Αγορά netbook

Σχετικά με όλα τα Laptop, Netbook και Tablet PCs

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από EneMe » 20 Οκτ 2009 18:11

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα "δείγμα laptop"...

Δίνω μέχρι 400 ευρώ το πολύ.

Τι ζητάω, για να με βοηθήσετε στην επιλογή:

Ένα μικρό κι αξιόπιστο συστηματάκι, αν γίνεται με SSD για να έχω μια σχετική ασφάλεια δεδομένων. Windows XP σαν λειτουργικό είναι υπεραρκετό.
Η χρήση του: Πέραν κάποιων πρόχειρων λειτουργιών σε μορφή pda, σημειώσεις, μικροπαρουσιάσεις, κλπ, θέλω να το χρησιμοποιώ σε τοπογραφικά*, δηλαδή θα του περάσω Autocad! Θα πείτε είναι βαρύ... Ok, αλλά και τώρα που έχω σε ένα pc XP με ελεύθερη RAM 480MB, το Autocad 2007 πάει μια χαρά. Δεν πιστεύω σε ένα μέσο netbook με 1GB RAM να πάει χειρότερα.

*Σύνδεση με το γεωδαιτικό σταθμό, κατέβασμα των δεδομένων και πέρασμα στο Autocad για μια πρώτη εκτίμηση του τι μετράω.

Υπολογίζω στις 10 ιντσες και με όσο το δυνατόν μεγαλύτερο χρόνο λειτουργίας με μπαταρία.

Για βοηθήστε λίγο αν μπορείτε...

Ευχαριστω!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορά netbook

Δημοσίευση από DGeorge » 21 Οκτ 2009 15:28

Μολονότι δεν έχω/χρησιμοποιώ Laptop, καθώς -μέχρι τώρα- δεν το έχω ανάγκη, και προσπαθώντας να σε βοηθήσω να φανταστείς καλύτερα αυτό που ζητάς:
Το PC-XP που αναφέρεις, συνδέεται με το γεωδαιτικό σταθμό (Internet) μέσω εξωτερικού modem, ή Add-On κάρτας-modem, ή On-board;
Υποθέτω ότι με την μακράν-μεγαλύτερη πείρα από εμένα (και ειδικά στην παρέα του Freesuff), καταλαβαίνεις αμέσως το νόημα της ερώτησής μου.
Ίσως είναι κάτι που δεν το είχες σκεφτεί, θεωρώντας τη σύνδεση με το Internet δεδομένη, όπως και τις διαδικασίες 'upload' και 'download'. Κάποια απ'αυτές θα ζητήσει μάλλον πολλά από τον επεξεργαστή κρασσάροντας -ίσως- το Laptop σου! :(
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DGeorge την 22 Οκτ 2009 09:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από EneMe » 22 Οκτ 2009 01:07

Α, sorry, δεν εξήγησα σωστά γιατί τα θεωρώ δεδομένα κάποια πράγματα λόγω δουλειάς, αλλά δεν είναι.

Γεωδαιτικός σταθμός είναι το μηχάνημα που κάνουμε τα τοπογραφικά, δηλαδή κάτι τέτοιο:
http://powermatrixgroup.com/Equipments/ ... tation.jpg

Άρα μιλάμε για μια απλή σύνδεση με καλώδιο σειριακό. Δεν τίθεται θέμα σχετικά με αυτό το κομμάτι, είναι πανεύκολη σύνδεση και το πρόγραμμα επικοινωνίας/μετατροπής δεδομένων είναι πανάλαφρο.

Εστιάζω στα υπόλοιπα: Μνήμη-ssd-μέγεθος-αυτονομία-τιμή.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από deninho » 22 Οκτ 2009 01:41

σειριακή σύνδεση (εκτός κι αν εννοούμε usb :P) δε θα βρεις σε netbook [δεν ξέρω καν αν θα βρεις σε notebook πλέον]

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Αγορά netbook

Δημοσίευση από DGeorge » 22 Οκτ 2009 09:48

EneMe έγραψε:Α, sorry, δεν εξήγησα σωστά γιατί τα θεωρώ δεδομένα κάποια πράγματα λόγω δουλειάς, αλλά δεν είναι.
Γεωδαιτικός σταθμός είναι το μηχάνημα που κάνουμε τα τοπογραφικά, δηλαδή κάτι τέτοιο:
http://powermatrixgroup.com/Equipments/ ... tation.jpg
Άρα μιλάμε για μια απλή σύνδεση με καλώδιο σειριακό. Δεν τίθεται θέμα σχετικά με αυτό το κομμάτι, είναι πανεύκολη σύνδεση και το πρόγραμμα επικοινωνίας/μετατροπής δεδομένων είναι πανάλαφρο.
Εστιάζω στα υπόλοιπα: Μνήμη-ssd-μέγεθος-αυτονομία-τιμή.
deninho έγραψε:σειριακή σύνδεση (εκτός κι αν εννοούμε usb :P) δε θα βρεις σε netbook [δεν ξέρω καν αν θα βρεις σε notebook πλέον]
Θέλω κι εγώ να ελπίζω, ότι η Τεχνολογία των Γεωδαιτικών Μηχανημάτων έχει φτάσει -τουλάχιστον- στη USB επικοινωνία :think: :think:
Διαφορετικά, μπορεί μεν εσύ να εστιάζεις όπου σ'απασχολεί περισσότερο, αλλά κι ο deninho ήταν σαφέστατος υποθέτω! :(
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Οκτ 2009 11:30

μιλάμε για μια απλή σύνδεση με καλώδιο σειριακό.
Δε νομιζω να βρεις netbook με serial port.
Ακόμα και τα laptop που κοιταω, δεν εχουν serial port πλεον.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Ntf_daS » 22 Οκτ 2009 12:27

Όντως το να βρείς netboot με serial port δεν νομίζω ότι θα είναι εύκολο.

Επίσης όσον αφορα τον SSD, με μια γρήγορη ματιά θα δείς ότι δεν υπάρχουν και πολλά πλέον διαθέσιμα στην αγορά. Αν θες μια γνώμη, προτίμισε να έχει από τους παλιούς καλούς γνωστούς μας δίσκους με κινούμενα στοιχεία.

Αν πάλι επιμένεις στον SSD πρόσεξέ το πολύ. Δεν είναι όλοι οι SSD γρήγοροι. Και όταν λέω δεν είναι γρήγοροι, εννοώ ότι αρκετοί από αυτούς με τους οποίους έρχονται τα netbooks δεν έχουν ούτε καν την απαραίτητη ταχύτητα για να μπορούν να τρέξουν XP αξιοπρεπώς.

Τώρα όσον αφορά την επιλογή του netbook, μείνε μακρυά από τις 8.9 ίντσες. Θα σε ταλαιπωρήσει πολύ το πολύ μικρό τους πληκτρολόγιο. (είναι αδύνατο να γράψεις κάτι για παραπάνω από 10 λεπτά και να μην χτυπήσουν κόκκινο οι τένοντες, άσε που ουσιαστικά μέχρι να το συνηθίσεις ξεχνάς για τα καλά το "τυφλό σύστημα").

Απλά κάποιες συμβουλές από κάποιον που την πάτησε ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από EneMe » 22 Οκτ 2009 18:36

Πάλι εδω, με ένα κεφαλι καζάνι...

Για τετοια θύρα μιλάμε: http://ergocanada.com/ergo/tips/serial_port.jpg
Έχω δει τέτοια θυρα σε αρκετά μικρά πριν λίγο καιρό, αλλά δεν συγκράτησα μάρκα/μοντέλο.

Το μηχάνημα (σχετικά με το αν έχει usb) που έχω είναι αρκετά παλιό, αλλά η μόνη κίνηση να πάρω καινούργιο αφορά τιμές από 20.000 και πάνω, άρα δεν πρόκειται...

Για ίντσες, έλεγα στις 10, πιστεύω να χωράνε τα χέρια μου :P

Aυτό περι ssd μπορείτε να το εξηγήσετε λίγο παραπάνω;
Αν έχει κανονικό HDD, πόσο ευαίσθητο θα είναι σε σχέση με ένα απλό laptop;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 22 Οκτ 2009 19:18

Μηπως μπερδευτικες και είδες τετοια?:

Εικόνα
Εικόνα
:-?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από EneMe » 23 Οκτ 2009 00:56

Ναι, κάτι τέτοιο!
χαχαχα

Anyway, κάποιος κάτοχος να πει κάτι;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Αγορά netbook

Δημοσίευση από GeoStuff » 23 Οκτ 2009 01:28

http://www.amazon.co.uk/USB-RS232-Conve ... B00077DJIQ

Κάνει? Γιατί αν κάνει είσαι έτοιμος!

Με 2 ίσως???

http://www.usbnow.co.uk/Adapters_&_Conn ... _info.html

Αλλαγή φύλου να προσφέρω???

http://www.usbnow.co.uk/Adapters_&_Conn ... _info.html

Μήπως να ψάχναμε και στο ίντερνετ λιγάκι κύριε Super Mod???

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Ntf_daS » 23 Οκτ 2009 21:09

Επειδή δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή για να σου δώσω πλήρη απάντηση, ας μου επιτραπεί να παραθέσω αυτό που είπε ο κ. deninho σε άλλο θέμα και υπόσχομαι να επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.
deninho έγραψε:99% με JMicron (ή κατά κόσμον JΠicron) controller είναι οι ssd στα netbooks. Δε φταίει η MS αν ο κατασκευαστής του Netbook δεν ξέρει να κάνει τη δουλειά του. Έβγαλαν οι Samsung η Intel η Mtron και κανά-δυο ακόμα εταιρίες άριστους SSD, δημιουργήθηκε μεγάλος ντόρος, και μετά ήρθαν οι αρπακόλλες κοτσάρανε ότι πιο φτηνό βρήκαν και φυσιολογικά σέρνεται. Το ότι το linux πάει καλύτερα, οφείλεται στο ότι δεν κάνει τόσες πολλές εγγραφές στο δίσκο. ή μήπως αναγνώσεις από αυτόν? Δε θυμάμαι. Πάντως το πρόβλημα είναι στο I/O του δίσκου και όχι στο λειτουργικό.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Ntf_daS

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Ntf_daS » 24 Οκτ 2009 02:51

Λοιπόν, όπως σου υποσχέθηκα νωρίτερα, επανήλθα για περισσότερες λεπτομέρειες όσον αφορά τους SSD.

Αρχικά να τονίσω ότι δεν είμαι ειδικός πάνω στο θέμα, απλά έτυχε να κάνω την μ*****α να πάρω netbook με αργό SSD (έχω το eeepc 900 16G) και πραγματικά μου έκανε τη ζωή δύσκολη. :hammer: :hammer: :hammer:

Οι ssd είναι ουσιαστικά flash memory (NAND). Το όλο θέμα με την ταχύτητα έχει να κάνει με τον controller που χρησιμοποιείται για τον έλεγχο αυτών.

Οι sata based ssd (αυτοί που έχουν τα netbooks), ουσιαστικά έχουν πρόβλημα ταχύτητας επειδή έχουν γενικά μεγάλα erase blocks, της τάξης του μισού με ένα megabyte. Αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην γρήγορη εγγραφή ή διαγραφή πολλαπλών μικρών αρχείων. Αποτέλεσμα, κάνουν τα windows απαγορευμένο λειτουργικό.

Δυστυχώς δεν έχω περισσότερες λεπτομέρειες για αυτό, αν κάποιος ξέρει περισσότερα θα ήθελα και εγώ να ξέρώ :wink:

Προφανώς, γρηγορότερος SSD σημαίνει και υψηλότερη τιμή, οπότε όπως καταλαβαίνεις για να κρατήσουν τις τιμές των netbooks χρησιμοποιούν τους αργούς.

Αυτό που είχε κάνει σε κάποια φάση η ASUS, αλλά αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι να σου πώ σε ποιά μοντέλα, είχε ένα μικρό SSD, των 4 gb αλλά αρκετά γρήγορο, για το λειτουργικό και ένα ακόμα SDD, αργό αυτή τη φορά, αλλά αρκετά μεγαλύτερο, για δεδομένα. Ίσως μια τέτοια λύση να σε κάλυπτε καλύτερα.

Αυτά τα λίγα. Αν η απάντηση δεν έχει συνοχή είναι από την νύστα :oops: :oops: (είμαι από τις 9 το πρωι μπροστά από μια οθόνη).

Πιστεύω να βοήθησα λιγάκι. Γενικά αν κάποιος άλλος ξέρει περισσότερα για τους SSD, όπως είπα και νωρίτερα, θα με ενδιέφερε και εμένα να μάθω. :pint:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά netbook

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 24 Οκτ 2009 10:00

Eγω απο SSD δισκους ειμαι ευχαριστιμενος παντως.
πηρα πριν απο κανα 2μηνο αυτον
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345490
Και τον εχω βαλει στο mac mini το οποιο ειχε εναν sataii 5200rpm.
Καμια σχεση η ταχυτητα. πολυ γρηγοροτερο.

Ειναι σαν να συγγρινα σε εποχη PIII εναν δισκο EIDE με SCSI. τοσο μεγαλη διαφορα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φορητοί Υπολογιστές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης