Επιστροφή στα πάτρια

Ψάχνετε για δουλειά; Καταχωρήστε το βιογραφικό σας εδώ.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Reinhardt

Επιστροφή στα πάτρια

Δημοσίευση από Reinhardt » 21 Οκτ 2009 15:03

Hello world και γεια χαρά σε όλους,

καταρχήν ελπίζω να ποστάρω στο σωστό φόρουμ και να μην υπάρχει κάποιο αρκετά παρόμοιο θέμα, μόλις γράφτηκα και δεν ξέρω τα κατατόπια. Αν όχι μετακινήστε το ή διαγράψτε το ελεύθερα.

Είμαι ένας φτωχός πλην τίμιος πληροφορικάριος, software engineer, άντε και web developer άμα τύχει. Πριν λίγο καιρό γύρισα μόνιμα (?) Ελλάδα μετά από κάμποσα χρόνια Αμερική. Eίχα πάει αρχικά για μάστερ αλλά τελικά άραξα εκεί "λίγο" παραπάνω. Το αποτέλεσμα είναι ότι είμαι γύρω στα 30 και εκτός από 1-2 χρόνια ψιλοερευνητικής εμπειρίας πριν φύγω, δεν έχω ιδέα από την εγχώρια αγορά εργασίας. Θα με βοηθούσε επομένως ένας μπούσουλας για το τι επιλογές υπάρχουν σε γενικό επίπεδο καταρχήν, μαζί με τα υπέρ και τα κατά της καθεμιάς. Με βάση όσα έχω υπόψη μου έχουμε πάνω κάτω τα εξής:

Α) Δημόσιος τομέας: Για διάφορους λόγους δεν με τραβάει αυτή η προοπτική οπότε δεν επεκτείνομαι παραπάνω.
Β) Ιδιωτικός τομέας:
Β1) Υπάλληλος (ιδανικά εταιρία πληροφορικής, ή άλλη που χρειάζεται in-house software).
Β2) Σύμβουλος.
Β3) Ελεύθερος επαγγελματίας / freelancer.
B4) Επιχειρηματίας (αν πάει καλά το freelancing και χρειάζονται περισσότερα χέρια λόγω υψηλής ζήτησης).
B5) Telecommuting/outsourcing (είτε απευθείας είτε μέσω odesk, elance, κτλ).
C) Εξωτερικό.

Απ' όσα βρήκα ψάχνοντας online κυρίως σχετικά με το B1, τα πράματα δε φαίνονται ιδιαίτερα ρόδινα. Δε μιλάω μόνο για μισθούς, οι οποίοι σύμφωνα με τις πληροφορίες μου δύσκολα ξεπερνάνε τα 1500€ και συχνά κυμαίνονται μέχρι και σε τριψήφια νούμερα (αν κάνω λάθος διορθώστε με). Μιλάω για την έλλειψη αξιόλογων επιλογών και την γενικότερη στασιμότητα και μιζέρια. Για το B2 δεν έχω την εμπειρία να το κάνω σωστά και αεριτζής δεν μπορώ ούτε θέλω να είμαι. Το Β3 με τραβάει στη θεωρία αλλά με αποθάρρυναν διάφορα άρθρα για την ελληνική πραγματικότητα ως προς την αξιοπιστία των "πελατών", και επιπλέον προτιμώ να είμαι developer, όχι διαφημιστής, μαρκετίστας ή έμπορος. Τα ίδια ισχύουν στο πολλαπλάσιο και για το Β4. Οπότε σε αυτή τη φάση είμαι μεταξύ του B5 και του C.

Έχω ακούσει καλά λόγια για to odesk.com και γράφτηκα αλλά δεν άρχισα να το ψάχνω σοβαρά ακόμα. Σίγουρα υπάρχει πολύ μούφα και εκμετάλλευση (δε μπορεί να ανταγωνιστείς τον Ινδό ή τον Ουκρανό που δουλεύει με 9.5$ την ώρα) αλλά φαίνεται να υπάρχουν και αγοραστές που προτιμούν μακροχρόνιες συνεργασίες και εκτιμούν την ποιότητα (πληρώνοντας ανάλογα). Δεν είδα πολλούς providers από Ελλάδα αλλά αν τυχόν κανείς εδώ έχει εμπειρία με το odesk ή παρόμοια sites ας πει τη γνώμη του.

Τέλος δεν έχω πρόβλημα να ξαναφύγω από Ελλάδα αν δε βρω κάτι να με καλύπτει εδώ, κατά προτίμηση σε χώρα της ΕΕ λόγω ελεύθερης διακίνησης και μικρής σχετικά απόστασης. To έχει ψάξει κανείς? Υπάρχουν sites σαν το dice.com για Ευρώπη ?

Οποιαδήποτε βοήθεια/γνώμη/διόρθωση καλοδεχούμενη.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Επιστροφή στα πάτρια

Δημοσίευση από dimsis » 21 Οκτ 2009 23:21

Για το Β5 δεν γνωρίζω οπότε δεν μπορώ να σου πω για όλα τα υπόλοιπα Β στην πλειοψηφία ισχύουν αυτά που έγραψες.
Για το Α συμφωνώ μαζί σου, αλλά δυστυχώς οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων και τα έξτρα "καλούδια" (μονιμότητα, αυξήσεις, άδειες, δώρα, πληρώνεσαι υπερωρίες, δικαιούσαι δάνεια με καλύτερους όρους κ.α.) έχουν καταντήσει τους Έλληνες νεολαίους (αλλά και τους γονείς τους) να το θεωρούν #1 επιλογή. Είναι κάτι σαν τα κόμματα μας δηλαδή ... μπρος στα σκτ ψηφίζουμε αυτό που βρωμάει λιγότερο.
Αν και τώρα άρχισαν ζορίζουν και στο δημόσιο τα τελευταία χρόνια. Έγινε δηλαδή πραγματικότητα η εξίσωση που φωνάζαμε τόσα χρόνια! Φτάσανε και τους δημόσιους υπαλλήλους στο χάλι και των ιδιωτικών :p (π.χ. με τα stage και τις λοιπές συμβάσεις εργασίας)

Οπότε το C μια χαρά μου φαίνεται σαν επιλογή αν πραγματικά μπορείς να το κυνηγήσεις.

devnull

Επιστροφή στα πάτρια

Δημοσίευση από devnull » 23 Οκτ 2009 19:10

Σίγουρα υπάρχουν λόγοι για να επιστρέψεις αλλά νομίζω ότι βρισκόσουν στον παράδεισο - όσον αφορά τις περισσότερες παραμέτρους που σχετίζονται με τα εργασιακά και την εργοδοσία στον κλάδο.

Μετά από τόσα χρόνια στις ΗΠΑ η επιστροφή στην Ελλάδα ισοδυναμεί με τα ταξίδι πίσω στον χρόνο.

Επειδή και εγώ επέστρεψα στην Ελλάδα μετά από 12 χρόνια στο εξωτερικό σου προτείνω:

Α. Μην ακούς τίποτα για μισθούς κτλ. Ειδικά η τηλεόραση θα σε παραπληφορήσει περισσότερο από οποιονδήποτε

Β. Ετοίμασε βιογραφικό και ξεκίνα το ψάξιμο το συντομότερο. Μην διστάσεις να ζητήσεις μισθό άνω των 1500 (ανάλογα με την εμπειρία σου).

Εάν ήμουν στην θέση σου, δεν θα σκεφτόμουν καν να μείνω Ελλάδα...δεν έχουμε μέλλον εδώ περα γενικά....απλά περνάμε την ώρα μας.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Επιστροφή στα πάτρια

Δημοσίευση από alexandr0s » 24 Οκτ 2009 11:34

Welcome καταρχάς.
Τα B2-B4 τα απορρίπτουμε προς το παρόν και τα κοιτάμε στην επόμενη φάση.
Το B5 παίζει, θέλει ψάξιμο όμως. Υπάρχουν από το oDesk άτομα που ζητάνε παραπάνω από 15-20$. Είναι θέμα να παρέχεις ποιοτική εργασία. Πάρε 2-3 projects με χαμηλή τιμή, και μετά αφού έχεις καλό rating μπορείς να την ανεβάσεις.
Για το C εννοείται ότι τα πράγματα είναι καλύτερα...δεν το συζητάμε καν
Για το B τώρα...δεν υπάρχει τίποτα standard για μισθούς. Οι μισθοί μπορεί να κυμαίνονται από 400 ευρώ (stage) μέχρι χιλιάδες ευρώ. Το σίγουρο όμως είναι ότι ο Έλληνας manager δύσκολα θα δώσει πολλά λεφτά σε κάποιον που δεν έχει εργασιακή εμπειρία, όχι γιατί φταις εσύ συγκεκριμένα αλλά γιατί είναι τέτοιο το σύστημα (αρκετός κόσμος έχει αυτοβαφτιστεί προγραμματιστής, πολλοί λένε ψέματα στις συνεντεύξεις κτλ κτλ)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Εργασίας”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης