Βιντεοκάμερα

Ένας χώρος για την θεωρία της φωτογραφίας και για τις φωτογραφικές μηχανές

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από Zizo » 01 Οκτ 2009 21:14

Hey
Αποφάσισα να γράψω για κάμερα και όχι για φωτογραφική μηχανή.
Δεν πιστεύω πως θα πάρω και πολλές απαντήσεις αλλά θα ήθελα να πάρω μερικές συμβουλές από όσους γνωρίζουν το θέμα...

Προς το παρών έχω ψάξει πολλές κάμερες και έχω καταλήξει σαυτές τις 2:
Canon XH A1s
Photo 1299 x 974

&

Panasonic AG-HMC150
Photo 1466 x 1009avchd

Για κάποιο λόγο έψαξα όλο το official site και δεν βρίκα την Panasonic AG-HMC150 :-? μήπως σταμάτησε να την εξάγει το εργοστάσιο και θα έπρεπε να σταματήσω και γω να την κοιτάω? Υπάρχει όμως μια AG-HMC151E, ίσος είναι αναβάθμιση της παλιάς όπως ήταν η Canon XH A1 και μετά βγάλαν την Canon XH A1s

Σκοπεύω να δώσω το πολύ 3.000€ αλλά έχω χρόνο, την σκέφτομαι για μέσα του 2010.

Η canon γράφει hdv σε κασέτα και η panasonic avchd σε sd κάρτα.
Ή θα έχω πολλές κασέτες ή 2-4 sd κάρτες που θα τις διαγράφω.
Και οι 2 κάμερες είναι καλές, πολλοί τις συγκρίνουν στο ίντερνετ.

Η panasonic έχει ποιο wide lenses από τι canon αλλά στην canon δεν βγαίνει ο default φακός οπότε χρειάζεται αντάπτορας, για την panasonic δεν ξέρω.

Ήμουν έτυμος να καταλήξω στην canon αλλά φοβάμαι τις κασέτες... :-?
Επίσης το avchd που γράφει η panasonic δείχνει στο youtube ότι είναι πολύ βαριά αρχεία σε σύγκριση με τα hdv τις canon

Επίσεις σε SD κάρτα λένε πως γράφει καλύτερο ήχο από κασέτα.

Όσο για σκοτεινές λήψεις έχω δει πως με μηδέν gain (noise) από την κάμερα σου βγάζουν και οι 2 ωραία αποτελέσματα.

Ωστόσο θέλω να ρωτήσω: τι ακριβώς είναι τα hdv και avchd?
Δεν πιστεύω πως είναι επεκτάσεις αρχείων αλλά νομίζω codecs.

Ίσος υπάρχει η ερώτηση: Γιατί HD?
Πιστεύω είναι καλύτερα να πάρω μια HD από τώρα ώστε να με καλύψει στο κοντινό μέλλον που ίσος χρειαστεί. Και θα έχω και μια καλύτερη ποιότητα από 1080p αλλά να γράφω 720p όταν χρειάζεται.

Θα ήθελα να μου πείτε γνώμες, λύσεις ή να μου προτείνετε κάτι άλλο σε τέτοια τιμή.

Επίσης άκουσα πως αν παραγγείλεις την κάμερα κατεφθίαν από το εργοστάσιο θα την πάρεις αρκετά πιο φθηνά.
Ισχύει αυτό? Και αν ναι, λογικά το κατάστημα δεν είναι αυτό που σου δίνει εγγύηση?
Αν έχεις εγγύηση και από το εργοστάσιο τότε συμφέρει αρκεί να σου βγουν καλά τα μεταφορικά.
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από cordis » 02 Οκτ 2009 02:57

την θέλεις για επαγγελματική χρήση; γιατί για άλλες χρήσεις είναι μεγάλες και μεταφέρονται πολύ πιο δύσκολα από άλλες που είναι 1080, αλλά μικρότερες.

Canon L-series HD Video Lens
Τα L-series είναι κορυφή στα οπτικά. Πριν λίγο καιρό πήρα αυτόν http://www.canon.co.uk/For_Home/Product ... /index.asp κι έχω τρελαθεί από την γεωμετρία και την απόδοση χρωμάτων.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από Zizo » 02 Οκτ 2009 06:16

Για λήψη φωτογραφίας το χρησιμοποιείς εσύ? μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο ή κάποιο βίντεο? (αναλόγως) σε τι μηχανής και μοντέλο το έχεις? :D

Δεν λέω, έχω δει και hd handycam που βγάζει φοβερή ποιότητα με 1000€, δεν γνωρίζω ακριβός τις διαφορές των handycam από τις μεγάλες κάμερες...
σίγουρα είναι φακοί,
το ότι σου δίνουν πλήρη ρύθμιση τις μεγάλης κάμερας πριν το γύρισμα,
επιλογή gain,
υποδοχές μικροφώνων κ ρυθμίσεις
και σίγουρα καλύτεροι επεξεργαστές

αν κάνω λάθος ή γνωρίζεις κάτι παραπάνω please ενημέρωσε με :)

για αρκετούς μήνες θα παίξω αρκετά μαζί της, ύστερα θέλω να βγάλω κάποιο χαρτζιλίκι από κάποια σχέδια που έχω, και τέλος να ελπίζω να μπλέξω ποιο επαγγελματικά καθώς θα έχω τελειώσει και την σχολή μου.

αλλά ακόμα και που θα την χρησιμοποιώ για προσωπικά project θα με βοηθήσει να έρθω ποιο κοντά στους στόχους μου, βασικά φοβάμαι :oops: μην ακούσω: πολλά λεφτά ρε φίλε, και δεν κάνεις κάτι ποιο χρήσιμο? αλλά θέλω και γω τα παιχνίδια μου :oops: , όλοι έχουν κάτι ακριβό ;P άλλος κιθάρα, κάμερα κ άλλος αμάξι...

κάποια ιδέα για κάμερα?
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από cordis » 02 Οκτ 2009 14:23

τον φακό τον έχω σε φωτογραφική, θα κοιτάξω να βρω μια και να βάλω να δεις. ;)

κάπως έτσι σκέφτηκα κι εγώ, για το παιχνίδι μου, και τον αγόρασα, γιατί δεν είναι και φτηνός :p και δε θα το κάνω και επάγγελμα. ;)

νομίζω ότι τα 3CCD κάνουν την μεγάλη διαφορά στις μεγάλες, που μας φέρνουν μεγαλύτερη ευκρίνεια και πολύ καλύτερα χρώματα.

απλά, μιας και το πας και για art... θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ψηφιακές κάμερες δε μπορούν να κάνουν το παιχνίδι με το βάθος πεδίου (να είναι φλου πίσω και καθαρά μπροστά). Μόνο ένα μοντέλο έχει βγει και αυτό είναι σε τιμή για studio. :p
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από Zizo » 02 Οκτ 2009 18:35

σωστά, το είχα δει και γω κάπου (το περί focus)
είναι λέει τόσο μικρά τα τσιπάκια που δεν κάνουν σωστό focus :D

αλλά θα το ρίξω σε lenses, θα έχω χειροκίνητο focus, που είναι και όλοι η μαγεία να παίζεις με τα δαχτυλίδια μπροστά στον φακό...
cordis έγραψε:απλά, μιας και το πας και για art... θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ψηφιακές κάμερες δε μπορούν να κάνουν το παιχνίδι με το βάθος πεδίου (να είναι φλου πίσω και καθαρά μπροστά). Μόνο ένα μοντέλο έχει βγει και αυτό είναι σε τιμή για studio. :p
μήπως λες την RED (ONE)?
αν το ακούς πρώτη φορά, checkare http://www.red.com/
Νομίζω είναι από τις ποιο ακριβές μάρκες, checkare κ στο utube για την red one.

Περιμένω φώτο :)
πάντως, έχεις καμιά ιδέα για sd vs κασέτα?
δεν νομίζω πως είναι απαραίτητο σε οποιοδήποτε αποθηκευτικό χώρο εκτός την ταινία να χρησιμοποιήτε συμπίεση οπότε να μην συμφέρει η sd. είναι πολλά τα λεφτά για να πάρεις κάτι και να μην είναι αρκετά καλό...
Εικόνα
What you waiting for?

Άβαταρ μέλους
e-times
Graphics Moderator

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από e-times » 03 Οκτ 2009 03:26

cordis έγραψε:... θα πρέπει να ξέρεις ότι οι ψηφιακές κάμερες δε μπορούν να κάνουν το παιχνίδι με το βάθος πεδίου (να είναι φλου πίσω και καθαρά μπροστά). Μόνο ένα μοντέλο έχει βγει και αυτό είναι σε τιμή για studio. :p
Τι εννοεις? οτι μια ψηφιακη μηχανη δεν φλουταρει το backround με νεταρισμενο το θεμα μας? καλα καταλαβα?
Γιαννη την ιδια μηχανη εχουμε (ή τουλαχιστον ειχαμε δεν ξερω εαν την αλλαξες :P ) και εχω κανει πολλα τετοια παιχνιδια.

Μαλλον εννοεις κατι αλλο ε? :P
Εικόνα

Good News For The Smokers, Non-Smokers Die Too

Άβαταρ μέλους
Zizo
Honorary Member
Επικοινωνία:

Βιντεοκάμερα

Δημοσίευση από Zizo » 04 Οκτ 2009 00:46

νομίζω πως εννοεί blur από τον επεξεργαστή τις κάμερας και όχι αληθινό...

απτην στιγμή που έχεις φακό και κάνεις manual focus με το ring τότε έχεις αληθινό...
σωστά?

ναι το έχω ακούσει πολλές φορές το περί focus θέμα...
Εικόνα
What you waiting for?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφία και Φωτογραφικές μηχανές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες