πως σας φαίνεται το site μου?

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Απρ 2010 15:34

Νότη ακριβώς για τον λόγο που περιέγραψες έχω ελαττώσει και τη συμμετοχή μου εδώ μέσα φίλε, επειδή βλέπω πως αντί να στρώνει η κατάσταση χειροτερεύει και εκτός αυτού ότι είχα να γράψω ήδη τα έχω γράψει σε κάποιο άλλο θέμα. Θα έπρεπε να απαντώ με links πλέον, οπότε προτιμώ να παρακολουθώ κυρίως τι γράφετε οι υπόλοιποι...

Ώρες ώρες απογοητεύομαι και σε αυτό που γράφεις καταλήγω και εγώ, δηλαδή ότι τζάμπα χάνουμε το χρόνο μας αφού το πράμα έχει πάρει ήδη μια κατρακύλα σε κατηφόρα που όσο και να σπρώξεις δεν πάει πάνω με τίποτε. Απλώς περιμένω να δω πότε θα βαρέσει πάτο (πιστεύω πως ήδη είναι πολύ κοντά) και να γίνει πάλι ένα μεγάλο ξεκαθάρισμα όπως έγινε επί εποχής web bubble 1...

Το μόνο θετικό για μένα από την όλη ιστορία, είναι πως όλα αυτά που έγραφα εδώ και κάτι χρόνια και εδώ μέσα, αλλά και συζητώ με φίλους και συναδέλφους, φαίνεται πως επιτέλους αρχίζουν και τα βλέπουν και άλλοι που πριν είτε ήταν αρνητικοί ή όσα έγραφα περί seo, περί τιμών, περί έτοιμων και περί κατάντιας στον χώρο τα έβρισκαν υπερβολές ή και γραφικά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 15 Απρ 2010 15:44

Asxeto me topic...

Apo th stigmi pou olo kai pio poloi exoun arxisei kai xanoun ti doulia tous tha psaxnoun mia efkoli kai grigori (idea den exoun) lisi.
Gia na auto-vaftisteis webdesigner thes ena pc kai na ksereis na kaneis install to dreamweaver.

Dimsis tzampa (pistevw) perimeneis na piasei pato i katastash :)

Pio grigora tha ksipnisoun oi pelates kai tha kanoun monoi tous to ksekatharisma.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 15 Απρ 2010 16:00

Figaro έγραψε:Pio grigora tha ksipnisoun oi pelates kai tha kanoun monoi tous to ksekatharisma.
... ή θα προσπαθούν να φτιάξουν μόνοι τους τα sites τους και όταν φτιάξουν το δικό τους θα βγουν την επόμενη να πουλάνε web design :)

Figaro έγραψε:Gia na auto-vaftisteis webdesigner thes ena pc kai na ksereis na kaneis install to dreamweaver.

Έτσι...

Και επειδή ο hidedora έχει δίκιο για τα offtopic.... Προσωπικά δεν μου άρεσε το site, το logo και όλη η περιοχή του header σίγουρα θέλει αλλαγή (ίσως κανένα slideshow με τίποτε φωτο να δώσει και λίγο χρώμα; ) από τυπογραφία επίσης θέλει πολύ δουλειά... μικρά γράμματα και χωρίς καλό whitespace στο μενού, μεγαλύτερα στο κυρίως άρθρο. Δεν κάθεται καλά η εικόνα στο μάτι συνολικά θέλει τον "αέρα" του στις παραγράφους και στα 2 κουτιά κάτω πολύ κολλητά με το έξω div είναι αλλά και μεταξύ τους.
Στο πάνω στρογγύλεμα της κεντρικής περιοχής φαίνεται μια διαχωριστική γραμμή...
Τα ντεγραντέ και οι λωρίδες στο bg νομίζω πως ήδη έχουν ξεπεραστεί ως trend του web 2.0.
Αυτά και εύχομαι καλή συνέχεια.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Απρ 2010 17:18

Επειδή ούτως ή άλλως το ζήτημα σχετικά με το topic ξέφυγε εντελώς, ας μην το κουράζουμε άλλο. Κατάλαβα τι παίζει...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 15 Απρ 2010 19:09

hidedora έγραψε:Επειδή ούτως ή άλλως το ζήτημα σχετικά με το topic ξέφυγε εντελώς, ας μην το κουράζουμε άλλο. Κατάλαβα τι παίζει...
Το ποσο θα το κουρασουμε ειναι δικο μας θεμα. Μπας και εχεις την εντυπωση πως οταν ξεκινας ενα topic ειναι ιδιοκτησια σου και θετεις και κανονες ποτε θα μιλαμε και ποτε οχι?
Και στο κατω κατω, το θεμα που εγινε αφορμη για το off topic, αξιζει πολυ περισσοτερο απο το αρχικο σου θεμα!
Αν εσυ δεν σερφαρεις τριγυρω ωστε να το καταλαβεις και απο μονος σου, δεν σου φταιμε οι υπολοιποι...

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 15 Απρ 2010 20:01

Κάνε ότι κρίνεις. Πάντως τα πράγματα αλλάζουν και η πίτα αναδιαμορφώνεται. Να πιάσει πάτο κάτι δεν το νομίζω, αντιθέτως υπάρχει αύξηση στις κατασκευές ιστοσελίδων (λόγω της κρίσης συμβάλλει και αυτό). Αυτό που θα συμβεί είναι να φτιαχτούν όσες είναι να φτιαχτούν, θα υπάρξει δηλαδή ένας κορεσμός μετά από μερικά χρόνια, μέχρι να βγουν καινούριες τεχνολογίες. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι το κέρδος στο μέλλον δεν θα κριθεί από την κατασκευή ιστοσελίδων, αλλά από τη συντήρηση. Προτιμώ να ακολουθήσω δηλαδή το μοντέλο που ακολουθούν οι αντιπροσωπείες αυτοκινήτων και θα παραθέσω το εξής παράδειγμα. Μία αντιπροσωπεία αυτοκινήτων δεν κερδίζει τόσο από τα αυτοκίνητα, όσο από το service. Καλύτερα να έχεις ένα στόλο από ιστοσελίδες πίσω σου και να παίρνεις χρήματα από τη συντήρηση, π.χ. την ανανέωση κλπ, γιατί έτσι θα βγεις κερδισμένος σε βάθος χρόνου και θα έχεις στάνταρντ εισόδημα, παρά να κοστολογείς κάτι ακριβά στην αρχή και να χάσεις τη συντήρηση αργότερα.
Είπες νωρίτερα ότι κλείνεις μία προσφορά στις δέκα. Αν έκλεινες εννέα στις δέκα και πρόσφερες έτοιμες λύσεις, τότε μελλοντικά θα είχες πολλές ιστοσελίδες που χρειάζονται συντήρηση. Ο χρόνος που θα αφιέρωνες τότε θα ήταν λιγότερος και πάλι θα υπήρχε κέρδος.
Αυτό πιστεύω εγώ τουλάχιστον.

emphasy
Honorary Member

Δημοσίευση από emphasy » 16 Απρ 2010 02:01

hidedora έγραψε:Θα το δώσω στον πατέρα μου που είναι εφοριακός και ξέρει πως να απαλλαγώ. Εσύ τρέχα με τους λογιστές :D
Έλα τώρα... βαρύγδουπες δηλώσεις και θα γίνω κακός.
hidedora έγραψε:Επειδή ούτως ή άλλως το ζήτημα σχετικά με το topic ξέφυγε εντελώς, ας μην το κουράζουμε άλλο. Κατάλαβα τι παίζει...
Ναι το freestuff απαρτίζεται από κλίκες, οι οποίες δίνουν βοήθεια η μία στην άλλη και αντεμετωπίζουν μαζί τα εξωτερικά στοιχεία (πχ. εσένα)! Έπεσα μέσα;

Έλεος αν το να θέλουν, κάποια άτομα, να βελτιώσουν το ελληνικό internet, μέσα από τον επαγγελματισμό που τους διακρίνει εσένα δεν σου αρέσει, λυπάμαι. Αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι και εγώ μπορώ να αλλάξω λάμπες, να ενώσω 2 καλώδια και να βιδώσω μια βρύση, δυστυχώς δεν είμαι ούτε υδραυλικός ούτε ηλεκτρολόγος.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 03:23

Ούτε κάποιος μπορεί να είναι designer, γραφίστας, developer και να παρέχει seo, να φτιάχνει και κάνα logo και ότι άλλο του ζητήσει κάποιος... Μείνετε στην κλίκα παίδες, τα πράγματα αλλάζουν. Τώρα για το τι θα κρίνει ο πελάτης, να σου πω το εξής. Κάποτε έφτιαχναν κάρτες οι γραφίστες κλπ. Τώρα οι επαγγελματικές κάρτες, τα flyer κλπ βγαίνουν με το τσουβάλι. Ενοχλήθηκαν οι καταναλωτές από αυτό? Μάλλον όχι κερδισμένοι βγήκαν. Αυτοί που θέλουν απλώς μια επαγγελματική κάρτα έτοιμη, αγοράζουν μια χιλιάδα με καμιά εξηνταριά euro-birds, δεν πληρώνουν για μακέτα και κάνουν πολύ καλά τη δουλειά τους.
Κάποτε το web design - development ανήκε σε λίγους, τώρα αυτό αλλάζει και λογικό λοιπόν είναι αυτοί που δεν είναι προετοιμασμένοι ή απλά δεν μπορούν να αποδεχτούν τις φυσικές αλλαγές του εμπορίου να ζορίζονται. Και αφού μιλάμε για κλίκες, καλό είναι να μην μιλάμε για βελτίωση του ίντερνετ. Κανένας δεν κάνει αφιλοκερδώς κάτι. Όταν πατάς στον λαιμό κάποιον για να του φτιάξεις κάτι, επειδή υπάρχουν κλίκες, και υπάρχουν συμφωνίες "κυρίων" τότε αυτός (ο καταναλωτής) θα αναζητήσει άλλους τρόπους. Και με τον καιρό ξέρεις και όλοι το ξέρουμε ότι θα βρεθούν εναλλακτικές λύσεις. Ένας να κάνει την αρχή (και την έχουν κάνει πολλοί πλέον) και το πράγμα αλλάζει. Ο καθένας απλώς επιλέγει το εισοδηματικό μοντέλο που τον εξασφαλίζει και του ταιριάζει καλύτερα. Αν θέλεις να γίνεις κακός κανένα πρόβλημα. Απλά να έχουν βάσει οι κατηγορίες σου. Γιατί εγώ δεν επιτέθηκα σε κανέναν εδώ μέσα, απλώς αμύνομαι. Το ζήτημα δεν είναι όπως κατάλαβες και όπως έχουμε καταλάβει όλοι η ποιότητα ή η βελτίωση, αλλά γιατί υπάρχουν οι τιμές αυτές... Μην κοροϊδευόμαστε λοιπόν και παίζουμε την κολοκυθιά. Και αυτές οι custum δημιουργίες, για κάποιους άλλους στο εξωτερικό, μοιάζουν ερασιτεχνισμοί και το να φτιάξουν κάτι για δύο ή τρεις χιλιάδες ευρώ, μοιάζει αστείο αφού παίρνουν εξήντα και εβδομήντα χιλιάδες ευρώ. Αλλού απευθύνεστε εσείς, αλλού απευθύνονται εκείνοι (π.χ. οι τύποι στο css zen garden), αλλού απευθύνομαι εγώ. Αν είναι λοιπόν να το πάμε έτσι και για το τι έχει καταφέρει ο καθένας, ας γίνει αποδεκτός σε μια κοινότητα όπως το css zen garden και να πάρει πιστοποιητικά και να το βάλει στη σελίδα του και τα οποία είναι πιο χρήσιμα και δικαίως αποδεκτά από οποιοδήποτε πτυχίο.
Αν λοιπόν απλώς γαβγίζεις σε οτιδήποτε νέο έρχεται μπροστά δεν πας. Οι κορυφαίοι του είδους πάντα είναι χρήσιμοι και ποτέ δεν απειλούνται από έτοιμες λύσεις, αφού αυτοί διαμορφώνουν το σκηνικό.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 04:25

Εδώ μιλάμε για κορεσμό του επαγγέλματος και όχι για την ανάπτυξη της αγοράς.
Αυτός ο κορεσμός δεν εμφανίστηκε επειδή βγήκαν πολλοί νέοι επαγγλεματίες (οπως σε άλλα επαγγέλματα) αλλα επειδή ένα σωρό άσχετοι νομίζουν πως θα βγάλουν χρήματα απο την πρώτη μέρα.

Ακόμα, όλοι αυτοι οι κατακαημένοι, άσχετοι νομίζουν πως θα μπουν στην αγορά με γελοίες τιμές. Λογο ασχετοσύνης/βλακείας δεν μπορούν/θέλουν να ενημερώσουν ούτε το θύμα (δλδ πελάτη) οτι η σελίδα των 200 euro δεν αξίζει μία και καλήτερα είναι, σε περιπτωση που ήδη πείρε αποφαση να πετάξει τα χρήματα του, να πάει σε κανα κολομπαρακι να το ευχαριστηθεί.

Το ίδιο γίνετε και σε άλλα webo-επαγγελματα (hosting, seo, ecommerce, marketing, κτλπ) τα τελευταία 2-3 χρονια.
Θυμάστε τι είχε γίνει πριν από 4-6 χρονια με το adsense που όλοι κάναν portals και directories για να βγάλουν χρήμα από τη google ?
Ε το ίδιο γίνετε τώρα με το web design.
An αύριο βγει κάνας νόμος που θα λέει δε χρειάζεσαι γνώσεις και σπουδές να γίνεις γιατρός όλοι μας γιατροί θα γίνουμε :P

Δυστυχώς έχεις δίκιο hidedora :)
Υπάρχει αγορά επειδή υπάρχουν κορόιδα.

Το άλλο πρόβλημα ειναι πως οι γκαου γκαου δεν καταλαβένουν πως σε μερικά χρόνια δε θα μπορούν να πάρουν ουτε αυτα τα 200/site.

Σε παρακαλώ μη πάρεις τίποτα προσωπικά (γενικα μιλαω) και bravo σου που ακόμα απαντάς κοσμια :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Figaro την 16 Απρ 2010 04:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 16 Απρ 2010 04:41

ααα να μην ξεχάσω... σημαντικό!!!
Πριν απο 3-4 χρόνια έτυχε να γνωρίσω μερκους που κάναν σελίδες σε πολύ μικρές τιμές.
Τώρα αυτοι δουλεύουν ο ένας phone support σε internet provider, ο αλλος οδηγός σε εταιρία distribution και άλλος sales σε μαγαζί με κινητά τηλεφωνα.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 16 Απρ 2010 06:34

από ότι λέτε συμφωνώ σε ένα πράγμα, με αυτό πού λέει ο hidedora "συντήρηση" ;)

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 12:17

Φίλε figaro όταν υπάρχουν εδώ άτομα που παρέχουν υπηρεσίες internet δεν θέλω να αναφέρω τα site τους τώρα, και φτιάχνουν ιστοσελίδες για το blogspot και το πουλάνε 300 ευρώ, και αυτό γίνεται γιατί είναι άψογοι στο μάρκετινγκ και στο μπλα μπλα, τότε δεν έχεις επιλογές. Αυτό που μετράει εντέλει δεν είναι τι πουλάς, αλλά αν είσαι καλός στο να το πουλάς. Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι γίνεται. Για να μην αναφέρω τα μηνύματα που δέχομαι συνέχει στο facebook περί sites των 350 ευρώ από διάφορες επιχειρήσεις εδώ:
Προσφορά Κατασκευής Ιστοσελίδας : 350 €

Είδη Ιστοσελίδων : Ηλεκτρονικά Καταστήματα , Δυναμικές Ιστοσελίδες , Στατικές Ιστοσελίδες . Όλες οι δυνατότητες τους συστήματος συμπεριλαμβάνονται στο πακέτο και είναι στην ευχέρεια του διαχειριστή για την ενεργοποίηση ή απενεργοποίησή τους.

Περιλαμβάνει:

- Σύστημα Διαχείρησης διαφημίσεων

- Σύστημα Διαχείρησης Affiliates (μεσάζων προώθησης)

- Σύστημα Tickets Support

- Σύστημα φόρμας επικοινωνίας

- Σύστημα δημιουργίας και διαχείρισης email

- Σύστημα Live Chat

- Σύστημα Διαχείρησης άρθρων

- Σύστημα Διαχείρησης Δυναμικού Περιεχομένου

- Σύστημα Διαχείρησης Προϊόντων

- Πολυγλωσσικότητα Διαχείρησης μενού

- Σύστημα Διαχείρησης πληρωμών

- Σύστημα Διαχείρησης φωτογραφικής Παρουσίασης Slide Show

- Σύστημα Διαχείρησης flash-ήχου-video

- Διαχείριση Εικαστικού (Template της επιλογής σας)

- 100% ΕΦ ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΔΩΡΕΑΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ (εώς 5000 Mb χώρο)

- Απεριόριστα δωρεάν emails (POP3 /IMAP/WEBMAIL) με την μορφή *οτιδήποτε@domain σας.gr*

- Επεξεργασία εικόνων και φωτογραφικού υλικού

- Επεξεργασία και εισαγωγή κειμένων

- Επεξεργασία και εισαγωγή flash .

Οφέλη

Μία ολοκληρωμένη ηλεκτρονική παρουσίαση στον χώρο του διαδικτύου είναι απαραίτητη για κάθε επιχείρηση που θέλει να αναδειχθεί και να κυριαρχήσει στον κλάδο της. Μέσα από την ηλεκτρονική διαδικτυακή παρουσίαση μία επιχείρηση επιδιώκει να κερδίσει επιπλέον πελάτες με τον χαμηλότερο δυνατό κόστος και να ενδυναμώσει την ήδη υπάρχουσα παρουσία της.

Σκοπός

- Περισσότερους πελάτες και μεγέθυνση της αγοράς-στόχος μου, καθώς δεν περιορίζομαι σε γεωγραφικά όρια

- Μία επιπλέον βιτρίνα της επιχείρησης μου, προσιτή σε κάθε γωνιά της γης

- Αναλυτική παρουσίαση και προβολή των προϊόντων της επιχείρησης μου

- Παρουσίαση δειγμάτων και έργων πελατών της επιχείρησης μου

Στόχος

- Αύξηση πωλήσεων

- Δημιουργία μίας αξιοπρεπούς εταιρικής παρουσίασης
βλέποντας αυτές τις τιμές σε πρώτη φάση, κάποιος θα πάρει εδώ τηλέφωνο. Αν κάποιος είναι καλός στο μπλα μπλα, που είναι.... τότε πέταξε το πουλάκι... και μην μου πείτε ότι κάποιος δεν θα πάρει τηλ εδώ. Ο τύπος εδώ παρέχει τρεις φορές περισσότερα από αυτά που παρέχω εγώ και στη μισή τιμή, άρα είμαι ακριβός. και ούτε καν σκέφτεται να παρέχει υπηρεσίες συντήρησης αργότερα.
Τώρα αυτοι δουλεύουν ο ένας phone support σε internet provider, ο αλλος οδηγός σε εταιρία distribution και άλλος sales σε μαγαζί με κινητά τηλεφωνα.
Εγώ γνώρισα δύο τύπους που τότε δούλευαν στο skroutz. Τελείωσαν γραφιστική και τώρα έχουν μαγαζί που κάνουν τατουάζ και κατασκευάζουν ιστοσελίδες...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hidedora την 16 Απρ 2010 12:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Thoughtless
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Thoughtless » 16 Απρ 2010 12:31

Σαν γενικότερη "συμβουλή" hidedora ...

Μην μπαίνεις σε σύγκριση με το χειρότερο. Το έκανες και σε άλλο θέμα. "Αφού το κάνει έτσι, εγώ γιατί να το κάνω αλλιώς"κλπ...
Δηλαδή αν ο άλλος τρώει σκ@τά αλλά είναι φέτες, θα φας κι'εσύ;

Φιλικά πάντα. Βάλε τον εαυτό σου σε σύγκριση με τον καλύτερο, όχι με τον χειρότερο. Και δεν αναφέρομαι μόνο στο web.

Anyway, η γνώμη μου πάνω σε αυτό που συζητάτε είναι κάπου στην μέση, αλλά οκ... δεν έχει σημασία.
it's all about contribution ...

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 12:37

Απλώς κάποια σύγκριση μπαίνει πάντα ανάλογα με τη γεωγραφική περιοχή που ξεκινάς. Για εσάς αυτό που κάνω εγώ, μπορεί να φαίνεται τσαρλατανισμός, όπως μου φαίνεται εμένα να πουλάς ιστοσελίδες στο blogspot.
καταλαβαίνεις για τι απόσταση μιλάμε. Και απλά θέλω να καταλάβεις και να τονίσω ότι αυτός που έδειξα πιο πριν είναι πάνω από τον μέσω όρο. Σίγουρα χρειάζεται να βελτιώνεσαι συνέχεια, για αυτό διαβάζω και συμμετέχω στο forum και όπως είπα και πριν δεν ζω από το web design, άλλοι είναι οι στόχοι μου και ούτως ή άλλως δεν προλαβαίνω να φτιάξω πάνω από μία ιστοσελίδα το μήνα ή το δίμηνο. Συνεχώς διαβάζω και ενημερώνομαι και είμαι συνδρομητής σε εταιρείες με εκπαιδευτικό υλικό, το οποίο πληρώνω πεντακόσια με εξακόσια ευρώ το χρόνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hidedora την 26 Μάιος 2010 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

hidedora

Δημοσίευση από hidedora » 16 Απρ 2010 14:56

Και κάτι ακόμη που ξέχασα να προσθέσω στο προηγούμενο post μου. Η κατασκευή ιστοσελίδων θα περάσει σε μερικά χρόνια σε καθετοποίηση της παραγωγής. Το βλέπουμε με τα λογισμικά που κατασκευάζονται. Εταιρείες μεγάλες για τα ελληνικά δεδομένα ακολουθούν το μοντέλο που προανέφερα. Ξεκινούν και φτιάχνουν φθηνές ιστοσελίδες, δανειζόμενοι web builders από άλλες μεγαλύτερες εταιρείες του χώρου και κερδίζουν από τη συντήρηση και την ανανέωση. Όσο και να μην μας αρέσει αυτό, αργά η γρήγορα (και μάλλον γρηγορότερα από ότι το φανταζόμαστε) θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο και εκεί θα γίνει η εκκαθάριση.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες