Συσκευή μείωσης κατανάλωσης ρεύματος???

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Ιούλ 2012 14:14

cordis έγραψε:μα τα ίδια πράγματα λέτε! :p
Είδες όμως, πώς, (ακόμα κι από μιά τέτοια συζήτηση συμφωνούντων) βγαίνει στον αφρό η προσπάθεια εξαπάτησης των μη-ειδικών με το παραμύθι περί Συντελεστή (>1).
Μου θύμισε, περίπου στα 18 μου, που 'πλασσάρανε' τα 'Ηχητικά Watt' στους ενισχυτές των στερεοφωνικών. Έπαιρνες ενισχυτή 60 Ηχητικών Watt. Ανέβαζες την ένταση, περίπου, στο μισό, κι έπρεπε να μπεις μέσα στο ηχείο, για να καταλάβεις τι έπαιζε :hammer: :hammer:
Βλέπεις... Σε αληθινή-μέγιστη Ισχύ, ήσουν λίγο πιο πάνω από τα 10Watt :wink: :wink:
Με ενισχυτή 60 Πραγματικών Watt, στο μισό της έντασης, δεν άντεχες μέσα στο δωμάτιο :D
deninho έγραψε:
DGeorge έγραψε:Αγόρι μου
mechpanos έγραψε:Ναι ρε μάνα μου
:lol:
Πρέπει να παραδεχτείς, ότι υπάρχει κάποιο διάχυτο, έντονο, οικογενειακό κλίμα στο Freestuff :wink: :wink:

Άβαταρ μέλους
hitca
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hitca » 12 Ιούλ 2012 14:59

Στα μέρη μου χρησιμοποιούν και το «μανάρι μου» και άν δεν κάνω λάθος έχει σχέση με πρόβατα, έτσι νομίζω λένε τα μικρά νεογέννητα αρνάκια.
...που 'σαι βρε μανάρι !!!
«Μάθε από τα λάθη των άλλων γιατί δε θα προλάβεις να τα κάνεις όλα μόνος σου»
Οι Έλληνες είμαστε «θεατές των λόγων και ακροατές των έργων» (.... ο Θουκυδίδης το είπε !)
«Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Αυτοί που κερδίζουν, αυτοί που χάνουν και αυτοί που καθορίζουν ποιοι κερδίζουν και ποιοι χάνουν! »

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 12 Ιούλ 2012 15:20

hitca έγραψε:Στα μέρη μου χρησιμοποιούν και το «μανάρι μου» και άν δεν κάνω λάθος έχει σχέση με πρόβατα, έτσι νομίζω λένε τα μικρά νεογέννητα αρνάκια.
...που 'σαι βρε μανάρι !!!
Θαύμα!!! :D Απο'κεί που ξεκίνησε το Θέμα, φτάσαμε και σε Γεωργο-Κτηνοτροφικές Αναζητήσεις :banana: Άψογα!!!!! :banana:
Θά'χουν φριάξει ο cordis κι οι mods για την εξέλιξη/ροή του Θέματος :lol: :lol: :crash: :whistle:
Υποψιάζομαι, ότι, αφού καταλήξαμε πως το ζήτημα των "Συσκευών μείωσης κατανάλωσης ρεύματος" είναι ΑΠΑΤΗ, το έχουμε ρίξει σε ποικίλη Φιλοσοφική Αναζήτηση.... Γιούχου :banana: :banana:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 12 Ιούλ 2012 15:24

Ακριβώς... βέβαια επειδή σίγουρα το παρόν post θα γίνει Νο1 στο Google για συσκευή εξοικονόμησης ενέργειας - energy economizer - εξοικονόμηση ρεύματος - συσκευές μείωσης κατανάλωσης ΔΕΗ, καλό θα ήταν να επαναλάβουμε αυτό που αναφέραμε 1-2 σελίδες πριν με τεκμηριωμένη ανάλυση, ότι οι συσκευές αυτές είναι ΑΠΑΤΗ και πιο πολύ κοστίζουν παρά εξοικονομούν ενέργεια, καθώς η άεργη ισχύς (που ισχυρίζονται ότι μειώνουν) στον οικιακό τομέα ΔΕΝ μετριέται και ΔΕΝ τιμολογείται!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Οκτ 2013 10:21

Παίδες, το Θέμα -δυστυχώς- ΔΕΝ έκλεισε!
Αναβίωσε εδώ. Δεν ξέρω πλέον τι να πω... Ίσως η Βία στις Ποινές των Δημοκρατικών Θεσπισμένων Νόμων, να μην είναι -πλέον- αποθαρρυντική για τους εκάστοτε επίδοξους απατεώνες. Ίσως μόνο κάτω από τον Τρόμο ενός περίεργου Θρησκευτικού, ή Πολιτικού Καθεστώτος, να έμεναν 'φρόνιμοι'. :-?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες