Old Mac and Software

Περιοχή για τους Mac και τα MacBook

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 03 Οκτ 2009 14:12

Γεια σας.
Κατ’ αρχήν να ζητήσω συγνώμη αν υπάρχει ήδη νήμα για το θέμα. Κοίταξα τίτλους όμως και δεν είδα κάτι παρόμοιο.
Είμαι χρήστης windows αποκλειστικά παρόλο που πριν πολλά χρόνια η γνωριμία μου και αρχικές γνώσεις H/Y έγιναν μέσω Mac. Ξέρω ότι έχετε σοκαριστεί, αλλά ζητώ την βοήθεια σας.
Πρόσφατα ήρθε στη κατοχή μου ένα Mac LC II με System 7.0.κάτι. Ο μοναδικός λόγος που το θέλω είναι για να το κάνω δώρο σε ένα φίλο ο οποίος είναι παθιασμένος με ένα αρχαίο παιχνίδι. Στο θέμα τώρα. Το Mac φαίνεται να μην λειτουργεί σωστά και οι γνώσεις μου για Mac είναι πλέον μηδαμινές για να εξιχνιάσω αν πρόκειται για HW ή SW πρόβλημα. Έχω ακόμα τις δισκέτες από το δικό μου Mac του System 6.0.κάτι. Προσπάθησα να το εγκαταστήσω αλλά πότε μου έφτυνε την δισκέτα ή μου έβγαζε το unhappy Mac. Ανακάλυψα ότι το LC απαιτεί System 7! Άσε που οι δισκέτες μου μπορεί να μην λειτουργούν πια. Η χρήση του Mac όπως είναι είναι σχεδόν αδύνατη! Κατέβασα το System 7.5.3 στο PC μου και βέβαια μου είναι άχρηστο μια και δεν μπορώ να το περάσω σε δισκέτες. Κατέβασα κάποια προγράμματα για να μπορέσω να περάσω τα images σε δισκέτες, αλλά βγάζουν διάφορα λάθη. Έτσι λοιπόν απευθύνομαι σε σας, στην περίπτωση που κάποιος μπορεί να μου φτιάξει αυτές τις δισκέττες, ή ακόμα και να ρίξει μια ματιά στο Mac για να δει τι παίζεται.. Αν λοιπόν κάποιος έχει την δυνατότητα και την όρεξη, ας έρθει σε επαφή.

Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2009 14:19

Γεια σου.
Επιφανιακα αυτο που φαινεται να εχει πρόβλημα ειναι οι δισκετες εγγατάστασης, ή το drive του mac(floppy).

Δυστιχώς θα πρέπει να βρεις το λογισμικο αυθεντικο, γιατι για κατεβασμα και cloppy και λοιπα απαγορευονται απο το freestuff.gr

Αν καποιος γνωστος σου έχει λοιπον το OS 7.x.x μπορεις να το δωκιμασεις. αλλιως απο το amazon ή το ebay θα τα βρεις σε πολυ εξεφτελιστικες τιμες.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 03 Οκτ 2009 17:42

Connor MacLeod έγραψε:Γεια σου.
Επιφανιακα αυτο που φαινεται να εχει πρόβλημα ειναι οι δισκετες εγγατάστασης, ή το drive του mac(floppy).

Δυστιχώς θα πρέπει να βρεις το λογισμικο αυθεντικο, γιατι για κατεβασμα και cloppy και λοιπα απαγορευονται απο το freestuff.gr

Αν καποιος γνωστος σου έχει λοιπον το OS 7.x.x μπορεις να το δωκιμασεις. αλλιως απο το amazon ή το ebay θα τα βρεις σε πολυ εξεφτελιστικες τιμες.
Φίλε ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση σου. Το να είναι χαλασμένο το floppy drive είναι πιθανό, και για αυτό ζητάω την βοήθεια κάποιου. Ναι, φαντάζομαι ότι θα μπορούσα να βρω το OS στο eBay, αλλά ποιος ο λόγος αν είναι χαλασμένο το floppy!
Το System_7.5_Version_7.5.3 είναι αυθεντικό και το κατέβασα από την ίδια την apple που το παρέχει δωρεάν! Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται να δημοσιεύσω συνδέσμους, αλλά αν ναι, μπορώ να δημοσιεύσω τον σύνδεσμο σε επόμενο μήνυμα μου για να μην υπάρχουν αμφιβολίες. Αυτός ο «γνωστός» που αναφέρεις είναι που μου λείπει και εξακολουθώ να αναζητώ. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2009 19:29

Ωραια αν ειναι δωρεαν δεν υπάρχει πρόβλημα να βαλεις links.
Το να είναι χαλασμένο το floppy drive είναι πιθανό, και για αυτό ζητάω την βοήθεια κάποιου.
Αυτο λοιπον θα πρεπει να το ελενξει καποιος που ξερει απο mac.
Καλο θα ηταν αν δεν ξερεις απο hardware και ιδικα το πως ειναι δομιμενος ενας mac να μην του βαλεις χερι μονος σου.

Απο που εισαι?(Απο πιο μερος)

lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 03 Οκτ 2009 19:45

Φίλε μου ο σύνδεσμος είναι ο ακόλουθος, http://download.info.apple.com/Apple_Su ... ion_7.5.3/
Σκαμπάζω από HW αλλά μόνο για PC. Μη μπορώντας να εξακριβώσω αν το πρόβλημα είναι HW ή SW, σκέφτηκα ότι ένα fresh install θα α) έθετε τον Η/Υ σε καλή λειτουργία αν όντως τα έχει παίξει το OS, β) θα ξεφορτωνόμουνα όλη την σκαρταδούρα του παλαιού χρήστη. Από την άλλη, αν δεν μπορώ να κάνω εγκατάσταση, μάλλον θα φταίει το floppy drive. Πιστεύω όμως ότι είναι θέμα OS διότι σε κάποια στιγμή κατάφερα να δω το εικονίδιο του floppy στο desktop, αλλά γενικά το OS «δεν με αφήνει να κάνω σχεδόν τίποτα!»
Μένω Καλαμάκι (Άλιμος)
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2009 20:25

Μένω Καλαμάκι (Άλιμος)
Που ειναι αυτο ρε παιδια?

Αν ξερεις απο hardware μπορεις να ανοιξεις τον mac, να βγάλεις το drive και να βάλεις ενα καινούριο(2-3 ευρω εχει ενα)
Ειναι συμβατικο floppy.Απλα προσεχετην καλωδιοταινια απο που ειναι τα κοκινα σιμαδακια για να το ξαναβάλεις ετσι ακριβως.
Απλα θα πρεπει να παρεις και μια καλωδιοταινια που στη μια ακρη να ειναι το μικρο το βισματάκι.

το δευτερο που μπορεις να κανεις ειναι να βγαλεις τον σκληρο και να τον βαλεις σε ενα pc και να τον φορμαρεις με το partition magic στο hsf file system( οχι hfs+)
Και να ξαναδοκιμασεις να κανεις εγγατασταση

lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 03 Οκτ 2009 20:45

Μμμ.... ακούγεται εύκολο και θα δοκιμάσω και τις δύο προτάσεις σου. Εξακολουθώ να χρειάζομαι όμως δισκέτες με το system 7 javascript:emoticon(':-?')
Σε ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2009 21:03

Δυστιχως οι mac μου δεν εχουν floppy drive
:(
Θα μπορουσα να στα γραψω και να στα στιλω, αλλα No FDD...
Για πες με πως τα εργαψες σε δισκετα απο τα image αρχεια που κατεβασες να σε πω αν η διαδικασια π εκανες ειναι σωστη.

lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 03 Οκτ 2009 21:17

Φίλε μου δεν τα έχω γράψει. Αυτό είναι το πρόβλημα μου. Έψαξα στο internet και κατέβασα στο PC μου, με Windows XP, τα προγράμματα MacDrive και TransMac ελπίζοντας ότι θα κατάφερνα με αυτά να «περάσω» τα αρχεία που κατέβασα (στο ίδιο PC) για το System 7 σε δισκέτες ώστε στην συνέχεια να εγκαταστήσω το System 7 στο Mac. Δυστυχώς όμως και τα 2 προγράμματα χτυπάνε στα windows κατά την διάρκεια που κάνουν Mac-format τις δισκέττες. Σημείωσε ότι to Windows –format των ίδιων δισκεττών λειτουργεί άψογα.
Μια και αναρωτιέσαι που πέφτει ο Άλιμος, είναι μεταξύ Ελληνικού (παλιό αεροδρόμιο) και Φαλήρου.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 03 Οκτ 2009 21:26

Νομιζα Νισι ειναι η Αλιμος!
:D
Χρηαζεσαι mac για να κάνεις restore τα images.
Απο PC den γινετε.
:oops:

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Old Mac and Software

Δημοσίευση από dva_dev » 03 Οκτ 2009 23:21

Δοκίμασε το rawwrite για να γράψεις τα disk images στη δισκέττα σου.
Αν δεν σου δουλέψει δες και αυτά:
http://www.daniweb.com/forums/thread213456.html
http://www.debian.org/releases/stable/p ... 03.html.en

lonelymacuser

Old Mac and Software

Δημοσίευση από lonelymacuser » 04 Οκτ 2009 02:15

Αυτό φοβόμουν και ‘γω. Δηλαδή ότι από το PC με Windows XP δεν μπορώ να «μεταφέρω» MAC System 7 installation bin αρχεία σε diskettes.

dva_dev ευχαριστώ για την συμβολή σου αλλά δεν πέτυχα τίποτα. Το rawwrite που κατάφερα να χρησιμοποιήσω δημιούργησε μια δισκέτα που δεν την έβλεπαν ούτε τα Windows αλλά ούτε και το Mac.

Ελπίζω σε κάποιον ο οποίος θα έχει Mac με floppy drive ώστε να μπορέσει να μου φτιάξει τις δισκέττες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Mac & MacBook”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες