Wrox και CSS Books

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Wrox και CSS Books

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Οκτ 2009 22:03

Το κείμενο είναι χιουμοριστικό και ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα. Δυστυχώς.
Χτές ήρθε η παραγγελία μου με 2 νέα βιβλία από τον εκδοτικό οίκο WROX. Εμπιστεύομαι αυτούς γιατί μου δώσανε δουλειά όταν είχα πρωτοξεκινήσει με βιβλία σε PHP. Αυτή τη φορά πήρα κάποια για CSS. Μπορεί να ξέρω δέκα πράγματα, αλλά είναι τεχνικά. Έμαθα να γράφω μέσα από online tutorials και διάφορες σελίδες, διαβάζοντας CSS από άλλα sites. Ήθελα να διαβάσω κανένα βιβλίο για να εμβαθύνω λίγο!

Κάθομαι λοιπόν στο γραφείο μου, με το υποβαθμιστικό μαρκαδοράκι μου, με το στυλό μου και ένα λευκό τετράδιο, που θα κρατάω σημειώσεις. Λέω, πρίν ξεκινήσω να το ξεφυλλίσω μια στα γρήγορα. Και όπως ξεφυλλίζω, βλέπω τα τετραγωνάκια που βάζουν μέσα κώδικα! Ας διαβάσω τι γράφει&#8230; Έντρομος βλέπω ένα tag που αγαπάω&#8230; <table>&#8230; Τι σκατά, λάθος έκδοση πήρα; Τόσο χαζός είμαι που δεν πρόσεξα πότε ήταν το βιβλίο; Το κλείνω&#8230; Τζάμπα λεφτά σκέφτομαι. Εδώ οι μεγάλες εταιρίες, το πρώτο πράγμα που σε ρωτάνε δεν είναι εάν ξέρεις web design, αλλά εάν γράφεις με divs / css! Καταστράφηκα.

Έντρομος και γεμάτος αγωνία σκέφτομαι ποια είναι η λύση&#8230; Συνεχίζω το ξεφύλλισμα και βλέπω κώδικα CSS! Οκ λέω, ας μην έχει divs, θα μάθω καλύτερα css coding. Αρχίζω λοιπόν τη μελέτη και βλέπω πως παρακάτω, μπλέκουν και divs. Μπλέκουν και tables ξανά. Table designs + CSS. Σε μεγαλύτερο όγκο από ότι Tableless design + CSS&#8230;
Ανοίγω και το δεύτερο βιβλίο, από περιέργεια να δω τι γίνεται&#8230; Και εκεί τα ίδια. Μα τι στο καλό, πως η WROX, ένας από τους μεγαλύτερος εκδοτικούς οίκους, με τζιμάνια συγγραφείς με PHD και δεν συμμαζεύεται μιλάνε για tables?

Θα μου πείτε και τι ξέρουν αυτοί; Δεν είναι trendy, δεν ακολουθούν τα web design trends, με τα φοβερά divs που κάνουν μαγικά με τα aligment τους!

ΑΑΑ και κάποια από τα παραδείγματα μέσα στο βιβλίο, ΔΕΝ ΚΑΝΑΝΕ VALIDATE!

Τι να λέμε τώρα, οι άνθρωποι, δεν έχουνε ιδέα&#8230;

Για πείτε αγαπημένοι συνάδελφοι&#8230; Ήμαστε τρελοί που είμαστε trendy?

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Wrox και CSS Books

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2009 23:29

Καλό είναι να μην έχει να κάνει με trend το slicing σε tableless layout. Έχει αρκετά υπέρ που μόνο όταν τα δεις στην πράξη πάνω στη δουλειά τα εκτιμάς
Από την άλλη valid μπορείς να κάνεις και με layout βασισμένο σε tables, χώρια που αν είσαι από τους παλιούς το κόβεις και πολύ πιο γρήγορα και χωρίς να χρειαστεί πολλές φορές να το περάσεις 2-3 χέρια να δεις αν δουλεύει σωστά σε ie, fx, chrome, safari κλπ.
Προσωπικά στην πράξη και όταν υπάρχει φόρτο εργασίας ή πίεση χρόνων παράδοσης, πιστεύω πως καλό είναι να προσαρμόζεις και τις επιλογές σου και τον τρόπο δουλειάς σου. ΔΕΝ με χαλάει το να δω site με table layout όσο το να είναι ένα χάλι μαύρο σε εμφάνιση, λειτουργικότητα, φιλικότητα :)
Το view source έτσι και αλλιώς το κάνει κυρίως όταν σου κάνει "κλικ" το site που θα επισκεφθείς και όχι σε αυτά που κλείνεις σε 1-2 άντε 5 δευτερόλεπτα (που στη δική μου μέρα ιστότσαρκας τουλάχιστον είναι μάλλον τα περισσότερα αυτά που κλείνουν σε τέτοιους χρόνους)

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες