Εκκίνηση των Window

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
glock

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από glock » 27 Οκτ 2009 15:22

Γεια σας παιδια!Θελω να σας ρωτισω κατι.Εκανα το PC μου format πριν λιγες μερες.Το θεμα ειναι οτι εκανα τον ενα σκληρο δισκο (εχω 2).Ετσι καθε φορα που ξεκιναω το PC με ρωταει απο ποιο δισκο θελει να κανει boot.Μπορω να το αποφυγω αυτο το βημα και με το που ξεκιναει να κανει boot απο τον δισκο που εχω επιλεξει εγω; Ευχαριστω προκαταβολικά! :)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από GeoStuff » 27 Οκτ 2009 15:32

Μπορείς...

Πήγαινε στο BIOS και επέλεξε να κάνει Boot από το Device που θες...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
glock

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από glock » 27 Οκτ 2009 15:38

Το εχω δοκιμασει.Μπηκα στα BIOS και στην καρτελα Boot και την εσβηνα τον ενα σκληρο και την αλλη τον αλλον για να δο ποιος ειναι αυτος που θελω να ξεκιναει αλλα και παλι μου εβγαζε την επιλογη που ανεφερα παραπανω. :(

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από DGeorge » 27 Οκτ 2009 16:32

Μάλλον κάτι δεν κάνεις σωστά... Θα βρεις κάποιο "Boot Disk Priority" και από εκεί θα ορίσεις τον δίσκο που θέλεις.
Try it :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
glock

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από glock » 28 Οκτ 2009 11:02

thx :)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από DGeorge » 29 Οκτ 2009 09:15

glock έγραψε:thx :)
Να υποψιαστώ, από αυτό, με χαρά ότι λύθηκε το πρόβλημά σου :question: :think: :yea:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
glock

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από glock » 30 Οκτ 2009 00:25

Μπα οχι...μα κανω αυτα που μου λετε...το βαζω να κανει boost απο εναν σκληρο και παλι μου βγαζει την επιλογη :(

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από DGeorge » 30 Οκτ 2009 09:01

glock έγραψε:Μπα οχι...μα κανω αυτα που μου λετε...το βαζω να κανει boost απο εναν σκληρο και παλι μου βγαζει την επιλογη :(
Να υποψιαστώ τότε, ότι -ίσως- έχεις δύο εγκαταστάσεις Windows (μία στον κάθε δίσκο σου) :think: :think: Αν υπάρχουν, και λειτουργούν και οι δύο εγκαταστάσεις, ίσως αυτή να είναι η αιτία της ερώτησης επιλογής... Λέω τώρα μιαν ιδέα... :P
Αυτό σημαίνει: Αν π.χ. μέχρι τώρα (στην ερώτηση 'από που να κάνει boot;') του έλεγες να κάνει boot από τον C:, δοκίμασε μία φορά να του πεις από τον D:.
Αν 'παίξει', τότε μάλλον έχεις δύο ενεργές εγκαταστάσεις Windows, και γι'αυτό σου θέτει θέμα επιλογής :wink:
Οπότε, για να ησυχάσεις, αφού κάνεις πάλι εκκίνηση (boot) από τον C: (αν αυτόν θέλεις) και ανέβουν πλήρως τα Windows, από τον Windows Explorer πηγαίνεις μια βόλτα, επιλέγεις τον D: και του ξαναρίχνεις ένα 'αργό-πλήρες Format'. :hammer:
Υποθέτω, ότι μετά απ'αυτό, δεν θα ξαναλάβεις ερώτηση επιλογής από το σύστημά σου :D :D
Περιμένουμε νέα σου!

ΥΓ
glock έγραψε:....Εκανα το PC μου format πριν λιγες μερες. Το θεμα ειναι οτι εκανα τον ενα σκληρο δισκο (εχω 2).......
Σ'αυτές τις αρχικές δύο φράσεις σου ίσως κρύβεται το κλειδί του μυστηρίου: (Με προφανές ότι στον ένα υπήρχαν -και υπάρχουν- τα Windows)
1) Έκανες μόνο Format στον άλλο σκληρό, ή και εγκατάσταση Windows;
2) Αν δεν έκανες και εγκατάσταση Windows επάνω του, τι είδους Format τον έκανες; Το γρήγορο -και βολικό- δεν είναι πάντα το καλύτερο! Αν είχε παλιότερη εγκατάσταση Windows, ίσως να έμειναν σκουπίδια-υπολείμματα από αυτήν, τα οποία ωστόσο να προκαλούν την ερώτηση επιλογής.
3) Αν όμως έκανες και εγκατάσταση Windows.... Πάμε στα πιο πάνω :-?
Ωστόσο, ό,τι κι αν έκανες, ελπίζω να μην έχει κάποιου είδους Data ο 'φορμαρισμένος' δίσκος... Αν υπάρχουν και είναι απλά αρχεία (Word κλπ) παίρνεις backup σ'ένα stickάκι και ξαναφορμάρεις τον δίσκο αυτόν, πλέον από τον Windows Explorer, και με πλήρες Format!
Αν πρόλαβες κι εγκατέστησες εφαρμογές επάνω του... Μάλλον χάσανε! Πρέπει να τις απεγκαταστήσεις κανονικά (για να μην ψάχνονται μετά τα Windows) και μετά, τα γνωστά... Από τον Windows Explorer, πλήρες Format ('βαθεία άροσις', όπως λέγαμε στο στρατό)! :D :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

viewer

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από viewer » 30 Οκτ 2009 10:21

glock
Kitaxe to arheio boot.ini (ine sto disko c sto opio ine ta Windows)
Ean den fenete (ine krifo!) i kanis na fenunte ta krifa arxeia, i pas RUN->msconfig->boot.ini
Prepi na ine kapos etsi:

Κώδικας: Επιλογή όλων

[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptOut
Ean exis perrisoteres eggrafes, boris na tis svisis, auto tha se apalaxi apo tin epilogi boot omos DEN ine lisi sosti an exis parapano systimata sto PC sou

Άβαταρ μέλους
glock

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από glock » 01 Νοέμ 2009 14:18

οκ παιδια σας ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από DGeorge » 03 Νοέμ 2009 12:02

Να υποθέσω ότι το πρόβλημα λύθηκε :question: :question: :think: :think: :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
purplebay

Εκκίνηση των Window

Δημοσίευση από purplebay » 06 Νοέμ 2009 07:30

glock έγραψε:Γεια σας παιδια!Θελω να σας ρωτισω κατι.Εκανα το PC μου format πριν λιγες μερες.Το θεμα ειναι οτι εκανα τον ενα σκληρο δισκο (εχω 2).Ετσι καθε φορα που ξεκιναω το PC με ρωταει απο ποιο δισκο θελει να κανει boot.Μπορω να το αποφυγω αυτο το βημα και με το που ξεκιναει να κανει boot απο τον δισκο που εχω επιλεξει εγω; Ευχαριστω προκαταβολικά! :)
Ποιά έκδοση των Windows έχεις εγκαταστήσει στο PC σου;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες