πως σας φαίνεται το site μου?

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Απρ 2010 15:04

hidedora @ olous autous tous "epaggelmaties" poy anafereis ksereis pos tous lene sto xorio sou?

ΦΑΤΣΙΜΑΡΕ

:lol:

oloi autoi eisaste (kai esy mesa) aleksiptotistes tou tomea kai kapoia mera den anoigei to aleksiptoto kai trote ta moutra sas...
o sostos epaggelmatias den psaxnei ton pelath ton 200-300 euro... tous afhnei gia ta kinezika...
molis vromisoun oi pantofles tha paei ston epaggelmatia na tou dihghthei istorioules gia 200-300 euro petamena kai ti krima pou den ta efage se fystikia ston lofo tou Filopapou klp klp..

h synthrhsh istoselidon ginetai apo epaggelmaties pou gnorizoun.. oxi apo alexiptotistes pou emathan 3 grammes kodika sto fs, evalan ena plugin sto joomla kai thn eidane programmatistes kai mellontologoi...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 15:10

Ligo pou to epsaksa to fatsimare sto google.. stis perisoteres selides sinodevotan kai apo ti leksi "m a l a k a s"

Ti simenei telika ? P

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Απρ 2010 15:20

Λέξη βλάχικη που χαρακτηρίζει κάποιον που επιδεικνύεται, που επιδιώκει δημοσιότητα, που κάνει λεζάντα, που αυτοπροβάλλεται.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 15:23

fafos κράτα τα λόγια μου σε μερικά χρόνια για την καθετοποίηση της παραγωγής ιστοσελίδων. Και τότε οι γραφίστες δεν πίστευαν ότι θα γίνει κάτι τέτοιο και όμως άλλαξε. Πες με όπως θες. Τα γεγονότα δεν αλλάζουν. Μείνετε σε αυτές τις απόψεις. Επειδή θέλεις να μείνεις εσύ και κάποιοι άλλοι σε αυτές τις απόψεις επειδή έτσι σε συμφέρει, δικαίωμα σου. Επίσης τα λογισμικά και τα έτοιμα cms που βγήκαν από ποιους δημιουργήθηκαν? από ερασιτέχνες ή επαγγελματίες παγκόσμιας αναγνώρισης? Και αφού δεν σας ενδιαφέρει αυτός που θα δώσει διακόσια ή τριακόσια ευρώ, τότε τι σε απασχολεί και που θα κατευθυνθεί? Υπάρχουν μεγάλες ελληνικές εταιρείες του χώρου πλέον και όχι απλά αλεξιπτωτιστές που κατευθύνονται σε αυτό που σου λέω. Αυτό είναι το ζόρι το μεγάλο και ξέρουμε πολύ καλά ποιοι είναι. πριν από δύο τρία χρονάκια μία εταιρεία hosting δεν νοούνταν να έχει web builder. Τώρα όλο και περισσότερες ελληνικές εταιρείες το κάνουν.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 16 Απρ 2010 15:43

hidedora έγραψε:fafos κράτα τα λόγια μου σε μερικά χρόνια για την καθετοποίηση της παραγωγής ιστοσελίδων. Και τότε οι γραφίστες δεν πίστευαν ότι θα γίνει κάτι τέτοιο και όμως άλλαξε. Πες με όπως θες. Τα γεγονότα δεν αλλάζουν. Μείνετε σε αυτές τις απόψεις. Επειδή θέλεις να μείνεις εσύ και κάποιοι άλλοι σε αυτές τις απόψεις επειδή έτσι σε συμφέρει, δικαίωμα σου. Επίσης τα λογισμικά και τα έτοιμα cms που βγήκαν από ποιους δημιουργήθηκαν? από ερασιτέχνες ή επαγγελματίες παγκόσμιας αναγνώρισης? Και αφού δεν σας ενδιαφέρει αυτός που θα δώσει διακόσια ή τριακόσια ευρώ, τότε τι σε απασχολεί και που θα κατευθυνθεί? Υπάρχουν μεγάλες ελληνικές εταιρείες του χώρου πλέον και όχι απλά αλεξιπτωτιστές που κατευθύνονται σε αυτό που σου λέω. Αυτό είναι το ζόρι το μεγάλο και ξέρουμε πολύ καλά ποιοι είναι. πριν από δύο τρία χρονάκια μία εταιρεία hosting δεν νοούνταν να έχει web builder. Τώρα όλο και περισσότερες ελληνικές εταιρείες το κάνουν.
esy kaneis provlepseis opos se symferei... emena to mono pou me symferei einai na mhn exei aera gia na pao gia psarema...

ta etoima logismika kai cms vghkan apo hobbistes pou eixan gnoseis sto antikeimeno kai oxi apo fatsimaria pou den kseroun ti shmainei html... kai oloi autoi mporei men na ksekinhsan apo kapsoura h gia to fatsimare, alla oloi shmera douleoun se megales etaireies h exoun tis dikes tous..

Oi megales etaireies (den yparxei megalh etaireia sthn Ellada) pou sevontai ton eauto tous den feiaxnoun tetoies selides... oi megales etaireies zhtane 300 euro gia na synanththoun me ton pelath kai oxi gia na tou feiaksoun site.. auta ta 300 omos tha ta paroun se 10plasia piso apo to site tous kai den tha to exoun na to vlepoun autoi kai o stenos oikogeneiakos kyklos...

mia etaireia den thn kanei megalh otan exei ena X pelatologio se mia ypoanaptykth diadyktiaka xora san thn Ellada... oi megales etaireies ksexorizoun apo tis douleies tous kai thn ereuna - anaptyksh pano sthn douleia tous (alla ti sou leo tora e?)

epeidh einai neoudi sto systhma mathe oti web builders ypaxoun edo kai 15 xronia se polles hosting etaireies kai vevea den apeuthynontai se sovares istoselides..

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 15:58

Επειδή κάτι έχει δεκαπέντε χρόνια, δεν σημαίνει ότι από την ώρα που βγήκε είναι το ίδιο αξιόπιστο. Εταιρείες όπως η 1host.gr παρέχουν κατασκευή ιστοσελίδων από 250 ευρώ.
δεν θεωρούνται αλεξιπτωτιστές, φτιάχνουν στατικές ιστοσελίδες από εκατό ευρώ και το site τους (domain) κοστίζει πάνω από πενήντα χιλιάρικα. Δεν έχει σχέση με το τι θέλω εγώ ή εσύ, αλλά όπως είπα και πριν με το τι γίνεται από μεγάλες εταιρείες για τα ελληνικά δεδομένα. Και σε αυτό που λέω για το ποιοι θα κάνουν κουμάντο στο μέλλον, αυτό είναι ένα πολύ χτυπητό παράδειγμα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Απρ 2010 16:18

Φίλε μου η κατασκευή ιστοσελίδας δεν είναι μόνο η παραγωγή μέσο κάποιου προγράμματος...

ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με αυτό μόνο... Μιλάμε για τεχνικές μηχανές αναζήτησης, promotion, usabillity, eye tracking και ένα σωρό άλλα πράγματα... Αυτά που λες είναι εξωφρενικά πράγματα

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 16:27

το ξέρω ότι δεν είναι μόνο αυτό. Απλώς θέλω να σου πω ότι έχει αρχίσει να γίνεται κάθετη η παραγωγή ιστοσελίδων και κάποιες εταιρείες του χώρου έχουν αρχίσει να παίρνουν χαμπάρι ότι το κέρδος θα προέλθει από τη συντήρηση και όχι από την κατασκευή. Το ζήτημα δεν είναι αν εγώ θα επιβιώσω ή όχι. Το ζήτημα είναι που κατευθύνονται τα πράγματα. Ακόμη και το yahoo για το blog του χρησιμοποιεί το wordpress. Το spread firefox χρησιμοποιεί drupal και υπάρχουν αρκετά παραδείγματα από μεγάλες εταιρείες που χρησιμοποιούν έτοιμα cms. Για την κατασκευή template έχει αρχίσει και εκεί να γίνεται κάθετη η παραγωγή.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Απρ 2010 16:45

Τώρα θέλεις να μου πεις για το WP?

Ναι και πριν απο 10 μέρες, ένας server ήταν κάτω γιατί δεν κανανε update τα wp ή δεν είχαν μέτρα ασφλείας;

έλα ρε man έλα τώρα άντε, πάνε άνοιξε το artisteer

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 16:55

ρε basillakis αν έχω άδικο σε αυτό που λέω ή αν δεν ισχύουν αυτά που λέω καλώς. Αλλά άλλο να μην θέλουμε να δούμε τι αλλάζει γύρω μας. Αυτοί είναι οι νέοι κανόνες και κάποιοι τους διαμορφώνουν. Εμείς απλώς ακολουθούμε. Τα παραδείγματα που έθεσα για το τι έχει γίνει στο παρελθόν, ισχύουν. Τώρα παρατηρούμε ότι αυτές οι αλλαγές γίνονται και στο χώρο του web design - developent. Όλα έχουν μία ημερομηνία λήξης. Το να με προσβάλλεις μπορεί να σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι έχεις επιχειρήματα για κάτι. Θα προτιμούσα να μου παραθέσεις επιχειρήματα αντίθετα από αυτά που λέω. Το να αρχίσει ο ένας και να προσβάλλει τον άλλον δεν οδηγεί πουθενά και τις καρδιές μας χαλάμε.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 16 Απρ 2010 17:17

Ρε παιδια επιστρεψτε στο θεμα και καντε κριτικη για το site του παιδιου.
Απο τη στιγμη που εχει τις αποψεις του, μαγκια του, κραταει αυτος τις δικες του και εμεις τις δικες μας.

ΥΓ. Τι καθεται και κανει η Mercedes και βγαζει τοσο ακριβα αυτοκινητα? Αφου υπαρχει η ΚΙΑ :lol:

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 17:31

Κοίτα να δεις τώρα όσον αφορά για αυτό που λες kogr. Στο παρελθόν, υπήρχαν πολλές αυτοκινητοβιομηχανίες ανεξάρτητες. ferrari, lamborgini, το ίδιο και με τις μηχανές. Αυτοί οι τύποι τότε έφτιαχναν πολύ καλά αυτοκίνητα μόνο για άτομα με μεγάλο budget. Ήρθε λοιπόν και εκεί η κρίση τότε με τα πετρέλαια και έκλεισαν όλες αυτές που έφτιαχναν custum αυτοκίνητα και επέζησαν αυτές που είχαν κάθετη και φθηνή παραγωγή, με αποτέλεσμα να πτωχεύσουν και να εξαγοραστούν αυτές οι επωνυμίες από άλλες αυτοκινητοβιομηχανίες όπως η fiat που είχε κάθετη παραγωγή και έβγαζε τα έξοδα της από τη συντήρηση των εκατομμυρίων αυτοκινήτων που είχε πουλήσει. Η mercedes και η bmw τότε, έφτιαχναν και φτιάχνουν και αυτές αυτοκίνητα για τη μάζα και είχαν και αυτές κάθετη παραγωγή. Αφού ξεπεράστηκε τότε η περίφημη πετρελαϊκή κρίση βγήκε η mercedes και η bmw να παράγει λουσάτα αμάξια κάθετης παραγωγής, τα οποία όμως απευθύνονταν και απευθύνονται για τον μέσο εργαζόμενο της Γερμανίας. Μήπως εδώ σε αυτό το παράδειγμα βλέπουμε κάποια σύμπτωση?

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas27 » 16 Απρ 2010 17:56

εγω ομως που κυκλοφορω με κινητο των 35ευρω (Δεν αστειευομαι) και

δεν θελω/δεν εχω τη δυνατοτητα να διαθεσω τα χρηματα που μου ζηταει η mercedes και χρειαζομαι ενα αμαξι ισα να με πηγαινοφερνει στη δουλεια μου, και τιποτα παραπανω, γιατι να μην παρω hyundai?

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 16 Απρ 2010 17:58

Δεν κατάλαβες τι λέει ο korgr...

Εάν θέλεις να πάρεις ΚΙΑ πάρτο.
Αλλά εάν θελεις να οδηγείς καλά, με ασφάλεια κτλ, θα πάρεις ένα ακριβό.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 18:08

Αυτό που δεν κατάλαβε ο kogr είναι ότι και η mercedes και η kia φτιάχνουν αυτοκίνητα κάθετης παραγωγή (κοινώς του κιλού) και είναι προσιτά στον μέσο ιδιώτη. Τώρα το ότι υπάρχουν διαφορές στα αυτοκίνητα του κιλού είναι αυτονόητο. Η Ferrari που φτιάχνει custum κατασκευές απευθύνεται αλλού. Δεν έχει έσοδα, μέσα μπαίνει απλά την κρατά η fiat για την τεχνογνωσία που έχει.

Υ.Γ. Η mercedes φτιάχνει και το smart αλλά μακάρι να είχε την ασφάλεια από τα kia.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες