Από τα ...geocities στο σήμερα!

Σχόλια από τον χώρο του Web Design, Web Development.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Σεπ 2009 18:06

Cha0s έγραψε:Αλλά στο αν όσοι το χρησιμοποιούν ξέρουν όσα πρέπει να ξέρουν για να το χρησιμοποιήσουν σωστά και να έχουν σωστό αποτέλεσμα.
αυτό είναι σε όλα.. ακόμα και στην PHP... έχω δει μακαρόνια κώδικα... πάρα πολλά... που λες καλύτερα vanilla wordpress, παρά αυτό το χάλι.

όλα στην ζωή είναι σχετικά. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 30 Σεπ 2009 18:41

That's my point Γιάννη!

Για να μπορέσεις να επιλέξεις τι κάνει σε κάθε περίπτωση πρέπει να έχεις και τις κατάλληλες βάσεις ώστε να μπορείς να κρίνεις.

Άρα, για να είναι όλα σχετικά, πρέπει να είναι και ο developer σχετικός με το αντικείμενο.

Πχ, πόσοι ξέρουν τα specs του HTTP;
Πόσοι σχεδιάζουν σελίδες βάση των specs των πρωτοκόλλων που λειτουργεί το WEB;
Πόσοι ξέρουν πως λειτουργεί ο server που τρέχει η σελίδα τους και η PHP;
Πόσοι ξέρουν σε επίπεδο background γνώσης πως λειτουργεί το cookie, πως παίζουν τα sessions, τα headers κλπ κλπ χωρίς απλά copy/paste από το manual γιατί έτσι το γράφει;

Δεν λέω ότι τα παραπάνω είναι κάποια ειδική γνώση, αντιθέτως, όσους σοβαρούς web developers έχω γνωρίζει, είναι common sense οι έννοιες αυτές.

Από την άλλη όμως έχω γνωρίσει άτομα που έχουν τεράστια portals σε Joomla, WP κλπ και δεν έχουν ιδέα για το πως λειτουργεί όλο αυτό το πράγμα.
Απλά πατάνε κουμπάκια στο admin panel.

Και βλέπεις να παίρνουν servers θηρία όχι γιατί ο κόσμος τους είναι υπερβολικά πολύς, αλλά γιατί έχουν ένα σύστημα που δεν κάνει.-

Anyway, δεν νομίζω να καταλήξουμε κάπου πέρα στο να συμφωνήσουμε οι μεν ότι διαφωνούμε με τους δε. :lol:

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 30 Σεπ 2009 20:03

cordis έγραψε: αυτό είναι σε όλα.. ακόμα και στην PHP... έχω δει μακαρόνια κώδικα... πάρα πολλά... που λες καλύτερα vanilla wordpress, παρά αυτό το χάλι.

όλα στην ζωή είναι σχετικά. ;)
Σαφως και εχεις δικιο Γιαννη, ετσι ειναι!
Προσωπικα, επαγγελματικα μιλωντας, σεβομαι απολυτα ατομα οπως o Basilakis, ο lunarmedia ή ο cdhyper, που εχουν εντρυφησει σε WP, Joomla και OSCommerce αντιστοιχα, γιατι δειχνουν πως εχουν τις βασεις να κανουν πραγματικα ο,τι θελουν μ'αυτα!

Σε αντιθετη περιπτωση, θα μπορουσα να δικαιολογησω μονο οσους περιστασιακα για καποιο λογο τυχαινει να ασχοληθουν με την δημιουργια καποιου δικου τους site (απο χομπι, για το χωριο τους κλπ). Αυτοι σαφως ανηκουν σε ειδικη κατηγορια και δεν μπορει να εχει κανεις την απαιτηση να το "σπουδασουν" το σπορ!

Οταν ομως εχεις βλεψεις να ασχοληθεις πιο "σοβαρα" με το αντικειμενο και αρχιζεις απο το Ζ αντι για Α, τοτε υπαρχει θεμα. Θεμα που προσπαθησα να θιξω ανοιγωντας αυτο το topic...

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 10 Νοέμ 2009 01:23

korgr ειμαι 21 χρονών...και όμως όλα αυτα που έγραψες μου τα θύμησες οταν το έκανα στα 15 μου....Τι μου θύμησες τώρα....ψαξιμο ψαξιμο....

Ασε που είχαμε για Dial-Up τοτε....τι υπερπροσπάθεια γινότανε για την γνώση....δεν περιγραφεται.

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Νοέμ 2009 09:50

Croc έγραψε:korgr ειμαι 21 χρονών...και όμως όλα αυτα που έγραψες μου τα θύμησες οταν το έκανα στα 15 μου....Τι μου θύμησες τώρα....ψαξιμο ψαξιμο....

Ασε που είχαμε για Dial-Up τοτε....τι υπερπροσπάθεια γινότανε για την γνώση....δεν περιγραφεται.
Νομιζω πως πολλη απο τη γνωση που μαλλον θα εχεις τωρα πρεπει να την οφειλεις σε εκεινο το ατελειωτο ψαξιμο! Αυτο ηταν και το point της τοποθετησης μου :)

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 10 Νοέμ 2009 13:56

fafos έγραψε:Ston pelath den dinoume auto pou ton symferei symfona me ta dika tou dedomena alla ti ton symferei symfona me thn syneidhsh mas...
etc akrivos einai ta pragmata ....
alla distixos gia tous pelates.....
dimsis έγραψε:Γενικώς πιστεύω πως έχουν αλλάξει «τα ήθη» στο web και έχει πάρα πολλούς – κυρίως νέους χρήστες - που δεν έχουν καταλάβει ποτέ την ιδεολογία του web. Μερικά χαρακτηριστικά δείγματα τέτοιων χρηστών έχει και εδώ μέσα και είναι αυτοί που βλέπουν το web κυρίως σαν ένα μέσο που θα τους δώσει κάποια εύκολα και ανέξοδα χρήματα ή ακόμα χειρότερα περιμένοντας να πλουτίσουν πουλώντας φούμαρα, εξαπατώντας, ξεγελώντας και αναζητώντας θύματα που θα τους κάνουν πραγματικότητα το όνειρο τους, να γίνουν πλούσιοι από την ζεστούλα του δωματίου τους και την αναπαυτική πολυθρόνα του σπιτιού τους και που χρησιμοποιούν το web όχι για να εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους αλλά αντιγράφοντας άλλους και «αναμασώντας έτοιμη τροφή».
opote thema synidiseos den ksero kata poso tha einai tyxeroi oi perisoteroi
se afto pou leei o korgr symfono ....
einai alios ta pragmata ... paizoun me etimh trofh pleon kai den kseroun ti ginetai,
tous niazei to apotelesma ... apo plevras tou pelati to katalaveno na mhn
ton niazei kai na mhn to kserei alla oxi apo thn plevra tou atomou pou ftiaxnei kati ...
episeis afto:
korgr έγραψε:Νομιζω πως πολλη απο τη γνωση που μαλλον θα εχεις τωρα πρεπει να την οφειλεις σε εκεινο το ατελειωτο ψαξιμο! Αυτο ηταν και το point της τοποθετησης μου
einai h ousia tis olis syzhtishs, psakse gia na mathis ...

Άβαταρ μέλους
Croc
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Croc » 18 Νοέμ 2009 16:58

korgr έγραψε:
Croc έγραψε:korgr ειμαι 21 χρονών...και όμως όλα αυτα που έγραψες μου τα θύμησες οταν το έκανα στα 15 μου....Τι μου θύμησες τώρα....ψαξιμο ψαξιμο....

Νομιζω πως πολλη απο τη γνωση που μαλλον θα εχεις τωρα πρεπει να την οφειλεις σε εκεινο το ατελειωτο ψαξιμο! Αυτο ηταν και το point της τοποθετησης μου :)
ακριβως εκει οφειλεται

Απάντηση

Επιστροφή στο “Web Usability & Accessibility”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες