Το πortfolio μου

Σε αυτήν την περιοχή βάζουμε επαγγελματικές σελίδες που θέλουμε απόψεις, αλλά δεν θέλουμε να τις βλέπουν τα μη μέλη και οι μηχανές αναζήτησης.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Το πortfolio μου

Δημοσίευση από vassilism » 06 Οκτ 2009 00:37

Έχω την εντύπωση πως κάπου το έχασες το παιχνίδι. Ίσως ξεκίνησες με σκοπό να κάνεις κάτι πολύ ιδιαίτερο και σου ξέφυγε.

Απλά θεωρώ ότι αυτή η σελίδα δεν πετυχαίνει τον σκοπό της. Διαθέτει όλα τα χρώματα και πολύ κείμενο και πιστεύω πως ζαλίζει τον χρήστη.

Αυτό είναι καθαρά προσωπική μου άποψη που μπορεί να είναι και λάθος.
Φιλικά πάντα :wink:

ALR
Honorary Member

Το πortfolio μου

Δημοσίευση από ALR » 06 Οκτ 2009 11:51

1. Έχεις ένα table μέσα στον κώδικα σου. WTF; :P

2. Check your Code. http://validator.w3.org/check?uri=http% ... ne&group=0

Έχεις κάποια μικρά λαθάκια που λύνονται.

3. Πίσω έχεις και ροζ, μπροστά έχεις άσπρο με transparency. Μην χρησιμοποιείς fade out roz τίτλους!

4. Έχεις πάνω και αριστερά το ίδιο μενού, σε απόσταση αναπνοής. Γιατί;

5. Το μενού αριστερά είναι σχεδόν ενωμένο. Δεν υπάρχει αέρας ανάμεσα στα links. Δες τι κάνει ο τύπος στο simple portfolio και πως διαχωρίζει το μενού του και τι rollover χρησιμοποιεί.

6. Έχεις 7 παραγράφους στην κεντρική σελίδα, εκ των οποίων 4 είναι στο footer(!). Επίσης, η πρώτη παράγραφος "testimonials" στο footer έχει 9 σειρές!
Πραγματικά σου λέω, δεν θα τα διαβάσει το 99% των επισκεπτών της σελίδας.
Βάλε κείμενο για να διαβαστεί, όχι για placeholder.

7. justify + 12px + no line-height = δυσανάγνωστο κείμενο. Πάλι, δες τι αποστάσεις κρατά ο τύπος στο simple_portfolio, ( που πάλι έχει κάνει λάθος στο χρώμα των fonts ) και κάντο.
line-height:18px; (!)

8. Δεν υπάρχει στοίχιση. Έχεις στοιχίση το website στα αριστερά, αλλά δεν έχεις στοιχίσει τα στοιχεία μεταξύ τους.
Από πάνω προς τα κάτω, πρέπει να στοιχίζεις κείμενα και elements. Για να βοηθηθείς τράβα rulers ή κατέβασε το 960 framework. Αυτό θα βοηθήσει τη σελίδα σου να αποκτήσει καλύτερο whitespace και να γίνει πιο ευανάγνωστη και... είναι ο safe way.

9. Το rss icon βάλτο κάπου επάνω ή αν δεν υπάρχει λόγος βγάλτο.

10. Το προηγούμενο κείμενο είχε εγώ και εμείς. Τώρα βλέπω έχεις βγάλει το εγώ και κρατάς το εμείς. Στη φόρμα επικοινωνίας συνεχίζεις όμως το ΕΓΩ δίνοντας το όνομα και τη διεύθυνση σου.
Τελικά ποιος είσαι; Εγώ ή εμείς; Και αν κάτι από τα 2 γιατί; Διάλεξε το branding style σου και υποστήριξε το 100%, τόσο στη σελίδα σου, όσο και στην πράξη!

Χμ, αυτά νομίζω! Αν προσέξεις τα παραπάνω στοιχεία, νομίζω θα είσαι τζέτ :D
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Το πortfolio μου

Δημοσίευση από Basilakis » 06 Οκτ 2009 12:03

Thanks Thano! :)

Ta perissotera apo afta ta eixa sto myalo, alla den ta eixa katholou opws to line height!

Logika shmera kalws exontwn ton pragmatwn ta perissotera tha ginoun, alla tha meinoun :P (opws to RSS icon)

Gia ton eniko kai ton plithintiko kai to branding, tha paiksei sto prwto blog spot, elpizw na diavastei :)

I will start working on it, thanks gia ta comments Thano! :D

ALR
Honorary Member

Το πortfolio μου

Δημοσίευση από ALR » 06 Οκτ 2009 13:21

You're welcome :)

Από iphone Greeklish ε; Σπασμένο μη ανανεωμένο λογισμικό στο 3.0.1 ; :P
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία: