Ζωντανη εικονα απο το Μαγαζι μου

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 27 Οκτ 2010 00:33

CyberCr33p έγραψε:Ο ISP εννοείς.
oxi.. milao gia to streaming ths eikonas-video sthn istoselida... polloi hosters den afhnoun na anevazei ston server apo oiandhpote ip..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Άβαταρ μέλους
mpampis81

Δημοσίευση από mpampis81 » 27 Οκτ 2010 14:02

Πρέπει καταρχήν να βάλει internet στο μαγαζί, μετά μόνο μία κάμερα ip μπορεί να συνδέσει στο router ή ανάλογα με τις θύρες του router? Πρέπει να φτιάξουμε κάποια ιστοσελίδα που εκεί θα μπαίνει για να βλέπει τι τραβάνε οι κάμερες?Την διαδικασία δεν ξέρω :-? :-?

Υπάρχει και αυτή η λύση http://www.emimikos.gr/shop/product.php ... t=0&page=1 με σκληρό δίσκο πάνω και συνδέεις τις κάμερες και καταγράφει έτσι? Αλλά με αυτόν τον τρόπο θα μπορώ να μπώ σε κάποιsite να βλέπω live τις κάμερες :question: :question:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 27 Οκτ 2010 14:50

Η κάμερες 'ip" ονομάζονται έτσι γιατί λειτουργούν αμφίδρομα μέσω Internet.
Εκπέμπουν μέσω ενσωματωμένου λογισμικού web server την εικόνα και μπορεί κάποιος να την δεί αφού μεταβεί στο κατάλληλο url και κάποιος/οιοσδήποτε χρήστης βλέπει το περιεχόμενο ανάλογα με τις ρυθμίσεις (απαιτείται ή όχι κωδικός πρόσβασης) που έχουν γίνει.
Με αναζήτηση για public web camera ή Live camera θα βγάλεις πολλά αποτελέσματα παρόμοιας λειτουργίας
Υπάρχουν και επιπλέον δυνατότητες ελέγχου της κάμερας μέσω υ/η ανάλογα με τον τύπο/μάρκα/μοντέλλο --και τιμή -- .
Υπάρχουν και εμπορικές εφαρμογές απομακρυσμένου ελέγχου ip καμερών με μεγάλη ποικιλία δυνατοτήτων

Μια απλή λύση που παρακάμπτει το πρόβλημα της dymamic ip είναι η ενσωματομένη δυνατότητα για dyndns, no-ip κλπ για όσους γνωρίζουν.

Δεν απαιτείται υπολογιστής για την λειτουργία μιας ip camera. Μόνο για την αρχική ρύθμισή τους. Είναι εφικτό να συνδέονται και wireless με router αλλά συνήθως οι ethernet λύσεις είναι πιο φθηνές.

Random live webcams from the Net

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης