Αντιγραφή άρθρων

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Οκτ 2009 15:48

Τι κάνουμε σε περίπτωση που κάποιος παίρνει copy paste τα άρθρα μας και τα δημοσιεύσει σε blog στο blogspot?

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Οκτ 2009 16:02

1) Επικινονεις με την source για το τι σε αφινει να κανεις.

2) βαζεις στο τελος το source απο οπου κ εκανες cloppy-paste.

Εγω συνιθως απο το flash.gr αντιγραφω.
Εστιλα ενα mail για το με επιτρεπουν να αναδιμοσιευσω. Ρωτησα αν μπορω να αναδιμοσιευσω ολοκληρο κειμενο ή ενα μερος και με ειπαν οτι μπορω να το κανω αλλα να βαζω στο τελος το link τους.

Τωρα το τι επιτρεπεις εσυ σε δικα σου κειμενα και αρθρα, αυτο εσυ θα το κρινεις.
Απλα το αναφέρεις καπου στα infos της σελιδας σου.
Αν τα βρεις καπου αναδιμοσιευμενα, φανταζομαι υπάρχει καποια αρμοδια αρχη για να επικινονισεις μαζι της.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
adiaforosgr
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από adiaforosgr » 06 Οκτ 2009 16:05

1) Εγώ είμαι η πηγή και με κλέβουν :D

2) Αν επικοινωνήσω με το blogspot έχω καμμία ελπίδα να βρω το δίκιο μου;

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Οκτ 2009 16:15

1) Ναι για σενα λεω.Αφου εσυ εισαι η πηγη:
Τωρα το τι επιτρεπεις εσυ σε δικα σου κειμενα και αρθρα, αυτο εσυ θα το κρινεις.
Απλα το αναφέρεις καπου στα infos της σελιδας σου.
Αν τα βρεις καπου αναδιμοσιευμενα, φανταζομαι υπάρχει καποια αρμοδια αρχη για να επικινονισεις μαζι της.
Μπορεις να στιλες ενα μηνιμα στο συγγεκριμενο blog και να του πεις οτι δε θελεις να αντιγραφει αρθρα σου.
Αν δεν νιωσει, προφανος/φανταζομαι, οπως υπάρχει αρμοδια αρχη για τα spam(fiskilis rulez) θα υπάρχει και για αυτο.

Καποιος αλος απο εδω αν ξερει να μας πει γιαυτο, γιατι δεν ειμαι σιγουρος αν υπάρχει ή οχι και αν ναι πια ειναι.

Εσυ δε θελεις καθολου να τα αντιγράφουν?
Αν πχ εβαζαν κατω το source(Εσενα), αυτο θα σε ικανοποιουσε, η δε θες καθολου να τα αντιγραφουν?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Οκτ 2009 20:28

Βάλε CC Licence με υποχρεωτική αναφορά της πηγής και στείλε του mail να του πεις ότι δεν έχεις πρόβλημα να σου αντιγράφει να άρθρα αλλά να σε λινκάρει. Θα έχετε και οι 2 όφελος.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από CyberCr33p » 06 Οκτ 2009 20:52

Προτείνω να βάλεις και κάποια εικόνα που να δείχνει τι επιτρέπεις και τι όχι με τα κείμενά σου, δες και εδώ:

http://www.ask2use.com/

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από gaucho » 07 Οκτ 2009 22:27

adiaforosgr έγραψε:1) Εγώ είμαι η πηγή και με κλέβουν :D

2) Αν επικοινωνήσω με το blogspot έχω καμμία ελπίδα να βρω το δίκιο μου;
1)Και ποιός μου λέει ότι είσαι εσύ η πηγή;Μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο;

2)Τι οικονομική ζημιά σου κάνει που σου παίρνει τα άρθρα και πώς μπορείς να την αποδείξεις;

3)Αυτός μήπως έχει κοινή πηγή με εσένα;

geo87

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από geo87 » 22 Οκτ 2010 18:47

Ξεθάβω το θέμα μιας και συνέβη το ίδιο και σε εμένα. Έχω βαρεθεί να μου κλέβουν τα άρθρα που έκατσα να φτιάχνω 10 ώρες. Αυτό το κακό με τους bloggers έχει παραγίνει. Μπορεί κάποιος να πει αναλυτικότερα πως γίνεται καταγγελία αν δεν συμμορφώνεται ο blogger?

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από gaucho » 22 Οκτ 2010 19:23

gaucho έγραψε: 1)Και ποιός μου λέει ότι είσαι εσύ η πηγή;Μπορείς να αποδείξεις κάτι τέτοιο;

2)Τι οικονομική ζημιά σου κάνει που σου παίρνει τα άρθρα και πώς μπορείς να την αποδείξεις;

3)Αυτός μήπως έχει κοινή πηγή με εσένα;

4) Μήπως ε3σύ έκλεψες τον άλλον;

geo87

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από geo87 » 22 Οκτ 2010 19:37

ωωω τι τιμή συμπλήρωσες και 4ο ειδικά για μένα; :lol: Ξέχασες το 5ο μήπως δηλαδή εσύ είσαι 1 από αυτούς και για αυτό το λες. 8)

Για να σου λύσω όμως την απορία δεν με ενδιαφέρει η οικονομική ζημιά γιατί δεν έχω έσοδα από την σελίδα μου. όσο για τα υπόλοιπα μόνο ένα 4χρονο παιδάκι θα μπορούσε να τα σκεφτεί, υπάρχουν και αρχεία που δείχνουν ποιος έβαλε νωρίτερα το άρθρο. Όσο για το αν εγώ έχω το αυθεντικό άρθρο είναι τελείως αστείο διότι με την λογική σου κανείς ούτε οι ποιητές, ούτε οι μουσικοί, ούτε οι στιχουργοί δεν θα είχαν πνευματικά δικαιώματα μιας και όλοι θα τους υποψιαζόντουσαν αν σκεφτόντουσαν με την λογική που γράφεις. Αν το έχω κλέψει από άλλον ας έρθει να με "τσακώσει" λοιπόν επειδή όμως έχω την συνείδηση μου καθαρή καθώς τα άρθρα είναι γραμμένα από το χέρι μου δεν γουστάρω να μου τα κλέβουν.

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από gaucho » 22 Οκτ 2010 20:34

Δεν ειμαι bloger και πρεπει να τα έχει ςπαρει στο κρανιο με αυτους που σε αντιγραφουν για να λες οτι ειμαι ενας απο αυτους.

1 σαιτ εχω που το δινουν ζωη καποιοι φιλοι μου
www.gate3.gr

Αν πας σε δικηγόρο τα 3 πρωτα πρεπει να του τα εξηγησεις. Το 4 θα το πει ο αλλος. Οποτε το να πεις δε γουσταρω να μου τα κλεβουν δε θα κερδισεις τιποτα νομικά.

Και αν πεις "δεν με ενδιαφέρει η οικονομική ζημιά γιατί δεν έχω έσοδα από την σελίδα μου" τότε θα φας ενα κλασιμο.

Επίσης καταγγελία χωρίς στοιχεία ειναι αποδειξη να σου γινει μπουμεραγκ για δυσφημιση οπότε εσυ θ ατρέχεις.

geo87

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από geo87 » 22 Οκτ 2010 20:46

Ναι η αλήθεια είναι πως τα έχω πάρει πολύ άσχημα δεν θα το κρύψω αλλά για ποιο λόγο? Γιατί έβγαλα τα μάτια μου να κάτσω να το γράψω, τράβηξα και φωτό και ήρθε και μου το βούτηξε και δεν απαντά κιόλας..

Και ποιος είπε πως θα κάνω καταγγελία χωρίς όνομα? Εκτός από τις ερωτήσεις που τις έβγαλες μόνος σου βάζεις και λόγια στο στόμα μου που δεν έχω πει ποτέ.

Ωραία θα χώσω τότε διαφημίσεις για έσοδα ώστε να μπορέσω να του κάνω καταγγελία! :lol: Δηλαδή ο ποιητής που γράφει τα ποιήματα του επειδή έτσι του κάνει κέφι αν του τα κλέψουν δεν μπορεί να κάνει τπτ. Αυτά ακούν κι οι "κλέφτες" και έχουν κατακλέψει τον κόσμο.

Και για να μην ξεφεύγουμε από το θέμα γνωρίζει κάποιος αν το link καταγγελιών είναι αυτό εδώ;

http://www.google.com/support/contact/b ... egal&hl=el

Άβαταρ μέλους
Insurer

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από Insurer » 22 Οκτ 2010 20:52

Για αρχή φτιάξε ένα disclaimer και βάλτο λινκ στο footer και απο κει και πέρα ένα mail στον κλεφτράκο ή στην εταιρεία που του παρέχει το hosting θα σου κοστίσει λιγότερο απ'οτι ένας δικηγορος.

Ριξε και μια ματια εδώ http://creativecommons.org/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Insurer την 22 Οκτ 2010 21:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

geo87

Αντιγραφή άρθρων

Δημοσίευση από geo87 » 22 Οκτ 2010 21:00

Insurer έγραψε:Για αρχή φτιάξε ένα disclaimer και βάλτο λινκ στο footer και απο κει και πέρα ένα mail στον κλεφτράκο ή στην εταιρεία που του παρέχει το hosting θα σου κοστίσει λιγότερο απ'οτι ένας δικηγορος.
Πρώτα από όλα ευχαριστώ για την απάντηση. :D

Δεν θα πήγαινα σε δικηγόρο καταγγελία στο Blogspot ψάχνω να δω πως θα κάνω για να το διαγράψει αν είναι. Μέιλ δεν έχει ο κλέφτης με comments επικοινωνώ μαζί του (τόσο υπεύθυνος είναι) και όσο για το Disclaimer το έχω φτιάξει ήδη αλλά όπως καταλαβαίνεις δεν τους ενδιαφέρει όλους να το διαβάσουν. :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης