Ενισχυμένη αναλογική

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 23:19

Για να λύσω τις απορίες που μου δημιουργούνται από αυτό το τοπικ θα παραθέσω κάτι που είπε ο skeftomilos στο θέμα "Δεξια και Αριστερα, Republic,σοσιαλιστες, καπιταλισμος!" και σε παρακαλώ cdhyper να μου το σχολιάσεις
Δημοκρατία είναι το πολίτευμα που όλες οι αποφάσεις παίρνονται με ψηφοφορία μεταξύ των πολιτών. Ρεπουμπλικανία είναι το πολίτευμα που οι πολίτες εκλέγουν ένα πρόεδρο, και όλες τις αποφάσεις τις παίρνει ο πρόεδρος.
Μόνιμος κάτοικος Θεσσαλονίκης 8)
Rules Are Meant To Be Broken
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από usercd80 » 15 Οκτ 2009 23:48

Τα πράγματα είναι ξεκάθαρα, μην προσπαθείς να ανακαλύψεις τον τροχό. Την Δημοκρατία την ανακάλυψαν στην αρχαία Αθήνα την εποχή του Περικλή. Άνοιξε τον Επιτάφιο του Θουκιδίδη να διαβάσεις τον ορισμό της. Δεν υπήρξε δημοκρατία ΠΡΙΝ τον Περικλή, επομένως δεν θα διαβάσω ούτε τι λένε οι Αμερικάνοι για τη δημοκρατία ούτε οι Γερμανοί. Είναι σα να μου λες να διαβάσω πώς γίνεται η ηπειρώτικη φέτα από γιαπωνέζικο manual.

Ο Θουκιδίδης γράφει τον ορισμό της δημοκρατίας όπως τον γνωρίζουμε πάνω κάτω όλοι "δημοκρατία ονομάζεται το πολίτευμα που δεν δίνει την εξουσία στους λίγους, αλλά στους πολλούς" και συνεχίζει "Δημοκρατία μόνο στο όνομα μπορεί να σταθεί, στην πράξη είναι εξουσία του πρώτου ανδρός."

Με λίγα λόγια είναι αυτό που είπα: ο λαός δίνει την εξουσία σε εκείνον που πιστεύει ικανότερο. Και ο ικανότερος δεν είναι απαραίτητο να ακολουθεί τον λαό. Αυτός είναι ο ορισμός της δημοκρατίας. Αυτό που έχουμε τώρα είναι τηλεοπτικός κοινοβουλευτισμός.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 23:54

Άλλο να συγκρίνεις την δημοκρατία τον καιρό του Περικλή με την δημοκρατία του σήμερα. Άλλα δεδομένα επικρατούσαν τότε άλλα τώρα. Ο Άνθρωπος μέρα με τη μέρα εξελίσσεται και βελτιώνεται. Ναι τον καιρό του Περικλή αυτό που επικρατούσε ήτνα δημοκρατία αλλά με τα σημερινα δεδομένα δεν είναι γιατί οι μεταβλητές και οι γνώσεις αλλάζουν. Δηλαδί σπίτια πρέπει να αποκαλούμε μόνο τις σπηλιές επειδή αυτές είπαν πρώτα σπίτια οι άνθρωποι σπίτια και τα σπίτια που ζούμε σήμερα δε πρέπει να τα αποκαλούμε σπίτια αλλά κτίσματα. Δεν προσπαθώ να ανακαλύψω κάτι προσπαθώ να το διατυπώσω στην εποχή του.
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 15 Οκτ 2009 23:57

Και δε λέω πως αυτό που επικρατεί στην Ελλάδα σήμερα είναι δημοκρατία απλώς προσπαθώ να σου εξηγήσω την δημοκρατία όπως την αντιλαμβάνωμαι εγώ με τα δεδομένα της εποχής μου. Και αν στην Ελλάδα δεν επικρατεί δημοκρατία δε φταίει μαγικά και από μόνο του το σύστημα φταίνε οι ανθρώποι που ζούνε μέσα σε αυτό γιατί το ανέχονται και δε το λειτουργούν όπως πρέπει αλλά όπως τους βολεύει. Είναι θέμα παιδείας και νοοτροπίας.
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από usercd80 » 16 Οκτ 2009 00:06

Κάνεις λάθος. Η δημοκρατία δεν είναι επεξεργαστής ούτε motherboard να εξελίσσεται. Δημοκρατία είναι αυτό που είπαν εκείνοι που την ανακάλυψαν. Ο,τιδήποτε άλλο είναι τύπου δημοκρατία. Και όπως κατάλαβες ούτε η ηπειρώτικη φέτα εξελίσσεται.

Άβαταρ μέλους
Son^Goku
Επικοινωνία:

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από Son^Goku » 18 Οκτ 2009 02:27

Νόμος της φύσης ότι δεν εξελίσσεται είτε πεθαίνει είτε αντικαθιστάτε
Η υπογραφή μου

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από usercd80 » 18 Οκτ 2009 02:36

Νόμος της φύσης: Όλα πεθαίνουν και όλα αντικαθίστανται ανεξαρτήτως του αν εξελίσσονται ή όχι.

Κρίμα που πιστεύεις ότι όλα πρέπει να εξελίσσονται. Τότε και ο άνθρωπος θα έπρεπε να είχε 3 μάτια, το κόκκινο θα έπρεπε να γίνει λευκό, το μηδέν να είχε γίνει ένα, ο έρωτας σαντιγύ και η δημοκρατία οδοντόκρεμα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Οκτ 2009 14:09

Πάντως η δημοκρατία της Αρχαίας Ελλάδας έχει προσαρμοστεί...

Δεν έχουν δικαίωμα ψήφου μόνο οι Αθηναίοι Άνδρες πλέον...

Η αρχή είναι ίδια, αλλά έχει προσαρμοστεί μέσα από τα χρόνια στα κοινωνικά αποδεκτά δεδομένα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
usercd80
Literature Moderator

Ενισχυμένη αναλογική

Δημοσίευση από usercd80 » 18 Οκτ 2009 15:52

Αλλο η προσαρμογή και άλλο ο εκφυλισμός. Ο κοινοβουλευτισμός και η ενισχυμένη δημοκρατία είναι εκφυλισμός δεν είναι εξέλιξη γιατί τροποποιεί την ουσία της δημοκρατίας και όχι κάποιες ιδιότητές της.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης