Reset τον καυστήρα

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

[Solved] Εξαέρωση Λέβητα

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Φεβ 2011 19:36

Ντάξει δεν ειναι ακριβώς έτσι! Αυτό το κόκκινο κουμπί είναι κάτι σαν "ασφάλεια", που κλείνει τον καυστήρα όταν υπάρχει πρόβλημα πχ όταν τελειώσει το καύσιμο.
Όμως αν τελειώσει το καύσιμο, αυτό επιστρέφει προς τα πίσω σιγά σιγά στα σωληνάκια, με αποτέλεσμα μετά να γίνεται αυτό που λέμε "έχει πάρει αέρα" δηλαδή ο καυστήρας δεν παίρνει μπροστά, επειδή δεν υπάρχει καύσιμο μπροστά για να γίνει η καύση. Η εξαέρωση γίνεται με κάτι σαν "τρομπάκι", κάτι σαν βαλβιδούλα που την πατάς 4-5 φορές και φέρνει πετρέλαιο στον καυστήρα. Αν πατήσεις το κόκκινο και πάρει, όλα καλά!
Συνήθως όταν η δεξαμενή είναι τοποθετημένη πάνω από το επίπεδο του καυστήρα δεν χρειάζεται εξαέρωση.
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης