Βάλτε ένα χεράκι βρε παιδιά!!!SOS

Συζητήσεις για τον Microsoft SQL Server

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
argate7

Δημοσίευση από argate7 » 13 Οκτ 2009 19:51

Καλησπέρα και πάλι,

Έχω ένα μικρό πρόβλημα με τη βάση και δεν ξέρω τί ακριβώς θα πρέπει να κάνω..
Αρχικά έχω ένα πίνακα Πελάτες και ένα πίνακα Συνδρομές... Θέλω στη φόρμα της vb να μπορώ να βλέπω ποιοι πελάτες πλήρωσαν τον μήνα για παράδειγμα Ιούνιο του 2009.

Πώς το κάνω αυτό? Σκέφτηκα να κάνω ένα stored procedure αλλά το πρόβλημα είναι πως θα πρέπει κάθε μήνα στην καρτέλα των συνδρομών να δημιουργεί από μόνο του εγγραφές και να λέει πως όλοι χρωστάνε, μέχρι να αλλάξω εγώ το checkbox και να δείχνει ποιοι έχουν μείνει ακόμα για να πληρώσουν.

Ξέρει κανείς κάτι πάνω σε αυτό?

Υ.Γ. Έχω postάρει το ίδιο θέμα και στο section του dot net κατά λάθος.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Οκτ 2009 09:48

Δεν κατάλαβα, δηλαδή το query ή η SP δεν μπορείς να το τρέχεις όταν κάποιος πάει σε αυτό το report; γιατί θα πρέπει να τρέχει από μόνο του δηλαδή;
Κάπου κάνεις κλικ για να φτάσεις στη καρτέλα συνδρομών ή από το μενού ή σε κάποιο κουμπάκι. Όταν πατιέται ή όταν εμφανίζεις / φορτώνεις τη φόρμα / report τρέξε και το query σου.
Νομίζω πως κάπου κάνεις λάθος στην όλη λογική ή δεν μας τα εξηγείς σωστά. Τίποτε screenshots μήπως έχεις από αυτό που φτιάχνεις μήπως και βοηθήσουν να καταλάβουμε;

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 14 Οκτ 2009 16:41

Κοίτα να δεις... Θέλω κάθε μήνα η καρτέλα των συνδρομών να ανανεώνεται και να δείχνει πως όλοι οι πελάτες χρωστάνε στην εταιρία. Αυτό θα αλλάζει από ένα δικό μου stored procedure που θα ενεργοποιώ εγώ με κάποιο κουμπί στη vb και θα αλλάζει την κατάσταση του κάθε πελάτη ξεχωριστά και στην προαναφερθήσα καρτέλα θα εμφανίζονται μόνοι όσοι χρωστάνε.

Απ'ότι έμαθα κάτι τέτοιο γίνεται με ένα job, το οποίο ενεργοποιείται κάθε πρώτη του μηνός ανάλογα με το τι έχεις επιλέξει και στο οποίο δίνεις εντολή να ενεργοποιήσει κάποια stored procedures ή ό,τι άλλο θέλεις. Αλλά το πρόβλημα μου είναι πως στην δωρεάν από τη microsoft έκδοση του sql server 2005 δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Και αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο ψάχνω κάποιο τρόπο κάθε μήνα η καρτέλα των πληρωμών-συνδρομών να δείχνει ότι όλοι χρωστάνε. Κάθε 1η του μηνός.

Δεν θέλω να είναι κάποιο report απαραίτητα..Θα είναι ένα stored procedure στην ουσία το οποίο και θα καλώ μέσα από τη vb και θα μου εμφανίζει σε μία φόρμαόλους τους πελάτες που χρωστάνε λεφτά στην εταιρία.

Ελπίζω να έγινα πιο κατανοητός. Δεν ξέρω πως μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα. Σε ευχαριστώ κιόλας που ενδιαφέρεσαι να βοηθήσεις.

Καλό μεσημέρι!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 14 Οκτ 2009 20:14

Παρόλο που συνεχίζω να πιστεύω πως κάπου κάνεις λάθος στην όλη λογική που ακολουθείς, ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.mssqltips.com/tip.asp?tip=1083
Όντως στην SQL Server 2005 Express δεν υποστηρίζονται Scheduled Jobs, αλλά στο link που σου δίνω γράφει για ένα δωρεάν εργαλείο που μπορεί να αναλάβει αυτή τη δουλειά και ονομάζεται : SQLScheduler

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 16 Οκτ 2009 03:11

Βρήκα λύση η οποία τελικά δουλεύει και με έχει βολέψει μια χαρά. Έχω βάλει ένα πεδίο "exists" στους πελάτες για να βλέπει το σύστημα αν είναι εν ενεργεία πελάτες και στις συνδρομές απλά έχω κρατήσει τα πεδία του μηνός και του χρόνου. Έτσι εκτελώ μία stored procedure η οποία ελέγχει τα id των πελατών μέσα στον πίνακα των συνδρομών ανάλογα με τον μήνα και τον χρόνο. Αν δηλαδή υπάρχει πελάτης που έχει πληρώσει τον μήνα Ιούνιο του 2009. Έχω κάνει και άλλη μία sp η οποία που μου εμφανίζει ποιοι δεν έχουν πληρώσει. Τελικά ίσως και να μην μου χρειάζεται ένα είδος job για να τρέξω αυτή τη δουλειά. Όπως και νά'χει ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Όσο για το link που μου έδωσες μου φαίνεται πολύ καλό και ίσως όταν κάποια στιγμή μου χρειαστεί να το χρησιμοποιήσω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “MS SQL Server”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες