poso to kostoligite?

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

andreaskor
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από andreaskor » 12 Μαρ 2010 15:15

Ναι Όλα όσα είπες...
Και αμα θές πραγματικά μπορείς να μειώσεις το κέρδος σου απο το να πουλήσεις μια απλή υπηρεσία τόσο ακριβά....
Δεν μιλάω για δυναμικές σελίδες και άλλες υπηρεσίες, όπως ένα σύστημα διαχείρησης η μία custom εφαρμογή...

Αλλά όχι για ένα απλό site >400€
Έλεος!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από dimsis » 12 Μαρ 2010 16:14

Με παζάρια θα κατέβαινα για σένα στα 512... επειδή φαίνεσαι καλό παλληκάρι, αλλά ούτε pixel παρακάτω!

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από Banavas » 12 Μαρ 2010 16:39

Καλά που οι Ινδοί δεν ξέρουν την γλώσσα μας, με 30 ευρώ το site που να ανταγωνιστείς .....
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

andreaskor
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από andreaskor » 12 Μαρ 2010 18:35

xaxaxaxa Δίκιο έχει ο Banavas :P
Θα μας φάνε την δουλειά ετούτοι.. και ακρίβως είναι ινδός με 30€ χαχαχα

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από korgr » 12 Μαρ 2010 19:05

andreaskor έγραψε:Ναι Όλα όσα είπες...
sure... yeah!

andreaskor
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από andreaskor » 12 Μαρ 2010 19:56

με κοροιδεύεις κιόλας??
ΚΑΙ εναρξη στην εφορια εχω κανει
ΚΑΙ ΤΕΒΕ πληρωνω
ΚΑΙ Software νομιμο εχεω
ΚΑΙ Παραστατικα παροχης υπηρεσιων εκδιδω
ΜΟΝΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ...ΕΧΩ ΕΔΡΑ ΣΠΙΤΙ
Αμα θές βάλε και άλλα 100€ στην τιμή extra για το γραφειο!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από korgr » 12 Μαρ 2010 20:44

andreaskor έγραψε:με κοροιδεύεις κιόλας??
Να 'μουν ο μονος καλα θα ηταν....

andreaskor
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από andreaskor » 12 Μαρ 2010 23:24

ΟΚ σύγγνωμη έχετε δίκιο... είστε πιο παλιοί και φυσικά πρέπει να σας ακούσω και να μην πω τίποτα...
Όταν θα το δώσω εγώ 400€ και και θα μου ξανάρθει για redesign και θα μου φέρει και φίλους τους..καθίστε πουλάτε αέρα...

Δεν ήθελα να μιλήσω έτσι αλλά με αναγκάσατε..
Δηλαδή ρε korgr όλοι οι νέοι κάνουν site και υπηρεσίες web μόνο για θείους, συγγενείς και φίλους και δεν γίνεται να χουν ιδρύσει δικιά τους εταιρεία;
Για να χουν και ένσημα από μικροι ε;

Ντάξει είστε μεγαλύτεροι αλλά μην απαξιώνετε....

Φιλικά... :)

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από burnmind » 12 Μαρ 2010 23:54

@andreaskor:
Τι κοστίζει ακριβώς 350-400 ευρώ; Δηλαδή τι δουλειά κάνεις για 350-400 ευρώ και πόσο χρόνο σου παίρνει; Αν έχεις και κάποιο υπαρκτό παράδειγμα από site/εφαρμογή που έφτιαξες γι'αυτό το ποσό, ακόμα καλύτερα.

Η ερώτηση είναι σοβαρή, χωρίς καθόλου ειρωνία (δε μου αρέσει όταν παίρνουν τέτοια τροπή τα topics και γι'αυτό απέφυγα να απαντήσω στο αρχικό σου post - αυτό με τα "νταβατζηλίκια" - αν και το ήθελα).

Επίσης άλλο ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ο (χωρίς πληρωμή) χρόνος και το χρήμα που έχεις αφιερώσει στο αντικείμενο (σπουδές, βιβλία, προσωπικά projects κλπ) για να αναπτύξεις παραπάνω τις ικανότητές σου κάτι που θα σε κάνει καλύτερο στη δουλειά σου, πιο αποδοτικό και φυσικά θα το συμπεριλάβεις στην τιμή σου.

andreaskor
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από andreaskor » 13 Μαρ 2010 00:17

@burNMind
Ένα απλό στην τιμή που λες και λιγάκι παραπάνω από τις τελευταίες δουλειές μου είναι αυτό www.tzakiamitakos.gr

Τα λές πολύ ωραία για τις γνώσεις και το χρόνο και τα βιβλία για να γίνεις καλύτερος.. Άρα με την λογική αυτή το απλό site πρέπει να του ανεβάζεις τιμή κάθε φορά που γίνεσαι καλύτερος και μαθαίνεις, ετσι ώστε μετά απο κάποιο καιρό να γίνει απλησίαστο.
Δηλαδή ότι extra έξοδα έχω θα τα χρεώνω στον πελάτη και εάν εγω γουστάρω να πηγαίνω με το αμάξι (άρα βενζίνες), στο γραφείο που νοίκιασα πάνω στην θάλλασσα που το νοίκι είναι πολύ μεγάλο και έχω μια τεράστια ταμπέλα απ έξω που καίει πάρα πολυ ρεύμα θα τα πληρώσει ο πελάτης..??

Το παρατράβηξα αλλά μερικοί ζητάνε αλλόγηστα ποσά για μια απλή υπηρεσία...

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από KGP » 13 Μαρ 2010 00:21

burNMind έγραψε: Επίσης άλλο ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ο (χωρίς πληρωμή) χρόνος και το χρήμα που έχεις αφιερώσει στο αντικείμενο (σπουδές, βιβλία, προσωπικά projects κλπ) για να αναπτύξεις παραπάνω τις ικανότητές σου κάτι που θα σε κάνει καλύτερο στη δουλειά σου, πιο αποδοτικό και φυσικά θα το συμπεριλάβεις στην τιμή σου.
gia auto o sinepithetos den echei na me plErosei...
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
burnmind
Script Master
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από burnmind » 13 Μαρ 2010 00:44

Μάλλον δεν εξήγησα σωστά αυτό που εννοούσα. Θέλω να πω πως όσο ανεβάζεις την εμπειρία σου (με όλους αυτούς τους τρόπους που ανέφερα) θα ανεβάζεις και το κασέ σου, όπως γίνεται σε όλα (σχεδόν) τα επαγγέλματα. Φυσικά και δε μπορεί να ανεβαίνει επ'άπειρον (θεωρητικά έστω).

Από εκεί και πέρα, όπως ξαναζήτησα θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μου πεις όλη τη διαδικασία που ακολούθησες για να φτιάξεις το συγκεκριμένο site (καλό το ότι έχουμε παράδειγμα) και πόσο χρόνο σου πήρε. Τι εννοώ με όλη τη διαδικασία; Πόσο χρόνο έφαγες με τον πελάτη για να βγάλεις τις προδιαγραφές, τον χρόνο που έφαγες στο σχεδιασμό, στο usability testing, στο γενικό testing κλπ.

Συγκεκριμένα για το παράδειγμά σου, με μια γρήγορη ματιά θα σου πω 2-3 πράγματα που θα έκανε κάποιος με μεγαλύτερη εμπειρία που θα δικαιολογούσε και την τιμή που εσύ βρίσκεις υπερβολική:
- Θα δούλευαν όλα τα links (δε δουλεύουν τα τελευταία στους συνεργάτες στο footer)
- Θα έγραφε validated xhtml κώδικα
- Θα είχε validation στη φόρμα επικοινωνίας με αποτέλεσμα και security risk να μην υπάρχει αλλά και να μη παίρνει κενά e-mails ο πελάτης σου.
- Δε θα είχε σελίδες χωρίς περιεχόμενο (Νέα-Ανακοινώσεις)

Αυτά στα γρήγορα σε ότι αφορά τον τομέα μου (για γραφικά δε μιλάω μια και δεν είμαι γραφίστας).

ALR
Honorary Member

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από ALR » 13 Μαρ 2010 01:39

Ο καθένας μπορεί να χρεώνει όσα θέλει. Δικαίωμα του είναι.

Αν νομίζει ο Andreaskor πως μπορεί να πουλά websites με 400 ευρώ και να έχει ευχαριστημένους πελάτες οι οποίοι του στέλνουν άλλους πελάτες, τότε εγώ πάω πάσο.

Εγώ προσωπκά δεν ξέρω κάποιο αξιόλογο επαγγελματία που μπορεί να κάνει κάτι με το οποίο να το πάρει ένας άλλος επαγγελματίας και να βγάλει χρήματα, και όλο αυτό να κοστίζει 400 ευρώ, αλλά αν αυτό το πράγμα το καταφέρνει κάποιος άλλος που δεν γνωρίζω, τότε μπράβο του.

Η πραγματικότητα όμως μας έχει διδάξει διαφορετικά και για αυτό δεν χαλιέμαι στην ουσία με όλες αυτές τις χαμηλές τιμές.

Κάποιος που πραγματικά θέλει πραγματική αξία, που θέλει και ζητά να βγάλει χρήματα από αυτό που θέλει να κατασκευάσει στο web, που η σελίδα του θα παίζει σημαντικό ρόλο στο business model του, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να εξυπηρετηθεί από υπηρεσίες αξίας 400 ευρώ.

Δεν είναι θέμα του μεγαλύτερου σε ηλικία @andreaskor.

Είναι θέμα του αν ξέρεις τη δουλειά σου και πιστεύεις πως θα χρεώσεις τον πελάτη σου 5000 ευρώ άλλα αυτός θα βγάλει 20000 και μπορείς να το αποδείξεις με παραδείγματα και επιχειρήματα, δεν πουλάς τον εαυτό σου και τις υπηρεσίες σου για 400 ευρώ.

Ο καθένας φυσικά έχει τους δικούς του στόχους, είναι στο δικό του στάδιο κτλ. Το ίδιο και οι πελάτες μας.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από KGP » 13 Μαρ 2010 02:05

diladi ALR (me vasi auta pou anafereis) autos pou eftiakse to kainourio "skin/template/theme/kai paei legontas" tou kotsovolou/electroworld pire giro sto mirio?
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

poso to kostoligite?

Δημοσίευση από vassilism » 13 Μαρ 2010 13:15

andreaskor έγραψε:με κοροιδεύεις κιόλας??
ΚΑΙ Software νομιμο εχεω
Σχετικά με το software άλλα μας έλεγες εδώ:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=47723

Μάλον γιαυτό δεν σε πιστεύει ο korg :(

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γνώμες για Επαγγελματικές Σελίδες... (prive)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες