Εισαγωγή δεδομένων στη βάση.

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
argate7

Δημοσίευση από argate7 » 12 Οκτ 2009 03:13

Καλησπέρα,

Αρχικά θα ήθελα να κάνω μία βάση με 4 πίνακες. Ας υποθέσουμε ότι αυτοί οι πίνακες είναι οι
table1(id,name), table2(id,name,table1_id), table3(id,name,table2_id), table4(id,name,table3_id). Θα ήθελα να με βοηθήσει όποιος ξέρει...Θέλω να εισάγω δεδομένα στον πίνακα 4..Θα πρέπει όμως να υπάρχει το id του πίνακα 3, και για να υπάρχει η εγγραφή στον πίνακα 3, θα πρέπει να υπάρχει και άλλη μία στον πίνακα 2, και για να υπάρχει η εγγραφή στον πίνακα 2, θα πρέπει να υπάρχει και άλλη μία στον πίνακα 1. Σωστά μέχρι εδώ? Έτσι νομίζω..όποιος έχει διαφορετική άποψη, θα τον παρακαλούσα να την καταθέσει. Αυτό που θέλω τώρα είναι στη φόρμα εισαγωγής για τον πίνακα 4 να υπάρχουν 4 textfields, όπου θα διαβάζει το php αν υπάρχουν τα names στους εκάστοτε πίνακες ανάλογα με το τί έχει γραφτεί στα textfields. Για παράδειγμα..στο πρώτο textfield να κάνει έλεγχο αν υπάρχει αυτό το name στον πίνακα 1 και αν δεν υπάρχει να κάνει μία νέα εγγραφή, στο δεύτερο textfield να κάνει έλεγχο αν υπάρχει το πληκτρολογούμενο κείμενο στον πίνακα 2 κ.ο.κ.. Ελπίζω να το εξήγησα σωστά για να μπορέσετε να με βοηθήσετε και σεις.
Κάθε άποψη και κάθε γνώμη δεκτή. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους ασχολούνται με το θέμα μου!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην ενοχληθούν πάλι κάποιοι που ρωτάω κάτι για να μάθω.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Οκτ 2009 16:21

Αν προσπαθείς να φτιάξεις κατάλογο με υποκατηγορίες τότε η προσέγγιση είναι λάθος.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 12 Οκτ 2009 17:52

Αρχικά να σ'ευχαριστήσω που απάντησες και ασχολήθηκες με το post μου.
Όσον αφορά αυτό που λές, θέλω να δημιουργείται δυναμικά-ανάλογα με ότι υπάρχει στη βάση δεδομένων- μια κατηγορία ξέρω γω σούπερ μάρκετ και να μου εμφανίζει τα σούπερ μάρκετ. Να επιλέγω ένα από αυτά και μετά να μου εμφανίζει τι κατηγορίες προιόντων πουλάει και στη συνέχεια ανάλογα με αυτό που θα πατήσω να μου εμφανίζει τα προιόντα που έχει το εκάστοτε σούπερ μάρκετ.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Οκτ 2009 19:40

Το πράγμα είναι περίπλοκο και δύσκολο στο σημείο που πρέπει για κάθε προϊόν να αντιστοιχίσεις σε ποιο supermarket υπάρχει.
Happy coding....
Μάρκος

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 12 Οκτ 2009 19:40

Κοίταξε αυτό
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=39468

Αλλιώς ψάξε γενικά για παραδείγματα με self join σε πίνακες.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 12 Οκτ 2009 19:43

argate7 έγραψε:Αρχικά να σ'ευχαριστήσω που απάντησες και ασχολήθηκες με το post μου.
Όσον αφορά αυτό που λές, θέλω να δημιουργείται δυναμικά-ανάλογα με ότι υπάρχει στη βάση δεδομένων- μια κατηγορία ξέρω γω σούπερ μάρκετ και να μου εμφανίζει τα σούπερ μάρκετ. Να επιλέγω ένα από αυτά και μετά να μου εμφανίζει τι κατηγορίες προιόντων πουλάει και στη συνέχεια ανάλογα με αυτό που θα πατήσω να μου εμφανίζει τα προιόντα που έχει το εκάστοτε σούπερ μάρκετ.
opos eipe kai o Banavas pas lathos..

sthn eisagogh kathgorion eisageis prota oles tis kathgories katopin oles tis ypokathgories kai paei legontas mexri ti teleutaio epipedo...

otan soy tyxei kati neo eisageis to epipedo kathgorias pou sou leipei kai synexizeis... den xreiazetai na allazeis ta epipeda se text field.. me drop down tha epilegeis ta epipeda pou tha kolhssei h nea kahtoria, thn grafeis, patas ok kai teleiose..

auto to Υ.Γ. giati to petakses??
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 12 Οκτ 2009 19:56

fafos έγραψε: sthn eisagogh kathgorion eisageis prota oles tis kathgories katopin oles tis ypokathgories kai paei legontas mexri ti teleutaio epipedo...

otan soy tyxei kati neo eisageis to epipedo kathgorias pou sou leipei kai synexizeis... den xreiazetai na allazeis ta epipeda se text field.. me drop down tha epilegeis ta epipeda pou tha kolhssei h nea kahtoria, thn grafeis, patas ok kai teleiose..
και εγώ έτσι το σκέφτηκα αλλά όταν φτάσεις στο τελικό προϊόν δεν ξέρεις σε πόσα και ποια supermarket υπάρχει το προϊόν, αφού δεν είναι απαραίτητο να ανήκει σε όλα τα supermarket που έχουν την ανάλογη κατηγορία.
Happy coding....
Μάρκος

argate7

Δημοσίευση από argate7 » 12 Οκτ 2009 22:03

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες