Ελληνικο e-shop με αποθήκη στο εξωτερικό

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sportive

Δημοσίευση από sportive » 05 Οκτ 2009 16:51

Καλημέρα,

Έχω μια εταιρία που ασχολείται με το εμπόριο χονδρικής και εχω μια απορία όσον αφορά την έκδοση άδειας λιανικής πώλησης.

Βρίσκομαι στο στάδιο δημιουργίας e-shop, το stock των προϊόντων που θα πουλάω βρίσκεται σε αποθήκες εκτός ελλάδος. Με κάθε ηλεκτρονική αγορά, η αποστολή του προϊόντος θα γίνεται κατευθείαν από τις ξένες αποθήκες στη διεύθυνση του πελάτη οπουδήποτε στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Η χρέωση θα φαίνεται στην Ελληνική εταιρία κανονικά.

Για να μου εγκριθεί άδεια λιανικής πώλησης, και με δεδομένο ότι δεν θα χρειαστώ αποθήκες στην Ελλάδα (επειδή θα βρίσκονται στο εξωτερικό), χρειάζεται παρ΄όλα αυτά να δείξω στην εφορία ότι έχω αποθηκευτικό χώρο στην Ελλάδα;

Ευχαριστώ πολύ.

ptiper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ptiper » 05 Οκτ 2009 17:15

και απόδειξη πως θα δίνεις στον πελάτη σου?

sportive

Δημοσίευση από sportive » 05 Οκτ 2009 17:39

Ηλεκτρονικά, αυτόματα με την επιβεβαίωση της πληρωμής.

sportive

Δημοσίευση από sportive » 05 Οκτ 2009 21:00

Ευχαριστώ για τους συνδέσμους. Ξέχασα να αναφέρω ότι το stock προέρχεται επίσης από Ελληνική εταιρία. Ισχύει η "τριγωνική παράδοση" αν όχι ένας, αλλά δύο υποκείμενοι στο ΦΠΑ βρίσκονται στην ίδια χώρα;

Η κατάσταση θα έχει ως εξής:

1) Η εταιρία μου από την Ελλάδα θα αγοράζει και θα τιμολογείται εμπόρευμα από μια άλλη εταιρία επίσης στην Ελλάδα.
2) Το εμπόρευμα δεν θα το παραλαμβάνω εγώ, αλλά θα αποστέλνεται κατευθείαν στις αποθήκες μου στην Αγγλία.
3) Όταν βρεθεί πελάτης, θα λαμβάνει την απόδειξή του (όχι τιμολογίο!) ηλεκτρονικά από το e-shop και θα του αποστέλνεται το προϊόν από τις αποθήκες μου στην Αγγλία.

Με βάση τα παραπάνω, απαιτείται να δηλώσω αποθήκη στην εφορία για να μου χορηγηθεί άδεια λιανικής πώλησης; Απ΄ότι ξέρω, για λιανική πώληση η εφορία κανονικά χρειάζεται να ελέγξει ότι έχεις αποθήκη. Αν τα προιόντα δεν περνούν από τα χέρια σου δεν ξέρω τί γίνεται.

Γνωρίζει κάποιος να μου κάνει διευκρίνηση στο συγκεκριμένο ζήτημα;

Ζητώ συγνώμη για την ανάλυση, αλλά προσπαθώ να κόψω λεφτά από παντού, και όσο περίεργο κι αν ακούγεται, είναι οικονομικότερο να έχω το stock στην Αγγλία απ΄ότι στην Ελλάδα!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Οκτ 2009 00:03

Mono kai mono pou tha tous peis auta tha se koitaksoun me miso mati sthn eforia... pairneis emporeumata kai ta kaneis volta sthn Europe gia na ta poulhseis telika sthn Ellada?? :o

An den thes apothiki sthn Ellada tha prepei tis apodeikseis-timologia na tis kovei h epixeirhsh sthn xora opou einai h apothiki..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

sportive

Δημοσίευση από sportive » 06 Οκτ 2009 11:25

To προϊόντα θα προορίζονται για την ΕΕ, όχι μόνο την Ελλάδα. Εξ ου και το ηλεκτρονικό κατάστημα. Απλά θέλω να αποφύγω το επιπλέον κόστος μιας αποθήκης στην Ελλάδα που δεν θα χρησιμοποιηθεί.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι, ασχέτως που θα βρίσκεται το εμπόρευμα, για να μου εκδωθεί άδεια λιανικής πώλησης χρειάζομαι αποθήκη στην Ελλάδα;

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 06 Οκτ 2009 15:52

sportive έγραψε:To προϊόντα θα προορίζονται για την ΕΕ, όχι μόνο την Ελλάδα. Εξ ου και το ηλεκτρονικό κατάστημα. Απλά θέλω να αποφύγω το επιπλέον κόστος μιας αποθήκης στην Ελλάδα που δεν θα χρησιμοποιηθεί.

Οπότε, το συμπέρασμα είναι, ασχέτως που θα βρίσκεται το εμπόρευμα, για να μου εκδωθεί άδεια λιανικής πώλησης χρειάζομαι αποθήκη στην Ελλάδα;
Kai vevea xreiazetai apothiki... allios se paei sta mesitika sta opoia douleueis me paroxh yphresion alla auto afora otan poulas proionta triton... to hlektroniko katasthma den einai aparaithto na ypokeintai sthn Ellhnikh vomothesia akoma kai an einai .gr.. aplos koveis parastatika sthn edra apostolhs tou proiontos... kati analogo kanei kai h pixmania..
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

Wolfi

Δημοσίευση από Wolfi » 14 Ιούλ 2010 16:49

Βασικα το λινκ που δωσατε εχει παράδειγμα μονο οταν η συναλλαγη ειναι αναμεσα σε τρείς επιχειρήσεις.
Τι γινεται οταν ο τελικός παραλήπτης ειναι ιδιώτης; Μπορεί να γίνει τριγωνική πώληση με παραλήπτη ιδιώτη; (λιανικη).
Επισης ας θεσω το εξής παράδειγμα.
Εχω ενα eshop κι εναν προμηθευτη.
Ο προμηθευτης πουλαει το προϊον 7 ευρω. κι εγω το χρεώνω 7,5
Στο eshop φυσικα θα γράφει αξία 7,5.
αποστελει ο προμηθευτής το προϊον απευθείας στον πελάτη.
Την απόδειξη που θα λάβει ο πελάτης, ποιος θα την εκδώσει;
Επειδη οπως ειναι λογικο δεν μπορει στο eshop να λεει 7,5 ευρώ, να πληρώσει τόσο και να λάβει μια απόδειξη απο τον προμηθευτή για 7 ευρω.
Αυτό που σκέφτηκα οτι μπορεί να συμβαίνει ειναι το εξής.
Να αποστείλω εγώ αντίγραφο απόδειξης στον προμηθευτη (το οποιο και θα στείλει μαζι με το προϊον) κι εκεινος να μου στείλει απόδειξη οτι μου πούλησε το προϊον στην τιμή των 7 ευρώ.
Αλλα δεν το χω κανει γι αυτο ρωταω αν ειναι σωστός ο συλλογισμός μου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες