Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου 5x5 - Επιτέλους προσοχή στα ταλέντα!

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 17 Οκτ 2009 21:00

Παίδες πρόσφατα έπεσε ένα φυλλάδιο στα χέρια μου από τον μικρό μου! Αν έχετε παιδιά πάντως αξίζει να ρίξετε μια ματιά γιατί Ε-Π-Ι-Τ-Ε-Λ-Ο-Υ-Σ ασχολείται κάποιος με τα ταλέντα μας στην Ελλάδα! Η διοργάνωση λέγεται "Schoolleague" και είναι πρωτάθλημα μεταξύ σχολείων. Εγώ τον έγραψα ήδη! Για γνωστούς λόγους δεν γράφω link αλλά νομίζω ότι κάτι γίνεται στην Μπανανία μας! Μία που ανεβαίνει το πρωτάθλημά μας στην Ελλάδα με μεταγραφές σε καλή ηλικία, μία τα ποδοσφαιρικά ταλέντα με τέτοιες κινήσεις... άντε να δούμε! Υπάρχει τίποτα παρόμοιο στο εξωτερικό; Ξέρετε;

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Δημοσίευση από usercd80 » 18 Οκτ 2009 17:16

Βάλτο το παιδί καλύτερα σε κανένα μπασκετάκι. Το ποδόσφαιρο στην Ελλάδα βρωμάει εδώ και πολλά χρόνια και δεν πρόκειται να δούμε μπάλα για τις επόμενες δεκαετίες τουλάχιστον. Αφού δεν ανακάμψαμε με το Euro, δεν θα ανακάμψουμε ποτέ. Όταν πήραμε το ευρωπαϊκό στο μπάσκετ το 87 όμως, έγινε σχεδόν επανάσταση στην Ελλάδα. Μέχρι και το τελευταίο σχολείο στην παραμεθώριο απέκτησε μπασκέτες και νέα ταλέντα. Κάθε γειτονιά είχε και μια ομάδα στο ερασιτεχνικό πρωτάθλημα και είμαστε μία από τις 5 καλύτερες εθνικές ομάδες στον κόσμο τα τελευταία 20 χρόνια.

Το ποδόσφαιρο από την άλλη μια ζωή με τη μιζέρια και τις παράγκες και τα πρεζάκια που χαλάνε το γήπεδο.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 18 Οκτ 2009 17:33

@ Manoulas αν θες το παιδί σου να είναι καλά και να συνεχίσει να είναι καλά μην το στείλεις σε 5x5 εκτός αν ο τάπητας είναι φυσικός (χορτάρι δηλαδή).

Αν κάνεις μια έρευνα σχετικά με τραυματισμούς σε 5x5 θα καταλάβεις και μόνος σου περί τίνος πρόκειται.

@cdhyper και το basket βρωμάει αλλά δεν κάνει μπαμ όπως το ποδόσφαιρο.

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Δημοσίευση από usercd80 » 18 Οκτ 2009 17:42

Το μπάσκετ είναι δύσκολο να βρωμίσει γιατί είναι 5 άτομα και η σχετικότητα στη δυναμική των ομάδων είναι λιγότερη. Το ποδόσφαιρο είναι πολύ πιο σχετικό και στη δυναμική και στην ποιότητα των ομάδων. Πχ σε όσο καλή ημέρα και να βρεθούν τα Τρίκαλα στο μπάσκετ, ποτέ δεν θα νικήσουν τον Παναθηναϊκό. Το ίδιο δεν συμβαίνει στο ποδόσφαιρο όπου ένας διαιτητής μπορεί άνετα να δώσει τη νίκη σε μια ομάδα. Αν παρακολουθήσεις και τα στοιχήματα θα καταλάβεις. Οι αποδόσεις στο ποδόσφαιρο είναι πολύ μεγαλύτερες. Γενικά το ποδόσφαιρο είναι περισσότερο τζογαδόρικο άθλημα και αν οι παράγοντες δεν έχουν ηθική εύκολα ευτελίζεται σαν άθλημα.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 18 Οκτ 2009 18:28

Τωρα ισως φταιει που προερχομαι απο το αλλο topic με την εταιρια των ...banners, αλλα οταν βλεπω μελος που στο πρωτο του post αρχιζει να διαφημιζει ως "τριτος" το οτιδηποτε, κατι με ...πιανει :roll:

Και απο που κι ως που τετοια δημοσιευση σε ενα κατα τεκμηριο τεχνολογικο forum.
Μακαρι να εχω αδικο βεβαια...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 18 Οκτ 2009 19:09

@cdhyper στο βρωμάει που είπα, για να γίνω ποιο συγκεκριμένος αναφέρομαι στην προώθηση των παικτών σε μεγάλες ομάδες όπου οι μάνατζερ και οι προπονητές δίνουν και παίρνουν.
Έχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου στην Εθνική.

Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 18 Οκτ 2009 19:50

Ναι δεν αντιλέγω ότι βρωμάει. Μίλησα με την διοργάνωση και είναι όλοι παίκτες και μάλιστα ενεργοί. Το πάνε καλά γενικά. Έχουν βάλει χορηγούς, προσπαθούν να κλείσουν πακέτα από την FIFA και την UEFA για να βγάζουν ταλέντα στην Εθνική μας 5x5 που φυτοζωεί και γενικότερα παρακάμτουν την όλη φάση της Μπανανίας. Γιατί γίνεται ένας χαμός... Τώρα όσο για το μπάσκετ είναι καλή φάση και λένε ότι θα ασχοληθούν και με αυτό σε κάνα 2 χρόνια και θα δημιουργήσουν και εκεί πρωτάθλημα. Απλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω τον μικρό σε φάση καθημερινής προπόνησης και λοιπα. Εκεί χτυπάει το πρωταθλημα του SchoolLeague. Μαζεύεσαι με τους φίλους σου, παίζεις την μπάλα σου και φεύγεις. Τώρα για τον χλοοτάπητα τα γνωρίζω τα προβλήματα αλλά πήγα και είδα τα γήπεδα. Φοράνε χλοοτάπητα 5ης γενιάς και γενικά μου φάνηκε πολύ καλός. Τώρα, όσο για τις διαιτησίες και τους κινδύνους, έχουν και γιατρό εκεί και γενικά από ότι μου είπαν είναι εκκλησία το γήπεδο και είναι κάθετοι σε αυτό. Θα δείξει. Πάντως επειδή παίζω και εγώ μπάλα, γενικά με όποιον έχω μιλήσει που τρέχει τέτοιο πρωτάθλημα, φαίνεται γκατζόγιας. Αυτοί το αντιμετοπίζουν πολύ διαφορετικά το θέμα. Πιο επαγγελματικά... δείχνουν σοβαροί. Με πιάνετε;;; Δεν είναι οι τύποι που κάθονταν και είπαν πως να βγάλουν φράγκα. Το ότι postαρα εδώ για αυτό είναι απολύτως τυχαίο. Το ότι το γουστάρω όλο αυτό βέβαια δεν το κρύβω. Ειλικρινά. Και απευθύνομαι σε όλους αυτούς που παίζουν μπάλα: Δεν θα γουστάρατε να είχατε κάτι αντίστοιχο όταν ήμασταν μικροί. Εγώ πάντως θα έδινα ρέστα...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 18 Οκτ 2009 21:22

Κοίτα Manoulas όσο περνάει ο καιρός θα γινόμαστε και καλύτεροι όσον αφορά την εκμετάλλευση και προώθηση των νέων ταλέντων.

Έχουμε φάει πολλές φόλες και επειδή η διαφορά με το εξωτερικό είναι τεράστια δεν μας παίρνει άλλο για τέτοια, βέβαια θα χρειαστεί πολύς χρόνος μέχρι να γίνει αυτό.
Εγώ έχω δει τεράστια ταλέντα σε μικρές ηλικίες να χάνονται λόγω του συστήματος.

Για τον χλοοτάπητα 5ης γενιάς και αυτός είναι χάλια, οι θλάσεις δίνουν και παίρνουν. Ελπίζω να μην κολλάει γιατί αυτό είναι το χειρότερο.
Manoulas έγραψε:Απλά δεν θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω τον μικρό σε φάση καθημερινής προπόνησης και λοιπα. Εκεί χτυπάει το πρωταθλημα του SchoolLeague. Μαζεύεσαι με τους φίλους σου, παίζεις την μπάλα σου και φεύγεις.
Και πως ελπίζεις να πάει παραπέρα από την στιγμή που δεν θα τον βάλεις σε καθημερινή προπόνηση? Και αυτό συνεπάγετε ότι δεν θα κάνει προπονήσεις και ολόκληρη ομάδα.
Οπότε πάρτε μια μπάλα και παίξτε?

Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 18 Οκτ 2009 21:30

Γενικότερα επειδή ασχολούμαι με το ποδόσφαιρο και εγώ, δεν έδειξε να κολλάει καθόλου. Ο μικρός έχει εκπαιδευτεί... θερμαντική και λοιπά. Και στην τελική να σου πώ και κάτι: εκει που θα γίνει το πρωτάθλημα, έχει ενα αβαντάζ σε σχέση με όλα τα γήπεδα που παίζουμε κατά καιρους: Τα γήπεδα είναι κλειστά και έτσι είτε βρέξει είτε χιονίσει, είναι το ίδιο. Άρα αυτό μειώνει τον κίνδυνο. Επιπλέον στο SchoolLeague δεν τους αφήνουν να παίζουν με τάπες (εξυπακούεται αλλά πόσοι το κάνουμε;;;). Εντάξει ελπίζω να μην γίνει τίποτα γιατί όπως και να χει όλοι μας κοιτάμε να αποδόσουμε ευθύνες, αλλά όπως είπα δείχνουν να φροντίζουν για το καλύτερο. Αυτό με νοιάζει σαν γονέα. Όσο για την καθημερινή προπόνηση, δεν θέλω γιατί τρώει πολύ χρόνο από την αρχή σε κάτι το οποίο αφ ενός θα τον πιέσει αφ ετέρου μπορεί στο τέλος να τον ξενερώσει. Αν του αρέσει θα γραφτεί και σε ομάδα αλλά το ένα δεν αποκλείει το άλλο. Εξάλλου ποιος μεγάλος οδηγός δεν έχει περάσει από τα καρτ και ποιος μεγάλος ποδοσφαιριστής δεν έχει ξεκινήσει από 5x5; Ας κάνει προπόνηση αν έχει τα φόντα να περάσει στην Εθνική. Και αυτό ισχύει γιατί η ΕΠΟ έχει στραμμένα τα βλέμματα της πάνω στην διοργάνωση. Με τους διαιτητές της, βοηθά στην διοργάνωση κλπ. Δεν ξέρω τι άλλο κάνει αλλά ακόμα και αυτά μετράνε... έτσι νομίζω δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Οκτ 2009 22:23

Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 18 Οκτ 2009 23:53

vassilism έγραψε:@cdhyper στο βρωμάει που είπα, για να γίνω ποιο συγκεκριμένος αναφέρομαι στην προώθηση των παικτών σε μεγάλες ομάδες όπου οι μάνατζερ και οι προπονητές δίνουν και παίρνουν.
Έχω προσωπική εμπειρία από φίλο μου στην Εθνική.
Tixenei na kserw 2 atoma pou pezoun / peksan stin ethniki (mpasket) kai ftasan ekei xwris mesa, manatzer ktlp.

Aftoi pou aksizoun exoun poles pithanotites na pan mprosta kai xwris mesa.. apla me swstes epiloges stis omades pou tha pan na peksoun otan einai akoma mikroi.

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 19 Οκτ 2009 01:30

Figaro έγραψε:Aftoi pou aksizoun exoun poles pithanotites na pan mprosta kai xwris mesa.. apla me swstes epiloges stis omades pou tha pan na peksoun otan einai akoma mikroi.
Εννοείτε, δεν βράζουν όλοι στο ίδιο καζάνι.

Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 19 Οκτ 2009 10:43

Από προσωπική εμπειρία σας λέω ότι οι μάνατζερ παίζουν δευτερεύοντα ρόλο. Συμφωνούμε απόλυτά στο ότι καίγονται ταλέντα και υπάρχει κάποια νωχελικότητα στην όλη κατάσταση αλλά αξίζει να αναφέρω κάτι: Στην περσινή διοργάνωση του Schoolleague (2008) υπήρξε άνθρωπος που έπιασε ανάποδο ψαλίδι στο 5x5. Από ότι μου είπαν τρομερό ταλέντο. Είδα και βίντεό του. Μετά από κάποιες κινήσεις της διοργάνωσης, και το δικό του ταλέντο φυσικά, τώρα παίζει στην ΑΕΚ.

Έρχομαι τώρα να ρωτήσω: Γνωρίζετε κάποιον που να ασχολείται σοβαρά με τα ταλέντα μας στην Ελλάδα; Σε οποιοδήποτε σπορ! Πολλά άτομα καίγονται... Απλά δεν υπάρχει κάτι που να χτυπά στο 5x5, σε αυτήν την ηλικία και ταυτόχρονα στην φάση παρέας. Και το σημαντικότερο, επειδή οι άνθρωποι έχουν γνώσεις ποδοσφαίρου και φαίνεται αυτό αν μιλήσει κάποιος μαζί τους, όλο αυτό δείχνει πολύ σοβαρό. Γιατί να πρέπει να θάβουμε τα πάντα πριν καν αναπτυχθούν; Είναι κάτι καινοτόμο... Δείχνει ότι θα πιάσει. Υπάρχει κάτι παρόμοιο; Και ρωτάω γιατί αν γνωρίζετε κάτι τέτοιο, θα ήθελα να το ξέρω, γιατί μπορεί να υπάρχει και μια κάλύτερη επιλογή για τον μικρό μου!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 19 Οκτ 2009 11:51

Manoulas έγραψε:Γνωρίζετε κάποιον που να ασχολείται σοβαρά με τα ταλέντα μας στην Ελλάδα;Σε οποιοδήποτε σπορ!
Νίκος Νιοπλιας, Κώστας Μίσσας, Αλέκος Αλεξανδρής, τρία από τα ονόματα που μου έρχονται στο μυαλό.
Βέβαια, η πιο σοβαρή κίνηση, όσο είναι μικρός (~6-7) ο πιτσιρικος, είναι να φύγετε για κάποια από τις περιοχές με FC Barcelona Escola [είτε στη Βαρκελώνη, είτε στην Αίγυπτο είτε στο Μεξικό], ώστε να μάθει μπάλα σε σωστό περιβάλλον

Manoulas

Δημοσίευση από Manoulas » 19 Οκτ 2009 15:57

Αναφέρεσαι σε μορφή ακαδημίας όμως. Και οι τρεις ασχολούνται με τα ταλέντα αλλά είναι full time και δεσμεύει και το παιδί και εμάς αρκετά για κάτι το οποίο ακόμα δεν είναι σίγουρο ότι θα του αρέσει. Όσο για Barcelona είναι το επόμενο βήμα. Δεν είμαστε καν ακόμα σίγουροι και δεν θέλω να τον δεσμεύσω σε κάτι το οποίο μπορεί να είναι μόνο δικό μου όνειρο και όχι δικό του. Θα είναι λάθος να τον πιέσω. Το SchoolLeague σαν πρωτάθλημα είναι μια καλή λύση για να μπορέσουμε να δοκιμάσουμε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες