Δημιουργία ιστοσελίδας με joomla

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
margsp

Δημοσίευση από margsp » 20 Οκτ 2010 17:53

Καλησπέρα σας,
έχω φτιαξει μια ιστοσελίδα για το χώρο εργασίας μου με το dreamweaver, όμως θα ήθελα κάτι πιο επαγγελματικό και άκουσα ότι το joomla είναι πολύ καλύτερο και με περισσότερες δυνατόηττες σε σχέση με το DW . Στην προσπάθεια μου να το κατεβάσω και να κάνω εγκατάσταση αντιμετώπισα πολλά προβλήματα, δεν μου τρέχει καν το πρόγραμμμα.
Βρήκα ότι γίνονται καποια σεμινάρια για το joomla, έχει παρακολουθήσει κάποιος κάτι αντίστοιχο; έχοντας άριστη γνωση του DW τα μαθήματα θα μου προσφέρουν κάτι περισσότερο ώστε το site μου να μου πιο επαγγελματικό, φιλικό στις μηχανές αναζήτησης , να το ενημερώνω όσο συχνά θέλω και να μπορω να διορθώνω προβληματακια που τυχόν εμφανίζονται; Καθε πληροφορία για το joomla θα μου ήταν πολύτιμη....

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 20 Οκτ 2010 18:19

Για το joomla θα σου πουν οι ειδικοί σε λίγο...

Απλά επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι καλό θα ήταν να διορθώνουμε κάποια πράγματα.
Το DW είναι πρόγραμμα, το Joomla είναι μια πλατφόρμα CMS (διαχείρησης περιεχομένου)

Για να καταλάβεις την χαώδη διαφορά που έχουν, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.

Αν το joomla ήταν ένα πολυέπιπλο πτυσόμενο που μπορεί να γίνει καναπές, κρεββάτι, τραπέζι και σιδερώστρα, το DW είναι ένα ξυλουργείο.
Το πρώτο με ένα απλό manual το δουλεύει ο κάθε ερασιτέχνης.
Το δεύτερο πρέπει να είσαι επιπλοποιός για να κάνεις κάτι καλό!
Με το πρώτο θα έχεις κάτι για κάποιες χρήσεις.
Με το δεύτερο σε περιορίζει μόνο η φαντασία σου στο τι μπορείς να φτιάξεις.

Ίσως εσύ να μην καταλαβαίνεις απόλυτα τι λέω, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που διαβάζουν και δεν θα ήθελα να πιστέψουν τον αστείο ισχυρισμό πως το Joomla είναι καλύτερο από το DW :D

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 20 Οκτ 2010 18:39

Για τα προβληματάκια που μπορεί να εμφανιστούν με το Joomla θα χρειαστείς να παρακολουθήσεις τουλάχιστον καμια 200αρια σεμινάρια.
Αν αρχίσεις να βάζεις και extensions πρόσθεσε άλλα 200 σεμινάρια για τα υπόλοιπα προβληματάκια που μπορεί να εμφανιστουν.

Για τι σελίδα πρόκειτε ;
Απ'οσο κατάλαβα, πρόκειτε μόνο για παρουσίαση της εταιρίας σου.

Με τα ίδια λεφτά που θα έδωνες σε κάποιον να σου κάνει κάτι καλο με Joomla (σιγά μη βρείς.. απλά θα πέσεις πανω στο πρώτο που θα σου κάνει προσφορά των 100 euro) κάνεις κάτι custom.

Γνώμη μου χέστο το Joomla αν πρόκειτε για μια απλή σελίδα.

margsp

Δημοσίευση από margsp » 22 Οκτ 2010 17:52

Καλησπέρα, δεν σκοπευω να δώσω χρηματα ώστε να μου φτιαξει καποιος το site με joomla, θέλω να μαθω να το διαχειρίζομαι μόνη μου αν βέβαια αξίζει να ξαναστήσω το site που έχω ήδη φτιάξει με το DW με JOOMLA. Με προβλημάτισες με αυτό που μου είπες.
Θεωρείς ότι δεν είναι κάτι καλύτερο ; Η ιστοσελίδα που έχω φτιάξει έχει να κανει με το ιατρείο που εργάζομαι. Θεωρώ ότι είναι αρκετά καλή, την έχω δουλέψει με frames όμως θα ήθελα κάτι πιο επαγγελματικό γι'αυτο το ψαχνω για το joomla.
Ευχαριστώ για την απάντηση...

Figaro έγραψε:Για τα προβληματάκια που μπορεί να εμφανιστούν με το Joomla θα χρειαστείς να παρακολουθήσεις τουλάχιστον καμια 200αρια σεμινάρια.
Αν αρχίσεις να βάζεις και extensions πρόσθεσε άλλα 200 σεμινάρια για τα υπόλοιπα προβληματάκια που μπορεί να εμφανιστουν.

Για τι σελίδα πρόκειτε ;
Απ'οσο κατάλαβα, πρόκειτε μόνο για παρουσίαση της εταιρίας σου.

Με τα ίδια λεφτά που θα έδωνες σε κάποιον να σου κάνει κάτι καλο με Joomla (σιγά μη βρείς.. απλά θα πέσεις πανω στο πρώτο που θα σου κάνει προσφορά των 100 euro) κάνεις κάτι custom.

Γνώμη μου χέστο το Joomla αν πρόκειτε για μια απλή σελίδα.

margsp

Δημοσίευση από margsp » 22 Οκτ 2010 18:04

Απο αυτά που μου είπες, πολύ απλά καταλαβαινω ότι το DW έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες από το joomla καθώς με το DW μπορείς να φτιάξεις ότι θες, ενω το joomla σε περιορίζει. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες και δεν εχω λογο να αμφιβάλλω, αντιθέτως ευχαριστώ πολύ που μου έδωσες κίνητρο να εξετάσω αν τελικά πρεπει να ασχοληθώ με κάτι καινούριο ή να εμπλουτίσω τις γνωσεις πάνω στο σχεδιασμό του site μου με DW... 'ισως φταίει ο τρόπος που έχω δολέψει και όχι το πρόγραμμα. Εχω δουλέψει το site μου με frames γιατί αυτος ο τρόπος ειναι πιο λειτουργικός σε μένα. Ποια ειναι η γνώμη σου γι'αυτό;

korgr έγραψε:Για το joomla θα σου πουν οι ειδικοί σε λίγο...

Απλά επειδή μας διαβάζουν κι άλλοι καλό θα ήταν να διορθώνουμε κάποια πράγματα.
Το DW είναι πρόγραμμα, το Joomla είναι μια πλατφόρμα CMS (διαχείρησης περιεχομένου)

Για να καταλάβεις την χαώδη διαφορά που έχουν, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.

Αν το joomla ήταν ένα πολυέπιπλο πτυσόμενο που μπορεί να γίνει καναπές, κρεββάτι, τραπέζι και σιδερώστρα, το DW είναι ένα ξυλουργείο.
Το πρώτο με ένα απλό manual το δουλεύει ο κάθε ερασιτέχνης.
Το δεύτερο πρέπει να είσαι επιπλοποιός για να κάνεις κάτι καλό!
Με το πρώτο θα έχεις κάτι για κάποιες χρήσεις.
Με το δεύτερο σε περιορίζει μόνο η φαντασία σου στο τι μπορείς να φτιάξεις.

Ίσως εσύ να μην καταλαβαίνεις απόλυτα τι λέω, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που διαβάζουν και δεν θα ήθελα να πιστέψουν τον αστείο ισχυρισμό πως το Joomla είναι καλύτερο από το DW :D

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Οκτ 2010 18:23

- Εαν θέλεις επαγγελματική σελίδα θα πρέπει να μιλήσεις με επαγγελματία !
- Εαν θέλεις να μη πληρώσεις (πληρώσεις δε σημαίνει έδωσα σε κάποιον 100 euro και έστησε ένα Joomla, αλλα και after sales support) για Joomla.. τότε μην κάνεις σελίδα με Joomla αλλίως θα έχεις προβλήματα.
- Εαν θέλεις μια λύση με μικρό κόστος, πας για σελίδα παρουσίασης (μιλάς με επαγγελματία) και ένα απλό content management system

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 22 Οκτ 2010 21:08

margsp έγραψε:Εχω δουλέψει το site μου με frames γιατί αυτος ο τρόπος ειναι πιο λειτουργικός σε μένα. Ποια ειναι η γνώμη σου γι'αυτό;
1. Ξεχνάς τα frames (ξέρω πως σου είναι λειτουργικά αλλά πίστεψέ με δεν θα δημιουργήσεις ποτέ κάτι καλό με αυτά).

2. Αν σου φαινεται δύσκολο να ασχοληθεις με xhtml/css και με την χρήση των divs, τουλάχιστον κάνε στο DW κάτι με tables.
Σχετικό βοήθημα:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?p=252823

aguila21
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aguila21 » 22 Οκτ 2010 23:03

Η κατασκευή επαγγελματικής σελίδας δεν είναι απλό πράγμα.Ακόμα και αν μάθεις HTML/XHTML και dreamweaver θα χρειαστείς γραφικά οπότε πρέπει να ξέρεις κάποιο αντίστοιχο προγραμμα.Αν θελήσεις δε,να την κάνεις δυναμική,πρέπει να ξέρεις προγραμματισμό.Απευθύνσου λοιπόν σε επαγγελματία που θα έχει συνεργάτες σε αυτούς τους τομείς,να φτιάξεις κάτι καλό.

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 24 Οκτ 2010 21:48

μπερδεύτικες με τα ξυλουργεία και τα πολυέπιπλα του korgr :)

μην επιχειρήσεις να φτιάξεις σελίδα με dreamweaver το αποτέλεσμα θα είναι κατώτερο τον προσδοκιών
με άλλα λόγια κουκουρουκου!

διαλεξε το joomla βρές και ένα template έτοιμο και ξεκίνα σταθερά και σιγά σιγά να τη φτιάχνεις, θα βρείς μεγάλη ανταποκριση εδώ μεσα σε οποιοδήποτε απορία έχεις με joomla.

και ναι το joomla πορεί να κάνει παπάδες αν εχεις φατνασία.

για να βγαλεις καλό αποτελσμα στο joomla θα πρέπει να έχεις απεριόρστο χρόνο και όρεξη.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 24 Οκτ 2010 23:06

Nemesis_Elite έγραψε: και ναι το joomla πορεί να κάνει παπάδες αν εχεις φατνασία.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Nemesis_Elite

Δημοσίευση από Nemesis_Elite » 24 Οκτ 2010 23:25

korgr έγραψε:
Nemesis_Elite έγραψε: και ναι το joomla πορεί να κάνει παπάδες αν εχεις φατνασία.
λολ... :lol: :lol: :lol:
εντάξει το διορθώνω...

Μπορεί να κάνει παπάδες αλλά...
...Τα ράσα δεν κάνουν τον παπα.
:o :o

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas27 » 25 Οκτ 2010 01:05

σωστος ο korgr, με το dreamweaver κανεις τα παντα.. μονο η φαντασια σου σε περιοριζει.
για να φτασεις ομως στο σημειο να περιοριζεσαι μονο απο τη φαντασια σου, υπολογιζε καποια χρονακια εντατικων μαθηματων.

με το joomla, κανεις οτι θες με μερικα κλικ, φτανει να το εχει σκεφτει καποιος αλλος πριν απο σενα, να το εχει υλοποιησει και να το παραχωρει ελευθερα με την μορφη plugin.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης